folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İş Görüşmesi Önerileri

İş Görüşmesi Önerileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    volkankayaa
    volkankayaa's avatar
    Erkek

Sevgili müridler-mürideler 2 yıllık üniversiteden yeni mezun oldum ve yarın ilk defa bir şirkete yazılım departmanına mülakata gidicem. Sizlerin asla yapma gibisinden dediğiniz şeyler varmı veya önerileriniz varmı ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

kendini ezdirme kendi sartlarini koy ortaya eger ipin ucunu kacirirsan surekli zikmeye kalkarlar diyeceklerim bu kadar..

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

takım elbise giyip gitme ayrıca birkere domalırsan ömür boyu domalırsın

1234567B tarafından 05/Eki/17 22:22 tarihinde düzenlenmiştir

arbeit macht frei
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ocr1991
    ocr1991's avatar
    Erkek

bilgin fena degilse ve istanbuldaysan maasi yuksek soyle hocam ne verirseniz calisirim deme

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

kısa ve öz konuş.. Ne kadar maaş istiyorsun sorusuna cevap olarak ... şu kadar istiyorum deme onun yerine siz değerli yönetimin takdirine bırakıyorum diyebilirsin.. ısrar ederlerse şuanda aklımda maaş konusu yok tek düşüncem işe yerleşip şirketin gelişmesine katkı sağlamak diyebilirsin.. Para konusu rakamla söylenince direkt eleniyorsun para göz bu adam diyorlar..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    essan bunu yazdı

kısa ve öz konuş.. Ne kadar maaş istiyorsun sorusuna cevap olarak ... şu kadar istiyorum deme onun yerine siz değerli yönetimin takdirine bırakıyorum diyebilirsin.. ısrar ederlerse şuanda aklımda maaş konusu yok tek düşüncem işe yerleşip şirketin gelişmesine katkı sağlamak diyebilirsin.. Para konusu rakamla söylenince direkt eleniyorsun para göz bu adam diyorlar..

Hocam sen çok amerikan filmi izliyorsun heralde :D değerli yönetimin takdirine bırakıyorum nedir :D Bak sana bir mülakat anımı anlatayım. Belçika merkezli bir firmaya başvurdum. Tüm adımları geçtim müdürle görüşmeye gittim. Adam karşıma geçti bilgisayarı açtı kardeşim 2 dakka şu maillere bir bakayım dedi. Sonra kendi kendine anasını sikiyim shell de patlama olmuş dedi. Beraber üzüldük filan.

arbeit macht frei
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı
    essan bunu yazdı

Hocam sen çok amerikan filmi izliyorsun heralde :D değerli yönetimin takdirine bırakıyorum nedir :D Bak sana bir mülakat anımı anlatayım. Belçika merkezli bir firmaya başvurdum. Tüm adımları geçtim müdürle görüşmeye gittim. Adam karşıma geçti bilgisayarı açtı kardeşim 2 dakka şu maillere bir bakayım dedi. Sonra kendi kendine anasını sikiyim shell de patlama olmuş dedi. Beraber üzüldük filan.

ne alaka hocam yönetim maaşını belirler bir iki ay çalışırsın beğenmezsen çıkarsın.. Bizim şirketteki insan kaynakları bu şekilde eleme yapıyorlar. yeni mezun olmuş mühendis işe girecek adama diyor ne kadar maaş düşünüyorsunuz adam düşünmeden tak 6.000 TL istiyorum diyor. tabi bizimkilerde size haber verecez deyip yolluyorlar adamı.. shell de patlamanın mülakatla ne alakası var :) 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    essan bunu yazdı

şu kadar istiyorum deme onun yerine siz değerli yönetimin takdirine bırakıyorum diyebilirsin.. ısrar ederlerse şuanda aklımda maaş konusu yok tek düşüncem işe yerleşip şirketin gelişmesine katkı sağlamak diyebilirsin..

Essan abi benim ergenliğim gençliğim hep bu sitede geçti. Yıllarca da entrylerini okuduk. Bu abi tecrübeli falan derdik, ki öyledir de. Sen böyle şeyler yazmazdın abi, bir şey mi oldu noldu?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    essan bunu yazdı
    1234567B bunu yazdı
    essan bunu yazdı

ne alaka hocam yönetim maaşını belirler bir iki ay çalışırsın beğenmezsen çıkarsın.. Bizim şirketteki insan kaynakları bu şekilde eleme yapıyorlar. yeni mezun olmuş mühendis işe girecek adama diyor ne kadar maaş düşünüyorsunuz adam düşünmeden tak 6.000 TL istiyorum diyor. tabi bizimkilerde size haber verecez deyip yolluyorlar adamı.. shell de patlamanın mülakatla ne alakası var :) 

Hocam senin yazdığın şekilde cevap verebilmesi için o firmanın baya bir kurumsal olması lazım :D  Türkiye de yabancı firmalar bile aile şirketi gibi yönetiliyor kurumsallık sıfır  örneği o yüzden verdim. O sebeple meramını anlatsın adam şartları baştan belirtsin. 

arbeit macht frei
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek

tavsiyem: ciddi giyin git. hatta takım giyebiliyorsan giy.

gerekliyse saç sakal tıraşı da ol. yakışıklı ol janti git görüşmeye.

ilk intiba önemlidir her zaman. (insanlar sizi elbiselerinizle karşılar fikirlerinizle uğurlar)

en önemlisi heyecan yapma. sesin kısılmasın konuşurken..

kendinden emin ol. ne olduğunun da, ne olmadığının da farkında ol.

bir diğer önemli nokta: işin ne olduğunu, ne iş yapacağını, kimlerle ve nelerle çalışcağını, iş ve görev tanımını, poziyonunun ne olduğunu, tam olarak senden ne istediklerini vs iyi anlamaya çalış.

isimler ünvanlar seni aldatmasın. 

yeni mezun olduğun için, haliyle de pek iş tecrüben olmadığı için; yaptığın stajları, projeleri, aldığın dersleri vs öne çıkartmaya bak.

yine burada  bilgi birikimin kadar işi öğrenmeye hevesin olup olmadığın önemli.

öğrenmeye açık olduğunu belli et. (çünkü okuldan kalma bilgilerle hiç bi şey olmuyor. iş, işte öğreniliyor maalesef.)

ücret kısmına gelirsek bazı müridler söylediğim rakama kızabilir. ama senin durumundak birisi için tavsiyem:

(şirketin ortlama bir firma senin de ortlama bir yeni mezun olduğunu varsıyıyorum. sen kendi durmuna göre başka bir rakam belirliyebilirsin)

ilk 2 ay deneme süresi olsun de. asgari ücretin bi tık üstü yani 1500 tl olsun de. eğer 2 ay sonra anlaşırsak "tamam devam derseniz şu kadar x lira olsun" de. (atıyorum 2000 tl de) 

(merak etme 2 ay sonra senin dengindeki adamlara 3bin verirken seni 2bin de bırkmazlar ) 

eğer ki değecek firmaysa, gelecek adına sana bir şey katabileceiğine inandığın bir firmaysa şahsen ücret kısmına hiç takılma derim.

yine ilk başta önemsemeyebilirsin ama servis, yemek, ulaşım, çalışma günleri, günlük çalışma saatleri, mesai prim avasns verip vermedikleri vs.

bunlara da dikkat et. çaktırmadan aklının bi köşesine yaz.  direkt sorunca bazen işveren seni çok paragöz birisi olarak algılıyor.

hakkında hayırlısı olsun :)

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kajmerpac
    kajmerpac's avatar
    Erkek

ilk önce enerjik durmak gerekiyor. Enerjin herhangi bir sebepten düşükse karşı tarafa yansıyor bu. Yazılımda tecrübe önemli, yeni mezun olduğun için staj,proje gibi şeyleri kesin soracaklardır. Maaş konusu da piyasa şartlarına uygun çok uçmadan ama ölü ücret de olmasın. Karşındakini verilecekleri yapabileceğine inandır gerisi hallolur.

Gitmeden önce karşına birini alıp mülakat yapabilirsin faydalı oluyor

Toplam Hit: 3089 Toplam Mesaj: 28
oneri yazilim