folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Hidrojen Üretimi / Yakıt Tasarruf Sistemi

Hidrojen Üretimi / Yakıt Tasarruf Sistemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek

Müridler yine ilğinç bir proje ile karşınızdayım. Daha önceden hatırlayanınız var ise rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi ile ilğili konu açmıştım.

İnternette bir süredir hidrojen jeneratölerini inceliyorum. Sonunda yapmaya karar verdim. Plakalar sürekli oksitleniyordu çelik kullanmak gerekiyormuş ama şuanki konumumda bulamadım.

Bende tplink wa5210 access poinleri vardı 2 tane içinde büyükce bir plaka çıkıyor aliminyuma benziyor ama tam anlamadım çinsisini denedim oksitlenme kararma olmadı plakalarda. Neyse sonra bi,r tane su filtreleme için kullanılan bir ürün buldum kapağına 2 tane delik ve tij demiri ve somunla plakaları yerleştiridim.

Sonra normal su doldurup denedim, normalde saf su koyup çok az tuz atıyordum bu sefer direk musluk suyu ile denedim yine üretti.

İnternette araşırdığım kadarıyla saf suya sodyum oksit konuyormuş, lavabo açıcı maddesindede aynı ürün var bende geçen akşam saf suya lavabo açıcıyı ekledim. Sonra Plakaların bulunduğu hazneye koydum. Bir anda tepkime oldu. Daha elekrik vermeden hidrojen üremeye başladı. Çakmağı çaktım yandı bekledim bekledim durmadı en sonunda açtım hazneyi boşalttım.

Ben bu sistemle daha önceden 50 cc motoru çalıştırdım karbüratördeki benzini boşaltıp direk hava filtresinden verdim. ilk çalışmadı daha sonra birazh hava filtresinde gaz birikti ve çalıştı rolantide tabi gaz verince durdu.

Fotoğraflar aşağıda birazdaha gelişirip arabaya takmayı düşünüyorum.

Buda Video

https://youtu.be/WlhMvZA-3ys

musa-90 tarafından 12/Ara/16 17:47 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackmir
    blackmir's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=WlhMvZA-3ys 

"Sevin O seni her an yaşattığı için ." "Üzül O nu bir an yaşayamadığın için."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

hocam bunu arabaya uygulanmıs halını gormustum arkadas cınden hazır set almıstı ama sadace dızel araclarda ıse yarıyor dıye bılıyorum

%30 performans %40 yakıt tasarufu saglamıs aslı varmı bılmıyorum

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

hocam arabaya takman için sanırım dakikadaki litre miktarını çok arttırman lazım , üstüne birde bunun çekeceği amper miktarı çok yüksek olmayacak mı ? 

daha önce sanayide bi eleman takıyordu ufak bi tüp yüzde bilmem kaç güç yakıt tasarrufu vs. veriyorum diye :D bi gün motorun çektiği hava debisiyle kendi zımbırtısının hava debisini öğrenince bi daha satmadı.

bilmiyorum çok pratik gelmiyor , araç motorunu karşılayacak kadar , aşınma vs. olayınada bakmak lazım

http://www.leyladansonra.com/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mezantalac
    Mezantalac's avatar
    Erkek

Nasil yapılıyor?

"Bundan yirmi yıl sonra, yapmadığın şeylerden,yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın.Bu yüzden, halatlarını söküp at. Güvende olduğun limandan ayrıl. Yelkenlerini rüzgarla doldur. Araştır. Hayal et. Keşfet." (Mark Twain)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    musa-90 bunu yazdı

Müridler yine ilğinç bir proje ile karşınızdayım. Daha önceden hatırlayanınız var ise rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi ile ilğili konu açmıştım.

İnternette bir süredir hidrojen jeneratölerini inceliyorum. Sonunda yapmaya karar verdim. Plakalar sürekli oksitleniyordu çelik kullanmak gerekiyormuş ama şuanki konumumda bulamadım.

Bende tplink wa5210 access poinleri vardı 2 tane içinde büyükce bir plaka çıkıyor aliminyuma benziyor ama tam anlamadım çinsisini denedim oksitlenme kararma olmadı plakalarda. Neyse sonra bi,r tane su filtreleme için kullanılan bir ürün buldum kapağına 2 tane delik ve tij demiri ve somunla plakaları yerleştiridim.

Sonra normal su doldurup denedim, normalde saf su koyup çok az tuz atıyordum bu sefer direk musluk suyu ile denedim yine üretti.

İnternette araşırdığım kadarıyla saf suya sodyum oksit konuyormuş, lavabo açıcı maddesindede aynı ürün var bende geçen akşam saf suya lavabo açıcıyı ekledim. Sonra Plakaların bulunduğu hazneye koydum. Bir anda tepkime oldu. Daha elekrik vermeden hidrojen üremeye başladı. Çakmağı çaktım yandı bekledim bekledim durmadı en sonunda açtım hazneyi boşalttım.

Ben bu sistemle daha önceden 50 cc motoru çalıştırdım karbüratördeki benzini boşaltıp direk hava filtresinden verdim. ilk çalışmadı daha sonra birazh hava filtresinde gaz birikti ve çalıştı rolantide tabi gaz verince durdu.

Fotoğraflar aşağıda birazdaha gelişirip arabaya takmayı düşünüyorum.

Buda Video

https://youtu.be/WlhMvZA-3ys

lavabo açıcı dediğin şey naoh-sodyum hidrooksit 

ve plakaların aliminyum ise eldeki denklem 

Al + NaOH + H2O = NaAl(OH)4 + H2

bu oluyor

aynını tuz ruhu ilede yapabilirsin

al+hcl= alcl + h

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı
    musa-90 bunu yazdı

bu oluyor

al+hcl= alcl + h

Sodyum Bikarbonatta (Yemeklik karbonat) işini görür

Tayga tarafından 13/Ara/16 01:58 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

Hocam bunu depolamayi dusunuyormusun.

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Bi ara ben de uğraştım. Elimde çelik olmadığı için pet şişe içerisinde birbirine çok yakın sarmal hale getirdiğim kalın tek damar bakır kablo kullandım. Evet hidrojen üretiliyor ama o kadar çok yüksek akım çekiyor mi kısa devre korumalı adaptörler korumaya geçiyor, doğrultma yapıp şebekeye bağladığımda da sigorta attırıyordu. Sonra aşağı indim arabayı çalıştırıp aküye bağlayınca sistem iyi kötü çalıştı ama çok yüksek akım çektiğinden sistemi aküye temas ettirdiğimde arabanın motor sesi bile değişiyordu. Bu durumda hidrojeni üretirken harcadığın güç elde edeceğin güçten(hidrojenden) az oluyor.

Yani bu sistemin özelliği az güç ile çok hidrojen elde edilmesiyle olabilir.Eğer böyle birşey yapılabilseydi, yakıtsız/yeilenebilir enerji üretilmiş olurduı. Çünkü hidrojen oksijen ile yandığında ortaya tekrar su çıkıyor. Bunu da sonsuz döngüye sokmuş olur, sonsuz enerji elde edilmiş olurdu. Ama şöyle yapılabilir; elinde güneş panelin varsa araç kullanılmadığı zamanlar sistem güneşten sürekli üretim yaparsa enerji ihtiyacı düşürülebilir. Bu sefer de güneş paneli nereye konulacak?

Ama gerçekten takdir ediyorum seni. Böyle şeylerle uğraşman çok güzel, başarısız olman da hiç önemli değil, denemelerinde başarısız olsan da bu seni yıldırmasın, tecrübe ve bilgi birikimi elde etmiş oluyorsun. keşke herkes böyle şeylerle uğraşsa, merakı ve cesareti olsa. Bu ülkenin gelişebilmesi için okullarda bu ve benzeri deneylerin yapılıp ilgi çekilmesi gerekli.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek
    Tayga bunu yazdı
    wert bunu yazdı
    musa-90 bunu yazdı

bu oluyor

al+hcl= alcl + h

Sodyum Bikarbonatta (Yemeklik karbonat) işini görür

Bu akşam bide karbonat ile denicem sonucu yazarım müridler

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

Bi ara ben de uğraştım. Elimde çelik olmadığı için pet şişe içerisinde birbirine çok yakın sarmal hale getirdiğim kalın tek damar bakır kablo kullandım. Evet hidrojen üretiliyor ama o kadar çok yüksek akım çekiyor mi kısa devre korumalı adaptörler korumaya geçiyor, doğrultma yapıp şebekeye bağladığımda da sigorta attırıyordu. Sonra aşağı indim arabayı çalıştırıp aküye bağlayınca sistem iyi kötü çalıştı ama çok yüksek akım çektiğinden sistemi aküye temas ettirdiğimde arabanın motor sesi bile değişiyordu. Bu durumda hidrojeni üretirken harcadığın güç elde edeceğin güçten(hidrojenden) az oluyor.

Yani bu sistemin özelliği az güç ile çok hidrojen elde edilmesiyle olabilir.Eğer böyle birşey yapılabilseydi, yakıtsız/yeilenebilir enerji üretilmiş olurduı. Çünkü hidrojen oksijen ile yandığında ortaya tekrar su çıkıyor. Bunu da sonsuz döngüye sokmuş olur, sonsuz enerji elde edilmiş olurdu. Ama şöyle yapılabilir; elinde güneş panelin varsa araç kullanılmadığı zamanlar sistem güneşten sürekli üretim yaparsa enerji ihtiyacı düşürülebilir. Bu sefer de güneş paneli nereye konulacak?

Ama gerçekten takdir ediyorum seni. Böyle şeylerle uğraşman çok güzel, başarısız olman da hiç önemli değil, denemelerinde başarısız olsan da bu seni yıldırmasın, tecrübe ve bilgi birikimi elde etmiş oluyorsun. keşke herkes böyle şeylerle uğraşsa, merakı ve cesareti olsa. Bu ülkenin gelişebilmesi için okullarda bu ve benzeri deneylerin yapılıp ilgi çekilmesi gerekli.

Hocam Katılıyorum sana akım çekmesi filan yüksek oluyor ben bunu bir devre tasarlayım akımı belli bir seviyede tutarsam yakıt tasarrufu yaparım diye düşünüyorum.

Toplam Hit: 2424 Toplam Mesaj: 14
hidrojen jeneratörü