Kitap Okuma Alışkanlığını Kaybetmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Selam arkadaşlar, umarım iyisinizdir. 

Eskiden kitap okurdum. Öyle deliler gibi okumasam da, 2 ayda 1 kitap bitirirdim.

Şimdi kitabı elime alınca canım sıkılıyor. Devam etmek konusunda gerekli isteği kendimde bulamıyorum.

Kendimi şevklendirmek için kitaplar alıyorum. Masanın üzerine koyuyorum. Küllük altlığı, kahve altlığı oluyor zamanla.

Eskiden okuduğum kitabın evreninin içinde bulurdum kendimi. Kafamda betimlerdim. Salaklaştım mı ben?

Niye okuyamıyorum eskisi gibi. Hiç bu durumla karşılaştınız mı? Yenebildiniz mi?

Saygı ve sevgiler.

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

şimdi bi dopamin var bi seratonin var

dopamin seni geyiğin peşinden koşturur, seratonin geyiği yerken salgılanır, yedikçe mutlu olursun.

sen sürekli hiç çaba sarfetmeden geyik yersen vücut derki "lan dopamine gerek yokmuş, ben yapmiyim bundan, zaten geyik geliyo".

2 ayda bi kitap bitiriyosan ve gelip buraya konu açıyosan zaten kitap okumayı seven adamsın, kitap okurken seratonin salgılanacak sende. sana lazım olan sana kitap okutacak dopamin.

çaba sarfetmeden sana zevk veren şeyleri hayatından çıkarmaya bak. kaydırmalı sosyal medyalara vakit harcama.

bide sabah uyanınca ilk 1 saat eline (akıllı) telefon vs alma. "kalkınca müşterinin onun bunun yazdığına bakmam lazım" diye bi derdin varsa da erken kalk. nörolog abilerimiz diyorki : beynin gündüz gördüklerini gece işler, sabah ta bunları alıp bi yerlere yazar. sen kalkar kalkmaz beynini bir sürü sensör verisiyle amcıklatırsan hiç uyumamış gibi olursun. (uyuyorum uyuyorum dinlenemiyorum muhabbeti)

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Hoslandigin konular hakkinda okumayi denemeni oneririm.

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Çevrende katilabilecegin okuma klupleri olup olmadığını araştır. Belirli kişilerle aynı kitabı okuduğunu ve süresi gelince kitap hakkında fikirlerinizi paylasabileceginizi düşünmek itici bir güç olabilir. Ben de aynı durumdayım lakin çevremde böyle bir klüp bulamadım aslında forumda da yapabiliriz bunu ya, her ay belli bir kitap secer süre bitince kitap hakkında yorumlarımızı yapabiliriz?

Troubles'll come & they'll pass
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Kulup olayini yapsak super olur.

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    blackhammer bunu yazdı

Kulup olayini yapsak super olur.

hatta yarışma gibi birşey. 

goodreads de challenge kısmı var hedefi tutturmaya çalışıyorsunuz . öyle anket yapmak da sitede okuduğumuz kitap sayisi görünse ve Eurovision yarismasinda ki gibi sıralama değişse.

çok mu şey istedim :)

neyse ayni sorun bende de var. takipteyim

neyse o kadar ugrasmayalim:) üye yolunda takipleselim. 

https://www.goodreads.com/review/list/107149247?ref=nav_mybooks

futurist tarafından 14/Eki/21 03:21 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

bende aynı durumdaydım uzun ca süredir elime kitap almırdum. şimdi tekrar başladım 14. günde 2. kitabı yarladım sayılır. tamamen kafanın içi dolu ondan okuyamıyorsun kafanın içinde kitaplara yer aç ki okuma hevesin geri gelsin. @Futurist holi ve renenein emekli olma zamanı gelmiş. siteye yenilik katamıyorlar.

Yav he he
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

hocam önceden hayal bile edemeyeceklerimiz kitapların içerisindeydi şimdi yaşıyoruz canlı, kanlı.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kartalenes
    kartalenes's avatar
    Erkek

Bi  aralar bulduğum her boş vakitte,  iş yerinde iş olmadığında kitap okuyordum sonra beni şikayet etmişler uyarı aldım. Şimdi sırt çantamda  kitap taşıyorum fakat henüz kapağını bile açamadım öyle soğuttular beni. Hala kitapevlerini dolaşır kitap alır eve yığar hiç  okumam. Banada o şevk gerek :/

-----------------------------------

https://www.goodreads.com/user/show/110677014-maslahatg-zar

kartalenes tarafından 14/Eki/21 10:35 tarihinde düzenlenmiştir

Olduğu kadar , Olmadığı kader ...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLYSeRo
    HoLYSeRo's avatar
    Erkek

tekrar başlamak zor oluyor okumaya, bunun için en etkili çözüm dünyada kabul görmüş, ünlenmiş sayfa sayısı yüzü geçmeyecek  okuması kolay anlaması kolay kitaplarla başlamak işe yarıyor genelde.
    beşyüz sayfa bir kitap uzun süre okumayan biri için zorlayıcı olacaktır  çünkü 500 sayfa aynı konu olacak yüksek ihtimal ile sıkacak bir şekilde
    yada ağır ekonomi konuları terimlerin çok olduğu konular vs vs 
    öykü,roman türünde kitaplar seçilirse çok daha kolay oluyor okuma alışkanlığına tekrar dönmek.
    bir süredir kitap okumamış yahut okuduğunuz kitaptan sıkılmaya başladıysanız eğer yatakta veya koltukta uzanırken değilde masada bir iki gün okuduğunuz da durumu tekrar topluyor sıkılmadan okumaya başlıyorsunuz.

https://www.goodreads.com/user/show/139917544-holy-bull

HoLYSeRo tarafından 14/Eki/21 11:58 tarihinde düzenlenmiştir

https://open.spotify.com/playlist/23XNoEDF9D23pojmlqnUWV?si=BiCIFFwARDW4egNxtWCSNw
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

bende çalışan formül şu oldu sosyal medyada takıldığımın %10 u kadar bile olsa bi açıyorum https://www.goodreads.com/ i orada takip ettiğim insanlar ne okuyor ne kitaplar var vs inceliyorum bu kitap okuma olarak bi tetikleme yapıyor, hiç okumuyoruz mk ya tribine giriyorsun az da olsa, buranın challenge kısmı var bu senin kendinle yaptığın bi maraton aslında yıl başında belirle bu yıl kaç kitap okuyacağını sonrasında bu sana hatırlatma yaptığı için bu kısmı da bi tetikleyici mekanizma oluyor, diğer bir konu kitapçıları gezinmek arada bi denk geldikçe yada bi arkadaşı beklerken bi işi beklerken geziniyorum d&r vs penguen kitap evinin kitap cafe konseptinde süper bi konsepti var onun şubelerinde bi kahve iç mesela sadece refleks olarak kalkıp bişiler didikliyorsun yada kitabımı alıp arada oraya kahve içmeye gidiyorum.

geçen sene 31 kitap okudum bu sene 20 yapmıştım goodreads challenge da ama kaldı mesela 3-5 tane hala yıl sonuna o yüzden bişiler okuyayım tribi var burada amaç sidik yarıştırıp sayı kovalamak olmuyor tabi ki ama kitap okuyamama eşini kırmakta süper bi etken oluyor. 

özet, dışarıdaki uyaranlardan uzak kitap okumaya maruz kal sonrası zaten içinde, gerisi gelecek.

Toplam Hit: 1568 Toplam Mesaj: 16
artık okuyamıyorum kitap