P4 3.0 İşlemcim 72 C

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    prokto
    prokto's avatar
    Erkek
    kasamın 3 yanı açık. hayvani boyutlar da bir fanım var.
    problemden sonra fanımı değiştirdim.şu an 55 - 63 arasında sıcaklık değişiyor. oyun oynarken makina reset atıyor. 19 saat den fazla açık duramıyor. canına tak edip resetliyor napcam ben.
    sizce bu problenin kaynaı nedir ben çözemedim.

Bu imza çok eskidi artık...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    havalar aşırı derece ısındı malum :) kasanın içine bir ek fan taksan sorunun çözülebilir gibi.. olmazsa sulu soğutma sistemlerini araştır

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    metalati
    metalati's avatar
    Erkek
    Slm Aynı Sorun Bende Vardı Pc Kendini Kasma Felan Yapmıyordu Hiç Ama Oyun Oynarken Donuyodu Ama Her Oyunda Donmuyordu.
    Bunun Araştırmasını Yapıp Degerlendirdim Ve Kendime İyi Bir Fan Buldum Ve iki Aydan Beri Kullanıyom Hiç Bir Sorun Yok.
    Sen Gene Şanslısın Benim İşlemci 90 Derecelerde Geziniyodu Ve Nasıl Yanmadığına Şaştık Kaldık.
    Şimdi Ama 47 C Felan.
    Birde Termal Macun Sürdünmü Yeni Aldığın Fanın Altına Ne Fazla Sürcen Nede Az Sürcen.
    Benim Aldığım Fan Bu Çok Memnunun.
    http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?categoryid=1225&ProductID=bd60801
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cLust3R
    cLust3R's avatar
    Erkek
    dün odamın içinde bi yanık kokusu algıladm yaptıgım arastrma sonucu kasanın içinde bişeyler yandıgını anladm :) kapakları fln cıkardım sıcaklarda ısınıor cpu
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek
    fan takıp çıkarırken termik macunu kesinlikle unutma işlemcinin üzerindeki aliminyum soğutucuyu ve fanı güçlendir kasanın içine+ bir fan tak ve yakında yapacağım sulu soğutmay (kendiniz yapabilirsiniz) dene kasa zaten benim soğutmada kapalı kalıcak ve içerdeki hava soğıcak + fan dahil olucak süper bişe olucak her neyse hiçbiri olmadı sulu soğutma al hazırlarından bide kasanı hawadar bir yere koy onların hiç biri olmassa poşete buz doldurup kasanın müsait yerlerine sok yaadaa wantlatör dene ben denediydim 2 saat kazzandırıyo ageof 2 de atinin pasif soutuculu 128 mb lik bi ekran kartı wardı bide oyun efeklerini minimuma indir çözünürlülüğü azalt overclock yapma yaptıysan soğutma ve voltaj değerlerini ona göre ayarla bide fanın altındaki aliminyun pasif soutucuyu temiz bırak mayı unutma her çıkardıındada termik macunu akari bi şekilde sür

tahribat.com a can feda
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    prokto
    prokto's avatar
    Erkek
    aynı dertten koşumda da varmış.O da knigh oynarken 15 dakka sonra pc resetleniyomuş.Bios tan cpu sıcaklığına baktım onda 85 C felandı.Kasanın içini açtım hemen onlarda kocaman en az çapı 20 cm olan köşeleri yuvarlak bi fan vardı.Fanı söktük alttaqi demiri temizledik güzelcene (2 kiloya yakın toz çıktı) sonra taktık sıcaklık 75 e felan düşmüştü.Eski pc lerinden kalma 2 tane fanıda kasanın orasına burasına taktık sıcaklık şimdi 60 küsür derece oldu.Biraz sonra çıkçam mahalledeki tanıdık bilgisayarcıda ne kadar fan varsa topliycam.Takçam benimkinin bi yerlerine.Komşununkini 85 ten 60 a düşürebildiysem kendikimide heralde 72 den 50 ye düşer die bekliyorum ama bakalım ne olcak.

Gece bildiririm sonucu yine.

Bu arada hoca o termik macunu nerde bulcam :D
    Nerelerde bulunur bu termik macun.

Bu imza çok eskidi artık...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kapansaru
    kapansaru's avatar
    Erkek
    termal macun istanbul içinde kadıköy yazıcıoğlu iş hanında bulunabilir ama orası biraz kazıktır karşısında bir han daha var tam karşısında 2 sağındaki han orada daha ucuza bulabilirsiniz, beyaz pislik rengindedir, ısınma sorunu işlemciyle birlikte gelen ısı iletici silikonun (gri renkteki) kalın kalması ve ısıyı iyi iletememesinden kaynaklanıyor, intel işlemciler 170 dereceye kadar yanmaz ancak soketi eritebilirsin yani bir daha işlemci takamayabilirsin onun için ısı olayı önemli, termal macun aldıktan sonra önce işlemci ve soğutucu metali üzerindeki yüzeyi iyice temizle termal macunu çok ince bir tabaka olarak sür, orjinal fanı değiştirmene gerek yok boşuna masraf edersin.

Var olan herşey, yok olmayı hak eder.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hitbaytar
    hitbaytar's avatar
    Erkek
    aga bende de p4 3.0 var - bu türkiye ye ilk gelen 3.0 lardan ve fanı cok boktandı.Oyun felan actıgımda patlayacak gibi oluo kokuodum valla:D sonra gittim 10 milyona cooler master fan aldım babalar gibi şimdi fan 3200 devirde felan calısıo en fazla gördüğüm oydu yani :D.cpu sıcaklıgıda 40-50 arasında gezini.E bide macun lazım dabi...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sheriff
    sheriff's avatar
    Erkek
    bence sorunun fan değil verdiğin ısı derecesi de gayet normal. sorunun büyük ihtimalle power supply. onu değiştir güçlü bir power supply al. asus veya aopen olabilir. reset atmasının en önemli nedeni power olabilir. eğer power değilse elindeki ramlere bak 2 taneyse birini çıkararak dene o da değilse ekran kartını kontrol et. ama öncelikle sağlam bir power supply al büyük ihtimalle sorunun çözülecektir. izmirdeysen özelden msj at yardımcı olayım

Alayına İsyan İnadına Göztepe
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kapansaru
    kapansaru's avatar
    Erkek
    prokto sheriff in söylediklerinden de kaynaklanabilir, bence senin gidiş yolun şu olmalı:

önce biosu bi resetle bi ayar bozukluğu olabilir,

1. makineyi iyice bir kopresör ile temizle tozdan kaynaklanan statik elektrik olmayacağından emin ol. ekran kartının slotuna kadar temizle, cillop gibi olsun.
    2. ramleri tek olarak tak ve o şekilde dene reset atmayı keserse ramdan olabilir, bir de ram yataklarını değiştir kullanmadığın yatakları dene.
    3. başka bir powersupply dene şimdi kullandığından daha güçlü olsun.

üstteki nedenlerden kaynaklanmıyorsa software kaynaklıdır, sorunlu ram oyunu açtığın anda reseti çakar resetten öncede mavi ekranda hata kodunu verir, hata vermeden de resetlediği olur. Power Supply yetersiz ise ilk açılışta resetleme yapar, yada sistem normal açılır da yavaş çalışır hatta oyunlarda sürünür bu ne biçim p4 dersin, 400W psular iyidir.

Var olan herşey, yok olmayı hak eder.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Havalar sicak ben p4 3.0 i kisin burada 70 derece kullaniyordum :) amd 3700 tas gibi 25 derecede calisiyor ;) amd farki :)...kasanin 3 yani acikya onune vantilator koy...5-6 derece sogutur...veya anakartta kullanmadigin aygit varsa cikar...tv karti gibi...

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
Toplam Hit: 3152 Toplam Mesaj: 16