folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Html İcindeki Style Tagina Gicik Olanlar İceri

Html İcindeki Style Tagina Gicik Olanlar İceri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hackingo
    hackingo's avatar
    Erkek

usenmedim html icerisinde en cok kullanilan css kurallarini classlar haline getirdim. (kendi en cok kullandiklarimi)

belki kullananlar cikar diye github a attim. tepe tepe kullanin, eklemelerinizi bekliyorum

https://github.com/onur-celik/cssClasses

hackingo tarafından 19/Haz/15 17:25 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

güzelmiş hocam, yaratıcı bi fikir :)

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LuCiFeR
    LuCiFeR's avatar
    Erkek

Şirketteki arkadaş responsiveli olanını yapmıştı zamanında ilgilenenler için böylede bir alternatif olsun.

http://aslanbakan.com/tr/blog/less-space-responsive-margin-ve-padding-yardimci-classlari/

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hackingo
    hackingo's avatar
    Erkek
    LuCiFeR bunu yazdı

Şirketteki arkadaş responsiveli olanını yapmıştı zamanında ilgilenenler için böylede bir alternatif olsun.

http://aslanbakan.com/tr/blog/less-space-responsive-margin-ve-padding-yardimci-classlari/

adam baya bootstrap'in grid yapisini yazmis :) benim amacim o degil hocam benimkinin amaci en cok kullanilan margin padding bok pusur bunlari classlastirmak

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek
    LuCiFeR bunu yazdı

bu herif bayağı sağlammış takdir ettim.

@hackingo iyi iş hocam lazım olur.

..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eomerx
    eomerx's avatar
    Erkek
    Realist bunu yazdı
    LuCiFeR bunu yazdı

bu herif bayağı sağlammış takdir ettim.

@hackingo iyi iş hocam lazım olur.

Abi eyvallah. @Lucifer şimdi davetiye attı, ben de topluluktanım artık.

(Pezevenk sürekli iş saatlerinde giriyor tahribata, merak ediyordum ben de)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Paylaşımın için teşekkürler. Fakat bu tip kodlar hazırlanan tasarıma ve yapılacak projeye göre belirlenmeli. Bu sebeple bu kod herkesin işine yaramaz. Hatta senin projenin dışındaki hiçbir projede işe yaramaz. 

Style kullanmek yerine yine tasarım odaklı, önceden planlı bir css şablonu hazırlamak işleri kolaylaştırır. Style biraz işin ameleliği. Fakat yap bırak tarzında bir tasarım olacaksa ha class, id yazmışsın ha direk kodun içine yazmışsın farketmez. Bu tıpkı oop ile tasarlayıp her şeyi derli toplu, yeri, adresi belli şekilde yazmakla spaghetti her şeyi iç içe yazmak gibi. İkisi de iş görür. Fakat okunabilirlik ve düzenleyebilirlik tasarlı olanda daha kolaydır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eomerx
    eomerx's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı

Paylaşımın için teşekkürler. Fakat bu tip kodlar hazırlanan tasarıma ve yapılacak projeye göre belirlenmeli. Bu sebeple bu kod herkesin işine yaramaz. Hatta senin projenin dışındaki hiçbir projede işe yaramaz. 

Style kullanmek yerine yine tasarım odaklı, önceden planlı bir css şablonu hazırlamak işleri kolaylaştırır. Style biraz işin ameleliği. Fakat yap bırak tarzında bir tasarım olacaksa ha class, id yazmışsın ha direk kodun içine yazmışsın farketmez. Bu tıpkı oop ile tasarlayıp her şeyi derli toplu, yeri, adresi belli şekilde yazmakla spaghetti her şeyi iç içe yazmak gibi. İkisi de iş görür. Fakat okunabilirlik ve düzenleyebilirlik tasarlı olanda daha kolaydır.

Hmm. Ortada bir eleştiri var fekat tam olarak nerede eksik olduğunu anlayamadım.

Tam olarak nerede eksik kaldığını söyleyebilir misin abi, biz de belki senin söylediklerine göre yazdıklarımızı şekillendiririz. Herkesin her projede yararlanabileceği bir şey çıkar ortaya.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Guru_Meditation
    Guru_Meditation's avatar
    Erkek

Ortada bir emek var ama son derece gereksiz.

style="margin-bottom: 10px;" yerine class="margin-bottom-10" yazmak için (çoğu kullanılmayacak olan) o kadar CSS sınıfını projeye dahil etmem.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Şöyle bir eksik var,

Şimdi burada bir sürü satır kod var.

Belki ben bunun çoğunu kullanmayacağım halde projeme include edersem olmaz.

Style yazmam bunları kullanmamdan daha iyi de olabilir bu şekilde.

Her şey external css de mi olmalı emin değilim. Bazen çok sıkıyor bir şeyi araştırmak özellikle bootstrap te hazır bir sürü şey var iki buton arasında 5px boşluk istiyorum,

Hazır kullanmak yerine basıyorum style i :)

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    eomerx bunu yazdı
    Austen bunu yazdı

Hmm. Ortada bir eleştiri var fekat tam olarak nerede eksik olduğunu anlayamadım.

Tam olarak nerede eksik kaldığını söyleyebilir misin abi, biz de belki senin söylediklerine göre yazdıklarımızı şekillendiririz. Herkesin her projede yararlanabileceği bir şey çıkar ortaya.

Yani demem o ki koda göre tasarım yapmaktansa tasarıma göre kod yazmak daha mantıklı. Önceden tanımlanan sabit pixel değerler yalnızca senin işine yarıyorsa işe yarar sayılabilir. Böyle bir proje uzun vadede çok kişinin işini görmeyecektir. Çünkü işine yarayıp yaramayacağını önceden kestiremeyiz. 

Responsive tasarım örneği oldukça güzel olmuş. Yapmak istediğinin ona yakın bir şeyler olduğunu tahmin ediyorum. Onun kullanışlılığı sabit değerlere sahip olmaması. Parametre girererek işlem yapılabilmesi.

Ayrıca style etiketine mesela padding-top-50 yazmaktansa padding-top: 50px yazmak arasında pek fark yok. Olması gereken yazılan bölgeye uygun bir sınıf ya da unique id oluşturup onun altında tanımlama yapmak. Yani div style="xxx" yerine div class="bolumunortakismi" diyip .bolumunortakismi {xxx} şeklinde css dosyasında tanımlama yapmak daha düzenli olmayı sağlayacaktır.

Toplam Hit: 1853 Toplam Mesaj: 17
css html github