folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Kız Arkadaşımın İkamet İzni Bitti Çalışma İzni Alamıyor

Kız Arkadaşımın İkamet İzni Bitti Çalışma İzni Alamıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NightShadow
    NightShadow's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Merhaba, 

Kız arkadaşım Tunus vatandaşı. 10 Eylül 2015'de Türkiye'ye geldi. 1 Ekim 2016'da ikamet izni bitti. 2 aydır bir şirkette çalışıyor. Şirket 2 aydır evraklarını çalışma izni için göndermeyi bir türlü halledemediğinden ikameti bitti ve şuan çalışma izni alamıyor. İkamet izni için İstanbul'dan başvuru yaptık ama Şubat 2017'ye randevu verdiler. 

Şimdi bazı sorularım var... 
    1) İkamet izni alma sürecini hızlandırmak için ne yapabiliriz? Vatan Caddesindeki Göç müdürlüğüne başvuru yapılabiliyormuş ama ne kadar erkene çekerler ve nasıl bir dilekçe yazacağız acaba bilen var mı? 
    2) Şuan yurt dışına gidemeyecek mi? Giderse geri dönemeyecek mi? 
    3) İkametsiz geçirdiği günler için ceza ödeyecek mi? Miktarını biliyor musunuz? Nasıl hesaplanıyor? 
    4) Başka bir şehirden başvuru yapamaz mıyız? Mesela randevusuz başvuru yapılabilen küçük şehirlerden... 
    4.1) Başka şehirden alınan ikamet iznine İstanbul'dan çalışma izni başvurusu yapılabilir mi? 

Bu şirketin savsaklaması yüzünden düştüğümüz duruma kızmamak için kendimi zor zaptediyorum, lütfen bilenleriniz yardımcı olsunlar. Sağolun...

Everything that has a beginning has an end.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

evlen 

1. ıl goc mudurnu bulun konusun .standart multecı muhabbetı yaparlar herkese prosedur geregı

2. gelır gerı 6 aylık turıst vızesı alır . zaten gocmenler yıllarca bulgar yunan gocmenlerı tc e gecmeyıp gıdıp geldıler 6 ayda bıer cıkıs yapıp 2 3 gun kalıp gerı donduler .gırmesı yasak dıye bırsey yok

3. sanmıyorum sonucta gocmesın turıst vızesı olursa ıkamet ıstenmez zaten Bılgım yok 

4.bılgım yok sansını dene 

4.1. mantıklı gelıyor ehlıyetı baska yerden alıp heryerde kullanabılıyorsun , aynı zamanda ıkamet degısıklıgı yapılır cok sıkıntı olmasa gerek . ama mevzuatı okumak gerek burada haybeye sallamaya gerek yok . goc ıdaresı sıtesınde yazıyordur koşullar 

hipokondriyak tarafından 06/Eki/16 16:38 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NightShadow
    NightShadow's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı

evlen 

Son çare evlenicem zaten ama adı zorunluluktan dolayı evlendi olsun istemiyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Hocam bildiğim kadarıyla cıkış yaparken cezası var ama girişte sıkıntı olabilir

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    NightShadow bunu yazdı
    hipokondriyak bunu yazdı

evlen 

Son çare evlenicem zaten ama adı zorunluluktan dolayı evlendi olsun istemiyorum.

duzenleyıp yazdım hepsını ,en kolay cozum evlenmek burökrası yavas ıslıyor bızde . zaten sevgılım dıyorsun nasıl bır ılıskınız var bılmıyorum  ,beraber yasarsın adı evlendı olur 3 ay snra bosanırsın olmadı evlılık gozuyle bakmazsan da olur olaya.

göçte hıc kımse var mı dıye dusundum yakınlarda arkadaslardan kımse yok kusura bakma 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NightShadow
    NightShadow's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Cevap için sağolun, ne kusuru hipokondriyak :)

150'yi aradım, Bimer oluyor galiba. Onlar bana ikameti olmadan geçirdiği her günün cezası olduğunu ve ikamet bitiminden sonra 10 gün içinde başvuru yapılması gerektiğini söyledi. Biz başvuru yaptık zaten tek sıkıntı tarihi dedim. Ocak ve Şubata verilen randevular Ekim ve Kasıma alınıyor, cebe mesaj gelecek dediler. Gelmezse napıcaz dedim? İl göç müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz dedi. Başvuruda bulunup ne diycez diye sormayı unuttum ama... Ağam bu tarih çok geç, şunu biraz yakına alaydık diyebilir miyiz acep? Başvurusu olduğu için de kaçak duruma düşmüyormuş, cezası da olmuyormuş. Tek sıkıntı tarihi öne çekip, çalışma iznini almak ve tamamen resmi bi çalışan olmasını sağlamak. Şirket şimdi çuvalladığı için özel sigorta yaptı az önce. Evrakların da kopyasını vermişler, akşam inceleyeceğim bakalım. Kafam allak bullak oldu.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    NightShadow bunu yazdı

Cevap için sağolun, ne kusuru hipokondriyak :)

150'yi aradım, Bimer oluyor galiba. Onlar bana ikameti olmadan geçirdiği her günün cezası olduğunu ve ikamet bitiminden sonra 10 gün içinde başvuru yapılması gerektiğini söyledi. Biz başvuru yaptık zaten tek sıkıntı tarihi dedim. Ocak ve Şubata verilen randevular Ekim ve Kasıma alınıyor, cebe mesaj gelecek dediler. Gelmezse napıcaz dedim? İl göç müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz dedi. Başvuruda bulunup ne diycez diye sormayı unuttum ama... Ağam bu tarih çok geç, şunu biraz yakına alaydık diyebilir miyiz acep? Başvurusu olduğu için de kaçak duruma düşmüyormuş, cezası da olmuyormuş. Tek sıkıntı tarihi öne çekip, çalışma iznini almak ve tamamen resmi bi çalışan olmasını sağlamak. Şirket şimdi çuvalladığı için özel sigorta yaptı az önce. Evrakların da kopyasını vermişler, akşam inceleyeceğim bakalım. Kafam allak bullak oldu.

Telefon kaydını falan alsaydın. Veya maille tekrar bilgi edinme başvurusu yap yazılı metin olsun elinde

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

manisa da ki göç idaresi biraz daha erkene randevu verebiliyor. ikamet için öncelikle sağlık sigortası kestirmesi lazım. 

dilersen telefon numaranı at burada bu işlerle uğraşan arkadaşlar var baktıralım bi. 

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NightShadow
    NightShadow's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    noname bunu yazdı

Telefon kaydını falan alsaydın. Veya maille tekrar bilgi edinme başvurusu yap yazılı metin olsun elinde

Onlar kayda aldı da ben almadım. İnternetten yazınca çok geç cevap geliyordu eskiden hala öyle mi? Eğer çabuk geliyorsa oradan da yazayım cümlelerimi toparlayıp.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NightShadow
    NightShadow's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Freak bunu yazdı

manisa da ki göç idaresi biraz daha erkene randevu verebiliyor. ikamet için öncelikle sağlık sigortası kestirmesi lazım. 

dilersen telefon numaranı at burada bu işlerle uğraşan arkadaşlar var baktıralım bi. 

Denizli'deki göç idaresi randevu vermiyormuş, direkt gidip müracaat edebiliyormuşsun. Orada yanımda yaşıyor diye referans olabilecek bir tanıdık da var. Sağlık sigortası dediğiniz çalışma izni olmadığı için SGK'lı değil ama şirket bugün özel sağlık sigortası yapmış. 

150'den bilgi veren bayana başka ilden müracaat olayını da sordum; farklı ilden başvuru yapsak hızlandıramaz mıyız diye. Orada yaşaması gerekiyor, öyle olmaz dedi. O yüzden konu biraz muallakta. Arkadaşına sorabilir misin hocam olabiliyorsa görüşelim?

NightShadow tarafından 06/Eki/16 18:12 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek
    NightShadow bunu yazdı
    Freak bunu yazdı

Denizli'deki göç idaresi randevu vermiyormuş, direkt gidip müracaat edebiliyormuşsun. Orada yanımda yaşıyor diye referans olabilecek bir tanıdık da var. Sağlık sigortası dediğiniz çalışma izni olmadığı için SGK'lı değil ama şirket bugün özel sağlık sigortası yapmış. 

150'den bilgi veren bayana başka ilden müracaat olayını da sordum; farklı ilden başvuru yapsak hızlandıramaz mıyız diye. Orada yaşaması gerekiyor, öyle olmaz dedi. O yüzden konu biraz muallakta. Arkadaşına sorabilir misin hocam olabiliyorsa görüşelim?

tabi yarın gelicek sorarım. 

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
Toplam Hit: 2345 Toplam Mesaj: 16
çalışma izni