Macbook Pro 13, Vs Thinkpad X270

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaniSokucu
    CaniSokucu's avatar
    Erkek

Thinkpadi diğer laptoplardan ayıran özellikleri kısaca anlatabilecek olan var mı? Herkes thinkpad kullanmayan diğer laptoplarla karşılaştırmasın demiş geri çekilmiş.

Şafak 1152!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    AbdullahAzad bunu yazdı

suan tam suan elimin altinda macbook air ve thinkpad t430 var. aktif olarak ikisinide kullanıyorum.

birde hayatında thinkpad kullanmamis adamlar mumkunse tavsiye felan vermesin. hic kullanmadigin bir cihaz icin neye gore karsilastirip macbook'u oneriyorsunuz?

iki cihazida kullanmis olmaniz gerek.

thinkpad serisi sıradan bir laptop değildir. diger laptoplardan farklıdır.

tavsiyem mi?

kesinlikle thinkpad!

Azad hakli ama ben ikisinden de bir miktar elinde olan birisiyim :) lenovo x1 carbon yoga ve thinkpad serisinin farkli ürünlerinden toplamda 20 ye yakin lenovomuz ve 15 tane macbook ailesinden macbook - macbook pro (13-15) var

Ben macbook taraftariyim. 15 inçlık macbook pro kullanıyorum 16gb ram 2gb ekrankartı 4 core 3,1 cpu i7, 1tb ssd var üzerinde bootcamp ile 120 gb ye native olarak windows kurulu. ATM'de ki kontrol kartlarına firmware atarken kullanıyorum sadece.Yada boyle bazı farkli donanımlar ile ilgili cok çıkmaza girersem oraya geçiyorum. onun dişinda Parallel desktop ile sanallaştırmada C# geliştiriyorum. Macos uzerinde NodeJs geliştiriyorum MsSql MySql Mongodb ve oracle express kurulu. 3 farkli pos firmasinin toplamda 8 platformun derleyicileri makinemde aktif. ATM için similatorler var. HSM için similatorler var.Hiç sorun yaşamıyorum. Ses sistemi desen, Retina display desen görüntü kalitesi vs cidden güzel. dokunmatik bar'ı özellik ile macos üzerinde iken excel de çok hoşuma gidiyor sık kullandığın formulleri ve butonları atıyorsun heme ulaşım sağlıyor.

Kötü yanı ise bütün çıkışlar usb type c oldugu için kablolarını değiştiriyorsun. TypeC den lightning, typeC to MicroUsb, usb to typeC kablolardan 2-3 tane alıyorsun. bu eksi hemen yok oluyor.

ethernet günümüzde kullanılmadığından pek sorun olmuyor ama bankalarda iş yapmaya gittiğimda sadece ethernet ile internet veriyorlar o durum için de ugreen'en bir type C dock diye satilan ethernet sd card reader hdmi ve usb coklayicili bir modul var onu kullanıyorum.

şarjim bu performans daki ve bu incelikte ki bir cihaz icin uzun olsa da 6 saat normal bir pc icin uzun bir sarj suresi değil. Bunuda eksi olarak bildire bilirmi.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    CaniSokucu bunu yazdı

Thinkpadi diğer laptoplardan ayıran özellikleri kısaca anlatabilecek olan var mı? Herkes thinkpad kullanmayan diğer laptoplarla karşılaştırmasın demiş geri çekilmiş.

thinkpad lerin de hepsi bir değildir. Kurumsal serisi diye tanitilmiş cihazlardir ama sonra son kullanıcı icin de ucuz modelleri cikti.

mantik olarak donanımın tune edilip uyumlu ve stabil bir yapi amaçlı olan versionudur. Bazi serileri Linux baziserileri Windows icin tune edilmiş tır. ki onerilen bu serilerde gidip donanımın kendi sitesindeki driverini değil lenovonun paylaştığı driveri kullanmak seklinde dir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaniSokucu
    CaniSokucu's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    CaniSokucu bunu yazdı

thinkpad lerin de hepsi bir değildir. Kurumsal serisi diye tanitilmiş cihazlardir ama sonra son kullanıcı icin de ucuz modelleri cikti.

mantik olarak donanımın tune edilip uyumlu ve stabil bir yapi amaçlı olan versionudur. Bazi serileri Linux baziserileri Windows icin tune edilmiş tır. ki onerilen bu serilerde gidip donanımın kendi sitesindeki driverini değil lenovonun paylaştığı driveri kullanmak seklinde dir.

Anladım hocam yani Macbookun Windows hali gibi. Teşekkürler.

Şafak 1152!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    CaniSokucu bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    CaniSokucu bunu yazdı

Anladım hocam yani Macbookun Windows hali gibi. Teşekkürler.

Evet hocam ama o durumda da yaşanan sorunlar cihaz windows 8'e gore dizayn edilmiş mesela. Windows 10'a cikarken satis tabiki cikabilirsin diyor teknik servisi cikmayin diyor. 

Edit: Apple ayni durumda yaklaşık 5 sene tam güncelleme desteği sunuyor. 

rakkoc tarafından 17/Nis/18 10:58 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    CaniSokucu bunu yazdı

olay şu hacı abi : adam gidiyo teknosaya diyoki ordaki satış temsilcisine "ağbi ben laptop alacağııımmm" ordaki eleman hangi marka çok prim veriyosa bitane casper hp falan dayıyo.

ya da adam giriyo n11 den en ucuz aleti alıyo. sonra diyoki windows kötü mac çok güzel. oysa arada 5/6 bin lira fark var. bu ucuz aletlerde işlemci ram ekran kartı vs dışındaki herşey olabilecek en ucuzları. driverlar vs hiç bir şekilde ayarlanmamış. kasaya tasarıma vs hiç düşünülmemiş. pata küte yapıp sürmüş adamlar piyasaya. thinkpaddeki ledlerin renkleri için bile adamlar oturmuş çalışmış. hangisi az göz yorar bilmem ne falan diye.

"macler sorunsuz" olayı bence şehir efsanesi. 10/20 tane mac kullanıcısı olan bir bilgi işlemci gelip "cidden sorunsuz ya, kaç senedir şu kadar mac li kullanıcım var sorun yaşamıyorum" derse tamam derim de diyen yok. youtube da louis rossman dan dinlediğim kadarıyla da baya boktan aletler. (adam en küçük çipine kadar tamir ediyo izleyin çok zevkli)

ayrıca, bir dosyayı seçip entera basınca onu açmak yerine isim değiştirme şeysini açan işletim sisteminde bi mallık vardır bence

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek

hocam ben tonla windows makine kullandım 5 sene önce macbook pro 13 aldım eşşekten ata binmiş gibi oldum ancak şöyle bir durum var yaptığım işler ağırlaştıkca ram yetmemeye başladı ben de rami 16 gb a yükselttim şimdi on numara daha hiç format atma gereği bile duymadım bu arada apple'ın kendi sitesinde 13 inc macbook pro için en fazla 8 gb ram destekler yazar ama ona aldırış etme 16 gb da oluyor

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

sorun su:

tipki ios ve android karsilastirirken yapilan hata gibi windows ve macbook'larda karsilastirilirken hata yapılıyor.

birinde donanımı ve yazılımı aynı firma yapiyorken digerinde donanım baska yazılım baska firmada.

mac os acik kaynak bir isletim sistemi olsaydı tıpkı linuz gibi ya da windows gibi 3. parti firmalara lisanslanabiliyor olsaydi yine boyle herkesin agzinda "abiiiiğğğğ efsane" olur muydu?

hic zannetmiyorum.

thinkpad'in farkı nedir? 

cok basit: saglamlık ve dayanıklılık.  madende calisan muhendisten, uluslararasi uzay istasyonunda calisan astronot'a kadar hepsi thinkpad kullanılır. NASA eski ibm yeni lenovo'nun en buyuk musterisidir bu konuda.

turkiyede tum buyuk firmalar hemen hemen ya thinkpad ya da dell kullanılır.

google'a girip "thinkpad test" yazıp üzerinde 100 kilolok adamin zipladığı thinkpad'in (ki laptop çalışırken) çatır çatır çalıştığını görebilirsiniz.

daha onceki postumda elimde macbook air var demistim. adobe premier'i iki makinada da calisitiriyorum. macbook air kendinden gecerken thinkpad tık demiyor.

abdullahazad tarafından 17/Nis/18 15:04 tarihinde düzenlenmiştir

az insan çok huzur.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Bmw ve mercedes konusu gibi olmuş.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

Hocam thinkpad x240 kullandım çok iyiydi tek sıkıntı ssd yoktu. şuan x270 kullanıyorum yine güzel cihaz ssd yok ama harika cihaz kesinlikle ssd lazım. bu ikisini şirket bilgisayarı gerçekten taşıması filan pil süresi mükemmel. söküm işlemleri kolay.

kendi laptopum acer 2010 da aldım içinde 250gbssd var windows 10 banamısın demiyor i5-480M işlemci 8gb ram ati5650 ekran kartı filan bomba gibi

apple macbook retina 2015 var 16gb ram i7 işlemci 512gbssd ekranı mükemmel kullanışlı pil süresi uzun.

yani hepsininin yeri farklı hocam. ama x240 ve x270 bence şirket için ideal.

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
Toplam Hit: 3947 Toplam Mesaj: 23
thinkpad