Matematik Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Soru resimde

parabol tabanlı silindirik yüzeyde parabol ekseninden geçen fakat belirli bir açı

kadar dönük düzlemin kesişimiyle oluşan eğri yine bir parabol müdür?

Büdüt  2. Sayfada çömez arkadaşımızın sorusu var . Konu açamadığı  için bu konuya ekledik

Onunla ilgilenebilirseniz sevinirim

ltcelik tarafından 28/May/20 16:35 tarihinde düzenlenmiştir

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek

parabolün tanımına baktığımız zaman 2 .dereceden bir denklem olarak tanımlanıyor 

ve verilen denklem hem 2.dereceden hem de ekseni 2 yerden kesiyor gibi

ve tanımsız olduğu aralık yok yani parabol

No way out
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

2.dereceden olduğunu şu an bilemiyoruz..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Gerçi her XY düzlemindeki her X için U düzlemindeki  Xu arasında Xu=e*X şeklinde sabit bir e sabitinin var olduğu aşikar

dönüklük açısı teta ise Xu=X/cos teta yazılabilir

Y yükseklikleri değişmediğine göre 

Bu eğri de bir paraboldür

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

ben orada, y=?kX^2 ile işaretlenen yerde, U düzleminde; y=?kX^2 denkleminin parabol eksenini merkez aldığımızda; birbirine benzer, simetrik, 2 kol görüyorum. ParaBol de bu değil mi zâten. 

Bu ParaBol'un kapladığı alanın bir merkezi, yada odağı var mıdır? Gerçi Hmm.

Ne diyom ben ya. @.o,)  Cos. Tanımsız'lık anlamaz. ^^`

(hissiyatım o yönde, fakat bana bir kanıt lâzım. ^^` who say this?. Dönüklük Açısı, Teta ? ^^`)

RitmFarbRacourci tarafından 14/Oca/20 14:22 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

orijinal parabol XY düzleminde diğer parabol U düzleminde . U düzlemi de XY düzleminden Y ekseninde döndürülmüş .. teta açısı kadar

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Orada dediğim yer,  Parabol'ik tabanlı Silindir olacak.

Dönüklük derken, aynı zamanda da Bir yatıklık var, gibi sanki. Bu da, sanki y=?kX^2 denkleminin Kollarında; birbirine Zıt yönlü, -denklemin ekseni(mili)neresiyse oraya- eşit uzaklık'da spiral'lilik, varmış gibi görünüyor. 

** Sanki, y=?kX^2 denklem'inin merkez ekseni ile y=aX^2 denklem'inin merkez ekseni, birbiri üstüne oturmuyor gibi, yada Paralel(?) değil, gibi. 

Diğer nokta; X^2 ifadesindeki 2 rakam'ı, denklem'in Derecesi değil mi? 

X'in önündeki (her 2 denklem için) değerler; birinde a, diğerinde ?k ,ifadesi şeklinde geçiyor. k varken, o'nun önünde (?)Soru işareti neden var? (kafa gitti , going to drink PepperMint tea ^^`)

RitmFarbRacourci tarafından 14/Oca/20 16:20 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Silindir yok ,

Parabol tabanlı prizma var

Silindir Çember tabanlı prizmadır

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    toxic_17
    toxic_17's avatar
    Erkek

hocalar merhaba. benim konu açma yetkim henüz yok da elimde 5 adet mat2 sorusu var çözebilecek var mı?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Yok.. 😁

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

o belirli açı Q olsun  u düzlemindeki x=>Xu ve  y=>Yu ulsun

x=cosQ . Xu

y=aX^2=Yu olur

Yu=a . (cosQ.Xu)^2

Yu=a . cos^2(Q) .Xu^2

a . cos^2(Q) sabit olduğunua göre (k diyelim) 

Yu= k . Xu^2

parabol

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
Toplam Hit: 2911 Toplam Mesaj: 28
matematik matematik sorusu parabol proof parabola kanıt