folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İtalyada Erasmus Deneyimlerim

İtalyada Erasmus Deneyimlerim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhorror
    blackhorror's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

hocam günde 6 saatten fazla uyuma. gezebildiğin kadar gez. roma, sicilya, floransa gezdim. yok böyle birşey götüm düştü. 

hocam tavsiye ettiğin yerler varmı roma sicilya tarafında şuraya mutlaka git dediğin

salla gitsin ölecez zaten :D
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    blackhorror bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

maddi durumunu sikintiya sokmayacaksa https://www.seslial.com/italyanca-ogrenmek

söyle bir set alabilirsin. Elit egitim'in setleri baya kaliteli. Ben almancasini almistim gayet iyiydi. Italyanca icin videolara bakip karar vermek lazim. Farkli altenatifler de olabilir, bilenler varsa tavsiye etsinler

hocam bu biraz tuzlu olur makul birşeyler araştıyorum şu an

hocam daha önce bir mürid 'görüntülü akademi yayinlari' nin online hesabini vermisti, ben de hepsini indirip upload etmistim

burda italyanca kursu var. Google drive kapandi erisim yok ama alternatif olarak onedrive'a da upload etmistim, oradan indirebilirsin istersen 

https://www.tahribat.com/forum/goruntulu-akademi-yayinlari---egitim-paylasimi-245602

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhorror
    blackhorror's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    blackhorror bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

maddi durumunu sikintiya sokmayacaksa https://www.seslial.com/italyanca-ogrenmek

söyle bir set alabilirsin. Elit egitim'in setleri baya kaliteli. Ben almancasini almistim gayet iyiydi. Italyanca icin videolara bakip karar vermek lazim. Farkli altenatifler de olabilir, bilenler varsa tavsiye etsinler

hocam bu biraz tuzlu olur makul birşeyler araştıyorum şu an

hocam daha önce bir mürid 'görüntülü akademi yayinlari' nin online hesabini vermisti, ben de hepsini indirip upload etmistim

burda italyanca kursu var. Google drive kapandi erisim yok ama alternatif olarak onedrive'a da upload etmistim, oradan indirebilirsin istersen 

https://www.tahribat.com/forum/goruntulu-akademi-yayinlari---egitim-paylasimi-245602

hocam sen kralsın eve geçtiğimde mutlaka bakıcam buna saolasın <3

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuncaxxz
    tuncaxxz's avatar
    Erkek

Cüzdana ve telefona çok dikkat et öncelikle :) Gitmeden önce yanına ağrı kesici al (parasetamol yada ibuprufen dışında bişey kullanıyorsan).  Gideceğin yerin facebook ta erasmus grubu vardır, katılmışsındır zaten ama katılmadıysan gir göz at. Oraya gidecek tonla soru soruyordur. Senin ve bizlerin bilmediği, aklına gelmediği sorular sordularsa cevabını öğrenirsin. Grupta kalacak yerler için ilanlar oluyor. Uygun yollu düzgün tipli insanların olduğu bir yer bulmaya çalış kalacak yer için. En yüksek gider kalemin barınma olacak. Bu erasmus gruplarının etkinlikleri, gezileri ne varsa hepsine katılmaya çalış. Hem çok uygun fiyatlı oluyor hem de başka üniversitelerden (civardaki) de katılan olabilir, onlarla da tanışmış olursun. 

Pakistanlı - Hindistanlı vb. adamların döner türevi şeyleri kebab döner diye sattığı yerlerden uzak dur. Abuk subuk bir şey yapıyorlar hem midene bağırsağına hem de parana yazık. Dışarıda pek yemek yememeye çalış, hiç yeme diyemem zaten de olabildiğince az olsun. Yemek de büyük gider kalemi zaten. Dışarda/Dışarıdan yemek için sana bir önerim olur. O da "toogoodtogo" diye bir uygulama. İtalyada yada başka gideceğin bir yerde uygun fırsatlar yakalayabilirsin. Uygulamanın ne işe yaradığını sitesine falan girip bakabilirsin. Pastane, fırın, restorant hatta market meyve-sebze işini burdan halledebilirsin. Tam olarak ne aldığını önceden bilemiyorsun ama aldıklarınla değişik yemekler çıkarabilirsin (market için). Ben sushi yiyeceğim zaman buradan bakıyorum mesela, çok popüler bişey olduğu için her zaman bulamıyorsun hemen alınmış oluyor (Normalde alsam 20€ olan tabak 4,99€, sushi için eleman 2. günün sonunda satamadığı sushiyi burdan veriyor). Farklı şehirleri gezerken mutlaka ihtiyacın olur, aklında ve telefonunda bulunsun.

Gezmek için de en iyi dostların low-cost havayolu şirketleri ve otobüsler olur. Tren her zaman uygun olmayabiliyor. Interrail de güzel alternatif olabilir, bilemiyorum. Ama otobüs için hem yerel firmalara bak hem de flixbus ve blablabus a bak. Aşağıya avrupada gittikleri yerleri gösteren harita bırakıyorum, genel bir fikrin olur. Gidene kadar uygulamaları alır yüklersin zaten. Herhangi bir fırsat bişey olduğunda haberin olur, faydalanırsın. Havayolu şirketlerinin de uygulamalarını yükle, ara ara kontrol et. 1€ ya bile bilet bulma şansın var. Instagramda "ucuzaucak"ı takip et, orada da ucuz biletler, kampanyalar paylaşılıyor. Denk getirdiğini değerlendirirsin. Uçak biletini alırken mutlaka gideceğin havalimanına dikkat et, şehrin neresinde kalıyor, ne kadar uzak diye. Bazen büyük şehirlerde bir kaç tane havalimanı oluyor. Küçük ve uzaktaki havalimanlarına daha ucuz oluyor biletler ama şehre gidişin zor ve maliyetli olabiliyor. Bunu bilet alırken kesinlikle aklından çıkarma :) 

Gitmeden önce TEB de hesap açtır. Paranı bu hesapta tutarsın ücretsiz bir şekilde de çekersin, giderken yanında çok para bulundurmana gerek kalmaz. Umarım olmaz ama herhangi bir sıkıntı yaşarsan Türkiyeden birisi sana rahatlıkla sana para gönderebilir böylelikle. Sanırım kartını kaybetsen bile banka şubesine gidip işlemini yapabiliyorsun. Bunu bankaya sorup ayrıntılarını öğrenebilirsin. İtalyadaki banka BNL, zaten logosuna bakarsan anlarsın. TEB ile logosu aynı. İki banka da BNP paribas ortaklığında. Yanlış bilmiyorsam günlük 6000₺ değerinde döviz çekebiliyorsun. 

Bol bol şarap bira iç hevesini al rahatlıkla. Otcu tayfalarla kesin denk gelirsin. Tohum satışı alışı serbest, çoğu insan alıp evinde yetiştiriyor. Satmak yasak tabiki ama sallamıyorlar :) Ot dışında başka şeyler de görebilirsin. Bana sorarsan hiç bulaşma, ota bile (amsterdama gitsen bile :) ). Ama keyfin bilir sonuçta. 

Şimdilik alıma gelenler bunlar. Aklına takılan bişey olursa sor direkt :)

punto cero
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhorror
    blackhorror's avatar
    Erkek
    tuncaxxz bunu yazdı

Cüzdana ve telefona çok dikkat et öncelikle :) Gitmeden önce yanına ağrı kesici al (parasetamol yada ibuprufen dışında bişey kullanıyorsan).  Gideceğin yerin facebook ta erasmus grubu vardır, katılmışsındır zaten ama katılmadıysan gir göz at. Oraya gidecek tonla soru soruyordur. Senin ve bizlerin bilmediği, aklına gelmediği sorular sordularsa cevabını öğrenirsin. Grupta kalacak yerler için ilanlar oluyor. Uygun yollu düzgün tipli insanların olduğu bir yer bulmaya çalış kalacak yer için. En yüksek gider kalemin barınma olacak. Bu erasmus gruplarının etkinlikleri, gezileri ne varsa hepsine katılmaya çalış. Hem çok uygun fiyatlı oluyor hem de başka üniversitelerden (civardaki) de katılan olabilir, onlarla da tanışmış olursun. 

Pakistanlı - Hindistanlı vb. adamların döner türevi şeyleri kebab döner diye sattığı yerlerden uzak dur. Abuk subuk bir şey yapıyorlar hem midene bağırsağına hem de parana yazık. Dışarıda pek yemek yememeye çalış, hiç yeme diyemem zaten de olabildiğince az olsun. Yemek de büyük gider kalemi zaten. Dışarda/Dışarıdan yemek için sana bir önerim olur. O da "toogoodtogo" diye bir uygulama. İtalyada yada başka gideceğin bir yerde uygun fırsatlar yakalayabilirsin. Uygulamanın ne işe yaradığını sitesine falan girip bakabilirsin. Pastane, fırın, restorant hatta market meyve-sebze işini burdan halledebilirsin. Tam olarak ne aldığını önceden bilemiyorsun ama aldıklarınla değişik yemekler çıkarabilirsin (market için). Ben sushi yiyeceğim zaman buradan bakıyorum mesela, çok popüler bişey olduğu için her zaman bulamıyorsun hemen alınmış oluyor (Normalde alsam 20€ olan tabak 4,99€, sushi için eleman 2. günün sonunda satamadığı sushiyi burdan veriyor). Farklı şehirleri gezerken mutlaka ihtiyacın olur, aklında ve telefonunda bulunsun.

Gezmek için de en iyi dostların low-cost havayolu şirketleri ve otobüsler olur. Tren her zaman uygun olmayabiliyor. Interrail de güzel alternatif olabilir, bilemiyorum. Ama otobüs için hem yerel firmalara bak hem de flixbus ve blablabus a bak. Aşağıya avrupada gittikleri yerleri gösteren harita bırakıyorum, genel bir fikrin olur. Gidene kadar uygulamaları alır yüklersin zaten. Herhangi bir fırsat bişey olduğunda haberin olur, faydalanırsın. Havayolu şirketlerinin de uygulamalarını yükle, ara ara kontrol et. 1€ ya bile bilet bulma şansın var. Instagramda "ucuzaucak"ı takip et, orada da ucuz biletler, kampanyalar paylaşılıyor. Denk getirdiğini değerlendirirsin. Uçak biletini alırken mutlaka gideceğin havalimanına dikkat et, şehrin neresinde kalıyor, ne kadar uzak diye. Bazen büyük şehirlerde bir kaç tane havalimanı oluyor. Küçük ve uzaktaki havalimanlarına daha ucuz oluyor biletler ama şehre gidişin zor ve maliyetli olabiliyor. Bunu bilet alırken kesinlikle aklından çıkarma :) 

Gitmeden önce TEB de hesap açtır. Paranı bu hesapta tutarsın ücretsiz bir şekilde de çekersin, giderken yanında çok para bulundurmana gerek kalmaz. Umarım olmaz ama herhangi bir sıkıntı yaşarsan Türkiyeden birisi sana rahatlıkla sana para gönderebilir böylelikle. Sanırım kartını kaybetsen bile banka şubesine gidip işlemini yapabiliyorsun. Bunu bankaya sorup ayrıntılarını öğrenebilirsin. İtalyadaki banka BNL, zaten logosuna bakarsan anlarsın. TEB ile logosu aynı. İki banka da BNP paribas ortaklığında. Yanlış bilmiyorsam günlük 6000₺ değerinde döviz çekebiliyorsun. 

Bol bol şarap bira iç hevesini al rahatlıkla. Otcu tayfalarla kesin denk gelirsin. Tohum satışı alışı serbest, çoğu insan alıp evinde yetiştiriyor. Satmak yasak tabiki ama sallamıyorlar :) Ot dışında başka şeyler de görebilirsin. Bana sorarsan hiç bulaşma, ota bile (amsterdama gitsen bile :) ). Ama keyfin bilir sonuçta. 

Şimdilik alıma gelenler bunlar. Aklına takılan bişey olursa sor direkt :)

hocam keyifle okudum valla çok saolasın ulaşım sıkıntısı çekerim diyordum ama bahsettiğin uygulamalarda vs ucuza bilet fln buldum gidiceğim yer dediğiniz gibi pek tekin değil o yüzden üstümde fazla nakit bulundurmamaya çalışacağım facebook da erasmus gruplarına katıldım ordada bir çok bilgi edindim barınma işini hallettim sayılır bi tane hostel buldum uygun fiyatlı şimdi sırada yemek problemi var ama onu pek takmıyorum normale göre fiyatlar burada biraz daha kazık el mecbur alıcaz artık bir şekilde :D 

şimdilik pek bir sorum ve problemim kalmadı aklıma gelirse mutlaka yazarım

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhorror
    blackhorror's avatar
    Erkek

Tekrardan merhaba 

15 günlük deneyimlerimi şöyle bir paylaşmak istiyorum ve alta bırakıyorum

sosyal hayat:

her il de belirli yerlerdeki caddeler ve sokaklar araç trafiğine kapanmış, insanlar ellerinde biraları sevgilisi eşiyle bira içip kahkalar atıp yürüyorlar gerçekten herkes çok mutlu (ara sıra mutsuz olanlarıda görmüyorum değil ama oran çok az)

genelde akşamüstü gün batarken insanlar sokağa dökülüyor gece 12 1' e kadar yürüyüp yemek yiyip dağılıyorlar  bu italyanlar biz türkler gibi şaka yapmaya bayılıyorlar i

hafta sonları plaja gidip  2 3 saat takılıyorlar genelde sinemaya vs gidiyorlar

günün belirli saatlerinde siesta yapıyorlar bu saatler de öğlen 13:00' da başlayıp 16:00' da bitiyor 

bunlar kadar keyfine düşkün bir ülke daha görmedim (türkiye hariç :D)

daha sayacak bir çok şey var ama aklıma gelmiyor hatırladıkça gelir eklerim

bu başlık geniş fakat biraz anlatayım:

şehrin genelinde fazla trafik ışığı yok taşıtlar yayaları önemsiyor yol veriyor herkes kurallara uyuyor kolay kolay kimse kornaya basmıyor

alışveriş konusunda tahmin edebileceğiniz gibi italya bizi kıskan(m)ıyor :D lidl ve 1 2 tane daha süpermarket markaları var ve mahalle aralarında market yok

öyle her cadde başında a101 gibi ürememiş 1 2 km arayla şubeleri var hayat gerçekten burada ucuz örn vermek gerekirse markete girdin alkollü yada alkolsüz içecek karnını doyuracak hamburger tatlı vs max 4 5 eruo tutuyor aslında tutmuyor bile ama neyse :D (notu düşeyim 1 kg yağ 4.61 euro)

sokaklarda sigara, alkollü ve alkolsüz içecek otomatları var ama normale göre biraz daha pahalı (gazlı içecekler kahve bira vs)

trafik yoğunluğu çok fazla olmuyor.

sokaklarda caddelerde kedi yok ben sadece 2 tane görebildim 

oldukça fazla küçük cins köpek (saldırgan değiller) sahiplenen insanlar var.

güvercin popilasyonu epey fazla insanlar bu kuşlara zarar vermediği kovalamadığı vs için yerde öylece duruyorlar çok uçmuyorlar

ulaşım:

sokak aralarında yoğunlukla  scooter kullanıyorlar e tabi ucuz olunca doyasıya biniyorlar (fiyatlar firmaya göre değişiyor ama ortalama 1 saat sürüş 1 2 euro)

otobüs duraklarında dijital ekranda otobüsün nerede ve ne zaman geleceğini gözlemleyebiliyorsun

araba olarak tabiki lpgli araçlar yok genelde dizel arabalar kullanıyorlar

yakıt konusuna gelirsek ekonomi burayıda vurmuş 1 galon dizel 1.99 euro :D

büyük şehirlerde en az 1 tane havalimanı var (roma napoli milano torino vs)

motorlarda çok nadir olmasada trafikte bulunuyor

gelelim işin boka sardığı yere palermo gibi turistik yerlerde at ile ulaşım oldukça meşhur yerliler pek kullanmıyor doğru bir davranış olmadığını söylüyorlar ama turistler çok fazla kullanıyorlar

Din ve ırk:

İnsanlar gerçekten dinlerine oldukça duyarlı örn bir katedrale girdin ve foto çekmek istedin kolay kolay izin vermiyorlar 

günün belirli saatlerinde çan çalıyor insanlar yemeği bırakıp çan bitene kadar öylece duruyorlar vs 

gözlemdiğim kadarıyla söylersem ırkçılık yok denilecek kadar az siyah yada beyaz farketmiyor insanlar hiç tanımadıklarıyla gel kardeşim bir bira içelim diyip sohbet edebiliyorlar bizzat başıma geldi :D

evlenmek üzere olan çiftler ve aileleri  ilk başta bahsettiğim kadetrale gidip dua edioylar ardından yemin edip bir nevi sözleniyorlar

yemek kültürü:

sabah kahvaltıları genelde tatlı üzerine kurulu kruvasan, kek, pizza şeklinde ballı poğaçalar vs içecek olarakda amerikano latte vs içiyorlar

yani bizim gibi oturupda 1 saat kahvaltı etmiyorlar (sadece tatlı olan şeyleri tüketiyorlar tabi bu sadece kahvaltı için geçerli) sabah kahvaltısı onlar için bir ara öğün gibi düşünebilirsiniz

burada domates ve patlıcan çok meşhur neredeyse her yemekyet patlıcan ve domates görebilirsiniz

örn vermek gerekirse pesto soslu patlıcanlı makarna ve pizza 

patlıcan sosu eşliğinde domatesli risotto :D

arancini adında dışı bildiğimiz içli köfte içinde patates ezmeli ıspanaklı bir mix yapmışlar tadı çok lezzetli 

Fettuccine adlı makarna içinde mantar ve krema var giderseniz mutlaka deneyin 

lazanyaları güzel fakat çoğu yerde domuz yada at eti katıyorlar

italyanların sevmediği davranışlar ve buna göre izledikleri yollar:

yemek konusunda eğer ekstra sos yada abi bi ketçap mayonez alabilirmiyim derseniz karşınızda durup size öylece bakıyor 10 15 sn :D 

pizza ketçap mayonez olmadan yenirmi dedim içimden mk 

pizzaları kesmeden servis ediyorlar eğer kesilmiş olarak servis edilmesini isterseniz yine cins cins bakıyorlar öküzün trene baktığı gibi 

pek küfür etmiyorlar yada ben anlamıyorum dediklerini

el kol şakaları yapmazsanız sizin için daha iyi olur biraz samimi olduğum komşuma yaptım adam 1 daha yaparsan polise veririm diyor :D

el kol şakası demişken eğer bir italyan sizi yanında istemiyorsa sağ elinin üstüne vurup birnevi siktirgit diyor 

hani bir şeyi beğendiğimizde parmaklarımızın uçlarını bir araya getirip güzel olduğunu belirtiriz ya, (umarım anlamışsınızdır) bunlarda o olay şöyle oluyor,

daha doğrusu bu hareket yapıldığında ''seni anlamıyorum ne istiyorsun'' gibi bir olaya getiriyorlar. 

ekstra olarak sokaklarda ve pazar yerlerinde bol bol elektronik ürün satan seyyarlar mevcut. çok önemli bir not düşüyorum sakın ha sakın böyle yerlere bütün para vermeyin ben verdim adamla 15 dk tartıştım parayı ver diyorum vermiyor it oğlu it illa birşey almamı söylüyor 50 cent lik bir şey alayım diyorum kabul etmiyor en az 10 euro diyor şansa polis denetlemesi vardı parayı zar zor aldım :D

adama 2 3 ürün soruyorum kesinlikle orijinal biz sadece toplu aldığımız için uyguna geliyor diyor sorduğum ürün de airpods ama orjinal ha 

bunun yanı sıra eğer bir ürünün fiyatını sorup almazsanız size bunu satmak için elinden geleni yapıyor öyleki 5 euroya bir gözlük baktım sonra teşekkürler diyip gidiyordum arkamdan bağırıyor 4 euro diye bende yok dedim 3 euro dedi böyle böyle 0.50 cent' e güneş gözlüğü almış oldum ama eğer buna rağmen almazsanız, adam sana hayatında duymadığın küfürleri söylüyor 

hırsızlık olayına gelirsek benim bulunduğum yerlerde pek rastlamadım hatta bindiğim otobüste 5 eurom düşmüş indim gidiyorum yolculardan biri fark etmiş otobüs durdu biri arkamdan bağırıyor paranızı düşürdünüz alın diye 

tabi bu sadece ufak bir örnek miktarda çok az ama hırsız her yerde hırsız siz yine de dikkat edin 

aslında yaşadığım bir sürü güzel şey var fakat şu an çoğu aklıma gelmiyor artık geldikçe bir bir eklerim konuya 

saygılar sevgiler yüzünüz hep gülsün

iyi akşamlar 

blackhorror tarafından 04/Tem/22 22:21 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhorror
    blackhorror's avatar
    Erkek

yav  şurada deneyimlerimizi güzel olayları  paylaşıyoruz bok ediyorsun amk ya

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kartalenes
    kartalenes's avatar
    Erkek
    blackhorror bunu yazdı

Hocam inanılmaz imrendim keyfini çıkar :)

Olduğu kadar , Olmadığı kader ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhorror
    blackhorror's avatar
    Erkek
    kartalenes bunu yazdı
    blackhorror bunu yazdı

Hocam inanılmaz imrendim keyfini çıkar :)

eyvallah hocam darısı senin başına inşallah <3 :D

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Sevindim lan , niye yeni gördüm ben bu konuyu

Kurtlar tasma takmaz....
Toplam Hit: 4813 Toplam Mesaj: 46
erasmus yurt dışı italya deneyimlerim