Nasıl Birikim Yapıyorsunuz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazuo
    kazuo's avatar
    Erkek

Ne yazık ki bizim memlekette para biriktirmek demek enflasyon nedeniyle paranın yok olması demek. Ne yaparsanız yapın(faiz, altın, dolar vs.) paranız anca değerini korur. Bu arada ertelediğiniz ihtiyaçlarınızın fiyatları ise enflasyon oranından çok daha fazla artıyor.  Bu nedenle birikim yapmak para kaybetmenize neden olabilir, hesabı iyi yapmak lazım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

bitcoin

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gafman
    gafman's avatar
    Erkek

Evlen :) 

evlenince para biriktirmeyi öğreniyor insan. Ben bekarken hep harcardım. Evlenince bir çok borç ile berarber kenera para da koyabiliyor hala geldim :) 

Kendine bi limit belirlersen iyi olur. Örneğin; her ay şu hesabıma 500 TL atacağım diyip maaş yattığı gibi göndereceksin. O parayı unutacaksın. 

Çeyiz falan işleri için toplu almaktansa evliliğe daha varsa her ay bir parça almak daha mantıklı ne olduğunu anlamadan her şeyi almış oluyorsun.

Benim her şey dahil tüm evlilik masrafım 55.000 TL :) nasıl harcadım nerden geldi bu para bilmiyorum. Ama Allah yardım ediyor :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    can498
    can498's avatar
    Erkek

Birikim yapamıyoruz. Ancak borçlar artınca kredi çekip borçları sıfırlıyoruz. kredi bitene kadar yeniden borçlanıyoruz sonra yeniden kredi. Böyle kısır bir döngü var. Krediler haricinde ki kredi kartlarından bahsetmiyorum bile. Aylık bin tl ve üzerinde kenara koyanlar birikim yapıyor denebilir. ama bin tl altında kenara koyanlar birikim yapıyorum demesin çünkü yukarıda arkadaşında dediği gibi bu ülkede enflasyon diye birşey var.

Bir bulutun aya ulaşma mücadelesiydi hayat...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

hocam benim anne babamdan öğrendiğim en önemli bilgilerden birisi şudur.

"Cebimde param varsa alırım yoksa olmam" ve ben şahsen senin kredi çekmeni hiçbir şekilde desteklemiyorum.

Borç alıyosın boğazından geçen ekmeğin bi kısmı aslında başkasının olmuş oluyor. Hep bi tedirginlik hep bi korku " Ya ödeyemezsem " o sebebten birikim yap. 

Zaten sorudada " Nasıl Birikim Yapıyorsunuz " demişsin onunlada ilgili kendi fikrimi söylemek istiyorum

aylık 3000tl maaşın var ise gereksiz bütün harcamaları kısacaksın hocam. Tuvalet kağıdın "Papia" olmasada olur. Git bimden ucuz marka al. 3 5 lira tasarruf et.

Herhani bir ürünü alırken 2 kez düşün "Gerçekten ihtiyacım var mı ?"

Ben şuan öğrenciyim ve ailemlin sadece günlük 10 lira yemek + 6.30tl yol parasıyla geçiniyorum.

Her gün Dürüm yemek zorunda olmadığımı anladığım için şuanda cüzdanımda 390TL param var. Allaha şükür benim yaşımda biri için 390 TL çok bi para.

Genel olarak bara biriktirme yöntemi " Önce kafandaki fazlalıklardan kurtul sonra birikim kendiliğinden olur " şeklindedir.

(BENCE)

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Gerçekten güzel fikirler toplanmış.

Hepinize teşekkür ediyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

yğksek faiz veren banka var mı bildiğiniz? enpara sıçtı iyice. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celik
    celik's avatar
    Erkek

Birikim hesabı açıp gözüm kapalı 500 atıyorum.Giderimi 500 az maaş alıyor gibi yapıp o para yokmuş gibi düşünüyorum.

Burda biriken parayı her ay faize yatıyorum.3-5 te ordan birikiyor.

Bireysel emekliliğe karttan direk 200 çekiyor, o da orda birikiyor.

Birde araba aldım 400 de ona gidiyor.Nerdeyse bitti sayılır.iyiki almışım.yoksa yemiştim bitmişti.

Küçük küçükte olsa bir kaç sene içinde elde iyi bir para kalıyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Hiç bir şey yapamıyorsan bile kumbara al kendine, görünür bir yere koyup bozuklukları at.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

para yokken kredi felan çekmeyin gözünüzü seveyim. Ödemesinin verdiği stres hiç bir yerde yok. Daha 15 bin borcum var kara kara düşünüyorum.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 7383 Toplam Mesaj: 52
birikim strateji