folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Kamuya Açık Alandaki Kişinin Fotoğraf / Videosu Kvkk Kapsamına Girer Mi ?

Kamuya Açık Alandaki Kişinin Fotoğraf / Videosu Kvkk Kapsamına Girer Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Hanım 3 yıl Türkiye'nin en büyük tüketici elektroniği şirketinde tam bu konuda müdürlük yaptı, ona sordum direk agzına sıçarlar dedi. Kvkk değil ama özel hayatın gizliliğine aykırı dedi, ek olarak haberciler yapabilir çünkü habercilik mesleğini tanımlayan kanunlarda bunun istası tanımlıymış.

Edit:

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun en yaygın şekilde işlendiği ortam internet ortamıdır. Sosyal medya üzerinden (youtube, instagram, twitter, facebook vs.), elektronik posta (email) veya herhangi bir internet web sitesi üzerinden rızası dışında başkasına ait resim, ses kaydı veya video paylaşılması özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun nitelikli halini oluşturur.

İnternet veya sosyal medya üzerinden özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun cezası, yani başkasına ait ses veya görüntüleri ifşa etme suretiyle suç işlenmesinin cezası 2 yıldan 5 yıla kadar hapistir (TCK m.134/2).

Walla benim anladığım kadarıyla bu iş kanunda net değil, hakimin yorumuna bağlı kalır. Kişinin yüzü nasıl özel hayatı olabilir abi dışarıda ben bu insanın yüzüne bakıyorum o da özel hayatı ihlal madem. Kişisel ya da özel alanda değil olay dolayısıyla özel alanı ihlal falan çök saçma geliyor yani hangi hakim de bunu böyle yorumlar açıkçası merak etmiyor değilim.

Sen kişinin yüzünü alıp başkalarıyla izinsiz olarak paylaşıyorsun ce istisnai durumlardan biri geçerli değilse suç, kanunda net bir şey hatta biraz önce avukat arkadaşla bunu konuşuyorduk.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Evropa da sanırım suç..İngiltere'de değil onu biliyorum.

Amaraka ve Turkiyyeyi bilmirem

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Hanım 3 yıl Türkiye'nin en büyük tüketici elektroniği şirketinde tam bu konuda müdürlük yaptı, ona sordum direk agzına sıçarlar dedi. Kvkk değil ama özel hayatın gizliliğine aykırı dedi, ek olarak haberciler yapabilir çünkü habercilik mesleğini tanımlayan kanunlarda bunun istası tanımlıymış.

Edit:

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun en yaygın şekilde işlendiği ortam internet ortamıdır. Sosyal medya üzerinden (youtube, instagram, twitter, facebook vs.), elektronik posta (email) veya herhangi bir internet web sitesi üzerinden rızası dışında başkasına ait resim, ses kaydı veya video paylaşılması özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun nitelikli halini oluşturur.

İnternet veya sosyal medya üzerinden özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun cezası, yani başkasına ait ses veya görüntüleri ifşa etme suretiyle suç işlenmesinin cezası 2 yıldan 5 yıla kadar hapistir (TCK m.134/2).

Walla benim anladığım kadarıyla bu iş kanunda net değil, hakimin yorumuna bağlı kalır. Kişinin yüzü nasıl özel hayatı olabilir abi dışarıda ben bu insanın yüzüne bakıyorum o da özel hayatı ihlal madem. Kişisel ya da özel alanda değil olay dolayısıyla özel alanı ihlal falan çök saçma geliyor yani hangi hakim de bunu böyle yorumlar açıkçası merak etmiyor değilim.

Sen kişinin yüzünü alıp başkalarıyla izinsiz olarak paylaşıyorsun ce istisnai durumlardan biri geçerli değilse suç, kanunda net bir şey hatta biraz önce avukat arkadaşla bunu konuşuyorduk.

Kanun maddesini paylaşır mısın hocam?

Çünkü ben şöyle düşünüyorum; Ben gittim belediye ilan panosuna kafa kagidimin ilanını verdim bu kişisel veri mi evet, ben bunu böyle bir yerde ilan verince kamuya açmış olmuyor muyum? Birisi benim ilanda verdiğim bilgileri kullandığı zaman kişisel veri ya da yüzümü kullandığım zaman özel hayatımı mı ihmal etmiş oluyor? Sokağa çıkan yüz özel yaşam nasıl oluyor işte o maddeyi paylaş benim içinde mevzu bitsin,kanundur soegulanmaz diyeyim. 

Troubles'll come & they'll pass
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı
    sandman bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Edit:

Kanun maddesini paylaşır mısın hocam?

Çünkü ben şöyle düşünüyorum; Ben gittim belediye ilan panosuna kafa kagidimin ilanını verdim bu kişisel veri mi evet, ben bunu böyle bir yerde ilan verince kamuya açmış olmuyor muyum? Birisi benim ilanda verdiğim bilgileri kullandığı zaman kişisel veri ya da yüzümü kullandığım zaman özel hayatımı mı ihmal etmiş oluyor? Sokağa çıkan yüz özel yaşam nasıl oluyor işte o maddeyi paylaş benim içinde mevzu bitsin,kanundur soegulanmaz diyeyim. 

Kanun maddesini zaten en sonuna yazmışım bakmadın mı? Aynı zamanda direk maddeye değil emsal dava ve kararlarada bakmak lazım

https://www.ahmetekin.com/ozel-hayatin-gizliligini-ihlal-sucu-tck-m-134/

Bak burada bir emsal kararlar ve örneklerde var. Eğer ünlü ve kamuya mal olmuş bir değilsen milletin yüzünü çekip kendi hesabında felan paylaşman suça giriyor

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Hocam alla aşkına emsal kararları bi oku birinde özel hayata mudahele diye dava açılıyor ceza nedeni gizli haberleşmenin açığa çıkartılması diye ceza veriliyor, birinde plajda fotoğrafı çekilen kişi dava açıyor üstelik çeken de bunu bir dergide yayınlıyor işin içinde ticari deger de söz konusu buna rağmen beraatine karar veriliyor. Sonra da yazdım okumadın mı diyorsun yahu yazdığın maddede zaten sokaktaki kişinin fotosunu cekemezsin diye bişey yok olmadığı gibi buna yorulacak bir içeriği de yok türbanlı, çarşaflı, hotwife kadınların ayak bilekleri vs hariç.

Şunca şeyi okuttun bana ama alakası yok benim durumumla. Bakış açım halâ geçerli sokakta (bir başka kişi yanında olmadan) fotoğrafı videosu çekilmiş kişinin özel yaşamını ihlale dair ne bir emsal dava var ne de buna dair bir kanun var. Yazdığın kanunu iyi oku. İnsanin yüzünden dini,milli,herhangi bir inanış vs tarif eden bir şey mi var. Haaa fotosunu çektiğim kişi de zaten turbansizdi malum elflerin kulakları açıkta olur.

Troubles'll come & they'll pass
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Şurda güzel açıklamış gibi duruyor:

https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/ozel-hayatin-gizliligini-ihlal-sucu.html

Özel hayat, başkalarının bilmediği ve bilmesi gerekmediği, kişinin herkesten gizlediği hayatıdır. Özel hayatın sosyal yaşamın her alanında var olduğunu özellikle vurgulamak gerekir. Birey, ister özel konutunda isterse sokak, park, iş ve alışveriş merkezleri gibi sosyal alanlarda olsun mutlaka her alanda özel hayatı vardır. Örnek vermek gerekirse, alışveriş merkezinde alışveriş yapan bir kadının alelade fotoğrafının çekilmesi özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturmaz. Ancak, aynı kadının eteğinin altına kamera tutarak fotoğraf çekmek özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturur. Çünkü birinci fiil de birey, sosyal hayatın ortak alanında gözlemlenmekte, ikinci fiilde ise her ne kadar birey sosyal içerisindeyse de tamamen özel hayatının gizliliği ihlal edilmektedir.

Özel hayat; kişinin sadece gözlerden uzakta, başkalarıyla paylaşmadığı, kapalı kapılar ardında, dört duvar arasındaki yaşantısı ve mahremiyetinden ibaret değil, herkesin bilmediği veya bilmemesi gereken, istenildiğinde başka kişilere açıklanabilen, tamamen kişiye özel hayat olayları ve bilgilerin tamamını içerir. Bu nedenle, kamuya açık alanda bulunulması, bu alandaki her görüntü veya sesin dinlenilmesine, izlenilmesine, kaydedilmesine, sürekli ve izinsiz olarak elde bulundurulmasına rıza gösterildiği anlamına gelmez. Kamuya açık alanda bulunulduğunda dahi, “kalabalığın içinde dikkat çekmezlik, tanınmazlık, bilinmezlik” prensibi geçerli olup, kamuya açık alandaki kişinin, gün içerisinde yaptıkları, gittiği yerler, kiminle niçin, nasıl, nerede ve ne zaman görüştüğü gibi hususları tespit etmek amacıyla sürekli denetim ve gözetim altına alınması sonucu elde edilmiş bilgileri ya da onun başkalarınca görülmesi ve bilinmesini istemeyeceği, özel yaşam alanına girdiğinde şüphe bulunmayan faaliyetleri özel hayat kapsamına dahildir; ancak, süreklilik içermeyen ve özel yaşam alanına dahil olmayan olay ve bilgiler ise bu kapsamda değerlendirilemez. Sonuç olarak, bir olay ya da bilginin, özel hayat kapsamına girip girmediği belirlenirken, kişinin toplum içindeki konumu, mesleği, görevi, kamuoyu tarafından tanınıp tanınmadığı, dışa yansıyan davranışları, rıza ve öngörüleri, sosyal ilişkileri, içinde bulunduğu fiziki çevrenin özellikleri, müdahalenin derecesi gibi ölçütler göz önüne alınmalıdır (Y12CD-K:2016/8242).

Bir kimsenin açık alandaki alelade resimlerinin sık sık çekilmesi halinde özel hayatın gizliliğini ihlal suçu oluşmasa da, TCK md. 123’te tanımlanan “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçu oluşabilir (Y12CD-K:2012/5809).

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

Yukarıdaki mesaja ek olarak. AVM de rastgele çekim yaptın, sonra bunu internete koydun o ara bi abimiz meğer karısını aldatıyomuş. İlgili abi ile mahkemelik olursun, kaybedersin. O çekimi yaparken bu tip olayları düşünmeniz lazım.

Kvkk daha çok kişinin bir hizmet almak için mecburen vermek zorunda kaldığı bilgileri içerir. Mesela avm den alışveriş yapıyorsundur mecburen kameralara yakalanırsın, Telekom operatörü nerde olduğunu bilir, mağza alışveriş alışkanlıklarını tespit edebilir. Halbuki senin niyetin don almak. Bunları ilgili partiler sana ben bunu yapıyorum ve şu şartlar altında kullanırım demek zorunda. 

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek

abü konuya bak mürid şampiyonlar ligi gibi yeminlen

nikoteen abü yine uç noktalarda bir tartışma açmış tebrik ederim

faydalı bilgiler için herkese teşekkürler

kendinize ayığ olunuz
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    kurdo bunu yazdı

abü konuya bak mürid şampiyonlar ligi gibi yeminlen

nikoteen abü yine uç noktalarda bir tartışma açmış tebrik ederim

faydalı bilgiler için herkese teşekkürler

Sende geldiğine göre artık lige başlayabiliriz

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bir kere başıma şöyle bi olay geldi, bisikletimle geziyordum baktım polis bi çöp kutusu etrafına şerit çekiyor. bomba ihbarı yapılmış.

Ben de telefonumu çıkardım çekmeye başladım bomba patlar da medyaya servis ederim diye.

Polis dedi ki çekme. baya uzağa gittim bu defa uzaktan zoomlayarak çektim.

Bu defa yanıma geldiler. Bir polis memurunun görüntüsünü çekmenin suç olduğunu söylediler pek kibar olmayan bir tonla. Görüntüleri telefonumdan silmemi söylediler.

Ben ilgili kanunu kuralı bilmediğim için görüntüleri bunların önünde silmek zorunda kaldım. Bana hiç mantıklı gelmedi yani sokaktaki bir çöp kutusunu ve başında görev yapan iki memuru çekememek nedir o zaman hiçbi olayı çekmesinler.

Neyse güzel bir pazar günüydü bunlar beni emniyete götürmekle telefonu da oradaki ilgili birime sildirmekle tehdit ettiler GBT me baktılar. Hiç macera arayacak havamda olmadığım için sildim.

Bu konuda haklarımı ben de merak ediyorum.

Amerikalı tiktokcuları izliyorum polisi her türlü artizliğe tehdide rağmen çekiyorlar. Fakat burası Türkiye özgürlükler ülkesi değil onun için biliyorum ki bi şekilde anlaşmazlık çıksa ve hakim önüne çıksam bir de o azarlıyacak falan.

Aman neyse Kraliçemin ülkesinde insanlar kimlik bile taşımıyor, ceza kesen polise adını vermek zorunda bile değilsin vermiyorum desen ceza falan yazamıyorlar. Long live the king yani bu saatten sonra

HolyOne tarafından 11/Eyl/22 12:09 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
Toplam Hit: 2976 Toplam Mesaj: 38
veri alan kişisel kamusal kvkk