folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder İzlendigini Bilen Elektron Nasil Desen Degistirir ( Cift Yarik Deneyi)

İzlendigini Bilen Elektron Nasil Desen Degistirir ( Cift Yarik Deneyi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Nautilus bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı

Liseden biliyordum biraz belgesel filan izleyince olayin cok farkli boyutlari oldugunu anladim.

İzlemezsen girisim deseni izlersen normal desen olusuyor young deneyinde.

Nette sunu bulamadim izleyici derken kim kastediliyor. Nereye bakmasi lazim. Mesela bir kedi de izlese farkediyor mu acaba sonuc. Hani en son mantikli aciklamasi ne ki bunun. 

Deneyi ilk yapanlar yarığın önüne ölçüm cihazı koyuyor, ilk izleyici ölçüm cihazıydı.

Kedi veya  bok böceği izlese sonuç fark eder mi? zaten elektronlardan bahsettiğimiz için elektronları görebilen bir göz olmalı.

Güzel bir özet https://www.youtube.com/watch?v=q3H7wR_IR3w 

what the bleep do we know 'un devam filminden bi' sahne. güzel anlatıyor lakin son kısım palavra gibi, zaten olay da orada bitiyor. 

young deneyi elektronların dalga halini gösteren bi' deney, yani EMT dalgası gibi yayılıyorlar vs.

bu yani, başka bi' numarası yok. elektrona bakınca ekranda iki desen oluşmuş, bakmayınca daha çok desen oluşmuş kısmı işin fantazi boyutu gibi geliyor bana.

varsa bunun (gözlemleme kısmının) bilimsel bi' açıklaması , yazarsanız aydınlanmış olurum ben de.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    Nautilus bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı

Liseden biliyordum biraz belgesel filan izleyince olayin cok farkli boyutlari oldugunu anladim.

Nette sunu bulamadim izleyici derken kim kastediliyor. Nereye bakmasi lazim. Mesela bir kedi de izlese farkediyor mu acaba sonuc. Hani en son mantikli aciklamasi ne ki bunun. 

Deneyi ilk yapanlar yarığın önüne ölçüm cihazı koyuyor, ilk izleyici ölçüm cihazıydı.

Kedi veya  bok böceği izlese sonuç fark eder mi? zaten elektronlardan bahsettiğimiz için elektronları görebilen bir göz olmalı.

what the bleep do we know 'un devam filminden bi' sahne. güzel anlatıyor lakin son kısım palavra gibi, zaten olay da orada bitiyor. 

young deneyi elektronların dalga halini gösteren bi' deney, yani EMT dalgası gibi yayılıyorlar vs.

bu yani, başka bi' numarası yok. elektrona bakınca ekranda iki desen oluşmuş, bakmayınca daha çok desen oluşmuş kısmı işin fantazi boyutu gibi geliyor bana.

varsa bunun (gözlemleme kısmının) bilimsel bi' açıklaması , yazarsanız aydınlanmış olurum ben de.

Aynn biri aciklamasi lazim. 

Elektroni firlatan adam izlemiyor mu zaten ekrani.

Kafasini mi ceviriyor sanki.

Bende net aciklama bekliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Aslında burdaki temel mantık, siz bakmadığınız bir noktada binlerce olasılık vardır, baktığınız anda tüm olasılıklar indirgenir.

Yani bunun sonucunda; dünya belirsizlik ilkesindedir gibi birşeyler değil mi ?

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TOMBLACK
    TOMBLACK's avatar
    Erkek

bakarsan bağ olur bakmasan dağ olur boşuna demiyorlar

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

@wert gelse de bi açıklık getirse ya

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    Nautilus bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı

Aynn biri aciklamasi lazim. 

Elektroni firlatan adam izlemiyor mu zaten ekrani.

Kafasini mi ceviriyor sanki.

Bende net aciklama bekliyorum.

@zeybekustasi hocam

Konunun elektronları fırlatan adamla ilgisi yok.

"İzlenen" cisim de senin düşündüğün gibi "ekran" değil, elektronlar izleniyor. 

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

Bende merak ediyorum

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek

Ben anladığımı anlatayım: 

1-ışığı nasıl izleriz?

Işığı izlemenin tek yolu ona başka bir ışık yollamak ve çarparak geri gelmesini beklemektir. Sonra ise: gidip geri geldiği toplam zaman ile ışık hızını çarpıp 2ye bölersek ışık kaynağından çıkan ışık fotonunun tam olarak yerini ve parçacığı saptamış oluruz. 

Deney1: Çift yarıktan geçer ve duvara dalga şeklinde (duvarda 2den fazla yansıma görülür) yansır.

Deney2: Çift yarıktan geçmeden önce üstteki yöntemle izlendiğinde duvarda sadece 2 tane yansıma görülür.

Sonuç: gözlersen parçayı görürsün gözlemezsen dalgayı görürsün :)

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slmarlq
    slmarlq's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    noname bunu yazdı

Sensörler olup insan olmadığında da beklenmeyen sonucu veriyor diye biliyorum

neticede izlendiğini biliyor işte puşt elektron.

biz bile  arkamızdan biri bizi izleyince hissediyoruz. demek ki bu serefsizler sayesinde anlıyomuşuz

Bu zamanda en çok azraile güveneceksin.En azından niyeti belli...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Young deneyi kabaca soyle: Bi elektron tabancasi, onun onunde uzerinde iki yarik olan bir plaka, plakanın onunde de elektron carptiginda parlayan bir levha var. Elektron ciktiginda tabancadan, klasik fizikte, ya bir yariktan gecer ya da diger yariktan gecer, hangisinden gececegi de tabancadan ciktiginda bellidir (yaay determinizm) Kuantum mekaniginde, her parcaciga bir olasilik dalgasi eslik ettigi icin hangj yariktan gececegi ve gectikten sonra plakada nereye carpacagi artik olasiliksaldir. Sorun su ki, farkli durumlar icin varolan olasiliklar, bu durumlarin hepsi olasi oldugu zaman toplanmazlar, olasiliklarin karekokleri toplaminin karesi toplam olasiligi verir. Yani bir delikten gecme durumunda elektronun plakada vurabilecegi yerlerin olasilik dagilimi ile diger yarik icin karsilik gelen olasilik dagiliminin toplami tek basina iki yarik da varoldugunda elektronun plakada nereye carpacaginin olasilik dagilimini vermez, ayrica bir de interference terimi gelir:

(kok(A)+kok(B))^2=A+B+2kok(A)kok(B)

Son terimin temsil ettigi bu interference, sistemdeki kuantum mekanikselligi temsil eder.
    Simdi, bir elektron gonderdigimjzde plakada bir parlama goruruz, parlama net olarak bir noktadadir, fakat binlerce gonderdigimizde yukardaki olasiliksal dagilima gore bir parlama gozlemlenir (ergodic olaylarda sample size arttikca istatistiksel dagilim olasiliksal dagilima yakinsar, fiziksel olaylarin da hemen hemen hepsi ergodictir). Interference terimi hem pozitif hem de negatif olabildigi icin (kok(A) pozitif kok olmak zorunda degil hangi kok olacagini kuantum mekaniksel dalgafonksiyonu belirler) de toplam olasiligin sifir oldugu yerler olusur: Oyle ki, kuantum mekaniksel etki yuzunden plakada elektronun asla giremeyecegi yerler var,(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Double-slit.PNG) Bu dagilima girisim deseni denir.

Butun bu durum, elektronun hangi delikten gectigini bilmememizden kaynaklaniyor: Hangi delikten gectigini anlamanin tek yolu da bu deliklerden birinin onune bir sey koymak, oyle bir sey koymaliyiz ki koydugumuz sey onunden elektron gectiginde bize bir isaret vermeli (cihaz isaret veriyorsa elektron ordan gecmistir, vermiyorsa digerinden). Fakat bu cihaz onune gecen elektronla etkilesime girince o elektron ya yok olacak ya yolundan sapacak, sonuc olarak artik o elektronun plakadaki olasilik dagilimi yok olacak. Ornegin bu cihazi, olasiligi A olan birinci deligin onune koyarsak, toplam olasiliksal dagilim sadece B olacaktir. Eger diger delige koyarsak da sadece A olacaktir. Olur da herhangi bir anda iki delikten birini kontrol eden bir mekanizma yaparsak (ki bu aslinda sistemin gozlemlendigi, bir baska deyisle gozlemcinin sistemi etkiledigi anlamina geliyor) da toplam olasilik A+B olacaktir (http://scienceblogs.com/startswithabang/files/2009/06/500px-Two-Slit_Experiment_Particles.png): Bu dagilima da normal dagilim denir cunku klasik fizikteki dagilima karsilik gelir.

Turkcesini bilmedigim terimlerin ve mobil oldugumdan dolayi tipografik hatalarin kusuruna bakmayin.

izzmarit tarafından 25/Eyl/15 21:25 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
Toplam Hit: 2775 Toplam Mesaj: 24
young deneyi