folder Tahribat.com Forumları
linefolder E-Book
linefolder Karşılaştırmalı Kuran Mealleri... [İstek]

Karşılaştırmalı Kuran Mealleri... [İstek]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Kuran meallerini karşılaştırmalı okumak istiyorum. Şimdiye kadar diyanet'in ve Yaşar Nuri Öztürk meallerini okudum. Genl olarak karşılaştırarak okumak istiyorum Aslında kullanılabilecek bir site var, ama ben site üzerinden okuyamıyorum. Kağıt üzerinde olacak çizeceğim yazacağım....

Bu tarz bir meal istiyorum. Hatta şu siteyi ( http://www.kuranikerim.gen.tr/ )indirmek ve bastırmak istiyorum bu mümkün müdür? 

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _EzraiL_
    _EzraiL_'s avatar
    Erkek

Karşılaştırmalı okumak amacıyla, kendi kullanımım için  yaptığım bir excel dosyası var.İşine yarayabilir diye düşüyorum, istersen mail atabilirim.

Önce DinLe...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Çok makbule geçer hocam. Pm attım. 

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek

Excel yada ekran goruntusunu banada atabilirmisin. Isime yarayabilir.

Hangi Cennetten Geldik Bu Cehenneme
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PEAK
    PEAK's avatar
    Erkek
    MuhammeT bunu yazdı

Excel yada ekran goruntusunu banada atabilirmisin. Isime yarayabilir.

Sigara külü ile sirke karıştırılırsa ne olur ?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _EzraiL_
    _EzraiL_'s avatar
    Erkek

GENEL ARAYÜZ BU ŞEKİLDE.

İlgili ayetin mealini ,diğer mealler ile kıyasalama ekranı bu şekilde

Dediğim gibi kendi kullanımım için yaptım.Meallerin ham verilerini netten toplamıştım uzun süre önce.İyi kodlama bilgim yok ,amaca uygun bir arayüz yapmak istedim.İşine yararsa mail adresini PM at , yollarım.

Önce DinLe...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bloodmage
    bloodmage's avatar
    Erkek

Hocam merak ettim de amaç nedir? Kuran-ı Kerimi anlamak için normal bir insanın aklı yeter ancak ilmine erişebilmek için Lugat , Nahv , Sarf , İştikak , Mana , Beyan , Bedi , Kıraat , Akaid , Fıkıh , Nuzül , Hadis gibi bir çok ilmi bilgiye sahip olmak gerekir. Bu bilgilere haiz olan müfessirlerin  kitaplarını okumanı tavisiye ederim. Kıyas yapıp bir şeyler devşirmek cahil insana yarardan çok zarar verir. Bu son söylediğimden seni tenzih ederim cahil derken kendimi kastettim :)

İndia İndia !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

http://www.kuranmeali.org/1/fatiha_suresi/1.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

kullandığım site bu. bir sürü meali karşılaştırabiliyorsun.

edit: siteyi incele adamların masaüstü uygulaması filande varmış işini görür. ben kullanmamıştım.

manglerman tarafından 06/Haz/18 14:02 tarihinde düzenlenmiştir

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kont239
    kont239's avatar
    Erkek
    bloodmage bunu yazdı

Hocam merak ettim de amaç nedir? Kuran-ı Kerimi anlamak için normal bir insanın aklı yeter ancak ilmine erişebilmek için Lugat , Nahv , Sarf , İştikak , Mana , Beyan , Bedi , Kıraat , Akaid , Fıkıh , Nuzül , Hadis gibi bir çok ilmi bilgiye sahip olmak gerekir. Bu bilgilere haiz olan müfessirlerin  kitaplarını okumanı tavisiye ederim. Kıyas yapıp bir şeyler devşirmek cahil insana yarardan çok zarar verir. Bu son söylediğimden seni tenzih ederim cahil derken kendimi kastettim :)

Aynen söylediğin gibi bunlar hakkında detaylı bilgin olmadan kendi kendine iş yaparsan çok farklı anlamlar çıkar. Hatta seni dinden çıkaracak itikadi bir sıkıntıya düşebilirsin. Yine oku tabi ki ama en azından çıkarım yapmaya çalışmasan iyi olur senin açından. Hatta bana göre bu devirde kıyas yapabilecek bir alim yok. Bunun yanında Elmalılı meali en itibar görenidir. Diğerlerine pek itibar etmemek daha uygun olur.

4641544948---53415249544153
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

kuran açık ve net değilmidir

farklı mealleri okuyunca niye dinden çıksın adam

le le le sakine
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _EzraiL_
    _EzraiL_'s avatar
    Erkek

"Karşılaştırmalı okumak amacıyla" diye belirtmiştim. Meal yazarlarına göre bazı ayetlere verilen manalar değişebiliyor,bunun bir farklı sebepleri olabilir.(Arapça-Türkçe dil bilgisi , eğitim aldığı kurumlar , ilmi bilgisi vb.)

Bu durumları göz önünde bulundurarak , bir ayete verilen mana aklıma takıldığında farklı mealler ile karşılaştırarak okumayı tercih ediyorum. Buda yetmez ise konuyu elimden geldiğince araştırıyorum .

Önce DinLe...
Toplam Hit: 2811 Toplam Mesaj: 20
karşılaştırmalı kuran meali