folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Mustafa Kemal Atatürk Ve İsmet İnönü

Mustafa Kemal Atatürk Ve İsmet İnönü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mali
    Mali's avatar
    Erkek

Slm Değerli Müridler

Tarih konusunda Merak ettiğim bir konu var

Sizinle paylaşmak istedim

Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü Neden birbirlerine Küstüler

" Milli Mücadele ile başlayıp ölümüne kadar farklılıklar içeren bir ilişki. Başından beri Mustafa Kemal'in İnönü'ye büyük bir sevgisi var. Öyle mektuplar yazmış ki, bir erkeğin bir kadına yazdığı mektuplar gibi. Hatta 1933'te yazdığı bir mektupta “Seni okurken hıçkırıklarla ağladığımı söylersem, inanır mısın? Bu duygularımı kimsenin yanında değil, yatak odama çekildikten sonra mahremimde yazıyorum. Sen beni muhakkak çok seviyorsun. Ya ben seni!” şeklinde ifadeler kullanmış. Bu tarih, aralarının açılmaya başladığı bir tarih üstelik. Ondan çekinirmiş de. Bir keresinde eski yazıyla notlar alırken “Aman İsmet görmesin, kızar” demiş. "

Birbirine bu kadar bağlı iki insan Nasıl Bu hale gelebilir?.

Bu konuyla ilgili nette bir sürü haber var fakat tarafsız olarak yorum yapmak gerekirse sebep ne olabilir.

Akilli olanlar sebepler konusunda tartışırlar. Ama nihai kararı sonuçta sürekli aptallar verir...!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bunda ki ilk etken İnönü'nü kıskançlığıdır. Kendisi Atatürk'ün seviyesine çıkamayacağı için Atatürk'ü kendi seviyesine çekmeye çalışmıştır. Milli Şef martavalı da elinde patlamış ve sonunda g.t gibi ortada kalmıştır?

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ameros
    ameros's avatar
    Erkek

arkadaslar bu ülke ataturk'e nekadar borçluysa ismet inönü'yede o kadar borçludur.saçmalamayalım çarpıtmayalım

Hepimiz Onaylanma Bağımlısı Keşleriz...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Atatürkü birtek İnönü anlamıştır.. O da yanlış anlamıştır diyesim var...

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ottomanmurat
    ottomanmurat's avatar
    Erkek

Aralarının Açılmasını Saglayan ismet in Atatürkü Yok Edip Yerine Geçme Hevesidir Süikastler Düzenleyip Mustafa Kemali Yok Etmekdi Ama Bu Oyun Olmadı Fevzi Cakmak Paşa Suikastleri Ogrendi Engelledi Atayi Suikast Yerlerine yollamadı..

Hayallerinizi Sadece Biz Gerçekleştiririz.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TBT
    TBT's avatar
    Erkek

Kim ne derse desin suç ismet'tedir.Eskiden ismet paşayıda severdim yinede ama geçenlerde bi yerde okudum Cumhuriyet tarihinde ilk defa ismet paşa paraların üstünden Atatürk resmini kaldırmış

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Juliet
    Juliet's avatar
    Erkek
    HannibALgan bunu yazdı:
    -----------------------------

Bunda ki ilk etken İnönü'nü kıskançlığıdır. Kendisi Atatürk'ün seviyesine çıkamayacağı için Atatürk'ü kendi seviyesine çekmeye çalışmıştır. Milli Şef martavalı da elinde patlamış ve sonunda g.t gibi ortada kalmıştır?

hatta 1940 yıllarında paralardan Atatürk'ün resmini kaldırtıp kendi resmini bile bastırmıştır.

011100110110000101111010011000010110111000101110011000010111011001101001
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweeneyTodd
    SweeneyTodd's avatar
    Erkek

ameros bunu yazdı:

arkadaslar bu ülke ataturk'e nekadar borçluysa ismet inönü'yede o kadar borçludur.saçmalamayalım çarpıtmayalım

Oldu peki

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Biri bana paralardan Atatürk ün silinmesini ve Atatürk ün ölümünden bir kaç ay sonra Atatürk ün açtırdığı ağır sanayi bölgelerinin ve fabrikalarının batılı danışmanlar eşliğinde kapatılmasını açıklayabilir mi?

"bea"
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PoLLBuLL
    PoLLBuLL's avatar
    Erkek
    yapmayın. oyunlara gelmeyin. şimdi İsmet İnönü'ye laf çarptıranlar yarın Atatürk'e aynı şeyi yapar.."hatta 1940 yıllarında paralardan Atatürk'ün resmini kaldırtıp kendi resmini bile bastırmıştır. " demişsiniz.eskiden kanunda '' devlet dairelerinde ve paranın üstünde cumhurbaşkanının resmi bulunur'' yazmaktadır.

You are a man of many colours. but i, motherfucker, am the rainbow
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kartalkethuda
    kartalkethuda's avatar
    Erkek

inönü Atatürk'ü kıskanmıştır. o yüzden hemen arkasından okullarda kendi portresini astırmış, kendi büstlerini yaptırmış, paralara da kendi resmini koydurmuştur. bahane olarak ta anayasa da cumhurbaşkanının fotoğrafının paraya basılması gerektiğinin yazdığını göstermiştir. ama cemal gürsel bu kuralı değiştirmiştir. yani ismet inönü bu kuralı değiştirmek istememiştir. demokrat parti de Atatürke hakaret etmeyi suç haline getirmiştir yani ismet inönü bunu da yapmak istememiştir.

maşiyi görüyon mu maşiyi?
Toplam Hit: 8386 Toplam Mesaj: 48