folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Nasıl Birikim Yapabilirim ?

Nasıl Birikim Yapabilirim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek
    demirci bunu yazdı
    Robinson_Crusoe bunu yazdı

Benim prensibim şudur, gellirin giderinden az olacak,

tersi olacak herhalde

gelirin giderinden cok olacak

Yoo doğru giderin az olacak gelirinden,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Benimde cevremde boyleleri var

Parayi bana veriyorlar ben cok onemli olmadikca ölüyorum deseler vermiyorum

Tehdit (!) yalvarma kizma yağ cekme gibi her turlu davranisa aldirmiyorum

Hatta paraya ihtiyaci olacagi bir durum öncesi

Bendeki parayi vermem ona gore diye korkutuyorum

Bu sekilde birikiyor

Cok güvendiginden yardim al.

Az parayla tasarruf yapan ev alanı biliyorum. Onun 3 kati maaşla dımdızlak kalanı da. 

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alkolikkarga
    alkolikkarga's avatar
    Erkek

- Sigara içiyorsan bırak.

- Altın'a yatırım yap.

- Kredi kartı kullanıyorsan, en fazla 1 adet kredi kartı bulundur.

- Kumbara yap, ne kadar bozuk para çıkarsa kumbarada biriktir.

- Gereksiz harcamalardan kaçın.

- Şans oyunlarına fazla para verme.(iddaa,tay vb)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosnaK
    BosnaK's avatar
    Erkek

Kendine kazancına göre hedef koyabilirsin, atıyorum 2500 tl alıyorsan kendine yıllık 10.000 tl biriktireceğim diye hedef koy gibi yapabilirsin.

Ayrıca kenara koyduğun parayı yok sayman gerekecek, nasılsa kenarda param var bu ay açılayım ayfon 8 alayım işine girme.

Fuzuli olan her masraftan kaç şahsen giyim kısmına çok önem vermiyorum mesela bir pantolona max 100 tl veririm eğer çok ederi varsa 150 tl veririm ama o ay başka hiç alışveriş yapmam, dışarıda çok pahalıya yemek yemem, alkol sigara kısmı tamamen sana kalmış ben sigara içmiyorum ama ayda 2 kez mesela kendimi 3 birayla ödüllendiriyorum vs. Pazar günü dışarı ortalama bir mont almaya çıktım 200 tl bütçe açtım, X yerde indirim vardı çok da güzel monttu 220 tl verip aldım. 

4 yıldır çalışıyorum ilk kez  kendime bu yaz telefon aldım(sürekli şirketin operatörden alıp verdiği telefonları kullandım) o da LG G3 heryerde 1600 1700ken migrosta ithalatçı garantili 1300e almıştım mesela, herneyse hedef koymak kesinlikle başlangıç olmalı, sene bitince kenarda ne kadar paran olsun istiyorsun ??? Bunu sen belirle ve işe koyul.

Ben ilk birikime başlarken kredi çekip araba almıştım sonra kredi bitince arabayı sattım bir daha kredi çekip daha pahalı bir araba aldım ancak sen icralık olduğun için kazancından arttırarak gitmen gerekecek işin biraz daha zor olacak.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    demirci bunu yazdı

Benim prensibim şudur, gellirin giderinden az olacak,

tersi olacak herhalde

gelirin giderinden cok olacak

Yoo doğru giderin az olacak gelirinden,

Doğru, nasıl desem en beterinden birikim yapmaktır bu. Yaşayıp gördüğümden gerçekten doğru. 

Kenarda kalacak bir parayı biriktirmek harcamasını yol ve kolaylık sağlayacak varyasyonlar sağlarken, 

Hiç kalmayan bir paranın varlığını biriktirmeye çalışmak harcamayı ve diğer yolları engelliyor. 

Sıcak ateşle dövülmüş çelik gibi oluyorsun. Fabrika çıkışı çelik değil yılların ustasının ellerinden harman dövülerek çıkıyorsun.

Şahsen yaşadım yaşıyorum o yüzden benim gözümden, bu yol doğru. Savurganlığı ortadan kaldıyor. İradeyi kökten terbiye ediyor. 

Yoklukta varlık olmasını isteyip hedeflerini azimle dirayetli görmeni sağlıyor. Hırslandırıyor. Her ay sonu sıfıra sıfır bütçe ile yeni aya girerken 

Bir sonra ki aya +1 tl ile girmeye çalışıp giderlerini aşaya indirip, gelirinle aynı seviyeye getirip daha sonra da giderlerini en aşağı seviye çekip 

Giderini gelirinden en alt seviye sıfıra indirgemeye azim ediyorsun. Sayıların değerini, sabrını, hesabını, nereden nereye geldiğini görüyor öğreniyorsun 

Kanımca bir taktik olarak değil istem dışı yaşamın bana böyle sunmasından yaşadım. 1 yıl önce aylık gelirimin 2 katı giderim mevcut iken şuan aylık gelirimin sadece 89 tl'si kadar gidere sahibim 

7 yıl , yıllık brüt 16 bin TL'den hem yaşamımı sürdürüp hemde birikim sağlayabiliyorum dediğim gibi şahsi olarak görüp geçirdiğim ve görüşlerim 

EricNorthman tarafından 05/Oca/16 13:05 tarihinde düzenlenmiştir

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Hocam ben bunu hic unutmam.

İşten artmaz, dişten artar

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
Toplam Hit: 2129 Toplam Mesaj: 17
birikim