Noter Onaylı Kira Kontratı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyax_gokhan
    manyax_gokhan's avatar
    Erkek

Öncelikle herkese iyi geceler.

Yarın yeni bi eve kiraya çıkıyorum ev sahibi de avukatı aracılığıyla kira kontratı düzenlemesi şartını koydu şimdi işin içine avukat girince ister istemez işkilleniyo insan..

Öğrenmek istediğim;

*kontrat da dikkat etmem gereken şeyler nelerdir mesela ev biraz bakım ve temizlik istiyo eksik yanlarını kontratda belirtmem gerek mi çıkarken sorun olur mu?

*kirayı ev sahibinin bi tanıdığına elden teslim edeceğim kontrat olunca elden kira vermem bana sıkıntı yaratır mı daha sonradan avukat kirayı ödemedin diye pat diye bana borç çıkarıp mahkeme yoluna gidebilir mi..

*son olarak kontratlar kaç yıllık düzenlenir genel olarak atıyorum 1 yıllık kontrat düzenledikten sonra evden erken çıkmam halinde ne gibi sorunla karşılaşırım...

ilginiz için teşekkürler saygılar..

Kasabın mesleğini bilmezsen, beslediği kuzuya şefkatini sevgisinden zannedersin. Her başını okşayanı dost her başını ağrıtanı düşman bilme...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

hacı diğer sorularını bilmiyorum ama kirayı kesinlikle elden verme. bankaya yatır. ayrıca vereceğin depozitoyu da 2 nizin ortak olduğunuz bir hesaba koyun ki evden çıkarken o parayı alabil. yoksa unut o depozitoyu. ahanda buraya yazdım okursun:)

o olaya avukat sokuyor madem sende en resmi şekliyle yap.

kanunda kiranın ve depozitonun bankaya yatması var.

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    solstice
    solstice's avatar
    Erkek

Kontrat konusunda çok detaylı bilgim yok ama şu kısım için bişiler söyleyebilirim

*son olarak kontratlar kaç yıllık düzenlenir genel olarak atıyorum 1 yıllık kontrat düzenledikten sonra evden erken çıkmam halinde ne gibi sorunla karşılaşırım..

1 yıllık düzenlenir.

evden erken çıkman halinde kalan ayların parası alınır.

farzedelimki memursun tayinin çıktı evden çıkıyon erkenden, ev sahibi senden kalan parayı alabiliyor. yani örneğini gördüm bu olayın. kontrat üzerinde görmedim ama ev sahibi ters bişeyse heran hersey olabilir.

birde avukat ile konumuştum bu durumu eğer erken çıkarsan 1 2 ay öncesinden haber verirsin, o süre zarfında halen yeni kiracı yerleşmediyse yine senden kira talep edebilir. ev boş olsa dahi.

tabi kontratta geçen asıl yönetmelikler nelerdir bu durumda sana ne gibi yaptırımlar uygulanır bilemem.

tabi bizde erken çıkmıştık 5 kuruş para vermedik orası başka :)  he kaparoyu geri almamıştık  pardon :)

https://www.youtube.com/watch?v=k6LrGZGqYn8
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyax_gokhan
    manyax_gokhan's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

hacı diğer sorularını bilmiyorum ama kirayı kesinlikle elden verme. bankaya yatır. ayrıca vereceğin depozitoyu da 2 nizin ortak olduğunuz bir hesaba koyun ki evden çıkarken o parayı alabil. yoksa unut o depozitoyu. ahanda buraya yazdım okursun:)

peki hocam bu depozito yerine vadesi yazılmamış depozito miktarında senet düzenlese kontrat bitince senedi iade alacak olsam kirayı düzgün hesaba atmış olsam dahi senedi bankaya verir mi öyle bi hakka sahip mi..

Kasabın mesleğini bilmezsen, beslediği kuzuya şefkatini sevgisinden zannedersin. Her başını okşayanı dost her başını ağrıtanı düşman bilme...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

hocam aman diyeyim elden kira felan verme. evsahibinin günahını almayalımşimdi tabi ama insanoğluna güvne olma helede tanımıyosun etmiyosun adamı. 10 ay sonra ya bu adam hiç kira ödemedi dese nası kanıtlayacaksın.? hiç böyle şeyleri riske etme, banka hesbaına yatır parayı en temizi. Depozito olayına gelince de , kesin birlen birine danışırsan dah asağlıklı olur ama genelde depozitolar yalan olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyo, ev sahibinide anlamak lazım çekip gidersen o parayla avunucak vs diye düşünüyo sonuçta. Ama kirayı sakın elden felan verme, belli bi hesabı vardır adamın oraya yatır.

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Juliet
    Juliet's avatar
    Erkek

Kira eğer 500 tl üstündeyse kesinlikle banka yada ptt yatır elinde dekont olsun.Hemde kiradan vergi vermek zorunda kalır. senet sepet yapılmayacaksa dekontunu al elinde dursun. 500 tl altındaysa elden alabilir ama sen senet iste. kira sözleşmesinede depozitoyu yazdır mutlaka ve alabilirsen ondan bi senet al. 

Ayrıca solsticenin yazdıgı gibi evden erken cıkarsan 1 2 ay onceden haber vermen gerek ama gerekceli sebeplerin varsa mahkemede 4 5 aylık kiraylada yırtabilirsin ilk 2 ayda cıktıgını farzedersek.

Kira sözlesmesine esyalıysa esyaların durumuna bak oyle doldur işte arızalı yada eski gibi bütün esyaları yazdır. Boya badanasına dikkat.

011100110110000101111010011000010110111000101110011000010111011001101001
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    manyax_gokhan bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı

peki hocam bu depozito yerine vadesi yazılmamış depozito miktarında senet düzenlese kontrat bitince senedi iade alacak olsam kirayı düzgün hesaba atmış olsam dahi senedi bankaya verir mi öyle bi hakka sahip mi..

sanırım olmaz hoca. çünkü o depozito senin eve verebileceğin bir zarar durumunda kullanılacak nakit olmalı. daha doğrusu evden çıkarken atıyorum kombiyi bozdun tamir ücreti oradan düşmeli.

he bu kadar yazıyor çiziyoruz ama çoğu zaman resmiyetteki gibi olmuyor işler. o yüzden açıkcası zarara uğramamak için menfatin gereğini yapmanı tavsiye ederim benm sana.

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Desingers
    Desingers's avatar
    Erkek

1)Bakın şimdi eve girerken evin kapılarının duvarlarının kısaca herşeyin fotografını çek kalsın bir köşede , daha sonra evden çıktıgında adam evin şurası söle olmus daha önce kırık olan kapı koluna sen kırmısıın depozitondan 10 tl kesiyom fln laflarına karşı güzel evi fotografla fotograflar altında tarih saat yazsın çok daha sağlam olur ve depozitonu hakkıyla alırsın .

2) Sözleşmeler karşılıklı yapılacağından dolayı hert sözleşmede verilen tahütlerden cayma yolu açıktır kimisinde 1 ay önceden bildirme kosulu vardır kimisinde depozitoyu almama vardır vs gibi şartlar vardır cayman için. O yüzden sözleşmeden caymak için ev sahibi ile oturacan konusacan insan halidir benim tayinim çıkar bişi olur sözleşme süresini tamamlamadan çıkma durumu olur 1 ay önceden size bildirirm dersin sözleşmeye madde koyarsınız karsılıklı anlaşarak.

3) Kirayı elden vermek daha masrafsız cazip ise kiranın düzenli olarak elden verilebileceğini ve verilmesi durumunda ev sahibinin kirayı elden şu tarih ve saatte şu kadar aldım yazılı sizle ev sahibi arasında bi mukavele yapılıp karşılıklı imsalar atılabilir. geçerliliği vardır. ama denildiği gibi en sağlamı bankadır illah elden vereceksen yanında bi ufak mukavele yazdırırsın fotokopilersin her gittiğinde imzalatırsın yada bi çizelgeli sözleşme olur sözleşmeye imza atarsınız karşılıklı altında cizelge olur verdiğin ayların karsısına adam imza atar. öle korkulacak bi durum yok.

Senin Yadınla Ya Rabbim!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

çıkarken eve illaki bir boya yapman/yaptırtman lazım

kira banka hesabına yatırılır elden verilmez 21. yüzyıldayız

kontrata herşeyi belirt

kira kontratı 1 yıl geçerlidir her sene yenilemen lazım

ev sahibi vergiyi ödemiyorsa evden çıktığında ödediğin kira dekontlarını maliyeye şikayet edersin olur biter misal 500 tl kiran adam vergisini ödemezse sen şikayet edersen 1 sene için en az şöyle 15 bin tl ceza öder...

sen hesabını yap artık...

birde kontrata mutlaka yazar adam diyelim 1 senelik kontrat 6 ay sonra evden çıkarsan adam mahkemeye verir alır 6 aylık parayı senden

sen ev sahibinin elini kolunu bağlayacak şekilde bir kontrat düzenle...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

Paranın tam olarak ne kadar olduğunu bilmiyorum 500 filan olması lazım onun altı elden ödeme isteyebilir ev sahibi nedeni ise vergi ödememek.Öncelikle noter filan olmaz.Çoğu ev sahibide evde oturacak kişiyle yüz göz olmamak avukatı ya da emlakçıyı araya koyar. Yapacağınız sözleşme çift nüsha olarak düzenlenecek iki nüshayada paranın elden şu şu kişiye ödeneceğini yazarsınız.Kontratın arkasında imza bölümü olur parayı verdikçe alan kişiye imzalatırsın.Kira kontratı 1 yıllık yapılır genelde.yanlış hatırlamıyorsam yasal süreç sana 3 ay önce taşınma olaylarını bildirmeni ister.Bunuda adama lafla söylemezsin tebligat çekersin vb. yani söz uçar devlet onaylı yazı hep kalır attığın adımı hep belgelendir.Eve girdin ev boyalı ise evi boyalı ister.Kira kontratındada hepsi yazılır burda şu burda şu  vardı diye eğer gördüğün eksiklikler varsa o kontrata yazdır.Sonrasında sorumlusu sen olursun.ödemelerini düzenli yapar adam dediği gibi evi teslim edersen depozitonu geri alırsın.Ama şunu unutma evi teslim ederken evi aldığın gibi teslim ettiğine dair gene çift taraflı kağıt düzenle imzalattır.Olura depozitonu vermezse ilamsız icraa davası açarsın.Mecbur öder.Hayırlı olsun güle güle otur.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

avukat yolluyorsa çevrende hiç avukat yokmu sende avukat yolla avukat tutsun senin yerine evi. ev sahibine taşşaklarını göster..

Toplam Hit: 9137 Toplam Mesaj: 19