folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Nodejs Veritabanı İşlemleri İçin Hangi Framework

Nodejs Veritabanı İşlemleri İçin Hangi Framework

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba , 

Veritabanı işlemleri için hangi framework'ü kullanıyorsunuz Syntax bakımından vs .

Herhangi bir framework kullanmadığım için Syntax vs kafayı yedirtiyor bana kocaman bir Query oluyor vs. Object şeklinde de değil. Kolaylık ve okunabilirlik açısından hangisi daha sağlıklı ? Neyi önerirsiniz ?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

bro hangi db icin db ye göre değişkenlik gösteriyor biz mssql icin sequelizejs kullanıyoruz posgrasql mysql de destekliyor ama oracle icin sequelizejs-oracle diye ayri bir sey var. 

Mongo icin mongose kullanıyorlar onu sadece log tutmak için kullaniyoruz (suan da da toplantı odasinda nodejs dersi yapiyorduk :))

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

bro hangi db icin db ye göre değişkenlik gösteriyor biz mssql icin sequelizejs kullanıyoruz posgrasql mysql de destekliyor ama oracle icin sequelizejs-oracle diye ayri bir sey var. 

Mongo icin mongose kullanıyorlar onu sadece log tutmak için kullaniyoruz (suan da da toplantı odasinda nodejs dersi yapiyorduk :))

sequelizejs bende bunu kullanıyorum abi , modelleri kendim elle oluşturuyorum buda bana çok külfetli oluyor sadece server-side yazıyorum node.js ile MVC mimarisini kullanmıyorum bana sadece ORM yapısında bir kullanım kolaylığı sağlayan bir yapı lazım.

PHP de PDO gibi mesela Gayet stabil Query yaz geç ORM vs değil.

Işin içine ORM girince bu sefer Indexler , ilişkiler vs hepsini yazmam gerekiyor. node.js ile generator yazdım ama eksik oluyor işte bazen de benim tecrübesizliğimden kaynaklı patlamalar vs oluyor. Afakanlar bastı o yüzden .

https://github.com/sequelize/sequelize-auto

Bunu kullandım daha sonra server-side çalıştırdığım için ORM çok yavaşlattı bu sefer. Bana stabil hızlı çalışan syntaxı güzel olan bir kütüphane lazım. 

Şöyle bir şey istiyorum örneğin

var whereStatement = {
        }

var response = query.prepare("Select * from myTable where myTable.gender=:gender AND myTable.age=:age ", whereStatement);

if (!response.err) {
            response.forEach(function (counter, data) {
                //bla bla 
            });
        } else {
            throw err;
        }

Tarzında bir Syntax'a ihtiyacm var

Mysql2 fonksiyonel olduğu için sürekli her sorgu içinde bir fonksiyonun içine giriyorum buda Okunabilirliğin anasını ağlatıyor. Örneğin ;

conAdmin.query("SELECT * from myTable where myTable.Id=?",[5],function (err,row) {
            if(err){ throw err;}
            else{
                if(parseInt(row.data)==5)
                {
                    conAdmin.query("SELECT * from myTable where myTable2.Id=?",[5],function (err,row) {
                        if(err){ throw err;}
                        else{
                            {
                                conAdmin.query("SELECT * from myTable where myTable3.Id=?",[5],function (err,row) {
                                    if(err){ throw err;}
                                    else{
                                        {

}
                                    }

});
                            }
                        }

});
                }
            }

});

Böyle iğrenç bir Syntax olmuş oluyor. ve kod okunabilirliği 0 . Sorguların sonuçlarına göre işlem yaptığımda böyle iğrenç bir Syntax'a bürünüyor. Ha tek bir Select veya Insert sorgusu falan atsam pek de dert olmaz da işte..

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    override
    override's avatar
    Erkek
    var MongoClient = require('mongodb').MongoClient;
    var url = "mongodb://localhost:27017/";

MongoClient.connect(url, function(err, db) {
      if (err) throw err;
      var dbo = db.db("mydb");
      var query = { address: "Park Lane 38" };
      dbo.collection("customers").find(query).toArray(function(err, result) {
        if (err) throw err;
        console.log(result);
        db.close();
      });
    });

override tarafından 19/Haz/18 17:32 tarihinde düzenlenmiştir

g͇̫͛͆̾ͫ̑͆l͖͉̗̩̳̟̍ͫͥͨ
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

mongo db ?

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Callback hell dedikleri olaydan müzdaripsin uyani. bunun icin sana promises fonksion kullanmanı önericeğim.

konu ile ilgili bir anlatım suan upload ediyorum.

edit : https://yadi.sk/d/9cxeTqzY3Y8rdK 

rakkoc tarafından 20/Haz/18 00:07 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Callback hell dedikleri olaydan müzdaripsin uyani. bunun icin sana promises fonksion kullanmanı önericeğim.

Oh be Artık kodlarımı okuyabiliyorum. Kafayı yiyordum ya. Aşağı in yukarı çık. Açıklama satırı yazmaktan iflahım tersine döndü. Şimdi herşey daha güzel :D Çok büyük dertten kurtardın ya promiseden hiç haberim yoktu. Teşekkür ederim iyiyim şuan :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı

mongo db ?

yanlıs anlamısım tamamen hangı db arıyorsun dıye anlamısım.

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    MhmdAlmz bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Oh be Artık kodlarımı okuyabiliyorum. Kafayı yiyordum ya. Aşağı in yukarı çık. Açıklama satırı yazmaktan iflahım tersine döndü. Şimdi herşey daha güzel :D Çok büyük dertten kurtardın ya promiseden hiç haberim yoktu. Teşekkür ederim iyiyim şuan :D

aslında bi mail ru hesabi bulup elimde ki yaklasik 250 gb lik udemy egitimlerini push edeyim. guzel örnekleri ve kullanımları var. işine yaradiysa ne mutlu

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

aslında bi mail ru hesabi bulup elimde ki yaklasik 250 gb lik udemy egitimlerini push edeyim. guzel örnekleri ve kullanımları var. işine yaradiysa ne mutlu

takipteyiz hocam.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı
    hipokondriyak bunu yazdı

mongo db ?

yanlıs anlamısım tamamen hangı db arıyorsun dıye anlamısım.

Aslinda bende tasinabilir harddiski alip girneye gelsem iyi olacak :)

Toplam Hit: 1821 Toplam Mesaj: 15
node.js