folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Nasıl Pilot Olunur , Tbt Pilotları Buraya (: ( Pilot Olmak İstiyorum...)

Nasıl Pilot Olunur , Tbt Pilotları Buraya (: ( Pilot Olmak İstiyorum...)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Normal bi anadolu lisesinde 1 ( 9. sınıf ) okuyorum. Askeri lise snwlrna girmedim.Keşke girsemiydim?

Uçmayı seviyorum.Yükseklik korkum biraz var ama yüksek sabit biyerdeysem oluyor uçakta falan olmadı.

Helikoptere binmedim hiç nasıldır? 

Tbtda pilotumuz varsa konuda bildilendirirse sevinirim.Ne yapmalı etmeliyim..

Yüklü para gerekiyor , ne kadar? biriktirmeye başlayayım :P

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    B0LDPiL0T
    B0LDPiL0T's avatar
    Erkek
    hocam başlığı "Nasıl Pilot Olunur , Tbt Pilotları Buraya (: ( Pilot Olmak Istiyorum...)" görünce direk pilot etcek maddeleri saycaktım ama durum farklıymış :D

Kendine özgü fikir ve görüşü olmayıp, sadece başkalarının ağızlarının içine bakarak yorum yapabilmek nasıl bir duruştur, nasıl bir kişilik profilidir hiç anlayamamışımdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

eskişehir de bi üniv de pilotajlık bölümü var.195 say2 ham puan istiyor girmek.ayrıca içeride de başka bir sınava tabi tutuluyorsun.yılda 10 kişi alıyorlar.duyduğuma göre torpil ayağı çok var :)

onun dışında pilotluk için kurslar var sertifika alıyorsun.yalnız baya pahalı..fiyat vermicem çünkü ne desem yanlış olur... 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Makina mühendisi olursun. Sonra THY gibi hava yolu şirketlerinin ilanlarına başvurursun.

Baktılar sende bütün özellikler mevcut mulakatı geçtin pilot olursun. Onun dışında sadece uçak kullanmaya heves sardıysan simülatör oyunları deneyebilirsin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OdiN
    OdiN's avatar
    Erkek
    abim pilot olucaktı ama olamadı hatta oda bu siteye üye ama hiç girmio boşuna üye yaptık onuda :D neyse ewe gelince derim bi el at yardımcı ol die daha önce o pervaneli bi uçakla bide planörle uçtu hemde 1-2 kere deil baya bi :) neyse ewe gelsin yardımcı olur sanırım...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dina_Kaki
    Dina_Kaki's avatar
    Erkek
    Orduda çalışmak istersen sınavı kazansan bile hücrene kadar inceliyolar. Mükemmel olman lazım..Liseden sonrada hava kuvetlerinin sınavı war die hatrlıyorum. geç kalmadın galiba:)

Ve blok yapılan derslerin tek güzelliği, bir sigara daha içmeyip düşünebilmek seni..A.Redif YANKI
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Orduda pilotluk cok zor...

gözünde 0,15 lik bozukluk bile elenme sebebin...

Onun haricinde yüzlerce harbiyelinin arasından üstün başarı göstermen lazım, Eskişehire gelmişlerdi harbiyeliler, onlar bile imkansız diyorlar :)

Hatta cok güzel bi karikatur vardı yazın, harbiyelilerin özel bi dergisi var, elemanların odasına görmüştüm, sağlık kuruluna süpermen gidiyor, fakat cürük raporu veriyorlar :) O derece :)

---

THY pilotluk eğitimi veriyor, bilgisayar makina ucak mühendisi isen, süper ingilizcen var ise, mülakatlara girip başarırsan, 14 ay etimesgutta eğitim görüyorsun karışılığında thy de işe başlıyorsun, göz vs o kadar önemli değil ticari lisansda fakat cok iyi ingilizce ve mühendis olman şart... THY senin eğitimlerini ücretsiz karşılıyor...

---

Eskişehirdeki pilotaj bölümü var, bizim hocalardan ve oraya başvuracak elemanlardan duyduklarımı duyunca ağzım acık kaldı, sadece 10 kişi alınacağından torpiller yarışıyor orada... Yani senin torpilin orgeneral ötekinin torpili tuggeneralse orgeneralin torpili okula giriyor... Tabi soktukları sınavlardanda üstün başarılı olacaksın, bi cok mülakatı var...

---

Googleda gökcen havacılığı araştır, gökcen havacılık thk nın (thy değil türk hava kurumu) nun icraa koludur, 54.000$ verirsin, 14 ay etimesgutta türkkuşunda kalırsın, sonra gireceğin sınavları verirsen, pilot lisansı alırsın... fakat acıkta kalırsın çünkü ucuş saatin yoktur... ondan sonra genellikle oradan cıkanlar bi o kadar daha paraverip paralı ucuşlar ile ucuş saatlerini tamamlıyorlar, yurtdışında vs...

---

Diğer ucus okullarına gidebilirsin, fakat tavsiye edilmez, thknın eğitimleri diğer hepsine basar... Zaten işe başvurduğundada öncelikle thkya bakıyorlar...

---

Ucacğın yerlerde önemli, türk hava yolları pilot almak için bin kusur saat ucus istiyor, kendi eğitimlerinden geçerek pilot olmadıysan...

Mng kargoda, onur airde, atlasda vs thkdan eğitim alır birazda başarılı bir öğrenci isen belki ama belki ama belki acıkta kalmadan iş bulabilirsin...

Sebebi, pilotluk aranan bir meslek olmasına rağmen çömezsindir ucus süren yoktur...

Senelerdir türk hava kurumunun içerisindeyim oradan biliyorum bunları..

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    Kayserideysen gel ben sana model ucak eğitimi veriim :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mtz
    mtz's avatar
    Erkek
    NoName bunu yazdı:
    -----------------------------

Normal bi anadolu lisesinde 1 ( 9. sınıf ) okuyorum. Askeri lise snw(w degil v http://international.ouc.bc.ca/Pronunciation/)lrna girmedim.Keşke girsemiydim?

Uçmayı seviyorum.Yükseklik korkum biraz var ama yüksek sabit biyerdeysem oluyor uçakta falan olmadı.

Helikoptere binmedim hiç nasıldır? 

Tbtda pilotumuz varsa konuda bildilendirirse sevinirim.Ne yapmalı etmeliyim..

Yüklü para gerekiyor , ne kadar? biriktirmeye başlayayım :P

-----------------------------

turkiyede bu isler icin ankadara duzgun bir pilotluk okulu var (malesef ismi aklima gelmiyor ancak istersen ogrenirim). (baska yerlerde olabilir) en son duydugumda 2 sene bekleme sirasi vardi. benim bilgime gore bireysel ucaklari ucurmak icin alicagin ehliyet 10,000$ civari ve 3-4 aylik bir egitimden sonra aliniyor. bu egitim sirasinda hava atmosfer gibi bir cok konuya deginiliyor. Tusas bir ara calisanlarina ucretsiz egiltim sansi sunuyordu. eger ticari ucak ucuracaksan ehliyet yaklasik 50,000$.

Digerlerinin de soyledigi gibi orduyla ugrasmak cok zor.

ben bu kurslardan gecmedim ve bilgilerimin cogu yurt disindaki egitimler hakkinda. Eger pilot olucam parasutle atlamayi da ogreniyim dersen ozaman cok daha fazla yardimci olabilirim:)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    drunkpilot
    drunkpilot's avatar
    Erkek

selamlar.. kardeşim dedi ki abi bööle bööle forum da konu açılmış nasıl pilot olunur diye bi el atıver dedi :)

şimdi öncelikle soruyu soran kardeşim demişsin ki askeri liseye girmedim keşke girsemiydim? ben askeri lise mezunuyum. 2004 yılında Maltepe Askeri Lisesi'nden mezun oldm. ve bence çok iyi yapmışsın. şimdi lisede yaşayacağın 4 yılı tamamen erkekler arasında haftanın 5 günü içeride, sadece haftasonu belirli saatler arasında dşarıda geçirmek bence psikolojik olarak insanı çökertmekte. kardeşim de istedi gtimeyi ben kesinlikle izin vermedim.. burdan giriş yapmışken arkadaşın birisi orduda çalışmak istiosan her hücreni kontrol ediyorlar demiş.. evet doğrudur. Hava Harp Okulu'nda okudum birkaç yıl da. yani hayatımın yaklaşık 8 yılını askeri pilot olmak için harcadım ama 8 yıl sonunda bu hevesim kırıldı ve vazgeçtim.

asıl konumuza gelelim. pilot nasıl olunur? eğer amacın televizyonlarda gördüğün F-4 F-5 F-16 pilotu olmak ise bunu sadece Hava Harp Okulu'ndan mezun olarak yapabilirsin. ama şöyle de bir durum var ordan mezun olan herkes pilot olamıyo maalesef. ortalama 20 ay süren detaylarını burada veremeyeceğim bir uçuş eğitimine tabi oluyosun. bu 20 ay boyunca hergün uçuştan elenme riskin var. yani garantisi olmayan bir seçim olur. diyosan ki ben yaparım ben ederim, o orda geçmio derim ben de sana :) bu konuda daha fazla açıklamayı maalesef ki forum içerisinde yapamam.

pilot olamak demek bir hava aracını "emniyetli olarak!!!" kulllanma ehliyetine sahip olmak demektir ve bu hava aracı kategorisinin çeşitli dalalrı vardır. planör, paraşüt, tek motorlu, çok motorlu uçaklar, helikopter vs vs. ve bunların da ayrı ayrı pilot olma şekilleri vardır.  eğer hava yollarında pilot olmak istiosan çeşitli özel uçuş okulları mevcuttur. bunların fiyatları da  okulundan okuluna değişmekle birlikte 65000$+KDV=70200$ ya da 40000€+KDV=44200€ civarındadır. bu bahsettiğim okulların süresi de ortalama 15-16 ay. bu okulları bitiren herkes pilot oluyomu diye sorarsan eğer" HAYIR". çünkü bu okullar ATPL (Airlines Tronsportation Pilot Licence) lisansını almak için gereken dersleri gösteren ve gerekli uçuş eğitim saatini tamamlamanı gerektiren okullardır. araştırdığım kadarıyla bunların en iyisi Sindel uçuş okulu ve Ayjet uçuş okuludur. bu okullar hakkındaki gerekli bilgiyi www.sindelair.com.tr ve www.ayjet.aero adreslerinden öğrenebilirsin. 

bu ATPL uçuş eğitimini Ankara'da bulunan Türk Kuşu da vermektedir. siteleri yapım aşamasında oluduğu için onun linkini vermiyorumi telefonla kendilerine ulaşıp gerekli bilgiyi alabilirsin. 

motorlu uçak bölümünü bitirip planör bölümüne gelmek istiyorum. planör motorsuz uçaktır. eğer planör pilotu olmak istersen, Türk Hava Kurumu onun da eğitimini vermektedir. 3 aşamadan oluşan bu eğitim uzun süren bir eğitimdir. fiyatı konusunda pek fazla bir bilgim yok ama yine bu fiyat konusunu Türk Hava Kurumuna sorabilirsin.

simülatör oyunları ve uçuş konusunda başka herhangi sorusu olan varsa memnuniyetle cevaplarım :)

Error: invalid velemyuled!!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alacakaranlik
    alacakaranlik's avatar
    Erkek

Flight Simulator X Alacaksın

Binlerce Sayfa yazı okuyup Beyninini cükeceksin benim gibi.

İNS Localayzer Heading VOR Yaklaşmalarını öğrenip Boing-747 800 Altına alıp Uçuş planları hazılıyacaksın..

Daha sonra Avsim uye olup ortda derecede inglzce. ile Sanal ortamda Gerçeğe yakın uçuş yapacaksın .. Şuan pilotlara birşey olursa Boing Serisi uçakları indirebilirim diyenlerdenim .

3 yıldır avsimde TYH gurubunda 1 yıl ATC eğitimi 2 yıl panel eğitimi veriyorum.. gerçekte olmasa dahi Sanalda tadını çıkar...

eskilerden kim kaldı..
Toplam Hit: 8364 Toplam Mesaj: 36