folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Nutuk’Un Basımını ‘Mânasız’ Buluyor...

Nutuk’Un Basımını ‘Mânasız’ Buluyor...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Nutuk’un basımını ‘mânasız’ buluyor

YILDIZ YAZICIOĞLU Ankara

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığı’na getirilen Prof. Ali Birinci, 2001 tarihli kitabında, Nutuk’un TTK tarafından basılmasını ‘mânasız’ bulduğunu söylüyor

TTK Başkanı Ali Birinci, Milliyet’in konuyla ilgili sorularını yanıtlamadı.

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun görevden alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayıyla Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığı’na getirilen Prof. Dr. Ali Birinci’nin, yazılarında TTK’yı yürüttüğü yayıncılık politikası nedeniyle eleştirdiği ortaya çıktı. Birinci, Eylül 2001’de basılan “Tarih Yolunda” adlı kitabında, TTK’nın Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk-Söylev” eserinin yayımlamasını da “mânasız” bulduğunu belirtiyor.
    Birinci, Milliyet’e yeni görevi ve Türkiye tarihine ilişkin herhangi bir değerlendirmede bulunmayacağını söyledi. “Benim düşüncelerimi, yazılarımdan, kitaplarımdan okuyabilirsiniz. Konuşmayı sevmiyorum” diyen Birinci’nin yazılarında Türkçe, tarih yazımı ve TTK konusundaki dikkat çeken görüşler yer alıyor. 

Latince yanlışı
    “Tarih Yolunda” adlı kitabında, Latin alfabesine geçilmesiyle Türk kültüründeki eserleri yeni harflerle basma lüzumunun ortaya çıktığını kaydeden Birinci, kaynakları, illâ Latin harfleriyle ve “sözlüğe bakmaksızın anlaşılacak bir Türkçe” ile neşretmek gibi yanlış bir kıstasta ısrar edilmesi, eski harfleri öğrenmenin de geniş mânada bir kültürel devamlılık ve kalkınma için zaruri olduğunun anlaşılmaması ve tarih kaynaklarının eski harflerle basılmasını istemekle harf inkılâbına karşı olmanın ayrı şeyler olduğunun anlaşılmaması nedeniyle tarih yayınlarında yetersizlik olduğunu ifade ediyor.
    Prof. Dr. Ali Birinci, TTK’ya eleştirilerini sıralarken “Son yayınlarından olan Nutuk-Söylev ikilisinin, herhâlükarda halk için ilk, aydınlar için ikinci yarısını gereksiz ve dolayısıyla böyle bir neşri de mânasız bulduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Kitabın, her iki okuyucu için de bir yarısı maddeten yük teşkil etmektedir” diyor. Birinci’nin eleştirileri, daha önce yazılmış makalelerinin derlendiği ve Eylül 2001’de basılan “Tarih Yolunda” kitabının 31. sayfasındaki “Tarih Kaynaklarının Neşrine Dair Örnekler ve Düşünceler” isimli makalede yer alıyor.

Köhne gemi
    Birinci, “Türkiye, tam iki asırdan beri gereği gibi tanıyamadığı bir deryada, her an önüne çıkabilecek yeni tehlikeleri de önceden tahmin edemeyen ve göğüsleyemeyen, bunlara doğru teşhis koyma imkanı bulamadan yeni ve sürpriz daha vahim tehlikelerle karşılaşan ve ihtiyacına uygun maddi ve manevi donanımdan mahrum olan bir köhne gemiyi hatırlatmaktadır” diyor.
    Birinci’nin Türkiye’yi “köhne bir gemiye” benzettiği ifadesi ise, aynı kitabın 37. sayfasındaki “Tarih Usulü Bakımından Küçük Ağa” isimli makalede yer alıyor.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Aha Atatürk'ü unutturuyor :D

İran olacağız anaaam :D Ama nutuk evimde var benim. Hemde kitaplığımın en üst rafında :| Bi ikincisine ihtiyacım var mı? Bilmiom.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Kitap basimindan ne kadar anladigin ve haberi okumadigin belli Hayvan :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Valla okuduma abi :p

Birinci, Eylül 2001’de basılan “Tarih Yolunda” adlı kitabında, TTK’nın Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk-Söylev” eserinin yayımlamasını da “mânasız” bulduğunu belirtiyor. 

Bende nutuk'un konulmamasının bu kadar büyük bi eleştiriye neden olacağını şey etmeye çalıştım.

Yani kitabın sonuna nutuk konulmasını istenmeyen eleman eleştiriliyor. Tabii eskiden Atatürk'ün resmini paradan kaldıranlar eleştirilmedi ya neyse.

Abi beni boş ver ya ben yobaz bağnaz bi adamım boş ver :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Ataturk'u paradan kaldiran adamlarida unutmayiz biz , seni daha once uyarmistim haci ...bak niyet okuma.Benim ataturk u paradan kaldiran adamlari elestirmedigim dusuncesini benimseyerek , yani benim niyetimi okuyarak yorum yazma veya bir baskasinin...bu anayasada da kisilik haklarina aykiri bir suctur ...haklarimida hukuklarimida bilirim...Nutuk,Anayasa el kitacigi , kisisel haklar kitapcigi , Kuran-i Kerim , komunist ,fasist ,islamci ,kurtcu her turlu kitabi okudum okuyorumda hoca , bos bos tv den izledigimle yorum yapmam...

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    strudll
    strudll's avatar
    Erkek
    hocam bunların getirdiği adamdan ne bekliyosun ki. devletin daha pek çok önemli kademesinde bu tip bürokratlardan yüzlercesi yok mu? yazık valla bu ülkenin nasıl kurulduğunu milli mücadeleyi anlatan bi eserin basılıp ücretsiz dağıtılması gerekirken bizimkiler anlamsız buluyomuş! denicek bi söz bulamıyorum!!!

boş tenekeden çok ses çıkar
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek
    La hâla en son karışılacak insanın Compü olduğunu unutuyorsunuz. Biz giderken, o ikinci turu atıyordu (Övgü değil, gerçek). 

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    azizsenel55
    azizsenel55's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    konu açılmışken bende sorayım  gerçek nutuk 3cilt atarüekün yazdıı bendeki enden tek kştap şeklinde hemde ince bu kdar mı sadeleşltirilir...

Bir gün HERKES FENERBAHÇELİ OLACAK...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Arkhe
    Arkhe's avatar
    Erkek

,,,

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    End0t0ksiN
    End0t0ksiN's avatar
    Erkek

memleket kimlere kaldı off yaa :S of bırde ne kadar rahat sölüyo bu laflarını delı oldum sabah sabah herıfe bak ya:S

Potansiyel Rahatsız # 'yengesini s.kenlerin dizisinin yapıldığı devirde yaşayan mürid '
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Spacheata
    Spacheata's avatar
    Erkek
    bu ne saçma hayat. bu ne dingil hayat ya, bu ne kopuk hayat, bu ne manyak yaşam tarzı ya, bu ne bohem ya

Ayrıca çok şekersin :)
Toplam Hit: 5564 Toplam Mesaj: 34