folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Linux Web Sunucu Kurulumda Yetkilendirme Nasıl Olmalı

Linux Web Sunucu Kurulumda Yetkilendirme Nasıl Olmalı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    TeRRoR bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

Benim tavsiyem abi: Bir kullanıcı oluştur, sudoers dosyasına ekle sonra docker kur, docker üzerinde bu servisleri kur sonra kullanıcıdan sudoers'i kaldır. Hem containered olduğu için daha güvenli vs. 

Geliştirme ortamında laradock kullanıyoruz ve oldukça güzel ancak docker tecrübemiz up'dan ileri olmadığı için sorun çıktığında nasıl müdehale edebileceğimiz konusunda çekincelerim var o yüzden direk sunucuya kuruluma sıcak bakıyorum :/ 

laradock çok "cluttered" geldi, ben biraz baktım geçtim sonra direkt.

biraz kurcalayıp kendi dockerfile larımı hazırladım, belki işine yarar

https://www115.zippyshare.com/v/JlAINudv/file.html

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

Benim tavsiyem abi: Bir kullanıcı oluştur, sudoers dosyasına ekle sonra docker kur, docker üzerinde bu servisleri kur sonra kullanıcıdan sudoers'i kaldır. Hem containered olduğu için daha güvenli vs. 

Geliştirme ortamında laradock kullanıyoruz ve oldukça güzel ancak docker tecrübemiz up'dan ileri olmadığı için sorun çıktığında nasıl müdehale edebileceğimiz konusunda çekincelerim var o yüzden direk sunucuya kuruluma sıcak bakıyorum :/ 

laradock çok "cluttered" geldi, ben biraz baktım geçtim sonra direkt.

biraz kurcalayıp kendi dockerfile larımı hazırladım, belki işine yarar

https://www115.zippyshare.com/v/JlAINudv/file.html

Hocam paylaşım için çok teşekkür ederim ancak böyle kullanmayı gözüm kesmedi.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Sonuç:

Evet arkadaşlar sunucu kurulumu tamamladım. Oldukça sancılıydı hala yetkilendirme konusunda çekincelerim var. Şöyle bir özet geçiyim.

Nginx, php, mysql, php-fpm kurulumunu native olarak yaptım. Elasticsearch ve Redis'ı docker container'i olarak kullanıyorum. Buradaki verilerin başına birşey gelmesi ile ilgili bir çekincem yok. En çok zorlandığım konulardan birisi uygulama klasörünün yetkilendirmesi oldu. Elimden geldiğince düzgün ayarlamaya ve nginx üzerinden upload klasörlerine ekstra önlem koydum (sadece yüklenmesine izin verdiğim dosyaların tipine göre statik olarak serve edilmesi ile ilgili rule tanımladım.). Umarım başıma birşey gelmez.

Linux benim için matematik gibi birşeydi uzunca süre kaçtım ancak bu sırada baya keyifli ve sıkıcı anlar yaşadım. Müsait olduğum bir zaman kullandığım genel linux komutlarını derleyip doküman olarak paylaşırım belki. Çünkü gerçekten file permissionları okuyabilmek bile çok temel olsada kullanmayınca öğrenemiyor insan. Yorumlar için teşekkürler.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//