Milli Yazılım Pardus

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Linux'u tek bir noktada yetersiz bulurum, o da son kullanıcıya hitap eksikliğidir... Son kullanıcıya windows kadar iyi hitap eden bir paket geliştirildiğinde işin rengi değişecektir. Ama açık söylemek gerek, açık kaynakçılar/özgür yazılımcılar son kullanıcıdan çok kendilerine hitap etmelerine önem veriyorlar Linux'un. İnanmayan Debian'a baksın... :) 

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

1. Zigana : sorun linuxde virüs olmaması değil, hiç kimsenin tenezzül edip linuxe virüs yazmamasından kaynaklanmaktadır. Yoksa dünyada linuxe bulaşan virüs örnekleri var...

2. Sandman : bi şu cümlendeki yargının üzerinden geçeyim, demişsinki windows üzerinde linux emulatoru calıştırılmıo vs. Bana linuxde yapıp windows üzerinde daha iyisini yapamayacağım yada linuxe göre yazılıp windows için bulamayacağım bi program gösterip emulatoru bundan dolayı istiorum de ok diim... Yani öle bişeye gerek bile yok... Kaldıki bu tarz işlemler için artık millet kasmıyor, cok gerekiorsa takıor live cd yi 5 dakkada herşeyi halledip geri atıyor bir köşeye...

3. Türkiyedeki elemanlar, geliştirmeden birşeyler üretmeden uzak, sacma sapan işlerin peşinden koşan insanlar... 1 Versiyonu editlediler die işletim sistemi yazdık die ortaya indiler. Ulusal işletim sistemi ayağına yatıyorlar, hayır efendim kendinizi kandırmayın Linux artık türce diyin, türkceye cevirdik diyin onu diyin bunu diyin ama kendi işletim sistemimizi yazdık demeyin amk ya :|

4. Ekran çözünürlüğünüzü tablodan seçin: 640*480 den 1900*1800'e kadar seçenekler var ve altında yazıyorki;

Eğer uygun görüntüyü seçemezseniz bir daha görüntü göremezsiniz.

Böle işletim sistemini tasarlayan adamın ben amk...

5. Linux linux die gezen elemanlarla ilgili bi anı var arkadaşın...

Asistanlardan bir tanesi, işte standart özgün yazılım, işte open source ot bok die geziyor ben linuxcuyum ben linuxcuyum die...

Bi bakıosun laptopunda windows yüklü... Hocam diosun nie windows yüklü, e evladım dior projektörü desteklemio linux...

Odasındaki makinaya gidip bakıyorsun xp kullanıyor... e hocam diorsun neden xp, e evladım şuşu şu şu programları calıştırımıyor...

Hocaaa dieceksin; bi siktir...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Yinemi bu tartisma :)

Bu Pardus dalgasi yuzunden millet open source a iyice gicik oldu :)

Bizim unidede Pardus diye bagiran hocalar Windows kullaniyor :)

Bizim unidede ozellikle Free Software propagandasini bizim devrimci arkadaslar yapiyor(teknolojiden uzak hatta cogu pc kullanmayi bile bilmiyor) :)

Linux camiasinda isinde cok iyiysen(sandman) kral para kazanirsin ama standart bir kullanici isen ac kalirsin.

Girin kariyer.net e arama yaptirin sektor hangi sistemi istiyor.

Ben Linux kasacam diyenler varsa tavsiyem sonuna kadar ugrassinlar birde Pardus yerine adam gibi (Redhat,Suse,Oracle Unbreakable...) gibi tasakli dagitimlar uzerine calissin ...

Yok ben Pardus kasacam diyorsaniz ,devlet memuru yada ozel bir sektorde isiniz olsun gotunuzu saglama alin sonra Pardus kasin ,ilerde ekmek derdine duseceksiniz...

Open Source destekleyen firmalarda az degil Sun,IBM . . :)

Windows rulz :)

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gafman
    gafman's avatar
    Erkek
    arkadaşım pardus iki yıla yakındır var.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shamanist
    Shamanist's avatar
    Erkek
    Milli yazılım mazılım,amaç Tubitak UEKAE kiriptoloji sistemi yazışmalarda kullanmak.
    http://cekirdek.uludag.org.tr/~meren/files/pisi-dependencies.pdf
    http://cekirdek.uludag.org.tr/~meren/files/yali-dependencies.pdf

Küçümsemeyin her önünüze geldiğinde.Rekabeti ayakta tutan Linux.Ülke ekonomisini ve bilişim gizliliğini ayakta tutabilecek olan tek sistem.Ve  artık dev şirketlerde unix/Linux kullanan elemanları bile ayrı tutuyorlar.Bugüne kadar ders notlarınızı başkalarının kodlarından öğrenmediniz mi,ben kodumu açmam efendim kabak mabak gibi...Burada üç beş arkadaşın eleştirileri 2 milyon geliştiricinin kaçını caydıracak, 100 insan varsa 100 farklı görüş olur.Ha ekmek bulamamaktan korkuluyorsa,sanmıyorum iyilerin korkacağını:),kötüler arınmasa iyiler ayakta duramaz.Haksızlıkta olur zaten.
    Linuxden uzak değilmiş, windowscu değilmiş... Kendi fikirlerini kendine sakla.Bu işi hobi olarak yapan insanlar kodlarla dalga geçiyor
    ,Kde masaüstünü binlerce insan geliştiriyor,çeviriyor.Ben latince sözlük hazırlıyorum,aynı lisans altında wikipedia kullanıyorum,sana göre tersimdir.Ama şuan okulda bize bilgiyi paylaşmamız öğretiliyor. Kaçınız Trigonometride bize sin30 un  gerçekte 1/2 etmediğini biliyor? Bize öğretilenlerin hepsi derece cinsinden,ama hocam bana cinsi verilmeyen açıların radyan olarak kabul edildiğini söyleyince tüm bilgiler alt üst oldu ve ardından daha sıkı temellere oturdu. Bu adam benimle bunu payşalmasaydı, yarın bir gün aynı hatayı mühendislikte yapacaktım. Rene abi ayrıca senden çok şey öğrendim yazılarından,bunun bana faydasıda oldu,paylaşım yapıyorsunuz çünkü,bu sefer ben bir paylaşım yapayım.Sisteme bulaşan virüs yoktur linux da,kaynak kodları elle derlemediğiniz sürece,Ve eğer bulaşdıysada da ev dizininde mal mal duruyordur root olarak onu etkilemediyseniz :) Tenezzül edenler hep var, ama ciddi birşeyler oturup yazsada işe yaramaz.

#!/bin/bash   INFECT=`find . | head -1`; cp $0 $INFECT

otur root ol bunu elle yaz...........Sıradan bir kullanıcıda bu kodu çok bilir ya elle yazmak için:P
    2010 a kadar müsade verin akıllarınızda Linux a kayda değer birşey görmezseniz,fikirleriniz değişmezse konuşmayı bırakacağım linux hakkında.:)

iyi biri değil... TBT
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Yill 97 Microsoft bitiyor Linu geliyor bomba gibi...
    Yil 98 Gecen yil gelecektik gelme olduk ,sular kesikti ama bu sene cok iddaliyiz,bill gates iflas edecek
    Yil 2000 olacak olacak bu sene kesin lideriz insanlar lin kullanacak...
    Yill 2002 KDE falan birseyler yaptik , bill gatesi falanda protesto ettik bu sene kral biziz...
    Yil 2005 zafere giden yolda durmak haramdir ,ileri MS gidecek Open Soure basa gececek..
    Yil 2007 bu sene degilde 2010 gibi falan lideriz ...

Isini gercekten yapan lin kullanicilarina sozum yok saygim cok ama sikinin dogrusuna Open Source diye bagiranlara sasiyorum...

Haci ben 97-98 yilindan beri lin aleminin bu 99 da ,2000 de 2000 olmadi 2002 de 2002 olmadi 2005 ,2007 ye kaydi ,2010 olsun ,2020 olsun bu edebiyati 10yil oncede yapiyorlardi :)

NOT: bu yaziyi iskence cekerek yazdim,Pardus kablosuz klayemi got gibi gordugu iin zcv hafrleri basmiyor :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    pardusun amısına koydurtçanız en sonunda, renenin de dediği gibi sadece türkçeleştirilmiş bi sürüm, neresini kendilerinin yazdığını çok merak ediyom, kernel aynı kernel (hatta eski :D) programlar aynı programlar komular aynı unix komutları eeee, bi ton dağıtımın türkçe desteği varken bunlar nie bunu yazdı? ne gerek vardı? kendimizi kandırmayı çok seviyoz amk, şuan ben linux kullanıyom diyen elemanların %80 belkide %90'ı özünde başkalarının yanında farklı olmak nedeninden öteye gidebilmiş değiller. (başkalarının yanında linux açıp compiz ile eğlenen çok eleman gördüm), bana gelirse, ben kullanıyom çünkü python'a sardım, bash programlamaya sardım, unix lazım falan falan...makinamda xp'de var gene dieceksiniz neden; catia'nın amk. catia linux için sürüm yazıpta piyasaya salmazsa, windows sürümü de linux altında wine,cedega,winex ile çalışmazsa (ki bi türlü çalıştıramadım amk opengl desteee yok dio: sandman belki anlarsın) windows kullanırım arkadaş ama sadece catia dersi oldugunda veya catia çalışcaam zaman kullanıyom, yani linux benim için bi gereklilik gibi oldu. windows kurarak cygwin kur, python kur bla bla uğraşmaktansa kendi işlerimi live cdden bile yapabiliyom, neyse yeter amk...

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shamanist
    Shamanist's avatar
    Erkek
    Kaçınız para verip lisanslı yazılım alıyorsunuz??

iyi biri değil... TBT
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Windows Professional ve Home lisansim var benim ,ayrica office 2000 lisansi + NOD32 lisansi 3-5 birsey daha var lisan...onun disinda crackli pek program yok ,sadece Visual Studio 2005 ,Delphi 7 ,MS SQL Server 2005,Oracle 10g  lisanssiz, yani gozunu seviyim savundugun noktaya bak , simdi open source projelerin cogu ucretsiz diye rahat hissediyorsun kendini...open source diye bagiran bir firmadan binlerce dolarlik yazilim aldi benim calistigim kimya fabrikasi...ama adam mediaplayer yazmis ucret istemiyor ,tasakli bir program yazinca binlerce dolara satmayi biliyor...sen windows gibi bir isletim sistemi yazsan ,yada 100.000 tane ilac formulasyonunu girip hesaplayan bir yazilim cikarsan ortaya ,onun kodlarini acip ucretsiz dagitirmisin veya ucret isteme hakkinda var ? bu soruya yanitin evetse eyvallah saygi duyarim...ama ben sahsen uzerinde gece gunduz kastigim projelerimin kodunu acamam ? evet kendimi dusunurum ,etrafina baksana kac kisi seni dusunuyor ,dunyada yasiyoruz arkadasim marstan inin yeryuzune ... ortaya cikan iyi open source projelerde var laf yok ama bircok uyanik firma taklitlicilik yaparak program kodlarini kendine gore uyarlayip registir i basiyor ,3-5 birsey ekleyip bizimkisi daha iyi bunu alin ticari planyila piyasaya suruyor...yani tekrar soyluyorum yeryuzune inin dunyada yasadiginizi unutmayin...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fenerist07
    fenerist07's avatar
    Erkek

Shamanist bunu yazdı:
    -----------------------------
    Kaçınız para verip lisanslı yazılım alıyorsunuz??
    -----------------------------

evet madem para vermioz o zaman neden lin kullanalım,linuxun avantajı free olması ise,biz windede para vermiosak neden lin? 

Amphetamine Logic.
Toplam Hit: 7768 Toplam Mesaj: 31