folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder M1 / M2 Macbook Kullananlara Bir Soru (Batarya)

M1 / M2 Macbook Kullananlara Bir Soru (Batarya)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selam

Özellikle M1 Air cihazlarda fark ettiğim bir sıkıntı. Sistem özelliklerinden batarya sağlığına baktığımızda çok hızlı eksildiğini görüyoruz. Normalde apple diyor ki 1000 batarya döngüsüne ( %100 şarj ) kadar batarya sağlığı %80 kalır. 

İlanlara bakıyorum 50-90 döngü arasında %90a düşmüş bile.

Bir kaç cihaz geçti elime 85lerde 100 döngüde.

Şuan bunu yazdığım cihazın 130 döngü/devri var. %84. 129 döngüde %85 gösteriyordu bir daha gitmiş.

Konuyla ilgili farkındalığı, bilgisi, araştırması olan var mı?

Sizlerde durum nasıl?

Evet batarya çok uzun süreler dayanıyor ama ömrünü de çok çabuk kaybediyor gibi.

Garantide %80e düşmeden değişim yapmıyorlar mı?

noname tarafından 23/Mar/23 09:50 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam bendeki de 60 döngü civarında pil %92 lerdeydi sanırım, ancak çoğu zaman prize takılı, tv bağlı şekilde kullanıyorum, sürekli cihaz üzerinden elektrik döndüğü için bu şekilde olabilir diye çok kasmıyorum.

kardeşim ise sürekli pil ile kullanıyor, sadece şarjı bitince prize takıyor, şu anda döngü sayısı 150 nin üzerine ve pil durumu da %95 in üzerindeydi.

%80 haliyle bile günlük 8-10 saat kullanımı çok rahat sağlar diye düşünüyorum, o yüzden hiç kasmıyorum :)

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuth
    tuth's avatar
    Erkek

Devir Sayısı: 77

Maksimum Kapasite: %87

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Bro yaklasık 12-13 yıldır macbook kullanırım. hiç bakmadim o battery dalgasina. Eğer az gittiğini düşünmeye başlarsam @swordfish 'i ariyip marka model cihaz bilgisini veriyorum. o bana pil kargoluyor. değiştirip devam ediyorum. Pil sarf malzemedir. kullanırsın ve değiştirirsin. dikkatli kullanırsan 3.5 yil gidiyor. dikkkatsiz kullanırsan 2-2.5 yil. 1 yil fazla kullanmak için kendimi kasamam. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Bro yaklasık 12-13 yıldır macbook kullanırım. hiç bakmadim o battery dalgasina. Eğer az gittiğini düşünmeye başlarsam @swordfish 'i ariyip marka model cihaz bilgisini veriyorum. o bana pil kargoluyor. değiştirip devam ediyorum. Pil sarf malzemedir. kullanırsın ve değiştirirsin. dikkatli kullanırsan 3.5 yil gidiyor. dikkkatsiz kullanırsan 2-2.5 yil. 1 yil fazla kullanmak için kendimi kasamam. 

garanti bitmeden göndereyim değiştirsinler diye düşünüyordum, bir nabız yoklaması yapmak için açtım konuyu :)

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

simdi google dan baktim https://disk.yandex.com.tr/i/JQfkgYHsm3zpKg bu dönü sayisi bile yanlış bence. 1-1.5 ay filan oldu bu makineyi alali. Hafta içi günde 10 saate yakin development yapiyorum. yinede m2pro cihazda hal bu. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek

M1 MacBook döngü 167 - pil sağlığı 90

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

garanti bitmeden göndereyim değiştirsinler diye düşünüyordum, bir nabız yoklaması yapmak için açtım konuyu :)

o işi öyle bi ayarlıyolar ki genelde pil 2 seneyi biraz geçtikten sonra %80 in altına düşüyor ve garanti dışı kalıyor.

ya makineyi baya bi yorman lazım 2 sene içince %80 altına düşürmek için ya da çok titiz kullanman lazım uzun süre dayanması için.

her halükarda kendini kasmış olacaksın, bence hiç gerek yok.

keyfini çıkar :)

goo.gl/qBNZmW
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

simdi google dan baktim https://disk.yandex.com.tr/i/JQfkgYHsm3zpKg bu dönü sayisi bile yanlış bence. 1-1.5 ay filan oldu bu makineyi alali. Hafta içi günde 10 saate yakin development yapiyorum. yinede m2pro cihazda hal bu. 

1,5 ayda 11 döngü normal gibi geldi bana. bir döngü için %100 tam şarjı baz alıyor. yani dört kere %25 doldurursan da iki kere %50 doldurursan da döngü bir artıyor

edit

eski macbookta (2015) sağlık yüzdesi göstermiyordu kafa rahattı :D

noname tarafından 23/Mar/23 10:47 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Ben karisik olarak sarjda ya da sadece batarya kullaniyorum, 6 ocak 2022 de aldik (daha dogrusu hediye), cok da kullanmiyorum 

Health Information:

Cycle Count: 56

Condition: Normal

Maximum Capacity: 97% 

daha önce cok arastirdim bir türlü dogru dürüst tavsiye bulamadim bu batarya konusunda. Kimi diyor full time sarj ile kullanin kimi diyor full sarj yapin ve XX seviyesine düsünce sarja koyun..

Yok mu dogru dürüst bir aciklama?

unbalanced tarafından 23/Mar/23 11:02 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

daha önce cok arastirdim bir türlü dogru dürüst tavsiye bulamadim bu batarya konusunda. Kimi diyor full time sarj ile kullanin kimi diyor full sarj yapin ve XX seviyesine düsünce sarja koyun..

Yok mu dogru dürüst bir aciklama?

en temizi %20 ile %80 arasında kullanmak

uzun süre kullanılmayacaksa 45-55 arasında bırakmak

full şarjda içindeki iyonlar bir tarafa (katot olsa gerek) baskı yapıyor. tam tersinde anota baskı yapıyorlar. denge durumu tam %50 seviyesi. uzun süreli bırakmada 50 civarı şarj sebebi bu.

normal kullanımda da sıfırladığında ve fullediğinde fazla baskı oluşuyor diyolla.

ben şahsen %10-20 arasında takıyorum dolunca söküyorum. psikolojik midir bilmem tamamen boşaltınca ömrü gidiyor gibi hissediyorum :D

kamu spotu : ısınıp kapanan laptopun pilini daha çabuk soğusun diye söküp buzluğa atmayın. atıyorsanız da 5dkya alarm kurun benim gibi 2 saat sonra hatırlayıp donduktan sonra çıkarmayın. 2 saatten 5 dakikaya düşer pil ömrünüz :d 

Ben de şöyle bişey düşünüyorum şimdi. magsafe den sonra type c hiç güven vermiyor..

https://www.amazon.com.tr/Sisyphy-Manyetik-Ba%C4%9Flant%C4%B1-Aktar%C4%B1m%C4%B1-Cihaz%C4%B1yla/dp/B0917SNQTM/ref=sr_1_8?__mk_tr_TR=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=14DNO9CD5WSXG&keywords=type%2Bc%2Bm%C4%B1knat%C4%B1s&qid=1679559472&sprefix=type%2Bc%2Bm%C4%B1knat%2Caps%2C249&sr=8-8&th=1

noname tarafından 23/Mar/23 11:24 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
Toplam Hit: 3825 Toplam Mesaj: 22
m1 macbook batarya m2