folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder ÖSS Yerine İngiliz Modeli! Yırttık Beyler: Tabi Olursa !

ÖSS Yerine İngiliz Modeli! Yırttık Beyler: Tabi Olursa !

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DEVSIRME
    DEVSIRME's avatar
    Erkek

YÖK Başkanı: ÖSS’yi kaldıracağız

YÖK Başkanı Özcan, üniversiteye giriş sisteminde reform niteliğindeki ‘İngiliz Modeli’ni açıkladı.
    üniversite YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan önceki gün, üniversiteye girişte ÖSS’nin değiştirilerek ‘İngiliz modeli’ni örnek alan bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu sistemle örneğin mühendislik isteyen bir öğrencinin coğrafyadan sorumlu tutulmayacağını söyleyen Özcan, “İnsanların beş-altı konudan imtihana girmesi, üç alanda aldıkları en yüksek puanla üniversiteye müracaat etmelerinin sağlanması arzulanıyor” dedi. Özcan, gazetecilerin “Bu çalışmalar ÖSS’den sonra mı hızlanacak?” sorusuna, “O zamana kadar da bir şeyler yapmalıyız, yoksa geç kalırız” diyerek sistemin bu yıl bile uygulanabileceğinin sinyalini verdi.

‘İngliz modeli’ nedir?

İngiltere’de öğrenciler 16 yaşında Türkiye’deki lise diplomasına denk sayılan ‘GCSE’ sınavına girerek aynı isimli belgeyle mezun oluyor. (Türkiye’de de OKS sınavı kaldırılıp SBS sistemi getirilecek. Bu aslında eğitim reformu için bir anlamda alt yapı çalışması oldu.) İngiliz öğrenciler üniversite için A-Level (Advanced Level) adı verilen ayrı bir ön eğitimi tamamlamak zorunda. İki yıl süren bu eğitim süresince öğrenci üniversitede okumak istediği bölüme göre üç ya da dört ders alıyor ve bu sayıda derse yoğunlaşıyor. Aldığı ders programlarından sık sık yazılı sınav yapılıyor ve bu sınavların ortalaması öğrencinin puanı oluyor. Üniversiteler de ilgili bölümlere alacağı öğrenciler için A-Level puanı belirleniyor. A-Level eğitimini tamamlayan her öğrenci, üniversiteye yerleştiriliyor. A-Level başarı notu ne kadar yüksekse, öğrenci o kadar iyi bir üniversite tarafından kabul ediliyor.serdar tunçer
    serdar.tuncer@gaste.biz
    Y. Z. Özcan

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    ben piç miyim peki ? veya benden önce girenler ?  veya benimle birlikte son şansı olanlar ? biz neyiz acaba ?  eğitim sisteminin de , bizi böyle bir şeye zorlayanlarada has.. demek istiyorum ve diyorum.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fivestar
    fivestar's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı:
    -----------------------------
    ben piç miyim peki ? veya benden önce girenler ?  veya benimle birlikte son şansı olanlar ? biz neyiz acaba ?  eğitim sisteminin de , bizi böyle bir şeye zorlayanlarada has.. demek istiyorum ve diyorum.
    ya arkadaşm k.bakmada cok geri düşünmüşün senin bu mantıgınla senden öncekiler napsın? madem işler o kadar kötüydü sen girdiysen kazandıysan ne mutlu sana :) ne güzel bunca zorlugun içinde bunu başarmak

Ağırdır sevmelerim her yürek taşıyamaz, büyüktür umutlarım her omuz kaldıramaz
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    ben ikiyı keriz gibimi o kitaplara amelelik yaptımm

Minimalist Değilim Tembelim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DEVSIRME
    DEVSIRME's avatar
    Erkek

FOXXLY bunu yazdı:

senin için üzüldüm fakat yeni nesil (ben) için sevindim !

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Swool
    Swool's avatar
    Erkek
    Bizim zamanımız da yoktu böyle şeyler,  yeni nesil çok şanslı :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DEVSIRME
    DEVSIRME's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı:
    ben ikiyı keriz gibimi o kitaplara amelelik yaptımm
    biraz öyle olmuş ama içini rahatlatacaksa o sistem gelene kadar bizde amelelik yapacağız :D
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek
    Ya zaten bu şeyler benden sonra çıkar bi bana oks geldi o da tam oturmadığı için bir işe yaramdı puanlar düştü felan  karmakarışık lanet olsun

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkknight
    darkknight's avatar
    Erkek
    yaaa beyler p.c likle ne alakası var.. böle düşünmeyin yani biz böle olduk diye bizden sonraki kardeşlerimizdemi böle saçma sapan şeylerle uraşcaklar.. biz çektik bari onlar rahat etsin.. siz böle düşünüosunuz ama o zaman 1920 li yıllarda yaşayanlar neydi peki..

Son Kozum Olsun Zorda Sukunet...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DEVSIRME
    DEVSIRME's avatar
    Erkek

darkknight bunu yazdı:
    yaaa beyler p.c likle ne alakası var.. böle düşünmeyin yani biz böle olduk diye bizden sonraki kardeşlerimizdemi böle saçma sapan şeylerle uraşcaklar.. biz çektik bari onlar rahat etsin.. siz böle düşünüosunuz ama o zaman 1920 li yıllarda yaşayanlar neydi peki..

aha çağdaş bir insan :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

Swool bunu yazdı:
    Bizim zamanımız da yoktu böyle şeyler,  yeni nesil çok şanslı :)

evet sizin zamanınızda akp de yoktu :D:D:D 

Toplam Hit: 10280 Toplam Mesaj: 55