folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder İş Ve İşçi Hakları Hakkında Bir Kaç Sorum Olacak

İş Ve İşçi Hakları Hakkında Bir Kaç Sorum Olacak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

İyi akşamlar

Direk sorulara geçiyordum

1 işyerinde bazı işçiler asgari maaşın altında çalıştırılıyor. Ama bordroya asgari ücret altına imza atılıyor. Diyelimki ilerde bu anlaşıldı. İşçi almadığı paraya imza attığı için suçlu olurmu

2. 1 aylık bir sigortalı bir kişi işten çıkarılırsa tazminat alabilir mi. Alırsa bu neye göre hesaplaniyor.

3. Bir yerde duydum diyelim ki işçilerinin üniversite mezunuysa devletten bir tesfik mi ne aliniyormus bu doğru mu

4 dedigim işletme  11 kişi çalıştırıyor bu durumda KOBİ oluyor. Kaç kişinin altına inmemesi  gerekiyor

Ve devlet bu noktada sanırım yine bir yardım yapıyormuş , yanı diyelim benim için devlet ne kadar ne için yardım yapiyor

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

sigortası asgari ücret üzerinden yatırılıyor ve işveren banka ya yatırılan para veya imza karşılığında asgari ücertt verdiğini ispatlıyorsa sorun olmaz burada madur olan işçi neden suçlu olsun kendi kendinin kazıklıyor zaten enayi :)

1 aylık işçi tazminat alamaz tazminat alması için 1 yıl ve üstünde çalışmış olması gerek hocam 

1 yıllık tazminat 1 aylık brüt ücret üzerinden hesaplanır .

devletin sigorta primlerinde teşvik yapıp indirim yaptığını biliyorum sayı aklımda değil 

SeRDaR tarafından 06/Kas/15 22:56 tarihinde düzenlenmiştir

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    SeRDaR bunu yazdı

sigortası asgari ücret üzerinden yatırılıyor ve işveren banka ya yatırılan para veya imza karşılığında asgari ücertt verdiğini ispatlıyorsa sorun olmaz burada madur olan işçi neden suçlu olsun kendi kendinin kazıklıyor zaten enayi :)

1 aylık işçi tazminat alamaz tazminat alması için 1 yıl ve üstünde çalışmış olması gerek hocam 

1 yıllık tazminat 1 aylık brüt ücret üzerinden hesaplanır .

devletin sigorta primlerinde teşvik yapıp indirim yaptığını biliyorum sayı aklımda değil 

:( enayi benim öyleyse. Bankaya yatan paranın üstünü benden istedi. Bende önce vermek istemedim ama kisisel nedenden biraz daha düşüneyim diye sesim çıkmadı. Sonra baktım bordro ile geldiler . bende imzalamak istemedim 

Yine şöyle böyle imzaladı ama içim içimi yiyor .

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

1 suçlu olmaz, şikayet edin. sosyal güvenlik kurumuna teftiş etsinler. asgari ücretin altında çalıştırmalarına izin vermeyin verdirtmeyin. 

Asgari ücret ödemeden işçi çalıştıran yavşaklar için birşeyler yazma gereksinimi duydum. Şimdi bu hepimizi ilgilendiren bir durum. Bir ekonominin büyüklüğü ne kadar mübadele yapıldığıyla ölçülür. Her mübadele yeni bir mal ve hizmet üretimi olduğu için, daha fazla üretim demektir. Kişi harcamasına baktığımızda ise azalan marjinal harcama, artan marjinal tasarruf görülür. Bu geliriniz arttıkça tasarrufunuz artmakta demektir. Yani 1000 tl kazancınız varken hepsini harcarsınız ancak 10000 tl kazancınız olduğunda ise 2000 tl bir köşeye atarsınız. Bu 2000 tl bankada durmaz, bizim ucuz patron gibi kasada durursa paranın mübadele aracı olma özelliği kaybolur. Ekonomik gelişme durur. Bu yavşağın evladı patronlar sizin 100-200 liranızı tokatlayarak bizim GSYH ımız 1 m $ gelişmesini engelleyebilir. Bu yavşakların bunu yapmasına engel olmalısınız herşeyden önce. 

2 alamaz, 1 yılın dolması gerekir. 

3 bilmiyorum.

4 bilmiyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Peki ben işi bırakıyorum deyip çıkabilir mıyım 

İlla 10 gün falan haber verme gibi bir durum olması mi lazım

bu konuda bilgisi olan çünkü olanın bu da 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

En son ne yazmışsın anlamadım. 

İhbar tazminatı var. 6 aya kadar olan sürelerde 2 hafta önceden belirtilmeli. Prosedür nedir bilmiyorum. Konuş gerek yok derler büyük ihtimalle. Sonra istifa yazarsın. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    PathfindeR00 bunu yazdı

İhbar tazminatı var. 6 aya kadar olan sürelerde 2 hafta önceden belirtilmeli. Prosedür nedir bilmiyorum. Konuş gerek yok derler büyük ihtimalle. Sonra istifa yazarsın. 

Şöyle bugün yaşadığım birseyden dolayı işi bırakmaya karar verdim. Yarın bildirecegim

Yarın sabah işi bırakıyorum deyip akşam çıkıp gidebilurmiyim. İstifa yazmasam olmazmi . yanı kısaca ne yapmam lazım bu durumda

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

Şöyle bugün yaşadığım birseyden dolayı işi bırakmaya karar verdim. Yarın bildirecegim

Yarın sabah işi bırakıyorum deyip akşam çıkıp gidebilurmiyim. İstifa yazmasam olmazmi . yanı kısaca ne yapmam lazım bu durumda

İstifa yazmasan ihbar tazminatı mevzu var işte. Deneme süreli iş akti filan varda bende o kadar bilmiyorum. İhbar için kasacaklarınıda hiç sanmıyorum. 2 hafta önceden bildir işte. Yaşadığın şey ise ücretin elden istenmesi. İş aktini haklı sebeple bozabilirsin. Haklı sebeple fesihte ihbar süreleri var mıydı hatırlamıyorum ama. 

2 gün işe gitmezsende seni işten atabilir. Bu durumda haber vermezsen seni atacaktır. :D

edit. bide çok bilmiyorum ben. emin değilim. araştırabilirsin. yada hukukçu arkadaşlar yardımcı olsunlar. 

PathfindeR00 tarafından 07/Kas/15 01:16 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    PathfindeR00 bunu yazdı

Geçmiş olsun futurist. Böyle işverenlere de ne tür hakaret etsem bilemedim. Ama başka bir çalşma fırsatın yoksa bence çıkma. Bir dahaki ay da maaşını verme. Niye grur yapıp adamın ekmeğine yağ çalan hep biz oluyor. İş yavaşlat. Hatta durdur.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Simdi ablacim google a yazarsan isten cikmak istiyorum prosedur nedir gibisinden daha saglikli bilgi alabilirsin

Isten cikma durumlarinda ihbar tazminati durumu var yani ben birakiyorum diyip gittigin zaman isverene tazminat odeme durumunda kalabilirsin killik yaparlarsa iyice bi arastir 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek
    Tnrsk bunu yazdı

Simdi ablacim google a yazarsan isten cikmak istiyorum prosedur nedir gibisinden daha saglikli bilgi alabilirsin

Isten cikma durumlarinda ihbar tazminati durumu var yani ben birakiyorum diyip gittigin zaman isverene tazminat odeme durumunda kalabilirsin killik yaparlarsa iyice bi arastir 

dedik ya lo. 6 aya kadar 2 hafta diye. Uyulmazsa 2 haftalık ücret kadar tazminat. 

Toplam Hit: 1526 Toplam Mesaj: 21
i̇ş işçi maaş haklar sigorta