folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder İnsan Değişir Mi?

İnsan Değişir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opusdei
    opusdei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bir insan 7 sinde neyse 70 inde de odur. Değişmez. İnsan gelişir. Genel karakter aynı kalır. Diğer herşey değişebilir.

opusdei | ツ Ego sum qui sum | Travelmate, Gourmet, Funny, Unlimited, Enjoy life, uploading...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Düşündüğün zaman anlayacaksın; insan kötüye eğilimlidir ve kötülük bir defa bünyene girdiği zaman ruhuna kadar işler. Bu doğrultuda düşünürsek kötülüğe yenilen iyiliğin, gittiği zaman bir daha geri gelmez. Gelmiş gibi davranabilir, öyle görünebilirsin ancak, başta kendini kandırırsın.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Bence kişilik de değişebilir, karakter de. Yeterki kişi bu konuda kararlı ve iradeli davransın... Mümkün, ama asla kolay değil.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, nasıl biri olmak istediğinize karar vermektir. Ama öyle üstün körü değil, kişi bu işi hazmederek yapmalı. Kişi kendi benliğinde nasıl biri olması gerektiğini en iyi şekilde özümlemeli, kararlı olmalı. "Daha önceki haliyle nasıl davranacağını" değil, "olmak istediği kişi nasıl davranmalı" şeklinde düşünerek hareket etmeli. Gerekirse bir anda düşünmeden hayatındaki bazı faktörleri (çeşitli eşyalar, yaşadığı ortam, arkadaş tipi, hatta yiyecek-içecek tipi dahi olabilir) kendinden uzaklaştırabilmeli, çöpe atabilmeli. Hedefi kendinden gittikçe uzaklaştığını hissetse dahi pes etmemeli. Hayatının anlamının hedefine ulaşabilmek olduğuna kendini ikna edebilmeli.

İnsana doğuştan gelen karakteristikler olduğu doğrudur. Ancak bu karakteristik özellikleri etrafımızdan ediniriz. Nasıl bir ortamda büyüdüğümüze, neler yaşadığımıza bağlı olarak karakterimiz şekillenir. Bu, irade dışı gerçekleşir. Ancak kişilik kazandığımızda, kendi karakterimizin iyi ve kötü yanlarını görebildiğimiz zaman geldiğinde, bunu baştan yazabilecek iradeye sahip olduğumuzda, her şey mümkündür.

Ne demişler, sen yeter ki iste...

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    128Kbps
    128Kbps's avatar
    Erkek

hocam, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Değişmek zorundayız da zaten. Zaman, para , çevremizde ki insanlar, sağlık, aile bunlar en basit etkenler. 

https://t.me/pump_upp
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek

insanlar değişir bu bir gerçektir zorunluluktur. buna en büyük etken çevredir. yani çevredeki tüm etkenler davranışı değiştirir. ama karakter

farklıdır. karakter illaki bir davranışı temsil etmez. aynı olaylar karşısında aynı davranışı sergileyen farklı karakterler olabilir. aynı karakterdeki

insanlarda farklı davranışlar sergileyebilir. değişimin en büyük temsilcilerinden biride insandir. yetiştiriliş, eğitim, olumsuz veya olumlu olaylar, para,

vs vs.. bir çok etken insanin davranışlarını değiştirebilir. espri olsun diye söylüyorum yanlış anlamayın örneğin;

Fenerbahçenin alper potukla ilgilenmediğini transfer için düşünülmediğini açıklaması 2 hafta sonrada transfer etmesi değişken bir davranıştır. ama

etiktir ama değildir bilemem. Eskişehir başkanının Galatasaraya söz verildi bu iş bitti diyen bir başkanın bugün ise Fenerbahceyle anlaştık

demeside değişken bir davranıştır. bilmem anlatabildim mi fakat dikkatini çekmem gereken ise karakterin aynı kalmasıdır. bu olaydada karakterin

değişken olduğu gerçeği değil değişmediği gerçeğini ortaya çıkarır. 7 de neyse 70 indede odur deyimi ise tamamen karakteri anlatmaktadır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Underground
    Underground's avatar
    Erkek
    opusdei bunu yazdı

Bir insan 7 sinde neyse 70 inde de odur. Değişmez. İnsan gelişir. Genel karakter aynı kalır. Diğer herşey değişebilir.

bu konuda şöyle bir araştırma yaparsak

felsefi olarak

http://www.felsefe.gen.tr/henry_bergson_felsefesi.asp

http://blog.milliyet.com.tr/degismek-ya-da-degismemek/Blog/?BlogNo=303040

http://bakirkoy.aktiffelsefe.org/?q=content/ki%C5%9Fili%C4%9Fin-de%C4%9Fi%C5%9Fimi

http://www.felsefe.gen.tr/benlik_kisilik_ve_kimlik_nedir_ne_demektir.asp

Dini olarak ele alırsak

http://www.kurandayaratilis.com/insaninyaratilisi.htm

http://www.lokmantaha.com/16/kuranda-insan-tabiati-ve-kisilikler.html

Herkesin işine yaradığın kadar iyisindir Bu Hayatta!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dead_march
    dead_march's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

malesef olgunlaşmayı büyümeyi yada düşüncelerin değişmesini gerçekbir değişim sananlarla dolu bortalık insanın değişmwsi çok çok çok ama çok nadir olur yoksa insan 7sinde neyse 70indede odur daha doğrusu eşşeğe altın semer vursanda gene eşek

bundan sonra oy kullanmayacağım eğer bir kişi bile gelip oy kullanmak vatandaşlık görevidir felan derse çıkarır kimliğimi götüne sokarım
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EdepsizPenguen
    EdepsizPenguen's avatar
    Erkek

ben değiştimi söyleyebilirim hocam 15-16-17 yaşımdaki halimle şimdiki arasında uçurum var desem yalan olmaz şimdi elime gelen hiç bir fırsatı geri tepmeyen biriyim baya hırslı bii insan oldumu söyleyebilirim eski halim çok içine kapanık çok zıt bi halimdi.. yani evet olabilir 6-7 sene içinde

Yüksek Fizik Mühendisi - Optik Sistem Mühendisi
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mtst
    mtst's avatar
    Erkek

Değişebilir, neden olmasın istemekle alakalı.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    st_anger_turk
    st_anger_turk's avatar
    Erkek

7, 17 ve 27 yasinda yaptigim hatalari yapmaya tekrar ediyorum :) insan hatasiylada guzel bazen, sktr et affet gitsin. Sultanlara kalmadi dunya

Diriliş... /// Inadina Ofke Inadina INTIKAM
Toplam Hit: 6264 Toplam Mesaj: 55