Normal"Miyim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek
    legion_of_doom bunu yazdı:
    -----------------------------

MUHTARINTORUNU bunu yazdı:
    Düşünüyorum Peki Sadece İnsanlar Abazalaşmasın Denge Sağlansın Diye Oynanan Bir Oyunsa Aklım Almıyor...Son Günlerde Aklımdan Çıkmıyor delircem Resmen. :/

Peki hoca bu oyunu kim neden oynasın? O insanlar neden böyle birşey yapsınlar. muhtemelen peygamber efendimizin hayatını okumuşsundur. O kadar eziyeti, küfürü,hakareti acıları bunun için mi çekmiş? Ve o her harfinden mükemmellik damlayan kuran-ı kerim için ne diyorsun. Onu hangi insan beyni yapabilir ki. Zaten Allah meydan okuyor. Tüm insanlar ve cinler bir araya toplansa da böyle bir ayet bile yazamazsınız.. O hayatin ne hikmetleri var daha açığa çıkmamış..

Düşün sorgula ve doğru yolu seç. Dinimizde zerre kadar çelişki yoktur. Çünkü o Allah ın sözleridir.

Yani Kuran Ve Dahası Olmasaydı İnsanlar Cehennem Korkusu Çekmezlerdi İşin O Kısmına Bu Cevap Uygun Oluyor Allah Korkusu Olmadıktan Sonra Dünya Berbat Olurdu O Yüzden Bir Oyun Olabilir, diye Aklımdan Geçiyor...

Profil fotoğrafndaki begenme sayısını popülerlikle eşdeger kılan bir ülkede yaşıyoruz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek

Swool bunu yazdı:
    Eğer düşüncelerin ''cennet ve cehennem yoksa dinide gerek yoktur'' şeklinde bir bakış açısı taşıyorsa, dini sadece insanların cennet ve cehenneme gitmesi için kurgulanmış bir oyun gibi düşünme... Din, ahlak ve toplumsal düzen için gerekli bir olgudur, sen de buradan yaklaşır ve kafandaki sorunların yanıtını ararken bu açıdan değerlendirirsen kafandaki soruların yanıtını daha çabuk bulursun...
    Din, ahlak ve toplumsal düzen için gerekli bir olgudur

Sözüne Cevap Vereyim, Ya Belki İlk Zamanlarda Din Yoksa Din Gibi Bir Olgu Gerekiyorsa İnsanların Birşeyden Korkması Gerekiyor Diye Düşünüp Cennet Veya Cehennem'i Çıkarmışsalar Kafamı Çok Karıştırıyor Bu Konu.

Edit: Bu Soru Ramazan Ayında Gecenin Bir Köründe Din Programlarını İzliyerek Aklıma Düştü.

Profil fotoğrafndaki begenme sayısını popülerlikle eşdeger kılan bir ülkede yaşıyoruz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek

kardeş dünyadaki kusursuz sistemi..canlılardaki inanılmaz teknolojiyi ve bunun gibi birçok mucizeyi gözünün önüne getir..Sence bunlar ne amaçla yapılmış olabilir..Kim nasıl yapmış olabilir..Bunları düşün O zaman "ya yoksa" kelimesine güzel bir cevap bulacaksın inan buna.. :)

Cigu bigule :(
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legion_of_doom
    legion_of_doom's avatar
    Erkek

swool un dediklerine katılıyorum ayrıca

biz Allah a cennet-cehennem için iman etmiyoruz, tam manasıyla bir müslüman değilim ama ben Allah a cehennemde yakmasın diye inanmıyorum ve onun emirlerine o yüzden uymaya çalışmıyorum. Eğer böyle bir inancım olsaydı bu inanç daha iyi bir alternatif bulunca başka şeylere kaymaya meilli olurdu. Yani çıkarcı bir inanç olur ve bunun da gerçek iman ile alakası yoktur.

Allah tan cehennem azabı için korkup da inanıyorsa bir kişi Allah ın laneti onun üzerine olur inşallah.

Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, bol sular insanı temizler....-------------------pompey--------
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek

Dine bağlı değilsin pek fazla ve arada çekmiyor :) yani en azından ben kendim için böyle bi yorum yapmıştım aynı şeyleri düşünüp kendime kızdığımda..

Tabi dışarıdan birisini bu düşüncede görünce daha fazla tedirgin oldum.. son olarak normalsin sanırım, bende normalim ama yıllardır açıp bi kuran'ın türkçe mealini bile

okuyamıycak kadar üşengecim galiba

Altan naptın oğlum :|
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ccokoca
    ccokoca's avatar
    Erkek
    hocam eskiden benimde kafama takılırdı bu tür sorular ama artık hiç tkmıyom boşa kafanı yorma bence

“Bence temelde ikimiz de dinsiziz. Sadece ben, senden bir tane fazla dini daha reddediyorum. Sen diğer tüm olası dinleri neden reddettiğini anladığın zaman, benim de neden senin dinini reddettiğimi anlarsın.”
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Cennet Veya Cehennem, 4 Kitapta da Bahsedilen Mekanlardır. Kitaplara Dayanarak Vardır Diyoruz. Şahsen Ben Cennet ve Cehennemden Şüphe Etmem, Çünkü Dünyada Elemeye Tabi Tutulmuşuz, Güzel Yere Gitmeyi Güzel İnsanlar Başaracak, Bozguncu Kötü İnsanlar Oraya Alınmayacaktır.

Ruhunda Bozgunculuk ve Kötülük Barındıran İnsan Cennetin Keyfini Kaçırır, Orada Türlü Enstanteneler Estirir, Zaten Öyle Birisini Cenette Kapı Komşum Olmuş Olarak Görmek İstemem, Sanırım Sizlerde İstemezsiniz...

Cehennemde İlle Ateş Olacak diye Bir Kaide Yoktur. Kademelerden Müteşekkil bir Yerdir. Soğuk Ortamı Olduğu Gibi Buharı ile bile Anında Kül Edebilecek kadar Sıcak Yerleride Vardır. Tarifler Kitaplardan Alınmıştır, Kafadan sallamıyorum. :)

Ayrıca Cehennemde Ölüp Ölüp Dirilme Mevzusuda vardır... Korkuyla O Mekanda Sığıntı Ararken, Maceralardan Maceraya Atlıyorsun, Ve Bir yere kadar her şey, Enerjin Tükendiğinde Pili Bitmiş Oyuncak Gibi Ya Cehennem Yaratıklarına Yem Oluyorsun, Yada Aniden Yerden Patlayan bir Greyzlerin Ateşinde Yanıp Kül Oluyorsun, Sonra bi Bakıyorsun, Başka bir yerde Uyanmışsın. Sonu Gelmeyen Bir Rüya Gibi. Her Yaşanan Gerçek Ötesi Korku barındıran Ayrıntılar ile Dolu. :)

Dünyada Kalpleri Kıran, Vicdansızlık eden, İnsanlara Kıyanlar yani Fesatlık, İftira ve Bozgunculuk edenler, Orada Aradıkları Sonsuz İhtirasa Kavuşacaklar, Bozgun Bir Ortam Onların Bozguncu Bozuk Ruhlarına İlaç Gibi Gelecek. Sürekli Maceradan Maceraya Atlayacaklar.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek
    fatX bunu yazdı:

Dine bağlı değilsin pek fazla ve arada çekmiyor :) yani en azından ben kendim için böyle bi yorum yapmıştım aynı şeyleri düşünüp kendime kızdığımda..

Tabi dışarıdan birisini bu düşüncede görünce daha fazla tedirgin oldum.. son olarak normalsin sanırım, bende normalim ama yıllardır açıp bi kuran'ın türkçe mealini bile

Allaha Hz Peygambere Ve Ahiret Gününe İnancım Var,ancak Mantık Yürüttüğümde Peki Ahiret Günü yoksa Cennet Ve Cehennem Yoksa Sorusu Geliyor aklıma

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek

MUHTARINTORUNU bunu yazdı:
    fatX bunu yazdı:

Allaha Hz Peygambere Ve Ahiret Gününe İnancım Var,ancak Mantık Yürüttüğümde Peki Ahiret Günü yoksa Cennet Ve Cehennem Yoksa Sorusu Geliyor aklıma

Aynısı banada oluyor bazen hocam ama cevabının Kuranda ve ibadetlerde saklı olduğunu düşünüyorum

Avustralyalı bi gencin videosu vardı islamı nasıl bulduğunu anlatıyordu izlemeni tavsiye ederim.

Altan naptın oğlum :|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı:

Cennet Veya Cehennem, 4 Kitapta da Bahsedilen Mekanlardır. Kitaplara Dayanarak Vardır Diyoruz. Şahsen Ben Cennet ve Cehennemden Şüphe Etmem, Çünkü Dünyada Elemeye Tabi Tutulmuşuz, Güzel Yere Gitmeyi Güzel İnsanlar Başaracak, Bozguncu Kötü İnsanlar Oraya Alınmayacaktır.

Ruhunda Bozgunculuk ve Kötülük Barındıran İnsan Cennetin Keyfini Kaçırır, Orada Türlü Enstanteneler Estirir, Zaten Öyle Birisini Cenette Kapı Komşum Olmuş Olarak Görmek İstemem, Sanırım Sizlerde İstemezsiniz...

Cehennemde İlle Ateş Olacak diye Bir Kaide Yoktur. Kademelerden Müteşekkil bir Yerdir. Soğuk Ortamı Olduğu Gibi Buharı ile bile Anında Kül Edebilecek kadar Sıcak Yerleride Vardır. Tarifler Kitaplardan Alınmıştır, Kafadan sallamıyorum. :)

Ayrıca Cehennemde Ölüp Ölüp Dirilme Mevzusuda vardır... Korkuyla O Mekanda Sığıntı Ararken, Maceralardan Maceraya Atlıyorsun, Ve Bir yere kadar her şey, Enerjin Tükendiğinde Pili Bitmiş Oyuncak Gibi Ya Cehennem Yaratıklarına Yem Oluyorsun, Yada Aniden Yerden Patlayan bir Greyzlerin Ateşinde Yanıp Kül Oluyorsun, Sonra bi Bakıyorsun, Başka bir yerde Uyanmışsın. Sonu Gelmeyen Bir Rüya Gibi. Her Yaşanan Gerçek Ötesi Korku barındıran Ayrıntılar ile Dolu. :)

Dünyada Kalpleri Kıran, Vicdansızlık eden, İnsanlara Kıyanlar yani Fesatlık, İftira ve Bozgunculuk edenler, Orada Aradıkları Sonsuz İhtirasa Kavuşacaklar, Bozgun Bir Ortam Onların Bozguncu Bozuk Ruhlarına İlaç Gibi Gelecek. Sürekli Maceradan Maceraya Atlayacaklar.

Peki Abicim Ben Şimdi Günahmı İşliyorum ?

Toplam Hit: 6254 Toplam Mesaj: 45