folder Tahribat.com Forumları
linefolder Müzik & Sinema & Tiyatro & Kitap & Televizyon & Seminerler & Edebiyat
linefolder İttihat Ve Terakki | Enver Paşa Ve Arkadaşları Kitap İstek

İttihat Ve Terakki | Enver Paşa Ve Arkadaşları Kitap İstek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo

Esenlikler arkadaşlar.

İttihat ve Terakkiyi anlatan , İT subaylarının Balkanlarda yaptığı kahramanca çarpışmaları anlatan kitaplar arıyorum.

Özellikle şehit Enver Paşa'nın hayatını sıkmadan anlatan , ancak çocuğa anlatır gibi anlatmayan - ince olmayan kitaplar arıyorum.

Yakub Cemil'in hayatını anlatan 2 kitabı okurken aynen yaşıyordum , Enver paşanın Bab-ı Ali'nin önündeki beyaz atı ve üstünde Enver paşa aklıma geliyordu. Yaklaşık 700 sayfaydı iki kitabın toplamı , bir gecede bitirmiştim. Biraz daha nete bakayım , yeniden okumayı düşünüyorum birini.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

İttihat Teraki yi anlamadan bırakın Osmanlının son yüzyılını, Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünü nü bile anlayamayız. Yakup Cemil gibi işin magazin tarafı değil de tarihsel anlamı için öncelikle iki akademik kitap öneriyorum.

1- İttihat ve Terakki  / Feroz AHMAD

2- Jön Türkler ve İttihat ve Terakki  / Sina Akşin

Ayrıca;

İttihat ve Terakki  / Kazım Karabekir

Ve bulabilirsen Atatürk Araştırma Merkezinin ilgili yayınları

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

İttihat ve Terakki,Kahramanlık? İTC kadrolarında iki tane kahraman vardır hocam : Kuşçubaşı Eşref ve Süleyman Askeri, ki ikisi de Teşkilat-ı Mahsusa'nın has reisleridir. Enver Paşa bir sağda bir solda savrulmuş, Türkistan'da hayatını kaybetmiş bir garibandır. Hataları da çoktur ama vatanperverliğinden şüphe edilmez. İTC'nin geri kalanı kuru kafa.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek
    Sencer bunu yazdı

İttihat ve Terakki,Kahramanlık? İTC kadrolarında iki tane kahraman vardır hocam : Kuşçubaşı Eşref ve Süleyman Askeri, ki ikisi de Teşkilat-ı Mahsusa'nın has reisleridir. Enver Paşa bir sağda bir solda savrulmuş, Türkistan'da hayatını kaybetmiş bir garibandır. Hataları da çoktur ama vatanperverliğinden şüphe edilmez. İTC'nin geri kalanı kuru kafa.

Kuşçubaşı'na ait olduğu söylenen hatıraları okudum. İyi bir saha elamanı. Ama yine de TM' yi kuranların da İttihatçı önderler olduğu unutulmamalı.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo
    karabudun bunu yazdı

İttihat Teraki yi anlamadan bırakın Osmanlının son yüzyılını, Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünü nü bile anlayamayız. Yakup Cemil gibi işin magazin tarafı değil de tarihsel anlamı için öncelikle iki akademik kitap öneriyorum.

Ayrıca;

Hocam araştıracağım. Dediğin gibi magazin tarafı biraz daha çok hoşuma gidiyor. Ancak daha derinlerini merak ediyorum. Şu an Timaş vs tüm g** kılı yayınlarından çıkan kitapları bulabiliyorum çoğunda kötülenmiş. Kütüphanede araştırayım bir de.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek
    tustanbakanadam bunu yazdı
    karabudun bunu yazdı

Ayrıca;

Hocam araştıracağım. Dediğin gibi magazin tarafı biraz daha çok hoşuma gidiyor. Ancak daha derinlerini merak ediyorum. Şu an Timaş vs tüm g** kılı yayınlarından çıkan kitapları bulabiliyorum çoğunda kötülenmiş. Kütüphanede araştırayım bir de.

Tarih ciddi bir alandır. G** kılllarının, günübirlik ideolojik kafaların anlayacağı işler değil bunlar.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    karabudun bunu yazdı
    Sencer bunu yazdı

Kuşçubaşı'na ait olduğu söylenen hatıraları okudum. İyi bir saha elamanı. Ama yine de TM' yi kuranların da İttihatçı önderler olduğu unutulmamalı.

1.Umum Harp'te koca memleketi batıranlar da İttihatçılardır. Garp hayranı, ekmeğini yedikleri devletin örfünden uzaklaşmış, ne toplumsal ne idari kurumları tanımayan, hürriyet diye diye kafayı yemiş bir avuç hayalperest şaşkındır çoğu şahsi nazarımda. Kuşçubaşı ve Süleyman Askeri gibi nice şerefli üyeleri de bildikleri işi yapmış sahaya inmiş, Eşref Bey Balkanlar'da üstün hizmetlerde bulunurken Süleyman Bey ise Bağdat'ta imkansızlıklardan ötürü muvaffak olamayışlarına dayanamayarak kafasına sıkmıştır, hiç yoktan şerefiyle ölmüştür.

Kaldı ki İTC kendi içinde dahi vahdeti sağlayamamıştır. Koca memlekete nasıl refah getireceklerine inandılar hayret! El alem de modernleşme yaşamış. Bakınız ; Japon ve Çarlık Modernleşmesi. Ancak kendi yüzerce yıllık siyasi,içtimai düzenini yerle bir eden gerizekalılar sadece bizim memlekette çıkmıştır. Neticede de topuklarını kıçlarına vura vura oraya buraya kaçmışlardır Umumi Harp sonunda.

TM'ye gelecek olursak; bu memlekete Cumhuriyet öncesi dönemdeki en büyük hizmetleri gerçekleştiren son neferlerin adıdır. Türk Tarihi'ne altın harflerle yazılmışlardır.

Son olarak ; Kuşçubaşı'na ait olduğu söylenen hatıratlar iki taneydi bugüne kadar. Biri CIA elemanı Philipp Stoddard'ın doktora tezi bahanesiyle kendisiyle yapmış olduğu söyleşiden müteşekkil Teşkilat-ı Mahsusa isimli ARMA(ARBA) yayınlarından çıkan eser. Bunu tedarik etmek pek güç değil. Bir diğeri de Hayber'de Türk Cengi isimli aynı yayınevinden çıkan eser. Bunu bulana kadar akla karayı seçmiştim. Yayınevi zaten ortalıkta yok. Son bir tanesini nadirkitap.com'da bulabilmiştim neyse ki.

Kuşçubaşı'nın hatıratının esaslı bir kısmını teşkil eden sayfaları yaktığı veya Cemal Kutay'a verdiği yönünde iddialar var. Geçenlerde yeni bir kitap gördüm bu yönde. Cemal Kutay'daki hatıratının derlenmiş hali olduğu iddia ediliyordu. Henüz temin etme şansım olmadı. Bakmak isterseniz : http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=697492

@tustanbakanadam İTC mensuplarına ilişkin fazlaca okuma yapman lazım. Aksi halde birkaç esere bağlı kalırsan nesnel izlenimler elde etmen hayli güç. Yakup Cemil gibi bir adam kahraman sanılıyor mesela.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Tarihe merak salmak müthiş umarım bu güdü ilerler insanın ufku geçmişinden kasıtla daha da açılır.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek
    Sencer bunu yazdı
    karabudun bunu yazdı
    Sencer bunu yazdı

1.Umum Harp'te koca memleketi batıranlar da İttihatçılardır. Garp hayranı, ekmeğini yedikleri devletin örfünden uzaklaşmış, ne toplumsal ne idari kurumları tanımayan, hürriyet diye diye kafayı yemiş bir avuç hayalperest şaşkındır çoğu şahsi nazarımda. Kuşçubaşı ve Süleyman Askeri gibi nice şerefli üyeleri de bildikleri işi yapmış sahaya inmiş, Eşref Bey Balkanlar'da üstün hizmetlerde bulunurken Süleyman Bey ise Bağdat'ta imkansızlıklardan ötürü muvaffak olamayışlarına dayanamayarak kafasına sıkmıştır, hiç yoktan şerefiyle ölmüştür.

Kaldı ki İTC kendi içinde dahi vahdeti sağlayamamıştır. Koca memlekete nasıl refah getireceklerine inandılar hayret! El alem de modernleşme yaşamış. Bakınız ; Japon ve Çarlık Modernleşmesi. Ancak kendi yüzerce yıllık siyasi,içtimai düzenini yerle bir eden gerizekalılar sadece bizim memlekette çıkmıştır. Neticede de topuklarını kıçlarına vura vura oraya buraya kaçmışlardır Umumi Harp sonunda.

TM'ye gelecek olursak; bu memlekete Cumhuriyet öncesi dönemdeki en büyük hizmetleri gerçekleştiren son neferlerin adıdır. Türk Tarihi'ne altın harflerle yazılmışlardır.

Son olarak ; Kuşçubaşı'na ait olduğu söylenen hatıratlar iki taneydi bugüne kadar. Biri CIA elemanı Philipp Stoddard'ın doktora tezi bahanesiyle kendisiyle yapmış olduğu söyleşiden müteşekkil Teşkilat-ı Mahsusa isimli ARMA(ARBA) yayınlarından çıkan eser. Bunu tedarik etmek pek güç değil. Bir diğeri de Hayber'de Türk Cengi isimli aynı yayınevinden çıkan eser. Bunu bulana kadar akla karayı seçmiştim. Yayınevi zaten ortalıkta yok. Son bir tanesini nadirkitap.com'da bulabilmiştim neyse ki.

Kuşçubaşı'nın hatıratının esaslı bir kısmını teşkil eden sayfaları yaktığı veya Cemal Kutay'a verdiği yönünde iddialar var. Geçenlerde yeni bir kitap gördüm bu yönde. Cemal Kutay'daki hatıratının derlenmiş hali olduğu iddia ediliyordu. Henüz temin etme şansım olmadı. Bakmak isterseniz : http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=697492

@tustanbakanadam İTC mensuplarına ilişkin fazlaca okuma yapman lazım. Aksi halde birkaç esere bağlı kalırsan nesnel izlenimler elde etmen hayli güç. Yakup Cemil gibi bir adam kahraman sanılıyor mesela.

İttihatçılar ile ilgili yaptığınız değerlendirmeler çok yüzeysel. Şimdi nasıl bilmiyorum ama eskiden orta öğretim tarih kitapların da;

- Osmanlı devletini İttihatçılar yıktı.

- I. Dünya savaşında Almanlar yenildiği için bizde yenilmiş sayıldık.

Gibi acaip şeyler yazardı. Sizinki de biraz öyle olmuş. Her şey den önce şunu bir netleştirelim:

* Osmanlı devleti gibi bir yapının 20 yüzyılda varlığını devam ettirmesi mümkünmü idi ?

* I. Dünya savaşı netice de paylaşım savaşı olduğuna ve bu savaş çıktığına göre, Osmanlı'nın bu savaşın dışında kalma gibi bir gücü varmı idi ?

Bu sorulara " Evet" diyorsanız, tarihin dışındasınız demektir ve benim için konuşulacak bir şey yoktur. " Hayır " derseniz de değerlendirmelerinizi gözden geçirmek zorundasınız. Ayrıca Japon ya ve Rusya örnekleri hiç uygun değil. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    karabudun bunu yazdı
    Sencer bunu yazdı
    karabudun bunu yazdı
    Sencer bunu yazdı

İttihatçılar ile ilgili yaptığınız değerlendirmeler çok yüzeysel. Şimdi nasıl bilmiyorum ama eskiden orta öğretim tarih kitapların da;

- Osmanlı devletini İttihatçılar yıktı.

- I. Dünya savaşında Almanlar yenildiği için bizde yenilmiş sayıldık.

Gibi acaip şeyler yazardı. Sizinki de biraz öyle olmuş. Her şey den önce şunu bir netleştirelim:

* Osmanlı devleti gibi bir yapının 20 yüzyılda varlığını devam ettirmesi mümkünmü idi ?

* I. Dünya savaşı netice de paylaşım savaşı olduğuna ve bu savaş çıktığına göre, Osmanlı'nın bu savaşın dışında kalma gibi bir gücü varmı idi ?

Bu sorulara " Evet" diyorsanız, tarihin dışındasınız demektir ve benim için konuşulacak bir şey yoktur. " Hayır " derseniz de değerlendirmelerinizi gözden geçirmek zorundasınız. Ayrıca Japon ya ve Rusya örnekleri hiç uygun değil. 

Kimsenin kimseyi artık pek de anlamaya çalışmadığı bir yerde detaylı yazmaya lüzum görmedim. Cevabınızı karşılıksız bırakmamak için nezaketen ve nispeten de konuyu açan arkadaşı daha iş görür bir doğrultuya yönlendirme maksadıyla kısaca değindim ve anlayacağınızı umdum fakat benliğinizden ötürü olsa gerek yazdıklarımı bu kadar sığ algılamışsınız.

Siyasal sistemler ve toplumlar arasında çift yönlü bir ilişki mevcuttur. Halkın gerek iç gerekse dış düzen noktasında ihtiyacına cevap vermeyen sistemler değişime ve dönüşüme mahkumdur. 20.YY'a gelindiğinde bir değişikliğe ihtiyaç olduğu düşüncesinden hareketle bakacak olursak İttihatçıların yaptığı yine ahmaklıktır. Burada ahmaklıktan kastım Mutlak Monarşi'den Meşruti Monarşi'ye geçiş talepleri değil. Ancak toplum zaten paramparça olmuş. Dini ve etnik anlamda parçalanmalar söz konusu. Bunun karşısında hem çıkıp Osmanlıcılık,İslamcılık,Türkçülük taslayacaksın bize bunlar gerek diyeceksin. Hem de siyasi ve içtimai düzeni kökten sarsaracak eylem ve taleplerde bulunacaksın. Adam gelmiş Bab-ı Ali'de baskın yapmış, kendini kahraman sanıyor. Böyle mi vatan kurtarılır?

Ayrıca Meşrutiyet dönemlerinde ve İTC'nin perde arkasında ipleri eline almaya başladığı dönemlerden itibaren meclis çalışmalarına, halkın iradesinin meclise ne kadar yansıdığına ve bu meclislerin ve içlerindençıkan hükümetlerin toplumun ihtiyaç ve taleplerine ne kadar cevap verebildiğine bir bakın. Parçalanmışlık ve kokuşmuşluğu gördüğünüz vakit sanırım söylemek istediklerim daha netleşecektir. Ha bu noktadan sonra İTC kahramanları ne yapıyor? Muhalif avına çıkıyor. Onu vur bunu as şunu kes, millet açlıktan ölsün umrunda mı?

Gelelim Umum Harp meselesine ya da sizin deyiminizle Dünya Savaşları'na. Şunu sorayım : İnönü 2. Dünya Savaşı'na Türkiye'yi sokmamak için kaç sene çabaladı ve ne kadar muvaffak olabildi? Açın bakın. Savaş,iletişim ve ulaşım teknolojilerinin ilk harbe göre çok çok daha ilerlediği bir dönemde atacak kurşunu olmayan bir devlet harbe girmemeye muvaffak olabiliyorsa 1914'teki Osmanlı hayli hayli başarabilirdi. Aynı İsmet Paşa'nın yaptığı gibi, Batılı devletler arasındaki çıkar çatışmalarını kullanarak. Hadi diyelim ki takdir, harbe girdin, hem de Almanların safında. Ama bu taparcasına Kayzerperestlik nedir? Harp taraf olmak değil, çıkarını imkanlar dahilinde gözetmektir. Sonra Sarıkamış'ta onbinlerce Mehmetçik böyle gerizekalılar yüzünden şehit düşer işte.

Birinci Dünya Savaşı'nda yönetimde olan İTC kadrolarının, yaşanan kayıplarda ve başarısızlıklarda en önde gelen faktör olduğunu anlamak için İkinci Dünya Savaşı'na kadar gitmeye de gerek yok. G.M Kemal'in , Kazım Karabekir'in vd. elinde Talat, Cemal, Enver Beyler'in elindekinden daha mı fazla imkan vardı? Onlar da harb ettiler. Hem de taraf olarak değil hedef olarak. Yedi düvel geldi üstümüze be. Yine Birinci Harp'te Almanlar vardı. İstiklal Harbi'nde kim vardı yanımızda?

Netice olarak benim esas söylemek istediğim şu idi: Bu adamların ekseriyeti beş para etmez, Batı gibi olalım da ne bok olursa olsun umrumuzda değil kafasında sığ görüşlü, devlet işlerinden anlamayan çapulculardı. Madem pek yetenekliydiler nerde İstiklal Harbi'nde Kuvayi Milliye'de Cumhuriyet'te İttihatçı babalar?

Tarih okuyorsun,vatanperversin saygı duyarım. Ama karşındaki insana da saygılı olmayı öğrenmen gerekiyor.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

İttihatçı Bir Arap Aydınının Anıları - Emir Şekip Arslan

Bu adam enver pasanin yakin bir dostu. Onun cabalarini ve arap ayaklanmasindaki cemal pasanin hatalariyla ingilize bilgi sizdiran bir arap asireti anlatiyor.

Talat pasayla ilgilide anilari var. Guzel bir kitap enveri tanimak isteyenler icin

Toplam Hit: 1749 Toplam Mesaj: 20