Motorsiklet Motor Kilitledi!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Bugün 2 kilometre kadar her yokuşta bir tekne dolusu küfürle beraber motoru sürüklememin ardına hala aklımda soru işaretleri olduğu için sizlere de danışmak istedim.

Motoru geçen ay çalıştırdım, biraz gittim tık tık etti yavaşladı stop etti. Öylece bıraktım, yakın olan Atatürk Oto Sanayi 2. Kısımda Kadir Ustaya gittim. (Kaçmazer motor) Motor ustaları hep canımı sıkmıştır bugüne kadar, ilgisizlikleri ve bi bıkmışlıkları var ilginç bi şekilde. Usta 3-4 saat beni beklettikten sonra -tabi yapmam gereken tüm işlerim aksadı- 5 dakika motorla ilgilendi, denedi, motor kitlemiş dedi. 2500 lira en kötü para ödersin dedi. Pek güvenemiyorum da, elini attığı parçaya bozuk bu diye 2500 lira bana fatura bindirmesinden korktum biraz da, internette sakın kadir ustaya gitmeyin gibi yorumları da okudum elbette... Benim şarteller orada attı, eyvallah dedim sürükleye sürükleye zar zor eve kadar getirebildim. Keşke sadece şanzıman sorunu olsaydı.

Neden motor kitledi arkadaş ben anlamadım... Yağı tam, suyu tam, akü tam, yakıtı tam. Yediği önünde yemediği ardında. Acaba şanzıman bozuldu da iyice, ondan mı kitledi, bilmiyorum.

Yaptırmaya değer mi onu da bilemedim. En sonunda benzini üzerine döküp film efekti gibi çakmağı da üzerine atıp izleyeceğim. Bıktım desem yeridir. Kollarım tutmuyor doğru düzgün şuan. Hala bu motorun gelmişine geçmişine küfür ediyorum.

Sizce ne yapmalıyım? Parça parça satayım mı motoru? Bu halde alıp yaptırmak isteyen çıkar mı?

They are as numerous as ants in the earth, as fish in the water, as birds in the air. They are timid, brave, ignorant, dominating and they are children.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

geçmiş olsun, umarım pek bir masraf çıkarmaz size. anladığımdan ya öneride bulunacağımdan değil ama marka model nedir ?

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Acele etme sakin ol. Etrafına sor tanıdık bir tamirci bir şekilde bulursun. Forumda motorcu çok var, illa bir öneri alirsin. Hiç olmadı yaptırmasan bile arızası masrafı ne ise onu öğrenirsin.

Bir ara arabamın turbosunu tamir ettireyim dedim. Bir turbo tamircisi gördüm ve fiyat sorayım dedim girdim içeri anlattım turbo ıslık çalıyor falan. Abi 2500 e tamir ederiz dedi. Hemen yaptırmanız lazım yoksa motor elinde kalır 20bin masraf çıkar dedi.

Ulan turbonun sıfır orijinali 2500 civarı ve yan sanayisi o zamanlar 800-1000 liraya alınabiliyordu. Ama ben mal olduğum için 2 buçuğa tamir ettirecegim ya. Bir de arabayı 23 e almışım bana 20bin masraf çıkar diyor.

Böyle sığırlar herkesi kendi gibi mal zanneder. He de geç. Etrafa sor bir tanıdik aracılığı ile gitmeye çalış. Hatta tanıdık ile beraber git dükkana.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam motosiklet durduğu yerde iken vites geçişlerinde sıkıntı var mı?

1 N 2 özellikle bu viteslere geçiyor mu bi bak. eğer sıkıntı yoksa şanzıman sağlamdır.

yakıt pompana pislik kaçmış, motor yakıtı yakamadığı için çalışmıyor olabilir.

öncelikle basit sorunları bi kontrol etmek gerek.

ayrıca marş motorunda sıkıntı olabilir. düzgün ateşleme yapamıyor olabilir.

LynXMaSTeR tarafından 30/Mar/18 21:44 tarihinde düzenlenmiştir

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

Acele etme sakin ol. Etrafına sor tanıdık bir tamirci bir şekilde bulursun. Forumda motorcu çok var, illa bir öneri alirsin. Hiç olmadı yaptırmasan bile arızası masrafı ne ise onu öğrenirsin.

Bir ara arabamın turbosunu tamir ettireyim dedim. Bir turbo tamircisi gördüm ve fiyat sorayım dedim girdim içeri anlattım turbo ıslık çalıyor falan. Abi 2500 e tamir ederiz dedi. Hemen yaptırmanız lazım yoksa motor elinde kalır 20bin masraf çıkar dedi.

Ulan turbonun sıfır orijinali 2500 civarı ve yan sanayisi o zamanlar 800-1000 liraya alınabiliyordu. Ama ben mal olduğum için 2 buçuğa tamir ettirecegim ya. Bir de arabayı 23 e almışım bana 20bin masraf çıkar diyor.

Böyle sığırlar herkesi kendi gibi mal zanneder. He de geç. Etrafa sor bir tanıdik aracılığı ile gitmeye çalış. Hatta tanıdık ile beraber git dükkana.

Teşekkür ederim hocam, ben sarıyer tarafındayım, sefaköyde iyi bi usta var dediler. kronik şanzıman sorunu var bu motorların, şanzuman ve rulmaların yenilenmesi 1300 tl diyorlar, blok kitlemişse o zaman komple motor revizyonu 2500 tl... bana bi ton sıkıntı çıkartan motora 2500 lira daha verip yaptırmak yerine biraz daha para koyar üstüne başka bir motor alırım. üstelik, kelle motor satıyor adamlar 1000 liraya...

KotomineKirei bunu yazdı

geçmiş olsun, umarım pek bir masraf çıkarmaz size. anladığımdan ya öneride bulunacağımdan değil ama marka model nedir ?

teşekkür ederim, regal raptor dd250e-9

They are as numerous as ants in the earth, as fish in the water, as birds in the air. They are timid, brave, ignorant, dominating and they are children.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

1 N 2 özellikle bu viteslere geçiyor mu bi bak. eğer sıkıntı yoksa şanzıman sağlamdır.

Boşa ve 2. vitese geçiyor ama zor. 1. vitese denedim geçmiyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    AlbayHardal bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

motoru biraz ileri alıp denediniz mi, genellikle 1. vitese geçişlerde biraz ileri almak gerekebilio

goo.gl/qBNZmW
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seagate189
    seagate189's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

Turbo arizaliysa motorumu bozuyormus ilk defa duydum ?

Safir T-14 -- Sarsılmaz Kılınç 2000 light -- Browning Hp Mk3-- Derya Mk-12 --------
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    AlbayHardal bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

motoru biraz ileri alıp denediniz mi, genellikle 1. vitese geçişlerde biraz ileri almak gerekebilio

büyük ihtimal biraz denesem geçer, taşırken olduğu yerde vitese almam gerekti ikinci vitese ve boşa alabildim, önce birinci vitesi denedim tabi, zorladı azcık. hatta usta aküden olabilir dedi, takviye akü taktı motorun yanındaki yeri açıp içeriden mili çevirdi çalıştırdı bikaç saniye takır tukur sesler geliyordu, aman dedim dur iyice mahvolacak.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek
    AlbayHardal bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    AlbayHardal bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

büyük ihtimal biraz denesem geçer, taşırken olduğu yerde vitese almam gerekti ikinci vitese ve boşa alabildim, önce birinci vitesi denedim tabi, zorladı azcık. hatta usta aküden olabilir dedi, takviye akü taktı motorun yanındaki yeri açıp içeriden mili çevirdi çalıştırdı bikaç saniye takır tukur sesler geliyordu, aman dedim dur iyice mahvolacak.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Motoru debriyaj basılıyken ileri geri götür 1. vitese geçer büyük ihtimalle.

Şimdi tavsiyelerime gelecek olursak. Motor stop etti dedin. Motor kitlese giderken arka tekerini kitlersin . Debriyaja basmadan kurtaramazsın.

Sanırım senin motor stop etti bir daha çalışmadı. Sorunu tam anlatırsan daha iyi olur.

1- Motora elektrik geliyor mu?

2- Motor marş basıyor, boşta çalışıyor mu?

3- Arka teker kilitlendi mi yoksa boşa düşüp çalışmayı mı durdurdu? 

4- Her viteste aynı sorun var mı?

Eğer motor çalışmayı durdurduysa elektriktendir. Motor 1 ay yattıysa böyle şeyler çok normal. Çin malı motorları en azından 2-3 günde bir 5 dakikada olsa marşa basıp çalıştırmak lazım.

Eğer sorun şanzımandaysa hallolur . Regallerin kronik sıkıntısı bu. Ben sana bir usta tavsiye ederim istanbulda olmamasına rağmen ama önce sorunu bulmak lazım. Buradan bir arkadaşın önce 2. sonra 3. vites gitti. En son uzun yola çıkarken seninkine benzer bir sorun yaşadık. Motor bloğunu söktük. Ptt kargoyla 35 liraya karabükten bodruma yolladık. 900 liraya şanzıman değiştirdi. Burada topladık canavar gibi oldu. Ama en kısa sürede motoru elinden çıkart. Alacağın zaman mesaj at motor konusundada yardımcı olurum. Satacaksan satış konusundada. Ama ne yaparsan yap o ustadan uzak dur. 

Bu tarz ucuz makinelere bakan ustaların ustalığını 2 ayda kendin öğrenirsin. Ben kendi motorumu ustaya götürmüyorum. Uğraşacak vaktim olsa bloğuna kadar söker toplarım. Ustanın meziyeti hata tespitinde belli olur. Seninkide bu yetenekten yoksun sanırım. Yakınlarda olsan gelir bakardıkta aramızda 600 km var. Ya motosiklet.net üzerinden araştırıp, gerçekten usta olan ve parayı çok sevmeyen birini bulacaksın ya da büyük motorlara bakan ustalara rica edip biraz övüp yardım isteyeceksin. Karşıda kawasakiye bakan beşir usta var. Regale bakar mı bilmiyorum. Son fiyatlarındanda haberim yok ama ustalık konusunda bayağı adını duydum. Arkadaşım motorda yaptırdı kendisine. Gider rica edersin usta bakmıyorsan bile yıldım artık gözünü seveyim en azından arıza tespitine getireyim beni şu piranalardan kurtar herkes seni öneriyor dersen yardımcı olma olasılığı yüksek.

www.kriptopedi.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AlbayHardal
    AlbayHardal's avatar
    Erkek
    Easx bunu yazdı
    AlbayHardal bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    AlbayHardal bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Motoru debriyaj basılıyken ileri geri götür 1. vitese geçer büyük ihtimalle.

Şimdi tavsiyelerime gelecek olursak. Motor stop etti dedin. Motor kitlese giderken arka tekerini kitlersin . Debriyaja basmadan kurtaramazsın.

Sanırım senin motor stop etti bir daha çalışmadı. Sorunu tam anlatırsan daha iyi olur.

1- Motora elektrik geliyor mu?

2- Motor marş basıyor, boşta çalışıyor mu?

3- Arka teker kilitlendi mi yoksa boşa düşüp çalışmayı mı durdurdu? 

4- Her viteste aynı sorun var mı?

Eğer motor çalışmayı durdurduysa elektriktendir. Motor 1 ay yattıysa böyle şeyler çok normal. Çin malı motorları en azından 2-3 günde bir 5 dakikada olsa marşa basıp çalıştırmak lazım.

Eğer sorun şanzımandaysa hallolur . Regallerin kronik sıkıntısı bu. Ben sana bir usta tavsiye ederim istanbulda olmamasına rağmen ama önce sorunu bulmak lazım. Buradan bir arkadaşın önce 2. sonra 3. vites gitti. En son uzun yola çıkarken seninkine benzer bir sorun yaşadık. Motor bloğunu söktük. Ptt kargoyla 35 liraya karabükten bodruma yolladık. 900 liraya şanzıman değiştirdi. Burada topladık canavar gibi oldu. Ama en kısa sürede motoru elinden çıkart. Alacağın zaman mesaj at motor konusundada yardımcı olurum. Satacaksan satış konusundada. Ama ne yaparsan yap o ustadan uzak dur. 

Bu tarz ucuz makinelere bakan ustaların ustalığını 2 ayda kendin öğrenirsin. Ben kendi motorumu ustaya götürmüyorum. Uğraşacak vaktim olsa bloğuna kadar söker toplarım. Ustanın meziyeti hata tespitinde belli olur. Seninkide bu yetenekten yoksun sanırım. Yakınlarda olsan gelir bakardıkta aramızda 600 km var. Ya motosiklet.net üzerinden araştırıp, gerçekten usta olan ve parayı çok sevmeyen birini bulacaksın ya da büyük motorlara bakan ustalara rica edip biraz övüp yardım isteyeceksin. Karşıda kawasakiye bakan beşir usta var. Regale bakar mı bilmiyorum. Son fiyatlarındanda haberim yok ama ustalık konusunda bayağı adını duydum. Arkadaşım motorda yaptırdı kendisine. Gider rica edersin usta bakmıyorsan bile yıldım artık gözünü seveyim en azından arıza tespitine getireyim beni şu piranalardan kurtar herkes seni öneriyor dersen yardımcı olma olasılığı yüksek.

Teşekkür ederim.

1- Motora elektrik geliyor, elektrikte problem yok.

2- Marşa basınca sadece tık tık ediyor. Usta motor yanındaki bir kapağı açıp mili çevirdi (mil tam tur dönüyordu) sonra marşa bastı, marş aldı motor, normal marş çevirme sesini duydum. Zorladı biraz çalıştı sonra yine stop etti. Fakat çalışırken içeriden takır tukur sesler geliyordu.

3- Motoru çalıştırıp yola çıkmıştım, birden yavaşladı ve stop etti. Arka tekeri falan kilitlemedi.

4- Vitesle alakası yok, boşta da çalışmıyor viteste de çalışmıyor.

Aklımda bu haliyle satmak var, ya da parça parça. Yardımcı olabilirsen minnettar olurum. Yıldım valla, ustası ayrı dert dandik motoru ayrı dert. Çin malı motor almayın diye direttim herkese gittim kendim çin malı motor aldım, hala küfür ediyorum. Baktım satamadım, sökeceğim motor bloğunu açıp inceleyeceğim.

Toplam Hit: 2943 Toplam Mesaj: 25
regal raptor almayın