folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Linux Web Sunucu Kurulumda Yetkilendirme Nasıl Olmalı

Linux Web Sunucu Kurulumda Yetkilendirme Nasıl Olmalı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Yep hocalar konu başlığı yeterince açık ancak benim durumumdaki spesifik konuları da açıklıyım. Öncelikle linux tecrübem yok ve yeni bir proje için prod sunucusu kurmam gerekiyor. Linux tecrübemde olmadığı ve kökten Windows'cu olduğumdan zaar test ortamında root ile pata küte takılıyorum normalde prodda bunu yapmamam lazım galiba :) Şimdi gelelim sunucu ve kurulacak uygulamaların sıralı tam listesi.

İşletim sistemi CentOS 7.2, php, kurulacak uygulamalar: nginx, elasticsearch, php-fpm, redis ve mysql. Şimdi Ben bu uygulamaları root kullanıcı ile mi kurmam gerekiyor? Her bir kurulumu farklı bir kullanıcı ile mi yapmam gerekiyor? Projenin dosyalarının yetkilendirmesi nasıl olmalı? Bu klasörleri hangi kullanıcı ile açmam gerekir? gibi gibi kullanıcı ve yetkilendirme konusunu tam kavrayamadım. Bilenler bilmeyenlere anlatsın.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek

güzel konu açmışsın yazılımcılar devops'lar yigitler muridler aydınlatın bizi linux konusunda bakalım 

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

Cyberpanel kullanabilirsin

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EcHoLL
    EcHoLL's avatar
    Erkek

Direk panel kurman daha mantıklı

insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek

Hocam sen root kullanici olustur, sonra normal kullanici olustur. Bir cogunu sudo ile kurman gerekicek ama kendi kullanicilarini olusturucaklar. Genelde her uygulama icin kullanici acmak daha mantikli guvenlik icin, iptables ile sadece 1-2 ip ye izin vericeksen root ile kurmak daha mantikli. Apache www-data diye kullanici olusturucak, elastic kendi kullanicisini olusturucak. Elastic kurarken problem cikarsa openjdk yerine oracle javayi kur. Takildigin yer olursa pm atabilirsin. 

!!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    Martech bunu yazdı

Cyberpanel kullanabilirsin

yok artik daha neler.

az insan çok huzur.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

direk panel kurularak sorun çözülür çözülmesinede  1-2 basit site için tonlarca sistemi arka planda çalıştırmak ne kadar mantıklı ona bakmak lazım o yüzdne özle ayarlar  vb.. varsa  uak bir döküman yazabilir birileri özellikle hidden kernel bug fix yapanlar vardı onlar yazsın :D @ExcaliburTBT 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

https://platform.sh/

böyle şeylerle uğraşmamak için bu adamlara geçmeyi düşünüyorum.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Platform kullanmamı öneren arkadaşlara teşekkürler ancak tek bir uygulama barınacağı için herhangi bir panel kurup onun yükünü yüklenmek istemiyorum. Ki panel ile mysql, php, nginx tarafındaki ihtiyaçları çözse bile yinede diğer servislere direkt çözüm sunmadığı için bu konuya sıcak bakmıyorum.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Benim tavsiyem abi: Bir kullanıcı oluştur, sudoers dosyasına ekle sonra docker kur, docker üzerinde bu servisleri kur sonra kullanıcıdan sudoers'i kaldır. Hem containered olduğu için daha güvenli vs. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı

Benim tavsiyem abi: Bir kullanıcı oluştur, sudoers dosyasına ekle sonra docker kur, docker üzerinde bu servisleri kur sonra kullanıcıdan sudoers'i kaldır. Hem containered olduğu için daha güvenli vs. 

Geliştirme ortamında laradock kullanıyoruz ve oldukça güzel ancak docker tecrübemiz up'dan ileri olmadığı için sorun çıktığında nasıl müdehale edebileceğimiz konusunda çekincelerim var o yüzden direk sunucuya kuruluma sıcak bakıyorum :/