folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Phalcon (Veya Diğer) Framework Hakkında Önerileriniz [PHP]

Phalcon (Veya Diğer) Framework Hakkında Önerileriniz [PHP]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

PHP ile bir projeye oturacağım. Tabi diplomam olmadığı ve yaş da küçük olduğu için 5 senedir olduğu gibi hala kendimi amatör görüyorum. 

Profesyonel ciddi bir iş yapabilmek için (kendi adıma profesyonel. sonuçta kendimi geliştiriyorum sadece) frameworklerle çalışmayı düşünüyorum.

CSS: Bootstrap olacak kesin. Javascript kütüphanesi: jQuery zaten o Allahın emri :) Peki PHP framework?

Ben C tabanlı falan filan derken Phalcon'a ikna oldum. Baya zorlıcak gibi geliyor ama codeIgniter gibi rahatsız edici değil hiç değilse oturaklı geliyor. yii'den nefret ediyorum öğh kusmuk geliyor sebebini bilmiyorum. Laraveli kullanmak nasip olmadı. Müridlerden birinin frameworkü kaisedon maalesef geliştirilmiyor aslında beğenmiştim :D Phalcona bir de Volt diye template Engine koymuşlar tadına doyum olmaz beğendim.

Aslında bunların hiçbirine ihtiyacım yok (framework veya kütüphane olarak css ve javascript hariç php için diyorum). Yani olmasa da olur bir framework.  Zor da olsa geç de olsa hatta belki çok daha hızlı olur neticede yeni şeyler öğrenmem gerekecek. Ama tek maksatım şu: spagetti kod olmasın ve dışarıdan bakan da "Nası kod yazıyon amatör müsün nesin!?" demesin. (daha önce çok gülünç duruma düştüm napim kodlarken kaybediyorum kendimi millet de okuyamıyo bu ne la diyo.) Ayrıca işin tutabilirliği var. Kendimi geliştireyim derken bi bakmışın sistem tutmuş public olmuş ekipler falan güzel hayallerim var yani :)

Özet:

1-) Phalcon Framework hakkında görüşleriniz bilgileriniz tecrübeleriniz varsa paylaşabilirmisiniz.

2-) Hangi PHP Framework tavsiye edersiniz?

(Frameworkte aranan özellikler Hızlı olacak, stabil olacak, esnek olacak, uğruna milyarlar gerektirmeyen hemen her projeye cevap verebilecek)

iyibu! yeniden..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Akşam iş bitişi bir gözatıverin şu konuya diye yukarı

iyibu! yeniden..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hatayi
    hatayi's avatar
    Erkek

cakephp

symfony... var, tabi bakmışındır. bence bu ikisi güzel.

Tarikat-ı Aliyyeyi Tahribadiyye
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Kendin yaz bir mvc framework kullan hocam.

while (1<2)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı

Kendim template engine yapıyorum diye güldüler hocam sen framework diyorsun :)

iyibu! yeniden..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Up olsun

iyibu! yeniden..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    B0LDPiL0T
    B0LDPiL0T's avatar
    Erkek

Phalcon kullanmadım ama sanıyorum en hızlısı buydu.

hız için kullacağın cacheleme biçimi, seçeceğin http ve db server da önemlidir. 

ayrıca bir noktada takıldığında doküman bulma sorunu yaşamayacağın bir framework seçmelisin. 

zend ve symfony arasında bir tercih yapmanı öneririm. 

Kendine özgü fikir ve görüşü olmayıp, sadece başkalarının ağızlarının içine bakarak yorum yapabilmek nasıl bir duruştur, nasıl bir kişilik profilidir hiç anlayamamışımdır.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    redsox
    redsox's avatar
    Erkek

çizik

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    KrypT bunu yazdı

Template engine lüzumsuz hacımda mvc framework zor bir şey değil. Ben internette bulup customize ettiğim iki üç dosyadan oluşan bir framework kullanıyorum öyle isimli falan değil.

while (1<2)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı
    KrypT bunu yazdı

Template engine lüzumsuz hacımda mvc framework zor bir şey değil. Ben internette bulup customize ettiğim iki üç dosyadan oluşan bir framework kullanıyorum öyle isimli falan değil.

Mantıklı aslında. Şu phalconu tam bi çıkarayım neymiş ne değilmiş. 

Bilgi sahipleri bişiler çiziktirse şuraya iyi olacak aslında ama.

iyibu! yeniden..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

Zend, symfony, codeignter kullanıp daha sonra laravele geçen biri olarak kesinlikle laravel öneriyorum. 

Routerları çok esnek. Composer gibi bir nimet var istediğin kütüphaneyi basit bir komutla dahil edebiliyorsun.

Eloquent, tek satır sql yazmadan bütün veritabanı işlerini halledebiliyor ve ilişki biçimleride çok verimli

Migration, event, queue vs. vs anlat anlat bitmez

laravel.com

laravel.gen.tr

tavsiyeme uy bana çok dua edeceksin :) sorular için yardımcı olabilirim

Toplam Hit: 1853 Toplam Mesaj: 19