folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Osmanlı Da En Yüksek Maaşı Kim Alıyordu Dersin?

Osmanlı Da En Yüksek Maaşı Kim Alıyordu Dersin?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    m_cey
    m_cey's avatar
    Erkek

Osmanlı'da En Yüksek Maaşı Kim Alıyordu?..

Benjamin Franklin Ödüllü yazar Aslı Sancar, Osmanlı Devleti’nde en yüksek maaşı padişahların değil Valide Sultanlar’ın aldığını söyledi. Sancar, “Valide Sultan’a, padişahın maaşının 3 katı veriliyordu” dedi."

Osmanlı'da Kadının Yeri" üzerine araştırmalar yapan ünlü yazar Aslı Sancar, batının Osmanlı Kadını hakkındaki peşin hükümlerini “Osmanlı Kadını: Efsane ve Gerçekler" isimli kitabıyla silmeyi başardı. Sancar'ın İngilizce olarak kaleme aldığı eser, Avrupa'nın en prestijli ödülü olan Benjamin Franklin'e layık görüldü. 2008 yılı Tarih/Politika ve kapak tasarımı kategorilerinde ödülleri kucaklayan kitap, batının Osmanlı kadını hakkında doğru bildiği yanlışları, tarihi belgelerle düzeltiyor.

KAYITLAR İNCELENDİ

Sancar şöyle konuştu; "Avrupalılar, Osmanlı kadını hakkında bilgi edinebileceği kaynak konusunda sıkıntı yaşıyor. Batı, yıllarca Osmanlı Devleti'nin kadına 2. sınıf vatandaş muamelesi yaptığını düşündü. Kadının hapsedildiğine inandırıldılar. Kitabı okuyunca da Osmanlı'nın gözlerindeki imajının değiştiğini belirttiler. Bu beni çok mutlu etti."

Osmanlı Devleti'nde kadına olağanüstü hakların verildiğini anlatan Sancar, mahkeme kayıtlarını incelediğini belirtti. Sancar sözlerini şöyle sürdürdü; "İngiltere'de yüz yıl öncesine kadar kadının dava açma ve mal sahibi olma hakkı yoktu. Ancak eşi üzerinde mahkemeye gidebilirdi. Kendi malı varsa bile evlendiği zaman bütün hakkı eşine geçiyordu. Osmanlı'da ise kadın dava açabilir, evlilik kontratı imzalayabilir, eşinin mirasından yararlanabilirdi. Kadın, eşine verdiği parayı bile geri isteyebilirdi."

ADALETLİ DAĞILIM

Sancar, Osmanlı'da kadının hapsedildiğinin doğru olmadığının da altını çizdi. Dönemde kadınların çeşitli işlerde çalıştığını belirten ünlü yazar, her birinin de hakkının verildiğini kaydetti. Sancar, sarayda çalışan işçiden padişaha kadar herkesin maaş aldığını söyleyerek, "Ben en yüksek maaşı sultanın aldığını düşünüyordum. Araştırmalarım sonucunda Valide Sultan'ın maaşının oğlunun maaşından yüksek olduğunu gördüm. Hatta Valide Sultan'a, padişahın maaşının 3 katının verildiği öğrendim" dedi.

(alıntıdır)

Kadına hak vermenin ne demek olduğunu Türkler daha ii bilir.avrupaya ve avrupalı takılanlara duyurulur.

Kuşkudan,karanlıktan çıkıp günün doğuşuna kılıcımı çekip geldim güneşte şarkı söyleyerek. Umudun bittiği kalplerin kırıldığı yere sürdüm atımı: Gazaba,yıkıma ve kızıl bir guruba vardım şimdi!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    music
    music's avatar
    Erkek

o zamanlar kadınlara çok önem veriliyomuşş

AKPli MÜRİD bu sitde akpli müridlere duyurulur grup krularım grupta hayvan siyanojen Qin ve sirpence karabasan351(yeni üye) akpli mürid yoqluğu var :D
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EscDewil
    EscDewil's avatar
    Erkek

evet o zmn lar kadınlar cok önem werliyordu herhalde

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Dedelerimiz ne güzel insanlarmış...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek

off öyle önem verilirdi ki sormayın.

iki kadının şahitliği bir erkeğinkine eşitti.

erkek isterse kadını boşayabilirdi, ama kadın erkeği boşayamazdı.

Bir erkek 4 tane karıyla evlenebilirdi, ama kadın böyle bir şey yapmaya kalksa namussuz kahpe olurdu :)

GökTürkler'de Hakan ve Hatun buyururken, osmanlı da hiddetli lezzetli padişah buyuruyordu...

Yani kadının toplumdaki rolü çok büyüktü..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeknikA
    TeknikA's avatar
    Erkek

cold-m4 bunu yazdı:
    -----------------------------

Bir erkek 4 tane karıyla evlenebilirdi, ama kadın böyle bir şey yapmaya kalksa namussuz kahpe olurdu :)

Ben biraz dört eşlilik hakkında bilgi vereyim. İlk islamın yayıldığı dönemlerde müşriklerle savaş yapılıyordu. Erkekler şehit oluyordu ve ortada dul kadın fazla idi. kadınların nufusu fazla idi. Ayrıca müslüman olan kişilerde azalıyordu. Bir tehlike vardı ortada. o yüzden 4 eşe kadar evlilik oluyordu. Hem dul bayanlar eş sahibi oluyordu. hEmde müslüman nufüsü çoğalıyordu. Ama tehlike ortadan kalktı. Osmanlı döneminde de tehlike yoktu. eğer adam islamı bahane edip ortada tehlike yokken dört kadınla evlenmişse vay onun haline...

Ayrıca bir müslüman erkek iki kadınla evlenemez. Evet iki kadınla evlenilir ama ikisine de EŞİT davranacaksın. Ama Kur'anda diyor ki insan evladı ne yapsa ne etse EŞİT olamaz. ee nasıl evlenecen. Yani iki eşlilik imkansız gibi bir şey :)

saygılarımla..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SyspioniC
    SyspioniC's avatar
    Erkek

TeknikA bunu yazdı:

cold-m4 bunu yazdı:

Ben biraz dört eşlilik hakkında bilgi vereyim. İlk islamın yayıldığı dönemlerde müşriklerle savaş yapılıyordu. Erkekler şehit oluyordu ve ortada dul kadın fazla idi. kadınların nufusu fazla idi. Ayrıca müslüman olan kişilerde azalıyordu. Bir tehlike vardı ortada. o yüzden 4 eşe kadar evlilik oluyordu. Hem dul bayanlar eş sahibi oluyordu. hEmde müslüman nufüsü çoğalıyordu. Ama tehlike ortadan kalktı. Osmanlı döneminde de tehlike yoktu. eğer adam islamı bahane edip ortada tehlike yokken dört kadınla evlenmişse vay onun haline...

Ayrıca bir müslüman erkek iki kadınla evlenemez. Evet iki kadınla evlenilir ama ikisine de EŞİT davranacaksın. Ama Kur'anda diyor ki insan evladı ne yapsa ne etse EŞİT olamaz. ee nasıl evlenecen. Yani iki eşlilik imkansız gibi bir şey :)

saygılarımla..

bilgi için saol hoca :)

"Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme, Seni sorguya çeker bir Molla Kasım gelir."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Thelordmax
    Thelordmax's avatar
    Erkek

Padişahlar maaşı ne yapacakki devlet hazinesi zaten onlara ait. Formalite icabi bişeydir.

Fatih Terim bunlardan daha çok maaş alıyordur (:

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sagukn
    sagukn's avatar
    Erkek

Thelordmax bunu yazdı:

Padişahlar maaşı ne yapacakki devlet hazinesi zaten onlara ait. Formalite icabi bişeydir.

Devlet hazinelerine kendinin degil halkındır gözüyle bakıyorlar.

Deli sevdalarım vardır benim çünkü ben Al Bayrağımın aşığıyım
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek

sagukn bunu yazdı:

Thelordmax bunu yazdı:

Devlet hazinelerine kendinin degil halkındır gözüyle bakıyorlar.

ondan mı devlet padişahın tapulu malı? halkı o kadar düşünüyolardı madem, halk açlıktan geberirken ne bokuma kilolarca altın verip 3 ay sonra solacak lalelerden aldılar?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    espir
    espir's avatar
    Erkek

Biz zaten iki karı için bu toprakları terk etmedikmi?

BİZ DOĞARKEN YETİM DOĞMUŞUZ,, BABAMIZ OLSA NE YAZAR..!
Toplam Hit: 3457 Toplam Mesaj: 24