folder Tahribat.com Forumları
linefolder Müzik & Sinema & Tiyatro & Kitap & Televizyon & Seminerler & Edebiyat
linefolder Kartal Gözüyle Milliyetçilik - Cazim Gürbüz (Kitap Tavsiyesi)

Kartal Gözüyle Milliyetçilik - Cazim Gürbüz (Kitap Tavsiyesi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek

Arkadaşlar Geçenlerde Cazim Gürbüzün bu kitabını bitirdim ve size de önermek istedim.

Türkiyede ve Dünyada neden milliyetçi olunması gerektiğini,
    Milliyetçiliğin neden halkçılık ve laiklikten ayrı olamayacağını,
    Kimler milliyetçidir, kimler üç kağıtçı,
    Geçmişten günümüze bir dönemler dinci&milliyetçi olanların nasıl milliyetçiliği "ayak altına" almaya çabalamasını,

çok iyi anlatmış yazar. geçmişi itibarıyla biraz soğuk bakmıştım yazara ancak kitabı aldığımda bir çok farklı kişi ve görüşe yer verdiğini uzun ancak sıkıcı olmayan alıntılar yaptığını görünce bir kez daha kitabın bu gün Milliyetçilerin başucu kitabı olması gerektiğine karar verdim. umarım okur ve sizde böyle düşünürsünüz.

Kitabın son kısmı çok hoşuma gitti ki yazarın 3 Temmuz 2012 Yeniçağ gazetesi köşe yazısında yayınlanmıştı bu kısım.

Türk Milliyetçisi Nasıl Olmalı ? 

1- Bugünün milliyetçisi, Türk Birliğini kutsal, vazgeçilmez, tartışılmaz bir ülkü olarak görür.
    2- Bugünün milliyetçisi, Atatürk’ün “En Büyük Türk” ve “En büyük Türk Milliyetçisi” olduğuna inanır ve bunu her hal ve şart altında savunur. 
    3- Bugünün milliyetçisi “sağcı”, “liberal”  ve “evangelist muhafazakâr” olmayı şiddetle reddeder, bu düşüncelerle milliyetçiliği bağdaştırmak isteyenlerle mücadele eder.
    4- Bugünün milliyetçisi, İslam’ı; Hoca Ahmet Yesevî’ce, Yunus’ça, İmam Maturidi’ce, İmam-ı Azam’ca algılayıp uygulamalı, Ziya Gökalp’in “Din’de Türkçülük” ilkelerini güne uyarlayarak göğsünü gere gere savunmalıdır.  
    5- Bugünün milliyetçisi “özgür birey”dir her şeyden önce, kişiliklidir. Cemaatlere girip bir şeyhin yanlışını kendi doğrusu gibi kabul eden itaatçi kafalardan asla olamaz.
    6- Bugünün milliyetçisi, gerçek milliyetçileri öne çıkarır, onların eserlerine sahip çıkar, onların aziz hatıralarını yaşatmak için her fırsatı değerlendirir. Sözgelimi Belediye Başkanı olmuşsa, Neo-İslamcı ve Ümmetçilerin “Akabe”,  “Ebussuud”, “Necip Fazıl”, “İdris-i Bitlisi” gibi adlarına karşılık, cadde ve sokaklara Bilge Kağan, Dede Korkut, Mehmet Emin Yurdakul, Ziya Gökalp, Nihal Atsız, Arif Nihat Asya, Dilaver Cebeci, Ergenekon, Ötüken, Kocatepe ve Dumlupınar gibi adlar verir. 
    7- Bugünün milliyetçisi -bir özel neden yoksa- çocuklarına Türkçe adlar koyar.
    8- Bugünün milliyetçisi kitap kurdudur. Okur, okutur, araştırır, yazar.
    9- Bugünün milliyetçisi, medya ve güzel sanatların her dalında olmak ve ürünler vermek gerektiğinin bilincinde olur, buna yönelik ciddi, etkili ve sürekli çabalar içinde olur.
    10- Bugünün milliyetçisi, Türk Dünyası ile dilsel yakınlaşmamızı bozmamak kaydıyla dilde arınmadan yanadır. “Osmanlıca hayranlığını”, “İmparatorluk dili” söylemini şiddetle reddeder. 1980 öncesinde bu milletin çocuklarının sözcük kavgası yapmalarını acıyla anımsar. Sözcük yobazlığı yoluyla bu kavgayı bugün de sürdürmek isteyenlere uymaz. Batı dillerinden gelen sözcüklere Türkçe karşılık bulunması ve bunların kullanılması için öncülük eder. 
    11- Bugünün milliyetçisi, toplumcu, halkçı ve demokrat da olmak zorundadır.
    12- Bugünün milliyetçisi, başta mimari eserler olmak üzere, ecdat yadigârı tüm kültürel değerlere sahip çıkar. Birileri Sümela’nın, Akdamar Kilisesi’nin derdine düşmüş, Hasankeyf’in keyfine dalmış olabilirler; bir milliyetçiye düşen, Ahlat’taki bengütaşlarımızın, Divriği Ulu Camimiz gibi şaheserlerimizin, tapu senetlerimiz mezartaşlarımızın, geçmişimizin kanıtları arşivlerimizin, koruyucusu ve kollayıcısı olmaktır.
    13- Bugünün milliyetçisi, her yıl Söğüt’te yapılan Ertuğrul Gâzi’yi anma törenlerine katılır elbette, bu güzel geleneğin sürmesini ister. Ancak bu yetmez, bugünün milliyetçisi, Kurtuluş Savaşı’nı küçültmek ve unutturmak isteyenlere inat, her yıl 26 Ağustos’da Kocatepe’de olmayı milli bir borç ve ödev bilir, 30 Ağustos Zafer Bayramını da bu izlekle kutlar. Protokol kutlamalarının yavanlaştırdığı ve sıradanlaştırdığı milli bayramların ruhuna uygun olarak alternatif törenlerle kutlanmasına öncülük eder ve bunu bir gelenek haline getirir. Yalnızca dini bayram ve kandil günlerinde dostlarına cep telefon mesajı atmakla yetinmez, milli bayramlarda da bu geleneği sürdürür.

(3 Temmuz 2012 - Cazim Gürbüz - Yeniçağ Gazetesi)

Ne Mutlu Türk Doğana..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

Öyle de işte nerde bulacağız o milliyetçiyi.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek
    karabudun bunu yazdı

Biz olalım , bizi bulsun arayanlar :)

Ne Mutlu Türk Doğana..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HAZAR_HAN bunu yazdı
    karabudun bunu yazdı

Biz olalım , bizi bulsun arayanlar :)

Aynen aynen oldun mu osman paşa gibi milliyetci olacaksin :)

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

dostum burda 13 tane birbiriyle çelişen yarım yamalak madde var. 

milliyetçi tanımını yaparken slogan vari cümleler yazmış bana biraz slogan vari ve yavan geldi açıkçası.

ftw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek
    tagext bunu yazdı

dostum burda 13 tane birbiriyle çelişen yarım yamalak madde var. 

milliyetçi tanımını yaparken slogan vari cümleler yazmış bana biraz slogan vari ve yavan geldi açıkçası.

mesela hangisi onlar ? ayrıca ben sadece bir alıntı yaptım kitaptan :) kitap 520 sayfa.. bir çok başlıkta güzel mantık yürütmeleri var...

Ne Mutlu Türk Doğana..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ershn
    ershn's avatar
    Erkek

Cazim Gürbüz'ü baz alarak milliyetçilik yapacak adamın aklına şaşarım arkadaş ben.

Allah Türktür.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek
    ershn bunu yazdı

Cazim Gürbüz'ü baz alarak milliyetçilik yapacak adamın aklına şaşarım arkadaş ben.

zaten cazim beyi baz almıyoruz. kitapta kimlerin milliyetçi olduğu vs. il ilgili yazdığım ilk mesajdaki içeriğe dikkatli göz atınız. Cazim bey kitabı kimlerin baz alınması gerektiği üzerine de yazmış.. ben bu kitapta (Türkçülük açısından) yazılanlardakini rehber cazim beyi de bu uğurda çabalayan günümüzün en önemli Türkçülerinden biri sayarım.

Ne Mutlu Türk Doğana..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maserati
    maserati's avatar
    Homo

2 de biraz abartı var ama genel olarak hepsine katılıyorum

Türkiyede kim sevdiği işi yapıyor ki?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ershn
    ershn's avatar
    Erkek
    HAZAR_HAN bunu yazdı
    ershn bunu yazdı

zaten cazim beyi baz almıyoruz. kitapta kimlerin milliyetçi olduğu vs. il ilgili yazdığım ilk mesajdaki içeriğe dikkatli göz atınız. Cazim bey kitabı kimlerin baz alınması gerektiği üzerine de yazmış.. ben bu kitapta (Türkçülük açısından) yazılanlardakini rehber cazim beyi de bu uğurda çabalayan günümüzün en önemli Türkçülerinden biri sayarım.

Serdengeçti'ye hakaretler savuran Ulukayın Dergisi'nin yayın kurucularından Emre Koşak'a övgüler yağdıran adamı günümüzün «en önemli» Türkçülerinden görmek Türkçülüğe hakarettir.

Allah Türktür.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek
    ershn bunu yazdı
    HAZAR_HAN bunu yazdı
    ershn bunu yazdı

Serdengeçti'ye hakaretler savuran Ulukayın Dergisi'nin yayın kurucularından Emre Koşak'a övgüler yağdıran adamı günümüzün «en önemli» Türkçülerinden görmek Türkçülüğe hakarettir.

Serdengectiyle ilgili bu sayıda çıkacak yazı mevcut alıp okuyunuz... kendine Türkçü diyen Atsız kadar Gökalpçide olmalı...

Ne Mutlu Türk Doğana..
Toplam Hit: 2272 Toplam Mesaj: 21