folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Macbook Air M1 Hakkında Düşüncelerim

Macbook Air M1 Hakkında Düşüncelerim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

selamlar

haziranda aldım, 3 ay falan oldu. ufaktan yazayım diye düşündüm.

neden macbook?

paraya ihtiyacım olabilir ve ikinci eli rahat satılır diye macbook aldım. elimdeki 2 laptopu (hp ve lenovo) uzun süre satamayınca tırstım

güzel yanları

- apple ın en güzel yanı: malzeme kalitesi vs gibi şeylerden emin olabiliyorsunuz. diğer markalarda biraz piyango. redditte bakıyorum amerikadaki adamın lenovosu alüminyum, tr de alıyon plastik. bunu da alıp kutuyu açmadan görmenin yolu yok

- 2k ips ekran var. mükemmel değil ama iyi. ekranın 400 nit olduğunu söylüyo apple ama benim 250 nitlik thinkpad daha parlak duruyo bunun yanında. galiba kendisi kısıyor falan bi şekilde. son parlaklığa getirmiyo.

- hoparlörleri iyi. ama kulaklıkla müzik dinlerken elimdeki eski macbook air (2015) daha güzel ses veriyor gibi hissettim ben (denediğim kulaklık : sony mdr1a m2)

- şarjı arkaplanda bişey çalıştırmazsanız 10 saat civarında gidebiliyor. (kimin ne işine yarayacak bu bilmiyorum ama)

- fan/fan sesi yok

- kamerayı düzeltmişler sonunda. müşteri toplantılarında "kameranız niye bu kadar net" falan diyen oldu :P telefonun ön kamerası gibi

kötü yanları

- alette fan yok ama çok ısınıyor, çalışırken altına bişey koymadan dizinde kullanmak baya zor. kasa yekpare olduğundan klavye komple ısınıyor. çok sinir bozucu oluyor

- arkaplanda açtığını herhangi bir şey hem aleti çok ısıtıyo hem de batarya süresini baya ciddi düşürüyor. windowsta böyle değil bu. en sikko windows makinada bile arkada mysql falan filan açık kalsa hissetmezsin. ama bunda arkada mongodb ve postgres i çalışıyor bırakırsam alet ateş oluyo resmen.

- ekranı inanılmaz leke oluyo ve silinmiyo. "ekrana niye dokunuyosun" falan diyeceksiniz ama illa değiyo elin ekrana. sonra yarım saat çıkarmaya uğraşıyorum. bin tane değişik bez denedim, mikrofiber denedim, telefon ekran koruyucusundan çıkan silme bezlerini denedim. hiç biri tam olarak silmiyo. hala ekranımda lekeler var. kabullendim alışmaya çalışıyorum

- ekran mat değil, baya yansıma yapıyo. üstte bahsettiğim lekeler bu yüzden çok belli oluyor.

- klavye kötü, yukarı-aşağı tuşları baya küçücük. onun dışında bir sürü tuş eksik: delete, home, end tuşu yok. "fn+sol yapınca home, fn+sağ yapınca end oluyor" diyolar ama yok öyle bişey. her yerde bu şekilde çalışmıyor. terminalde satırın başına gelmek için başka bir kısayol gerekiyor falan

- alette 2 tane type-c dışında port yok. "ya nolcak " falan demiştim ama bi sik takamıyosun harbiden sinir bozuyo. e alet ısıtıyo, laptop soğutucu takıcam, port yok amk. power bankle takıyorum laptop fanını

özet

satın almadan önce bu alete yapılan yorumlar yüzünden çok yükselmiştim. mucizevi bir performans falan bekliyordum. lakin öyle olmadı. performans olarak düzgün bir windows pc kadar "snappy" değil. bir uygulama açmak istediğinizde 1-2 saniye bekliyorsunuz. (ryzen 4650 cpu ve 16gb ramli windows bilgisayarımda şak diye açabiliyordum her şeyi).

genel olarak idare eder. tekrar alacak olsam alır mıydım? muhtemelen hayır. 

macosla ilgili yorum yapmadım hiç, windowstan macosa geçince pcden tablete geçmiş gibi oluyosunuz. ne doğru düzgün bi ayar yapabiliyorsunuz ne de bin tane kısayol ezberlemeden işinizi halledebiliyorsunuz.

edit:

ben backend çalışıyorum, frontendci arkadaş bunun 8gb ramli olanını aldı. webstorm + 1-2 terminal penceresi açınca alet ram yettiremiyor. sürekli "şu app pc yi yavaşlatıyor " diyip duruyor. bu yüzden developer arkadaşlar 16gb ramli olana yönelse iyi olabilir

edit 2:

pek açık olmamış sanki açıklayayım dedim: alette docker, mysql vs çalıştırmazsam ısınmıyor. atıyorum sadece dizi izleyeceksem gayet serin çalışıyor.

belki ben macbook air aldım ve macbook pro işi yaptırmaya çalışıyorum, bu ısınmaları bu yüzden yaşıyorumdur. ama insanlar bu aleti ölümüne övdüğü ve pro kullananlar "ya 6 aydır pro kullanıyorum 1 kere bile fan açmadı. m1 hiç ısınmıyor. pro almaya gerek yok" dediği için air e yöneldim. belkide pro alsam ısınma sorunum olmayacaktı.

lakin 16gb ramli pro çok pahalıydı

yolbulucu tarafından 13/Eyl/21 15:06 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Basit işlerde bile eskinin HP laptopları gibi ısınıyorsa oyun falan açsan demek ki kışın kalorifer açmana gerek kalmayacak. 😂

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

klavye ısınması benı sınır krızıne soktu nedense, nasıl bı empatı yaptıysam delırıyorum su an lol

amk ısınır ısınırda klavye de ısınmaz ansnk smkm

Kurtlar tasma takmaz....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    LaNCeLoT bunu yazdı

klavye ısınması benı sınır krızıne soktu nedense, nasıl bı empatı yaptıysam delırıyorum su an lol

amk ısınır ısınırda klavye de ısınmaz ansnk smkm

önceki seri macbook prolarda da vardı bu. bide onların çok sinir bozucu ince, tiz bi fan sesi vardı. şirkette 40 tane kadar vardı bunlardan. yazın havalar ısınınca kafayı yiyodun bu sesten.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo

Çok sağol tamda Macbook Air bakıyordum. Teşekkür ederim incelemen için.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MustyKTE
    MustyKTE's avatar
    Erkek

16 inç macbook pro da da aynı ısınma problemi yaşanır mı ? 
    yada prolarda fan var mı mesela. bende merak ettim şimdi. 

hşşşt.. instagram.com/m.cebecioglu
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    MustyKTE bunu yazdı

16 inç macbook pro da da aynı ısınma problemi yaşanır mı ? 
    yada prolarda fan var mı mesela. bende merak ettim şimdi. 

prolarda fan var. m1 olarak 13 inch pro ve 13 inch air var şu an bir tek. belki haftaya farklı büyüklükte versiyon duyurulabilir. m1 prolarda fan var. ama çalıştığına, çalışması gerektiğine hiç denk gelmedim. sanırım render vb yaparken ısınıp fana geçiyor. ağır işlerde yani.

@yolbulucu hangi işlerde ısındığını anlatabilir misin merak ettim. m1 pro kullanıyorum ve sadece bir kere ısındı onda da kaspersky antivir kurdum o anlamsızca birden ısıtmaya başladı. sanırım m1 uyumlu da olmadığından çok kastı. kaldırınca problem kalmadı. 

edit : sonradan edit yapıp açıklamışsın zaten. şimdi gördüm. bilemiyorum çalıştırdığım şeyler değil onlar. ancak ısınmaların çoğu m1 uyumsuzluğundan kaynaklanıyor olabilir. varsa m1 versiyonu denenmeli. yoksa da buna dair bir açıklama, bir çözüm var mı kontrol edilebilir ilgili uygulamaların desteğinden ve forumlarından. ben şimdiye kadar m1 uyumlu olmayan uygulamalar dahil (kaspersky hariç) sorun yaşamadım. ama bende air yok tabi ki. 

Prometheus tarafından 13/Eyl/21 15:40 tarihinde düzenlenmiştir

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

youtube da hangi incelemeyi izlesem yok 4k şu kadar video render aldım ne ısınma oldu ne bir şey yok şöyle yaptım fanı yok ama fana gerekte yok şöyle böyle diye anlatıyorlardı :d

ReyiZ tarafından 13/Eyl/21 15:41 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    ReyiZ bunu yazdı

youtube da hangi incelemeyi izlesem yok 4k şu kadar video render aldım ne ısınma oldu ne bir şey yok şöyle yaptım fanı yok ama fana gerekte yok şöyle böyle diye anlatıyorlardı :d

incelemelere pek güvenilmiyor. iftira atmış olmayayım da çoğunun paralı iş yaptığını düşünüyorum. doğrudan para almasa bile mesela apple mac gönderdi. şimdi bu adam nasıl kötü yorum yapsın? bi daha mal gelmez.

diğer yandan kaspersky örneğimdeki gibi uyumsuzluk sebebiyle de olabilir. ben açıkçası altyapıda ciddi bir sıkıntı yoksa ısınmayacağını düşünüyorum. mac i bırakın windowslar bile artık doğru düzgün ısınmıyor. ısınan işlemi yapan farklı uygulamalarla denenirse daha iyi sonuçlar alınabilir belki.

edit : bu arada soru varsa alabilirim. m1 mac pro 16 gb var elimde.

Prometheus tarafından 13/Eyl/21 15:45 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

air m1 da kullandıkları soğutma sıkıntılı, işlemciyi soğutsun diye koydukları bloğun işlemci ile teması yok! bildiğin deymiyor cpu ya. Millet bunu keşfedince çıldırmıştı. Soğutucu bloğu söküp, sanırım 1mm kalınlığnında bakır koydular cpu bloğa temas etsin diye. Bana fazla o derseni thermal pad kullanıp yapanlar da var

https://forums.macrumors.com/threads/m1-air-with-thermal-pad-mod.2272939/page-5?post=29538019#post-29538019

Air early 2014 kullanıyorum alette soğutma namına birşey yoktu, cpu soğutucu bakır borudan bir tane daha sipariş ettim, önce sıvı metal uyguladım işlemci zaten direct die, sonra yeni aldığım boruyu zımparalıyıp bakırı çıkarttım ortaya zira siyah kaplamışlar, sonra bunu thermal epoxy ile tam işlemcinin üzerine gelecek şekilde yapıştırdım. Şimdi ısı, kasanın iki tarafında dağılıyor dengeli bir şekilde, bunun üstüne birde termal padlerle alt kasaya temas edecek şekilde ayarladım. Hala 45-50 derece de çalşıyor ama en azından kendinden geçmiyor. Birde nvme ssd taktım zaten, bu aleti bir yıl daha kullanırım ben böyle :D

Almanya Fatihi
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

bu arada ekranı kuru kuru silmeye çalışırsan temizlenmiyor. hoh hoh yapıyorum ben ondan sonra fiber bezle bastırmadan siliyorum. ilk günkü gibi temiz oluyor.

Toplam Hit: 5818 Toplam Mesaj: 64
macbook air