folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kapitalist Alem Bunu Paylaşmakta Suskun...

Kapitalist Alem Bunu Paylaşmakta Suskun...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    N0NSt0P
    N0NSt0P's avatar
    Erkek

2008 yılında İzlanda iflas etmişti.  İzlandanın para birimi Euro ya karşı %40 değer kaybetmiş, enflasyon oranı %15'e ulaşmıştı. 44milyar euroluk borçlarını ödeyememişlerdi. Ülkenin en büyük bankasına hükümet tarafından el konuldu. Buraya kadar herşey medyada paylaşılmıştı ama sonrasında devrim olmuş haberimiz yok. İzlanda halkı ülkesi adına gerçek demokrasinin nasıl olacağını gösterdi. 

Ülke ekonomisi korkunç durumdadır. Bu duruma sessiz kalmak istemeyen izlanda halkı parlamentoya bakan bir meydanda toplanarak hükümeti istifaya zorladı. Her geçen hafta sayıları artan İzlandalılar 17 hafta sonunda nufusun 10/1 inin toplanmasıyla hükümet istifa etti. Halk demokrasiyi adım adım kendisi getiriyordu.

Yeni seçilen hükümet dış ülkelere olan borcun ödenebilmesi için halka %5.5 oranında faiz uygulayarak 15 yılda ödenmesi için girişimlere başladı. İzlanda halkı yeniden sokaklara döküldü ve referanduma gidilmesi için gösteri başlattı. Cumhurbaşkanın veto etmesiyle referanduma gidildi ve halk %93 oranında red oyu verdi. Halk sorumluların cezalandırılması için gösterilerine devam etti. Bunun sonucunda yeni hükümet finans krizine yol açan sorumlular hakkında takibat başlattı. Tüm bu krizi getiren durumlara karşı bunlar yine BARIŞ içinde yapıldı.

İzlandalılar 25 kişiden oluşan 522 aday arasından seçilmiş yeni anayasa komisyonu oluşturdu. Adaylık için tek gereklilik 18 yaşını doldurmuş olmak, millet vekilli olmamak, 30 kişinin desteğini almış olmak yeterliydi. Bu sıradan vatandaşlar oylamayla seçildi. Bu arada bu proje için facebook,twitter ve youtube kanalı açıldı. Halk burdan yorumlarını yazarak yeni anayasayla ilgili tepkilerini dilegetirebilsin diye. İzlanda halkı dünyaya bir demokrasi dersi verdi ama medyada yer bulmadı. 

Bu olayların yaşandığı 320bin nufuslu ülke İzlanda. Suriye, Afganistan, Libya, Mısır gibi ülkelerin silah zoruyla sağlanmaya çalışılan rejim değişikliğiyse daha da kötüye gidiyor. Bu konuda Tahribat ne düşünüyor ?

Yaşayan bilinç;bir şekilde birşeyin olasılığını, gerçeğe dönüştürme etkenidir. Evrenimizin oluşundaki en önemli unsur, onu gözlemleyen bilinçtir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PyramiD
    PyramiD's avatar
    Erkek

Şu an Suriyede devrim yapmaya çalışan mubareklerin suratına bir bakın oradaki halk ne kadar özgür olabilicek devrimden sonra ?  Devrim insanı özgürleştirir tutsaklaştırmaz.  Kapitalist sistem giremediği yerlere bu şekilde girmeye çalışıyor. Yarın öbür gün Türkiyede oluşabilicek ayaklanmaları bastırmak için devlet insan öldürdüğünde Avrupa tarafından  aferin diyebiliceğini zannedenler varsa yanılıyor , Devlet katlediyor diyecekler.

Hani Türkiye içinde Görevlilerden başka silah taşıyan gruplar terörist ilan ediliyordu. ? Bunu hataydakilere niye uygulamıyor devlet ?

Mesaj 21 Temmuz 2012 (Cumartesi) Saat: 21:40'da PyramiD tarafından düzenlendi.

Merhabaaaaa
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

PyramiD bunu yazdı:
    -----------------------------

Şu an Suriyede devrim yapmaya çalışan mubareklerin suratına bir bakın oradaki halk ne kadar özgür olabilicek devrimden sonra ?  Devrim insanı özgürleştirir tutsaklaştırmaz.  Kapitalist sistem giremediği yerlere bu şekilde girmeye çalışıyor. Yarın öbür gün Türkiyede oluşabilicek ayaklanmaları bastırmak için devlet insan öldürdüğünde Avrupa tarafından  aferin diyebiliceğini zannedenler varsa yanılıyor , Devlet katlediyor diyecekler.

Hani Türkiye içinde Görevlilerden başka silah taşıyan gruplar terörist ilan ediliyordu. ? Bunu hataydakilere niye uygulamıyor devlet ?

Mesaj 21 Temmuz 2012 (Cumartesi) Saat: 21:40'da PyramiD tarafından düzenlendi.

geçengün devletin kanalı trt haber kanalında iki tane sözde muhalif temsilcisi adam getirdiler canlı yayında konuşturdular. adamlar suriyede yaptıkları terörün propagandasını yaptı. devlete karşı yapılan bombalı saldırıyı umut verici bir devrim eylemi olarak nitelendirdiler.

devlet eliyle artık açıktan bu adamlara destek veriliyor. önceden gizliydi sonra baktılar halk suskun, böyle açık açık artık.

sonra suriye pkkyı destekliyor diye haber yapıyorlar.

ne diyeyim bilmiyorum artık.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek

başlık ve konu arasında bir bağlantı bulamadım.

konuya gelirsek suriye tunus libya gibi ülkelerde demokrasi ancak silahla sağlanabilir çünkü silahlı gücü elinde tutan iktidar sonsuza kadar iktidar kalmak varken halkın görüşlerini niye dikkate alsın ki? şöyle bir soru sorulabilir peki niye halk topyekün bu yönetimlere karşı çıkmıyor? bunun da cevabı kültür, alışkanlıklar ayrıca halkın zaten büyük bir bölümü yaşamını bile zor idare ettirdiği için demokrasi eşitlik insan hakları vs.gibi çabalara giremiyor.

Dünyayı iyiler kurtaracak.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PyramiD
    PyramiD's avatar
    Erkek

kalemlik bunu yazdı:

konuya gelirsek suriye tunus libya gibi ülkelerde demokrasi ancak silahla sağlanabilir çünkü silahlı gücü elinde tutan iktidar sonsuza kadar iktidar kalmak varken halkın görüşlerini niye dikkate alsın ki? şöyle bir soru sorulabilir peki niye halk topyekün bu yönetimlere karşı çıkmıyor? bunun da cevabı kültür, alışkanlıklar ayrıca halkın zaten büyük bir bölümü yaşamını bile zor idare ettirdiği için demokrasi eşitlik insan hakları vs.gibi çabalara giremiyor.

Sadece koyu olan kısma cevap vermek istiyorum . 

Kapitalist sistem halk ayaklanmalarını başka ülkelere veya başka hareketlere de örnek olmaması açısından yayınlattırmaz veya en az konuşulabilmesini sağlar.

Merhabaaaaa
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ershn
    ershn's avatar
    Erkek

izlanda da petrol ve yeraltı kaynakları varda benim mi haberim yok?

Allah Türktür.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    N0NSt0P
    N0NSt0P's avatar
    Erkek

kalemlik bunu yazdı:

Yanlış hatırlamıyorsam İzlanda hükümetide halk ayaklanmasından önce 16 senedir aynıydı. Yani ülkenin silahlı gücünün tamamına sahip olmak protestoları engelleyebiliceğin, halkını susturabiliceğin anlamına gelmez. Ayrıca halkın büyük çoğunluğunun geçimini zor sağlıyor olması, İzlanda içinde geçerli mortgage le alınan konut fiyatları düşünce, kredi piyayası çökmüş, düşük gelirli insanlar iflas etmiş. Bankaların da iflasıyla  halk parasız kalmış, işyeri sahipleri dükkanlarını kapatmak zorunda kalmıştı. Ama bu onlara engel olmadı. Ne yaptılar meclis binasından rahip le çıkan milletvekillerine yumurta attılar. Ayrıca dış ülkelerin müdahalesiyle sözde demokrasi getirilen ülkeleride gördük. Afganistan ~ Irak bunlar gündemimizde ki yakın örnekler. 

Mesaj 21 Temmuz 2012 (Cumartesi) Saat: 23:08'da N0NSt0P tarafından düzenlendi.

Yaşayan bilinç;bir şekilde birşeyin olasılığını, gerçeğe dönüştürme etkenidir. Evrenimizin oluşundaki en önemli unsur, onu gözlemleyen bilinçtir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turkz
    turkz's avatar
    Erkek

izlandadaki iktidar seçilmiş bir hükümet , insanlar demokrasiyi benimsemişler , bilinçliler bu yüzden kararlarını kendileri alabiliyor ve uyguluyor ama libya suriye gibi ülkelerdeki iktidarlar silah zoruyla iktidar olmuş ve yönetimlerini gene silah zoru ile koruyan diktatörlükle yönetilen ülkeler ...insanlar zor şartlarda yaşıyor okuma yazma oranı düşük yarı yarıya bu insanlarla izlandadakileri karşılaştırmak doğru değil. gelişmişlik farkı var...

Dünyayı iyiler kurtaracak.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    irem27
    irem27's avatar
    Dişi

Ingilizler dunyanin en kibar insanlari olarak bilinirler Izlanda da nede olsa Ingiliz kulturunun bir parcasidir herseylerini buyuk bir anlayis ve kibarlik icinde halletmelerine dogrusu sasirmadim.

There was an irem come unto the earth,born in the holy land of Pennsylvania,raised in the mystical east of Allentown.She believed she had the power to help herself and all mankind,so that others saw her power and came to her to be healed of their troubles and their many diseases.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

kendin yazmışsın.

"Bu olayların yaşandığı 320bin nufuslu ülke İzlanda"

bırakta bu kadar nüfusu olan bi ülke bunları yapabilsin.

ben sakaryalıyım. 1 milyon civarı insan yaşıyomuş.tam bilmiyorum. ben bile şuanki çevremle birazda uğraşsam 10/1 'ine  ulaşabilirim.bu 10/1 iyle ortak bi nokta bulabilirim. öyle abartılacak bişey yok bence

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    N0NSt0P
    N0NSt0P's avatar
    Erkek

ajan1111 bunu yazdı:

kendin yazmışsın.

"Bu olayların yaşandığı 320bin nufuslu ülke İzlanda"

bırakta bu kadar nüfusu olan bi ülke bunları yapabilsin.

ben sakaryalıyım. 1 milyon civarı insan yaşıyomuş.tam bilmiyorum. ben bile şuanki çevremle birazda uğraşsam 10/1 'ine  ulaşabilirim.bu 10/1 iyle ortak bi nokta bulabilirim. öyle abartılacak bişey yok bence

Abarttığım birşey yok zaten paşam, herşey ortada. Benim asıl bahsettiğim olay basın yayın organlarında buna yer verilmediğiydi. Sistemin kökten nasıl değiştiğinin en yakın örneği. Tarihdeki bu gibi örnekler sürekli medyada tartışılsa paylaşılsa. Neden paylaşılmıyor, kimlerin işine gelmiyor ?

Senin dediğine gelicek olursak stratejik bir önemi olsaydı o toprakların o zaman bu zeminin hazırlanmasına dış güçlerin müdahalesi olurdu. Bu sebepden gerçekleşemezdi. Yani nufusun kalabalık-düşük bana göre pek bir önemi yok.

Ayrıca dediğin gibi ortak nokta bularak, uğraşarak günümüz Türkiye'sinde gerçekleştirebiliceğine(Sadece Sakarya için) imkan vermiyorum. Meydan okumak amaçlı demiyorum, yanlış anlama. Bulunduğun şehirdeki belediye önünde (örneğin otobüs fiyatları yüksek, indirim istiyorsun )kaç kişiyi toplayıp, nekadar sürede bunu kabul ettirebilirsin. Olduda sana destek çıkanlar çoğaldı 1-2 ay sonunda otobüs fiyatlarını düşürdüler, başka yerden zam yaptıklarında yine aynı halk seninle beraber protesto edicekmi. Ya da bu zam bana dokunmuyor diye seninle protesto etmeye gelmeyenler mi olucak. Ya da bu protestolar sonucu halkı provoke etmek, devlet aleyhinde propaganda yapmak suçundan seni tutuklarlarsa bu kişiler seni desteklemeye devam edicek, sayıları gün geçtikce artıcak ve hakkınızı aramaya devam edebilicekmisiniz ? Ne anlatmak istediğimi anlamışsındır umarım. 

Mesaj 22 Temmuz 2012 (Pazar) Saat: 03:07'da N0NSt0P tarafından düzenlendi.

Toplam Hit: 2151 Toplam Mesaj: 14