Kahve Değirmeni Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Güncel

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bambum şekil olarak daha güzele benziyor

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek

Sözen kullanıyorum mennunum, hayvan gibi sağlam.

2 sene önce ₺50 almıştım şimdi ₺100 olmuş uhh.

Eminönünde küçük bi dükkanda yapıyorlar istanbuldaysan oraya git oradan al. Daha ucuza gelir.

Gece! Vampir değilim ama geceyi çok severim. Yalnızsın, oyun oynuyorsun monitörün ışığı ve kendin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocam ne kahvesi demleyeceksin ona göre bak. Önemli olan homojen öğütücü almak. Ama bunun içinde kesenin ağzını açman lazım. 

Eğer türk kahvesi içeceksen sözen güzel bu konuda. Pudra kıvamında güzel öğütüyor. Ancak sen espresso, mocha, V60, cold brew alacaksan, öğütücünün homojen öğütmesi şart.

Türk kahvesi haricinde bir kahve yapacaksan kesinlikle sözen tavsiye etmem. Ben sözen aldım param ona yettiği için, ilk başta gaza geldim çünkü Türk malıydı, yılların firmasıydı fakat, yahu kardeşim kaç kuşaklık firmasınız biraz geliştirin. Adamlarla da konuştum 3. nesil kahvecilik var -hatta 4. nesil Türkiye ye yeni yeni giriyor- bu öğütücüyü geliştirmeniz lazım. Firma sahibinden biri "Evet haklısın, zaten bu tasarım türk kahvesine özel. Bizden çok istek gelince altına bir tane vida sistemi tasarladık." 3-4 aydır sözeni kullanıyorum, kahve üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve sözen Türk kahvesi haricinden başka bir kahve demleme için uygun değil. Ben açıkcası aldığıma pişman oldum. Espresso için bir tık yeterli. Ama yine de tavsiye etmem.

Bu konuda bütçeni biraz açıp Hario almanı tavsiye ederim. Ben kullanmadım fakat Japon malı ve kahve demleme hakkında birçok geliştirme yapmış bir marka. Bknz. Hario V60. Bu demleme çeşidi yarışmalarda ödül getiriyor.

https://kahhve.com/hario-mill-skerton-plus-ogutucu-kahve-degirmenleri

"Ben her modelden bir tane alayım, param da var, en iyi öğüten/homojenlik sağlayan hangisiyse onu kullanırım, diğerlerini memnun kalmadım diyip iade ederim." diyen varsa, KRUVE ile öğütücüleri test edebilirler. KRUVE bildiğimiz elek. Aşağıda ölçüleri attım. üç haznesi ve hazne aralarına takılan iki tane elekten oluşuyor. En üste öğüttüğünüz kahveyi atıyorsunuz, alt hazneye düşenler kahveyi acı yapacak kısım, üstte kalanlarda demlenen kahveye göre tam demlenmeyecek olan kısım. Ortada demleme için mükemmel kahve yer alacak. Bunu şuan demleme yarışmalarına katılan çoğu yarışmacı kullanıyor. Ev işyeri tipi yerlerde öğütücüyü ayarlarını yapmak için ideal bişiy. Tabi bende bundan da yok. Öğrencilik halleri :D 350 liradan başlıyor en ucuz iki tane eleklisi. Yapabilirsem bunun Türkiye modelini yapmaya çalışıcam. 

https://alternativebrewing.com.au/wp-content/uploads/2017/05/KRUVE-SIFTER-Brew-Guide-1.png

https://youtu.be/DpQxJqW9Nw0

Çok farklı konulara değinmiş olabilirim. Forumda arama yapıp denk gelen olursa fikir alması açısından bunlara da değindim. Öğütücülerin youtube da videoları varsa mutlaka incele. Eğer öğütülmüş kahveyi de çekmişse o anda durdur ve öğütülmüş olan çekirdeklerin ölçüleri birbirine yakın mı diye bir bak.

https://www.latteartguide.com/wp-content/uploads/2016/04/burr-vs-blade-grinder-example-2.jpg

Mesela soldaki homojen ama çok ince fine dedikleri şekilde öğütülmüş. Sağdaki ise bayağı kötü. Muhtemelen ucuz elektrikli ile öğütülmüş. Sağdaki heterojen. 

incelemek istersen grinderlardan bahsetmiş;

https://www.latteartguide.com/2016/07/best-coffee-grinder.html

ride or die..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Elinize sağlık güzel bilgiler var. Ben de ayarlanabilir genel olarak filtre kahve için kullanabileceğim arada sırada makine de kullanabileceğim bir şey bakınıyorum ufaktan.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek

Benim filtre kahve icin kullandığım bir tane elektrikli var. Öğütme olayı vs güzel ama her kahve içmeden önce oguttugum icin temizlenmesi bana zor geliyor.  Biraz ucuzlasa bundan düşünüyorum bende. 

COMANDANTE C40 MK3 NITRO BLADE- Kaffeemühle (Holz) https://www.amazon.de/dp/B00F5VW8DQ/ref=cm_sw_r_cp_api_i_u0SADbC3HSFW5

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    Delegado_Zero bunu yazdı

Benim filtre kahve icin kullandığım bir tane elektrikli var. Öğütme olayı vs güzel ama her kahve içmeden önce oguttugum icin temizlenmesi bana zor geliyor.  Biraz ucuzlasa bundan düşünüyorum bende. 

COMANDANTE C40 MK3 NITRO BLADE- Kaffeemühle (Holz) https://www.amazon.de/dp/B00F5VW8DQ/ref=cm_sw_r_cp_api_i_u0SADbC3HSFW5

comandante bu konuda herkesin gözdesi. 40 tane click var. Hatta ayar yaparak bunu biraz daha arttırıyorsun sanırım.

@TxT hocam bence hario senin işini görür. Uygun fiyatlı birşey arıyorsan 

ride or die..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

Ahaliye bir sorum olacak. Simdi nescafeden kurtulmak isteyen adam ne yapsin? Kimi bulasik suyu gibi diyor, kimi esit dagilmali ince olacak, kimi ise na boyle kalin olacak deyiveriyor..

Kafa beyin kalmadi, forum forum dolasmayalim ama filtre kahveye bir baslangic yapalim ama bulasik suyu da icmeyelim diyenler var mi tavsiyeleri olan? Al bu hafif, bu orta, bu sert icim hazir ogutmusler gibi paketli urunler var mi? 

Edit: https://kahhve.com/kahhvecom-tanisma-seti-kahveler bakin bakin ahanda burasi bak. bak ogutme boyu soruyor bunu yanlis secince ne olacak french kiss aman press mi secmek lazim bunda?

Amk su hayatta onlarca karmasik sey yaptim, bu kadar kararsiz kalmadim. Kirmizi mi, mavi mi? Ne diyorsunuz? ((:

tarzan tarafından 01/Eyl/19 04:53 tarihinde düzenlenmiştir

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    tarzan bunu yazdı

Ahaliye bir sorum olacak. Simdi nescafeden kurtulmak isteyen adam ne yapsin? Kimi bulasik suyu gibi diyor, kimi esit dagilmali ince olacak, kimi ise na boyle kalin olacak deyiveriyor..

Kafa beyin kalmadi, forum forum dolasmayalim ama filtre kahveye bir baslangic yapalim ama bulasik suyu da icmeyelim diyenler var mi tavsiyeleri olan? Al bu hafif, bu orta, bu sert icim hazir ogutmusler gibi paketli urunler var mi? 

Edit: https://kahhve.com/kahhvecom-tanisma-seti-kahveler bakin bakin ahanda burasi bak. bak ogutme boyu soruyor bunu yanlis secince ne olacak french kiss aman press mi secmek lazim bunda?

Amk su hayatta onlarca karmasik sey yaptim, bu kadar kararsiz kalmadim. Kirmizi mi, mavi mi? Ne diyorsunuz? ((:

Hocam açıkcası damak tadına göre değişir herşey. İlla bu boyutla demleyeceksin demek doğru olmayabilir. Bir çıkar ben böyle seviyorum diyebilir. O yüzden biraz deney işi kahve. Eline kağıt kalem alıp kavurduğunu, öğüttüğünü, demlemeni not etmelisin ki sonrasında kendi damak tadına ait kahve türünde kahveyi demleyesin. Kahve öğütüldüğü zaman 20dklık bir süre sonunda tazeliğini kaybediyor. O yüzden değirmen gerekiyor aslında. Ama deney için böyle farklı tadları denemek için alınabilir. Her kahve özünde damakta farklı tadlar bırakır. Ama klipsli poşetlere de çok güvenme bunlarda da bayatlıyor, hele ki öğütülmüşse. Türkiye de birçok kahve kavurma yeri var. Onlardan da  alabilirsin. İnternet üzerinden satıyorlar. Ama bu kişiler çekirdekleri tarladan köylüden getirttikleri ve en azından ülkede eşsiz olduklarından ucuza satmıyorlar. 250gr 50-60 civarında. 

Sen de demleme olarak elektronik filtre kahve mak. mi var

Edit: Kahve öğütüldükten sonra ince veya kalın olmasının mantığı şu; demleme yapılırken su ile teması hızlı mı yoksa yavaş mı olacak. Mesela cold drip veya cold brew demleyeceksen çekirdeklerin büyük olması lazım ki demleme hızlı olmasın hemen çekirdekler demlenmesin. Veya espresso yapacaksın 20snde cezveden su geçer espressoda. Bu zaman kısıtlı olduğu için büyük çekirdek olursa su akar gider imamın abdest suyu gibi olur. çekirdekler ince çekilmiş olmalı ki azıcık suda demleme olsun. Genel mantık bu şekilde. 

banneduser tarafından 01/Eyl/19 08:14 tarihinde düzenlenmiştir

ride or die..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

@banneduser teşekkürler hocam bilgiler için Hario alayım o zaman ben

Toplam Hit: 1779 Toplam Mesaj: 16
kahve değirmeni