Php Artık Ölüyor Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek

Herkese selam,

Biraz kafa yoralım istedim. Php sizce bundan yıllar sonra ölecek mi? yanlış duymayıysam artık millet web proje geliştirirken python django kullanmaya başlamış. Yani sizce php ölüyor mu?

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek

Kimmiş o millet?

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    emrah20 bunu yazdı

Kimmiş o millet?

hatırlamıyorum bir internet sitesinde okudum. Hatta instagram, youtube gibi bazı büyük siteler django kullanıyormuş

Do majör soylu ve açık sözlü , Do minör patetik , Re majör parlak , Re minör melankolik , Mi bemol majör soylu ve patetik , aydinlik ama soylu ve karamsar tonmu lazim ozaman; mi majör , Mi minör doğanin ilk minör tonu olmasina karsin biraz melankoliktir , Fa majör karışıktır , Fa minör hepsinden patetiktir , Fa Diyez majör iste güçtür çünkü degiştirgeçlerle asiri yuklenmistir , Si majör parlak ve oyun bozannn :))
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Django uzun süredir kullanılıyor. JS tabanlı frameworkler, c#, python vs hepsi kendi kulvarında ilerliyor. 2005 li yıllarda klasik asp yazarken de php için böyle muhabbetler duyuyordum ben. 

Klasik asp öldü, çünkü bir şirkete aitti ve desteğini çekince bir anlamı kalmadı o dilin. Ayrıca yerine gelen dil ona göre çok çok daha iyiydi. 

Php 7 ile bence ivme kazandı php. Ayrıca WordPress internet siteleri arasında çook ciddi bir kullan oranına sahip. Yazılımcılar içinde Laravel ve Symfony gibi framework lar var. Ayrıca PHP community de iyi, nerdeyse her konuda bir paket veya her sorunda önceden verilmiş cevap veya cevap verecek birçok kişiye ulaşılabiliyor. 

Bence şuan için PHP kullanım oranı iyi. Daha güzel özellikler eklenebilir elbet ama PHP 8 ile ilgili yazılarda çokta kayda değer yenilikler görmedim. Performans açısından iyileştirmelerden bahsediliyor ama PHP 7 nin getirdiği kadar büyük ses getirmeyecek sanırım.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Django uzun süredir kullanılıyor. JS tabanlı frameworkler, c#, python vs hepsi kendi kulvarında ilerliyor. 2005 li yıllarda klasik asp yazarken de php için böyle muhabbetler duyuyordum ben. 

Klasik asp öldü, çünkü bir şirkete aitti ve desteğini çekince bir anlamı kalmadı o dilin. Ayrıca yerine gelen dil ona göre çok çok daha iyiydi. 

Php 7 ile bence ivme kazandı php. Ayrıca WordPress internet siteleri arasında çook ciddi bir kullan oranına sahip. Yazılımcılar içinde Laravel ve Symfony gibi framework lar var. Ayrıca PHP community de iyi, nerdeyse her konuda bir paket veya her sorunda önceden verilmiş cevap veya cevap verecek birçok kişiye ulaşılabiliyor. 

Bence şuan için PHP kullanım oranı iyi. Daha güzel özellikler eklenebilir elbet ama PHP 8 ile ilgili yazılarda çokta kayda değer yenilikler görmedim. Performans açısından iyileştirmelerden bahsediliyor ama PHP 7 nin getirdiği kadar büyük ses getirmeyecek sanırım.

asp.net hiç bilmem. Mesela asp.net'de frameworkler var mı? var ise php ile kıyaslarsak sayıları nasıl. Asp.net mi daha çok framework'e sahip yoksa php mi?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Hocam Php oluşturduğu yillik bilmem kaç milyar dolarlık ekosistemi mevcut. 

Sahip olduğu devasa bir community var. Sadece wordpress, prestashop, opencart ve magento gibi opensource yazılımların plugin ve temalari ve uzerinde dönen ticaret yıllık 200 milyar doların üzerinde.  

Hakiyle php ölmesi django gibi dillere kayması cok uzun sürer. 

Belli bir firmaya ait değil çekirdek takiminda bile yüzlerce developer mevcut.  Wordpress'in bile core tarafinda 500 tane geliştirici var neredeyse. 

Php ölüyor diyen dış güçlerdir.  

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EcHoLL
    EcHoLL's avatar
    Erkek

php 7.4 ile resmen alis harikalar diyarına geçti bırak ölmeyi

insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

ölmekten kastın nedir? php'nin bir sahibi yokki kapatıp gitsin ya da güncellemeyi kessin? nasıl ölecek yani, hiç anlamadım.

biraz r10 liseli konusu gibi olmuş. 

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    neverland bunu yazdı

ölmekten kastın nedir? php'nin bir sahibi yokki kapatıp gitsin ya da güncellemeyi kessin? nasıl ölecek yani, hiç anlamadım.

biraz r10 liseli konusu gibi olmuş. 

kullanım oranı azalacak mı anlamında

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    arkinfes bunu yazdı

Herkese selam,

Biraz kafa yoralım istedim. Php sizce bundan yıllar sonra ölecek mi? yanlış duymayıysam artık millet web proje geliştirirken python django kullanmaya başlamış. Yani sizce php ölüyor mu?

hayır amına koyim hayır. ölmeyecek, şu an php nin yerini alabilecek hiç bir dil, platform yok. almaya çalışan herhangi bir dil, platform da yok

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arkinfes
    arkinfes's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    arkinfes bunu yazdı

Herkese selam,

hayır amına koyim hayır. ölmeyecek, şu an php nin yerini alabilecek hiç bir dil, platform yok. almaya çalışan herhangi bir dil, platform da yok

Hocam sakin :D damarına mı bastım ne oldu ya :D

Toplam Hit: 12955 Toplam Mesaj: 70
php python django