Hızlı Okuma Eğitimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

Selamlar arkadaşlar, sizce hızlı okuma eğitimi fayda sağlar mı? Sağlarsa bu eğitimi nereden almalı? Tavisyelerinize ihtiyacım var.

Sevgiler.

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    Dark_Lord bunu yazdı

Selamlar arkadaşlar, sizce hızlı okuma eğitimi fayda sağlar mı? Sağlarsa bu eğitimi nereden almalı? Tavisyelerinize ihtiyacım var.

Sevgiler.

Kursuna git kitaplardan bir şey öğrenemiyorsun kursunda zorla dar okuma geniş okuma çok geniş okuma font algı eğitimi fotoğrafik blok eğitimi formül okuma vs vs tüm müfredatını verdikleri için 1 senede okuma hızını anlayarak 7 kat 2 Senede 13 kat artırıyorsun. Yetiyor.

Edit1: işi sıfırdan alıp ileri dereceye götüren ciddi kurslar haftada 3 günden aşağı eğitim vermez, teknik eğitimler 4 saati buluyor + her gün en az 2 saat ödev niteliğinde çalışma yaptırıyorlar sabırlı olmak gerekiyor, bu esnada asla iç sesli okuma alışkanlıklarını tekrarlamamak yeni öğrendiğin şekilde okuma yapmak gerekiyor, fotograrik blokta ilk başlarda normal okuma hızının altına düşüyorsun sonra normal okuma hızına dönüyorsun daha sonra hızın katlanarak artıyor, okumada iç ses kalktığı ve fotografik hafıza devreye girdiği için unutman da zorlaşıyor, burada da dikkat etmen gereken şey kullanmayacağın şeyleri çöp mantığında okumayı öğrenmek hafızada tutmamak bu da ayrı bir eğitim.

RETRET tarafından 21/Oca/20 12:09 tarihinde düzenlenmiştir

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    Dark_Lord bunu yazdı

Sevgiler.

Kursuna git kitaplardan bir şey öğrenemiyorsun kursunda zorla dar okuma geniş okuma çok geniş okuma font algı eğitimi fotoğrafik blok eğitimi formül okuma vs vs tüm müfredatını verdikleri için 1 senede okuma hızını anlayarak 7 kat 2 Senede 13 kat artırıyorsun. Yetiyor.

Edit1: işi sıfırdan alıp ileri dereceye götüren ciddi kurslar haftada 3 günden aşağı eğitim vermez, teknik eğitimler 4 saati buluyor + her gün en az 2 saat ödev niteliğinde çalışma yaptırıyorlar sabırlı olmak gerekiyor, bu esnada asla iç sesli okuma alışkanlıklarını tekrarlamamak yeni öğrendiğin şekilde okuma yapmak gerekiyor, fotograrik blokta ilk başlarda normal okuma hızının altına düşüyorsun sonra normal okuma hızına dönüyorsun daha sonra hızın katlanarak artıyor, okumada iç ses kalktığı ve fotografik hafıza devreye girdiği için unutman da zorlaşıyor, burada da dikkat etmen gereken şey kullanmayacağın şeyleri çöp mantığında okumayı öğrenmek hafızada tutmamak bu da ayrı bir eğitim.

sen yetkili bir abiye benziyorsun :)

bu kurs nerden alınmalı. sen nerden aldım tavsiye ettiğin bir yer var mı ? megahafıza hızlı okuma kursu var 4 kat yazmışlar sen 13 katlardan bahsetmişsin :)

biraz daha detay alabilirmiyiz hocam zahmet olmazsa.

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    Dark_Lord bunu yazdı

Sevgiler.

Kursuna git, kitaplardan bir şey öğrenemiyorsun kursunda zorla Dar Okuma, Geniş Okuma, Çok Geniş Okuma. Font Algı Eğitimi , fotoğ(?)rafik blok eğitimi, Formül Okuma vs vs tüm müfredatını verdikleri için 1 senede okuma hızını anlayarak 7 kat, 2 Senede 13 kat artırıyorsun. Yetiyor.

Edit1: İşi sıfırdan alıp ileri dereceye götüren ciddi kurslar, haftada 3 günden aşağı Eğitim vermez, Teknik Eğitimler 4 saati buluyor + her gün en az 2 saat ödev niteliğinde Çalışma yaptırıyorlar, Sabırlı olmak gerekiyor, bu esnada asla İç Sesli Okuma alışkanlıklarını tekrarla'mamak, yeni öğrendiğin şekilde okuma yapmak gerekiyor,

fotograr(f)ik(?) blok'ta ilk başlarda normal okuma hızının altına düşüyorsun, sonra normal okuma hızına dönüyorsun, daha sonra hızın katlanarak artıyor,

Okuma'da İç Ses kalktığı ve Fotografik Hafıza devreye girdiği için unutman da zorlaşıyor, burada da dikkat etmen gereken şey;

kullan'mayacağın şeyleri çöp mantığında okumayı öğrenmek, hafızada tutmamak;  bu da ayrı bir eğitim.

Telefon'da kullanılan Hızlı Okuma Uygulaması da gâyet etkin. 

Lâkin kullanmayı bırakınca, eski alışkanlıklarına yada tembelliğine geri dönüyorsun, gibi. 

2 dk'lık metin, rakam, yada ikisinin karışımı metinleri veriyor, ve test ediyor.

Uygulamayı hatırlayamadım ^^` geçenlerde yine paspallaştığımı hissettim. Aklıma düştü. Hâlen bulamadım. 

Boyut olarak Çok da fazla yer kaplamıyor idi. 

Temel olarak her uygulama,alıştırma, Görüş Alanı'nı  genişletmek için yapıLmış egzersiz'ler bütünü. Formül'lerle ilgili olanını ilk defa okudum. 

RitmFarbRacourci tarafından 21/Oca/20 14:09 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı
    Dark_Lord bunu yazdı

Sevgiler.

sen yetkili bir abiye benziyorsun :)

bu kurs nerden alınmalı. sen nerden aldım tavsiye ettiğin bir yer var mı ? megahafıza hızlı okuma kursu var 4 kat yazmışlar sen 13 katlardan bahsetmişsin :)

biraz daha detay alabilirmiyiz hocam zahmet olmazsa.

Ben 2000 - 2002 arasında gittim bize katipler ve programcılar için klavyede hızlı yazma eğitiminden sonra hızlı okuma kursu verildi isteyen gitsin denildi bölünden 70 kişi katıldı kurs sonunda 9 kişi yetkinlikle bitirdi o sırada üniversitedeydim şu anda o kurumlar yok 19 sene geçmiş hangi kurumdan alacağına eğitimin içeriği ve kurumun çıkardığı öğrencilere bakarak karar vermelisin. O kursu bitiren öğrenciyle görüşüp eline bir metin ver süre tut metni anlattır bakalım ne kadar iyi; eğitimin full + full şekli şudur:

1. iç okuma sesinin yok edilmesi,

2. Kelimelerin bütünleşik okunması, baş son mantığı

3. Dar okuma, normal okuma, geniş okuma, çok geniş okuma farkları ve uygulamaları şeklinde; tek satır iki satır üç satır dört satır 5 satır okuma şeklinde...

4. Font eğitimi 11 ana font 7 yardımcı font ile okuma

5. Fotografik sayfa okuma a5, fotografik sayfa okuma a4

6. Gözle kare içine alma tekniği alınan kelimeleri belirleyerek sabit sayfa okuma (17 19 ekran için kullanılıyor)

7. Matematik adaptasyonu sayı ve formüller fizik ve matematikçiler kendi bölümlerindeki kitaplar için alıyor

8. Ezbersel kalıplar farsça ve arapça kelimeler hukukçular alıyor

9. Mesleki eğitim (çevirmenler için ingilizce almanca için ek bir eğitim var) programcılar için ayrı eğitimi var. Arapça için farklı üç eğitim var.

10. El yazısını hızlı okuma, diplomatlara veriliyor 30 40 sayfa el yazısı dilekçeler geliyor adamlara işlerini aksatmadan okumaları gerekiyor sıkıntı şu ki font mantığı yok herkesin yazısı ve harf araları farklı, her ayrı yazıda göz atma ve okuma yapıyorsun ben bunu bitiremedim mesela.

Bunların en fazlasını sağlayıp kendi çalışma kitap ve metinleri olan kursları seçmelisin. Bir de okuma hedef grubun olmalı. Gazete okumakla makale okumak aynı şey değil makalede teknik kısımlarda durduğunda düşünürken okuma sistemini terketmemen gerekiyor. Diagram okumaları apayrı şeyler orada artık resimle yazı birbirine geçiyor kafanda unutmak istesende unutamıyorsan. Emo dan bir arkadaş kurs sonrası epey hızlandı akıllı bina sistemleriyle ilgili 2 kitap verdim buna ac dc karışık bir yapıyı örnekleriyle anlatılıyor datasheet ile kitap kırması bir şeydi. Kurstan sonra 4 sene geçti ne örnekleri unutmuş ne içeriği ne markaları fuara gittik alman markaların yerini çin markaları almış bunun tüm referansları o kitaptaki referanslar o firmaları arıyor şemaları tarif ediyor oo dedim devreler yanmış üzerine yazmamışın diskin deepfreeze diske dönmüş kafan... en kötüaüne de gitsen bir şeyler katar iyisine gidersen meslektaşlarının önüne geçersin.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

sağlar eğer ki düzgün bir yere gidersen veya kursunu alırsan. hayatında yapacağın en iyi şeylerden biri olacaktır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    .

Ben 2000 - 2002 arasında gittim. bize katipler ve programcılar için klavye'de hızlı yazma eğitiminden sonra, hızlı okuma kursu verildi isteyen gitsin denildi, bölünden 70 kişi katıldı, kurs sonunda 9 kişi yetkinlikle bitirdi.o sırada üniversitedeydim şu anda o kurumlar yok, 19 sene geçmiş hangi kurumdan alacağına, eğitimin içeriği ve kurumun çıkardığı öğrencilere bakarak karar vermelisin. O kursu bitiren öğrenciyle görüşüp eline bir metin ver, süre tut ,metni anlattır bakalım ne kadar iyi; eğitimin full + full şekli şudur:

1. iç okuma sesinin yok edilmesi,

2. Kelimelerin bütünleşik okunması, baş son mantığı

3. Dar okuma, normal okuma, geniş okuma, çok geniş okuma farkları ve uygulamaları şeklinde; tek satır iki satır üç satır dört satır 5 satır okuma şeklinde...

4. Font eğitimi 11 ana font 7 yardımcı font ile okuma

5. Fotografik sayfa okuma a5, fotografik sayfa okuma a4

6. Gözle kare içine alma tekniği alınan kelimeleri belirleyerek sabit sayfa okuma (17 19 ekran için kullanılıyor)

7. Matematik adaptasyonu, Sayı ve Formüller, fizik ve matematikçiler kendi bölümlerindeki kitaplar için alıyor.

8. Ezbersel kalıplar. farsça ve arapça kelimeler hukukçular alıyor

9. Mesleki eğitim (çevirmenler için ingilizce almanca için ek bir eğitim var) programcılar için ayrı eğitimi var. Arapça için farklı üç eğitim var.

10. El yazısını hızlı okuma, diplomatlara veriliyor 30 40 sayfa el yazısı dilekçeler geliyor adamlara işlerini aksatmadan okumaları gerekiyor sıkıntı şu ki font mantığı yok herkesin yazısı ve harf araları farklı, her ayrı yazıda göz atma ve okuma yapıyorsun ben bunu bitiremedim mesela.

Bunların en fazlasını sağlayıp, kendi çalışma, kitap(ı) ve metinleri olan kursları seçmelisin. Bir de okuma hedef grubun olmalı. Gazete okumakla makale okumak aynı şey değil, makale'de teknik kısımlarda durduğunda, düşünürken okuma sistemini terket'memen gerekiyor.

Diagram okumaları apayrı şeyler, orada artık Resimle Yazı birbirine geçiyor, kafanda unutmak istesende unutamıyorsan. Emo dan bir arkadaş kurs sonrası epey hızlandı akıllı bina sistemleriyle ilgili 2 kitap verdim buna, ac dc karışık bir yapıyı örnekleriyle anlatılıyor, datasheet ile kitap kırması bir şeydi. Kurstan sonra 4 sene geçti ne örnekleri unutmuş, ne içeriği, ne markaları.

Fuar'a gittik Alman markaların yerini Çin markaları almış, bunun tüm referansları o kitaptaki referanslar. o firmaları arıyor, şemaları tarif ediyor. oo dedim devreler yanmış üzerine yazmamışın diskin deepfreeze diske dönmüş kafan... en kötüsüne de gitsen bir şeyler katar, iyisine gidersen meslektaşlarının önüne geçersin.

Vay alüminyum. Font okumak o kadar etkiliyor muymuş. Geçen mevzuat'la ilgili bir yazı okumaya çalıştım, Kusacaktım. ^^` ulan diyom bu ney.

Satır arası boşlukları fazla olan yazılar, harfleri büyük olan ve harflerinin arası büyük boşluklar olan kelimeler, satır sonlarında kelimeleri bölen tire(-) işaretleri filân, büyük sıkıntı. 

Şu site'lerde font büyüklüğünü okuyucu tekeline verse iyi olacak. Manda gibi font'lar da okunmuyor. alüminyum. Ha, bunlardan biri de, www.evrimağacı.com sitesi. 51dakikalık metne 21dakika dayanabildim.  Konu da şu Sırp mucit kimse o. Tarihsel olarak paten'leri üzerinden bir eleştiri yapmışlardı. 

RitmFarbRacourci tarafından 21/Oca/20 17:41 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

konuyu hortlatayım :)

ben mega hafızanın mega hızlı okuma kursuna gittim istanbulda şişlide merkez caminin çaprazında bir apartman dairesinden bozma kurs merkezinde.

mega hafızayla bütünleşmiş olan melik safi duyar ve soner polat isimli iki hoca var. resmi olarak kursu onlar veriyor fakat melik safi duyar (mega hafıza şampıyonu tv lerde çıkan abimiz) kursun başında ve sonunda dahil oldu genel olarak kursu soner polattan aldık. 220 kelimeyle başladım 450 kelime ile bitirdim. ama çok çalışmak 1. kural bu hızı arttırmak istiyorsak sürekli hızlı okuma antremanları yapmalıyız. evde oturup kitap okuyarak olcak iş değil yani mantığı ve fikri çok güzel oturtuyorlar. ben kurs başından sonuna kadar 2 kat hızlandım daha fazla hızlanmak ta mümkün evet zaman buldukça çalışmaya devam edeceğim. sorularınız varsa alabilirim :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek

hocam udemydeki bir kursun hocasından alıntı yapayım

hızlı okuma kursları size sadece hızlıca sayfayı okumayı öğretir ama hafızaya almayı öğretmez

bu yüzden kurslardan sonuç alabiliyorsunuz fakat okuduğunuzu anlama gelişmiyor çünkü size hızlı okuma öğretiliyor hızlı okuyup anlamayı  değil

okuduğunu anlamadıktan sonra veya hafızaya o bilgiyi alamadıktan sonra neden okuyorsun ki ?

No way out
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek
    SaviorAngel bunu yazdı

hocam udemydeki bir kursun hocasından alıntı yapayım

hızlı okuma kursları size sadece hızlıca sayfayı okumayı öğretir ama hafızaya almayı öğretmez

bu yüzden kurslardan sonuç alabiliyorsunuz fakat okuduğunuzu anlama gelişmiyor çünkü size hızlı okuma öğretiliyor hızlı okuyup anlamayı  değil

okuduğunu anlamadıktan sonra veya hafızaya o bilgiyi alamadıktan sonra neden okuyorsun ki ?

hocam dikkatini çekerim :) mega hafıza veriyor kursu :)

herşeyi güzelce akılda tutacak çok güzel mantıklar veriyor. melik safi duyar'ı tanıyormusun bilmiyorum ben çok görmüştüm tvde bizzat tanışma şansım oldu çok şahane bir insan. googleden filan aratabilirsin zaten :)

hafızaya bilgi alma, not tutma teknikleri, isim ezberleme teknikleri, tekrar teknikleri, beyin haritaları vb bir sürü konuda eğitim verdiler. en iyisimidir bilmem ben gittiğim için detay verebiliyorum.  ama hafıza deyince zaten türkyiede akla mega hafıza geliyor :D

Toplam Hit: 2039 Toplam Mesaj: 19
eğitim hızlı okuma hızlı okuma eğitmi