folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Kamuya Açık Alandaki Kişinin Fotoğraf / Videosu Kvkk Kapsamına Girer Mi ?

Kamuya Açık Alandaki Kişinin Fotoğraf / Videosu Kvkk Kapsamına Girer Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Dünden beri tartışıyoruz kvkk yı oku diyorlar okuyorum tam olarak benim ifade ettiğimi yasaklar bir metin bulamadım ya da ben çok kişisel yorumluyorum bilemedim.. Abi kişisel veriyi de özel nitelikli kişisel veri diye kategorilemiş kanun yani diyor ki iş yerinde senin parmak izini falan okutamazlar. Mevzu kamusal alan ya metroda bi kız gördüm Galadriele benzeyen fotosunu story atıp elf gözlerin neler görüyor galadriel yazdım paylaştım herkes avukat kesildi.

Abi bu yasaksa haber videolarında arkada geçerken yüzü görünen herkesin flulanması gerekmiyor mu? Kamusal alanda nitelikli kişisel verinin ne işi var adı üzerinde kamusal alan? Uygulanıp uygulanmamasını sormuyorum bu iş yasak mı değil mi kanunen bunu soruyorum. Bu kız benden şikayetçi olsa haklı mı?

Troubles'll come & they'll pass
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

198'i arayarak bir sormayı dener misin ? bende merak ettim cevabını.

https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/2025/Iletisim

edit : link düzgün eklenemiyor neden bilmiyorum.

hypnot1c tarafından 10/Eyl/22 12:52 tarihinde düzenlenmiştir

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Hatırladığım kadarıyla kamu yararı, bilgilendirme hakkı kapsamında görüntülü çekim yapılacaksa; çekim yapılacak alana uyarı asmak ve bir masaya açık rıza metinleri koyarak geçenlerden bir kısmına imzalatmak yeterli.

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

dediğin olay buna girmiyormu 

Özel nitelikli kişisel verilerin işlenme şartları
    MADDE 6- (1) Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini,
    mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı,
    cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve
    genetik verileri özel nitelikli kişisel veridir.
    (2) Özel nitelikli kişisel verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.6698.pdf

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

@hypnot1c hafta sonu hat kapalı hafta içi arıcam

@wert girmiyor hocam , hiç bir dini ya da felsefi inancı simgelemeyen sıradan bir günlük kıyafeti vardı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı

Dünden beri tartışıyoruz kvkk yı oku diyorlar okuyorum tam olarak benim ifade ettiğimi yasaklar bir metin bulamadım ya da ben çok kişisel yorumluyorum bilemedim.. Abi kişisel veriyi de özel nitelikli kişisel veri diye kategorilemiş kanun yani diyor ki iş yerinde senin parmak izini falan okutamazlar. Mevzu kamusal alan ya metroda bi kız gördüm Galadriele benzeyen fotosunu story atıp elf gözlerin neler görüyor galadriel yazdım paylaştım herkes avukat kesildi.

Abi bu yasaksa haber videolarında arkada geçerken yüzü görünen herkesin flulanması gerekmiyor mu? Kamusal alanda nitelikli kişisel verinin ne işi var adı üzerinde kamusal alan? Uygulanıp uygulanmamasını sormuyorum bu iş yasak mı değil mi kanunen bunu soruyorum. Bu kız benden şikayetçi olsa haklı mı?

kvkk değilde özel hayatın gizliliğe girer gibi daha çok.

az insan çok huzur.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    abdullahazad bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı

kvkk değilde özel hayatın gizliliğe girer gibi daha çok.

abi kamusal alanda hangi özel hayattan bahsediyoruz :D

edit: bundan üç sene önce ben sendikanın avukatını aradım sesini kaydettim çünkü sendika işçileri kandırıyordu avukatın soruya verdiği cevabı whatsappdan işçilere yaydım duyulunca avukat beni aradı bunu benden izinsiz paylaşamazsınız dedi dedim ben sizi avukat kimliğinizle aradım ve iş ile ilgili soru sordum bu sizin özel alananız değil buyurun gidin şikayet edin dedim kanun falan bildiğimden değil ama öyle bi atar yaptım yani ve dava falan da açılmadı bu konuyla ilgili bana. Çünkü bence benim mantığım doğru yani iş kimliğini iş ile ilgili konuda arıyorum ne özeli ?

Nikoteen tarafından 10/Eyl/22 13:04 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bir haberde çekilen kişi haberciye kızmıştı. Haberci ise "bizim basın kimliğimiz var ve halka açık alanda kayıt yapmamız serbest" gibi bir şey demişti. Basın kartı önemli bence. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı

dediğin olay buna girmiyormu 

Özel nitelikli kişisel verilerin işlenme şartları
    MADDE 6- (1) Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini,
    mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı,
    cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve
    genetik verileri özel nitelikli kişisel veridir.
    (2) Özel nitelikli kişisel verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.6698.pdf

Bu maddeden anladığım, rızasını almadığın bir insanın ayağının bile fotoğraf çekilemeyeceği anlamı çıkıyor. Çok geniş bir kapsamı var. Hiç kimse bir şey paylaşmayacak o zaman :| Bu kanunların kapsamı bilinse herkes birbirini şikayet eder kıllığına.

Bağlı bir farklı bir maddesi olabilir mi ? şu koşullarda farklı diye ? Bir ara tamamiyle okumak lazım.

Cevap bekliyoruz @Nikoteen. Tahminim aradığında bu maddeyi gösterip aynı şeyler söylenecek gibi geliyor. 

hypnot1c tarafından 10/Eyl/22 13:31 tarihinde düzenlenmiştir

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seyhzade
    seyhzade's avatar
    Erkek

knk limnk atsana merak ett,m Galadrieli

Önce hayaller ölür sonra insanlar...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

kvkk ya girmesi için ayırt edici kişisel bilgi olması gerekmiyor mu?

belki başka kanuna giriyordur da. atıyorum ben siteme giden insanlarin sayısını tutarım, ama iplerini kaydedemem

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 2975 Toplam Mesaj: 38
veri alan kişisel kamusal kvkk