folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Otomobil Lastik Seçimi

Otomobil Lastik Seçimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shia
    shia's avatar
    Erkek

Selam dostlar; aracımın lastikleri değiştirmek istiyorum ama aklımda bir kaç soru işareti var. Öncelikle aracın ve lastiklerin durumunu özetleyeyim: Clio 3 1.5 DCI 75 hp. Lastiklerin durumu ön lastikler 33.000 km. (2014 7. hafta üretimi), arka lastikler 63.000 km. (2012 18. hafta üretimi). 5 ay önceki araç muayene sonucuna göre diş derinliği 5 mm. Aracımı yılda ortalama 15.000-20.000 km kullanıyorum. Genelde İstanbul içi. Arada (yılda 2-3 defa) İzmir'e gidip gelirim. Benim lastikten öncelik sırasına göre beklentilerim: 1-Güvenlik 2-Konfor 3-Performans. Aklımdaki sorular ise şunlar:

1- Markalar arasında ciddi fiyat farkı var. Mesela aynı ölçülere sahip (185-60-15R 84H) Dunlop 245 tl, Petlas 165 tl. 4 lastik değişirse arada 320 liralık fark oluşuyor ve bu çok ciddi bir rakam. Bu farkı vermeğe değer mi? Ya da "tanesi 300 tl dahi olsa X marka al" veya "fiyatlara kanma. X lastik ucuzdur ama çok kalitelidir. Gönül rahatlığıyla binebilirsin" diyeceğiniz lastik var mı?

2- Bir düşüncem ön lastikler daha yeni olduğundan öndeki lastikler arkaya atıp sadece ön lastikleri değiştirmek. Kullanımda bir sıkıntı doğurur mu?

3- Mevsime göre yazlık-kışlık mı alıp kulanayım yoksa 4 mevsim lastik alsam yeterli midir? (Kullanım durumunu yukarıda yazdım)

4- Lastik diş seviyesi minimum 1.6 mm olmalı. Peki bu mm'ye ulaşmamış lastikler için (benim arka lastikler gibi) lastiğin özelliğini kaybetme süresi kaç yıldır? (2 diyende var 5 diyende)

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır diye ümit ediyorum.

" Live like Ali and Die Like Hussain "
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek
    shia bunu yazdı

Selam dostlar; aracımın lastikleri değiştirmek istiyorum ama aklımda bir kaç soru işareti var. Öncelikle aracın ve lastiklerin durumunu özetleyeyim: Clio 3 1.5 DCI 75 hp. Lastiklerin durumu ön lastikler 33.000 km. (2014 7. hafta üretimi), arka lastikler 63.000 km. (2012 18. hafta üretimi). 5 ay önceki araç muayene sonucuna göre diş derinliği 5 mm. Aracımı yılda ortalama 15.000-20.000 km kullanıyorum. Genelde İstanbul içi. Arada (yılda 2-3 defa) İzmir'e gidip gelirim. Benim lastikten öncelik sırasına göre beklentilerim: 1-Güvenlik 2-Konfor 3-Performans. Aklımdaki sorular ise şunlar:

1- Markalar arasında ciddi fiyat farkı var. Mesela aynı ölçülere sahip (185-60-15R 84H) Dunlop 245 tl, Petlas 165 tl. 4 lastik değişirse arada 320 liralık fark oluşuyor ve bu çok ciddi bir rakam. Bu farkı vermeğe değer mi? Ya da "tanesi 300 tl dahi olsa X marka al" veya "fiyatlara kanma. X lastik ucuzdur ama çok kalitelidir. Gönül rahatlığıyla binebilirsin" diyeceğiniz lastik var mı?

2- Bir düşüncem ön lastikler daha yeni olduğundan öndeki lastikler arkaya atıp sadece ön lastikleri değiştirmek. Kullanımda bir sıkıntı doğurur mu?

3- Mevsime göre yazlık-kışlık mı alıp kulanayım yoksa 4 mevsim lastik alsam yeterli midir? (Kullanım durumunu yukarıda yazdım)

4- Lastik diş seviyesi minimum 1.6 mm olmalı. Peki bu mm'ye ulaşmamış lastikler için (benim arka lastikler gibi) lastiğin özelliğini kaybetme süresi kaç yıldır? (2 diyende var 5 diyende)

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır diye ümit ediyorum.

1. Michelin primacy 3 hamuru yumusaktir verdigin paranin karsiligini alirsin , yola iyi yapisir , konforludur.

2.On arka degistirebilirsin ama saglikli olmasini istiyosan takim almalisin cunku hayatin o tekerler uzerine kurulu olacak.

3.4 mevsim diye lastik yoktur , vardir ama hic biri kisin kis lastigi gibi karda , ve buzlu zeminde ki gibi performans vermez.o lastigin uretim amaci yagmurlu ve 7 derecin dustugu havalarda yola tutunmasi.Alacaksan yazlik , kislik alacaksin.

4.Lastik zaten ozelligini kaybetmis 1.6mm dusuk bi oran fren mesafeni , ve yakitini oldukca etkiler.Islak havalarda o lastik sana sikinti yaratabilir.

Ignorance is bliss.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Lastikler bir araba icin en önemli parçalardan hocam. Gerek frenleme, gerek rahatlık için cok önemli. O yüzden alırken kesinlikle iyi bir marka al ve 4ünü tamamen değiştir. 

4 mevsim denilen lastik zaten yazlık lastik oluyor hocam. Ayrica 4 mevsim diye üretilen lastik yok. İstanbul cok fazla kar alan bir yer degil. Suanda mevcut kar kalktığında yazlik lastik alabilirsin. Ayrıca kışlık alıp ekstra masrafa gerek yok. Sadece yazlık al, iyi bir marka al. 

Sana onerim bridgestone almandır. 

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehveniser
    ehveniser's avatar
    Erkek
    • Continental Eco Contact 3 

veya 

Continental Eco Contact 5 serilerini takım olarak tavsiye ederim.Özellikle Eco 5, Eco 3'e göre biraz daha yumuşak bir lastik konfor olarak ama nedense ben Eco 3 ile virajlarda daha güvenli hissediyorum.Az esniyor.

Zaten kendi aracımda şu an Continental Premium SSR kullanıyorum,başka bir marka da kolay kolay tercih etmem herhalde.

Koca hestiy aya bedenem ?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Yerli üretim lastikler iyidir patlas Star Max falan korkmaya gerek yok hocam. Ama pirelli alma sakın çok berbat lüks sınıfları hariç lastikler taş gibi ne yol duruyor ne frene katki sağlıyor. Goodyear da iyidir para yeterse :) 

İmzalar Kaldırılsın!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

Hocam bende clio var michelin energy var şuan gerçekten güzel tavsiye ederim.Arkadaşların bahsettiği gibi yumuşak lastik yol tutuşu çok iyi,ben dağ taşa sürüyorum,vıraja sert giriyorum kaydığını görmedim.

Ben aldığım zaman 4 lastik için 960 lira vermiştim 1 yılda yol yardımı vardı.( 4 lastik değiştirmeni tavisye ederim.)

http://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/michelin-energy-saver-plus?fromTyreSelector=true&brand=RENAULT&selectorMode=byCar&model=clio%20iii&range=clio&engine=1.5%20dci%2085&year=2005%20-%202013&zp=false&fromTyreSegment=1&carId=4W216225&dimensionId=energy-saver-plus-05982-391817-85229&originalFitment=185-60-15-88-H

AslanAmca tarafından 04/Oca/16 13:33 tarihinde düzenlenmiştir

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek

banada bir arkadaş tavsiye etti Michelin Cross Climate

http://forum.donanimhaber.com/m_103481760/mpage_14/tm.htm

yorumlarda fena değil. yaz kış değiştirme derdi yok..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ari41
    ari41's avatar
    Homo

brigstone aldım iyiki aldım 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    majestiquo
    majestiquo's avatar
    Erkek

Hocam kimse söylememiş ama nokian lastiklerine bakmanı tavsiye ederim. Avrupada'ki bağımsız test kuruluşlarının sonuçlarında birçok firmanın lastiklerinden daha iyi not alıyor. Fiyat olarakda diğerlerine göre daha uygun.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

( Kumho ) al.

türkiye şartları için çok iyi.

onun dışında biraz daha üstü olsun dersen BF alabilirisn. gayet iyi ve güzel lastiktir. ayrıca Michelin ile aynı fabrikada üretimi olmaktadır.

Beko - Arçelik gibi :)

THT2005 tarafından 04/Oca/16 14:45 tarihinde düzenlenmiştir

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

goodyear ultragrip 8 kullanıyorum kışlıkta, çok memnunum.

lastik dişi erimemişse çatlamalara bakıyorlar hocam genelde. çatlama varsa lastikte ömrünü doldurmaya başlamış oluyor genelde.

yazlık kışlık al hocma. 4 mevsimde yazın kışlık kısım kışın yazlık kısım bozuluyor deniyor. ben de de öyle oldu keza. 4 mevsim almıştım 2 senede lastikte yol tutuş 0 a indi.

ön lastikler yeniyse arkaya takılır. bu hep böyledir :)

internetten kampanya yada kupon denk getirmeye bak hocam. çok büyük indirim sağlıyor ben 2 takım lastik aldım netten. her takımda 1.5 lastik bedavaya geldi nerdeyse. n11 mesela yıl başında her gün kupon dağıttı değerlendirilebilinirdi mesela bu konuda.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
Toplam Hit: 2759 Toplam Mesaj: 23
lastik