Ilkogretimde Hangileri Hala Var?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Muridler selam,

Cuma olunca alkol oluyor, raki olunca nostalji oluyor. Cocugu kardesi kuzeni ilkogretim ogrencisi olan tanidik vardir, bir sorayim dedim. Ilkogretimde asagidaki bidilardan hangileri hala var?

A) Okuma bayrami

B) Sinif baskani ve koluna takilan cirt cirtli hede

C) Sinif annesi 

D) Beslenme saati ve velilerin donusumlu olarak siniftaki butun cocuklara yemek getirmesi

E) Yerli mali haftasi ve herkesin bir sebze meyve olup o renklerde giyinip siir okumasi

F) Trafik kolu, ilkyardim kolu gibi "kol"lar

G) Bando takimi

H) Yil sonu musameresi (evet, "musamere")

I) Okuma fisleri (isik ilik sut ic)

J) Ogretmen soru sordugunda ilk bilenlerin defterine yildiz, sonrakilerin defterine + koymasi

K) Mufettisin siniflara gelip soru sormasi

L) Dogum gunu olanlarin yakasina kirmizi kurdele ignelenmesi

Aklimiza gelenler bunlar, varsa ekleyeceginiz memnun oluruz (:

izzmarit tarafından 20/Eki/17 20:59 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

Geçen sene arkadaşımın çocukları okuma bayramı yaptılar.

Çocuklar babalarına şiir okudular...

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Muridler selam,

Cuma olunca alkol oluyor, raki olunca nostalji oluyor. Cocugu kardesi kuzeni ilkogretim ogrencisi olan tanidik vardir, bir sorayim dedim. Ilkogretimde asagidaki bidilardan hangileri hala var?

A) Okuma bayrami

C) Sinif annesi 

D) Beslenme saati ve velilerin donusumlu olarak siniftaki butun cocuklara yemek getirmesi

E) Yerli mali haftasi ve herkesin bir sebze meyve olup o renklerde giyinip siir okumasi

G) Bando takimi

J) Ogretmen soru sordugunda ilk bilenlerin defterine yildiz, sonrakilerin defterine + koymasi

Doğrudan güncel bilgi veremem ama bazılarına cevap verebilirim:

B) Yok ben hiç görmedim öyle kola takılan bir şey.

E) Yerli malı haftası da yapmamıştık sanırım.

I) Fiş yoktu bizim zamanımızda ama o klasik cümleler vardı tabi.

K) Buna ben denk geldim ama sanırım yakın zamanda kaldırılmış, müfettişler derse giremiyor artık.

L) İlk defa duyuyorum.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    marad10a
    marad10a's avatar
    Erkek

18 yaşındayım benim zamanimda B,I ve L yoktu gerisi vardı.

+ olarak milli bayramlarda Türk bayrakları ve çeşitli suslemelerle donatilan camlar duvarlar

marad10a tarafından 20/Eki/17 21:22 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

L yok 

gerı kalanlar okuluna gore degısıyor ozel okullarda daha fazlası var ılkokula gıden kuzenın cocugu trompet fılan calıyor mesela müzik klubünde

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    livane
    livane's avatar
    Erkek

A) okuma bayramı hala yapılıyor.

B) Cırt cırtlar yok öğretmen isterse takabilir ama takanı görmedim hiç. İyi aklıma getirdiniz hazırlayayım başkana. Ama yapmak zorundasın diye bir şey yok.

C) Büyükokullarda var.  Malumköy okullarında yok. İlla  olacak diye bir şey yok.

D) Velilerin ve öğretmenin insiyatifine kalmış. Ama yapan bildiğim kadarıyla yok. Herkes kendini bir bok ( afedersiniz ) zannettiği için kimse diğerinin yaptığını beğenmeyeceği için uygunlanması bu devirde zor.

E) Yerli malı haftası kutlanıyor. Aynen devam ediyor.

F) Büyük okullarda var

G) Eski önemini kaybetti. Köy okullarında yok. Okulların durumuna göre yaptırılıyor.

H) Yıl sonu müsamereleri yerini mezuniyet balolarına dönüştü. Çocuklar bildiğiniz kep atıyorlar. Her sınıfta olmuyor tabi. Yıl sonu müsameresi yapacağız diye de bir çalışma yok.

I) artık ses temelli cümle yöntemi kullanıldığı için fişler yok. "Ilık Işık süt iç"in yerini "Ela Lale el ele " aldı. 

J) Ben hiç yapmadım. Yapan mutlaka vardır.

K) Müffettişlerin o görevleri okul müdürlerine kaldı. Müffettişler artık sadece okulda ki evrakları inceleyip gidiyor. Eski alışkanlıklarını devam ettiren var mı bilmiyorum.

L) Bu da öğretmen  insiyatifinde.

M) 1. , 2 . ve 3. sınıflarda sınav yok , 4. sınıflarda var.

1. , 2. , ve 3. sınıflarda not yok , geliştirilmeli , geçer , iyi seçeneklerinden biri görünüyor karnede.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Muridler selam,

A) Okuma bayrami

C) Sinif annesi 

G) Bando takimi

Öncelikle 1234 ilkokul 5678 ortaokul olarak ayrıldı.

Ortaokulu bilemicem ilkokulun nezdinde cevaplayayım;

A) Oluyor tabiki. birinci dönem sonu ya da ikinci dönem başında takribi ocak başı - şubat sonu arasında yapılıyor.

Okumaya geçen daha doğrusu tüm seslerin işlenmesinden doğan coşkuyu kutluyorsun :D

Çok büyük bir meblağ harcayamadığımdan dolayı 16 kişilik pasta (sınıf 15 kişiydi), süpriz yumurta, renkli kalemler, hiaye kitabı vs ufak tefek 3 4 hediye vermiştim geçen yıl.

Tabi pastanın üstündeki yazıyı okuyabilenler hediyeleri alabiliyordu :)

https://prnt.sc/gzxjuq

B) Sınıf başkanı var. hatta yardımcısı da. Kola bişey takılması tamamen öğretmene kalmış bir şey. havalı durması ve sorumluluk alması yönünden takılmalı bence.

C) Olmazsa olmazdır. Doğuda yok çoğu okulda. ama batıda neredeyse her ısnıfta vardır. Özellikle İstanbul gibi bir yerde hayat kurtarıyordu. Sınıftaki tüm anneleri tanıyan iş bitirici birini anne seçmiştim. Her işe koşturuyordu sağolsun. tabi her iş derken mesela perde alınacak gidip F/P olarak uygunu alıyordu. ya da sıra örtüsü vs vs. Tabi bunların karşılanması için gereken ücreti de sınıf annesi topluyordu. Hiç başım ağrımıyordu. Şu lazım diyodum 3 gün sonra geliyordu. Şu an doğudayım bırak böyle ihtiyaçları sınıfta sıra kalmasa kimsenin zikinde değil.

D) Tam gün okullarda ilk teneffüs 20 25dk yapılıyor. beslenme için. İkili öğretimde ise ilk tenefüs + ikinci dersin bi 10 15dksı beslenme için kullanılıyor. Bir velinin toplu sıralı yemek vermesine rastlamadım henüz. Bireysel alınıyor. Ama mesela kandillerde falan aşure günlerinde falan kazan kazan getirenleri oluyor.

E) Yerli malı haftasında çocuklar meyve falan getiriyor genelde. Eskisi gibi büyük kutlama olmuyor. Her ısnıf kendi arasında ya da 2 sınıf birleşip ufak tefek kek bisküvi kola vs yapılıyor. Bir de bi 30 40 dk sıra olunup tüm okul şiir okuyor o kadar.

F) Kollar Ben istanbuldayken vardı. ama şu an doğuda hiç öyle bir şeye rastlamadım.

G) Büyük okullarda yapılabiliyor. İlkokulda henüz bando görmedim.

H) Büyük sosyal merkezi okullarda yapanlar var. Hababamdaki gibi değil tabi ufak tefek yarışma. şiir resim vs.

I) Fişler yani heve temelli öğretim metodu öleli 14 bin sene falan oldu hocam :D Ses temelli öğretim var. Yani SE demiyoruz SSSSS diyoruz. Sesi hissettirmeyle. Sonra kapalı ve açık heveye ulaşılarak kelime oluşturuluyor. ayrıca a b c d diye alfabe sıralı değil ELAKİN(1. grup) şeklinde gruplanarak öğretiliyor. ( son 4 yılda 3 kere değişti gruplar bu arada). geçen sene ELAN, İTOBU.... diye gidiyodu. Önceki yıl ELAT, İNORM.... bu sene ELAKİN.....( Bullllshittt)

J) Tamamen öğretmene kalmış bir şey bu da. Ben mesela damga aldım. 2.2cm falan boyutlarında kırmızı gülücük baskı yapıyor. ya da yıldız gülen yüz çıkartması falan yapıştırıyorum. Ama ne olursa olsun öğrencinin gözünde en değerlisi kırmızı pilot kalemimle yaptığım minnak bir yıldız :D

K) Çokkkk eskidne kalmış bir mevzu bu. nadir olarak illa gircem mk derse girer. kaç kere müfettiş geldi daha 1 kere odaya herkesi toplayıp 10dk sohbet etti. hatta sınıf defterleri yanınızda mı dedi sınıfta getirelim dedik aman boşver dedi gitti.

L) Ne öğrencilik ne öğretmenlik hayatımda hiç görmedim duymadım bu olayı :D

joe_black tarafından 20/Eki/17 22:43 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

5 parmağı birleştirip tam üzerine cetvelle vurmak vardı umarım artık yoktur )))

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Sagol izzmarit :) 91-96 yillari arasindaki ilkögretim zamanim aklima geldi. Yazdigin herseyi yasadim bende. Güzel günlerdi...

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

O zaman usenmeyip uzun uzun yanit veren herkese yerli mali haftasi dortlugumle cok tesekkur edeyim,

Aydinin inciri

Pek guzel iri iri

Hurma alma incir al

Agzina aksin bal

(:

sigara değil, balık olan.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Rakı demişken az önce ağrıyan 20 lik dişime bastım canım çekti buraya geldim burda gördüm dayanamayacağım... Gidiyorum rakıma

Titanyumun gücü adına!!!
Toplam Hit: 4647 Toplam Mesaj: 36
nostalji ilkogretim gelenek