folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder İşyerime Vergi Dairesinden Denetlemeye Geldiler Ne Yapmalıyım?

İşyerime Vergi Dairesinden Denetlemeye Geldiler Ne Yapmalıyım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bigwave
    bigwave's avatar
    Erkek

Perde-Tekstil Mağazası işletiyorum. Vergi dairesi bulunduğumuz şehirde nikahı kıyılan bazı çifti vergi dairesine çağırıp alışverişlerini nereden yaptıklarını ve tutarlarını beyan olarak almış.

Şehirdeki beyazeşya, düğün salonu ,ikramların tedarik edildiği yerler , kuaför, perde ,gelinlik,çiçek,mobilyaya varana kadar hepsinin nekadar tuttuğu ve fatura alıp almadıklarını sormuşlar.

Müşterilerde tek tek rakam vermiş. 3 Bin-5 Bin..

Açık hesap sistemiyle güvene dayalı satış yapıyoruz ve çok şükür tahsilatta da çok az problem yaşıyoruz.

Çoğu zaman müşteriden parayı tahsil ettiğimizde fiş kesip veriyoruz.Usul öyle değilmiş yeni öğrendik.

ürünü satar satmaz faturasını müşteriye teslim etmeliymişiz.

Belli tarih aralığındaki fiş faturalarını görmek istiyoruz diye geldier yakşalık 1,5 saat mağazada denetim yaptılar. 

Yaklaşık 9-10 müşterinin faturasını gösteremedim .Ama bahsettikleri ay içerisinde o miktarlardan daha fazla çıkış yapılmış. Yaklaşık olarak şu anda 3 Bin tl kadar ceza keseceklermiş gibi görünüyor. 

Canımı sıkan olay şu ; o müşterilerin hepsi k.kartıyla ödeme yaptı ve hepsine fiş kestim,buna rağmen böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorum.

Vergilerimi düzenli veriyorum.Sigortalı personel çalıştıyorum .mazotu 5tl den alıyorum.ötv kdv dibine kadar veriyorum.

Sizce müdür ne yapmak istiyor. Matrah artırımına mı gitmemizi zorlayacak yoksa ceza kotası verdiler piyango bize mi vurdu.

Bir kaç gün sonra müdür beyle görüşmeye gideceğim .

Ne yapmalıyım başına böyle bir şey gelen var mı ?

Ölüm varsa bir yerde düşündün mü bu hayat niye ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

musait zamanda peder bey ile konusup sorayim haci.

az insan çok huzur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Hükümetteki paranin suyu cekmeye basladi zombi gibi vatandasa saldiriyolar. Müdürde düzenin adamidir. Uydurur bi tarafindan bisey.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

şimdide esnafa saplamaya başladılar hayırlısı be gülüm..

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

kota dolduruyolardır hacı 

geçen mali müşsavir bir abi anlattı

lokantanın birine gidip dolaptaki ekmek sayısından ortalama ciro hesaplayıp beyan ettikleri ciroyla karşılaştırıp sıkıştırmışlar =)

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Niye babaya soruyorsunuz :)

muhasebecinize gidin en iyi onlar bilir. Bir işletmede ana baba kardeş muhasebecinizdir. 

Zaten bu şeyler hep iyileri bulur. Geçmiş olsun.

İçimden onlarca kez yalvardım ne olur bir ssk müfettişi gelsede beni gösterip bunun sigortasi varmı diye sorsa. Ama yok 

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Niye babaya soruyorsunuz :)

muhasebecinize gidin en iyi onlar bilir. Bir işletmede ana baba kardeş muhasebecinizdir. 

Zaten bu şeyler hep iyileri bulur. Geçmiş olsun.

İçimden onlarca kez yalvardım ne olur bir ssk müfettişi gelsede beni gösterip bunun sigortasi varmı diye sorsa. Ama yok 

SGK ya gidip kendin sorabilirsin. Aylık ve tüm seneler için yazılı olarak tüm ödemeleri beş dakikada veriyorlar.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Ödenmemiş alacakların Faturaları, ödeme yapılıp, arkaları imzanladıktan sonra işleme alınıyorlar. Bir sürü Fatura kes ve dağıt.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

matrah arttırımına gidemezsin onun süresi geçti. fiş 50-100 liralık ufak alışverişlerde kullanılır. sen 5000 liraya fiş kestiysen usülsüzlük cezası kesin yersin. fişte de vergisini veriyorsun ama faturada hangi envanteri sattığını beyan edersin fişte züccaciye der geçersin. mali müşavirin senin fiş olarak kestiklerini stoktan nasıl düştüğüne bağlı yiyeceğin ceza. eğer vergi çıkmasın diye stok erittiyse başın ağrır. ama bunun için de sana detaylı inceleme yapmaları lazım. sen müfettişler ne derse yap. sakın zıtlaşma. uzlaşmada indirime gidilecek çünkü ve insiyatif onlarda. %95 e kadar cezanı silebilirler. müdürle konuşmaya gidicem kısmını anlayamadım. vergi müfettişi devletin en kıdemli memurlarındandır. müdür kısmını çok zorlama herhangi bir sonuç alamazsın bu sana zarar da getirebilir. türkiyedeki mali müşavirlerin maalesef %80i işi bilmiyorlar. müşavirin seni yönlendirmeliydi.

xylgn_ tarafından 16/Kas/17 13:01 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

ceza yoldadır hazır ol

muhasebecin yokmu hocam bilgi vermiyormu işleyiş hakkında

le le le sakine
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek