folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder İnsanlar Özgürmüdür????

İnsanlar Özgürmüdür????

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    guzel kardesım yazımı dıkkatlı oku ben orda allahı sorgulamaya (haşa) falan kalkmadım. Kendıme gore bır yorum getıordım. Vahdanıyet Ehadıyet ( birlik ve varlık ) basta gelir zaten. Neden Tanrının koydugu nızamı sorgulamaya kalkayım kı? Ben kendımı bıldıkten sonra gerısı bos sen benı tanımıssın tanımamıssın onemlı deıl...

tahribat.com/murid/tugrulbaba
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CYB3R-SPY
    CYB3R-SPY's avatar
    Erkek

Belirli olasılıklar çerçevesinde özgürdür ama diğer olasılıklarda ise hayır özgür değildir, cinsiyet seçimini kendin yapamıyorsun iki olasılık atanıyor kız veya erkek oluyorsun (tabi bazen üçüncü olasılıkta oluyor) cennet cehennem seçimide onun gibi birşey...

==

ARkadaşlar bunlar ne biçim cevaplar..Cennet ve cehennem allah ın atadığı bişey mi?

Diyelim size iki yol verildi..VE bir yoldan gidersen uçurum var diğer yol da ise seni bekliyen güzellikler var ..Hangisini tercih edersiniz?

Cennet ve cehennem de öyle..Bu kula verilmiş olan akıl ve irade ile olur...Kul eğer Allah ın yasakladığı şeyleri yaparsa uçuruma gitmiş olur eğer doğru yoldan giderse güzelliğe kavuşur..

====

Neyse ben cevabı buldum. Kuran-ı Kerim den bir ayet :

"Ben insanları ve cinleri yalnız bana ibadet etsinler diye yarattım."

O zaman özgürlük sıfır...

=======

Bak arkadaşım..Düşünün Allah insanları yaratıp bi kısmını cennete diğer kısmını cehenneme attı..O zaman sizce adalet olurmuydu? Kullar Rabbim! biz ne yaptıkta cehenneme atıldık demezlermiydi?

Allah bu nedenle bu dünyayı yarattı..Ve sana verdiği sonsuz nimetler karşılığında ibadet etmeni istedi..Unutma ibadeti de kendin için yapıyrosun...Allahın senin ibadetine ihtiyacı yoktur..Ama bu sınavı geçmek için senin o ibadete ihtiyacın vardır..Allah ın sana verdiği "göz" ün hesabını verebilr misin? Ya da sana verdiği diğer organların..vs.vs.vs Allah ın yap dediklerini yapmak bu kadar mı zor? Bizler bize verilenlerin karşılığını verip diğer dünya da büyük bir karşılık alacağız..Allahın izniyle kurtulanlardan olacağız..O halde neden Allah ın dediklerini yapmayalım?

Allah ın dediklerini yapmak özgürlük değil mi? Yani sizi neden kısıtladı? Sadece kötü olan şeylerden size zaraarlı olan şeylerden! Düşünün zina yapmanın verdiği zararı..Ya da hırsızlığın..Ya da kumarın..Bunlar mı özgürlük?

Unutmayalım ki bu tür sorulardan kurtulmak için imanımızı kuvvetlendirmemiz gerekir..Bunun için de ilim öğrenmemiz gerekir" ilim her müslümanın üzerine farzdır"

Selametle..

]Bâtıl şeyleri tasvir etmek, safi zihinleri idlâl eder
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

CYB3R-SPY söylediklerinde haklılık payın yüksek ama neden düşünmekten bu kadar korkmalıyız ki??? Tamam belki beynimizin küçük bölümünü kullanıyoruz ve gerçeği tam olarak göremiyoruz ama yinede insan aklı Allah ı bulmak için yeterlidir...

jack daniels 160 yaşında
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

beyler adam bize bişeyi ima etmeye çalışıyor tamam

kabul edelim

özgür deiliz a.k noldu yani ? özgür olmak zorunda deiliz ki ? hem arkadaşların dediği gibi  özgürlük dediğin şeyin bunla bir ilgisi yok. şu an devleti yönetenler var adamlar isyan etsin ozaman biz özgürüz herşeyi yaparız ben hapse gitmek istemiyom diye

Zimbabwe
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Kreston bunu yazdı:

beyler adam bize bişeyi ima etmeye çalışıyor tamam

kabul edelim

özgür deiliz a.k noldu yani ? özgür olmak zorunda deiliz ki ? hem arkadaşların dediği gibi  özgürlük dediğin şeyin bunla bir ilgisi yok. şu an devleti yönetenler var adamlar isyan etsin ozaman biz özgürüz herşeyi yaparız ben hapse gitmek istemiyom diye

Yo aslında tek amacım biracık düşünmekti ama çok istiyorsan bişey ima etmiş olayım. Bu arada bilmem farkında mısın ama söylediklerinle felsefenin derin alanlarına girmiş oldun! Suç ve ceza kavramları kişiden kişiye değiştiği için herkezi aynı şartlarda hapse tıkmak bence çok saçma ama  bunun için yeni birkonu açmak gerekecek...

jack daniels 160 yaşında
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dengesiz
    dengesiz's avatar
    Erkek

tabii ki özgür dilediğin haltı yersin.istediğin karıyı.... sın.birinin kafasına silahı dayayıp vurursun..içki, kumar vb herşey ..ama  sonsuza uzanan büyük buluşmanda her şey tektek karşına geldiğinde beni tekrar dünyaya yollayın da ben bu haltları yemeseydim keşke derdin.inan bana derdin...

Doğru kişi olmak meselenin yarısıdır, diğer yarısı; doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle karşılaşmış olmanızdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CYB3R-SPY
    CYB3R-SPY's avatar
    Erkek

Sevgili pc_worm ;

Allah ı anlamaya aklımız tabi ki yeter..Benim söylemek istediğim bu değildi.Ben bizim verdiğimiz ahdi hatırlayamayacağımız söyledim..Dha birkaç sene önce ne yaptığımızı hatırlayamazken onu mu hatırlayacağız? Bizim aklımız eğer bunları kavrayabilseydi bu sınavın amacı olmazdı..Herkes müslüman olurdu..Gelelim Allah ın varlığına..

Allahın varlığını aklımız tabi ki alır..Düşünsenize bir ipin bile bir tasarımcısı var..Bir resimin bile..Ve sonsuz evrenin mi olmayacak? Ve şöyle düşünelim..Akıılda yok..Ama inanıyoruz..vs.vs

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    CYB3R-SPY o zaman konuyu şöyle bağlayalım, insanlar dünyada özgür değildir ama bu esaretin ucunda kendisine vaat edilen sonsuz bir özgürlük vardır...
    -

jack daniels 160 yaşında
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NovalgiN
    NovalgiN's avatar
    Erkek

İnsanlar özgür değildirler... Çünkü sorumluluk duygusu insanın özgür olmasını engeller... İstediğin gibi hareket edemezsin.  yaş ilerledimi de yeni yeni halkalar takılır boynuna...

hadi sorumluluğu da geçelim...

En başta doğa insanın özgür olmasını engeller... Doğayla başa çıkabilen bir insan gördünüzmü hiç?

Yağmur dindi, yağmura inandık.|www.birboluiki.net
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CYB3R-SPY
    CYB3R-SPY's avatar
    Erkek

Arkadaşlar sorunuza cvp vermeden önce sizin özgürlük dediğiniz şeyin ne olduğunu merak ettim..Özgürlük dediğiniz şey nedir acaba?

==

pc_worm:

CYB3R-SPY o zaman konuyu şöyle bağlayalım, insanlar dünyada özgür değildir ama bu esaretin ucunda kendisine vaat edilen sonsuz bir özgürlük vardır...

===

Dnyada özgür değildirler derken? İnsanların özgür olmalaırı başkalarının özgürlüüğünü kısıtlamasıyla mı mümkün oluyo? Dünyada başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadığın , sana emanet verilen bu bedene zarar verici şeyler yapmadıktan sonra .vs.vs. işler yapmadıktan sonra özgürsün..Özgür olmaman için hiçbir neden yok..Diğer dünyaya gelince..Diğer dünyada da bu dünya da tam anlamıyla diğer dünya için hazırlık yapan insanlara ebedi özgürlük vardır..Öyleyse hazırlıksız gitmek büyük bir aptallık olur..

Peygamber [sav] dualarımızda  Allah 'ım sen bana bu dünyada ve diğer dünyada iyilik ver ..Dememizi tavsiye etmiştir..Ne sadece bu dünyaya ne de diğer dünyaya çalışmamızı söylemiştir..

=====

Başka sorunuz varsa cvp layabilirim..

Selametle..

Toplam Hit: 13054 Toplam Mesaj: 52