folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Pik Döküm Yapacam Bilgisi Olanlar Yardım.

Pik Döküm Yapacam Bilgisi Olanlar Yardım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    Arkadaşlar Dökümcü değilim ama iyi kalıpçıyımdır, Pikten Döküm yapacam bana Olayı anlatabilecek Bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse Minnettar kalacağım, Şimdiden Teşekkür ederim.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    Arkadaşlar İnşaatle ilgili Kalıp ve Döküm değildir yannış anlamalar olmasın, Pik Metalimsi bir malzemedir, Oyulmuş kabartılı şekillere Dökülür Alınır Pik Dökümden Süsleme Yapılabilir pek çok işte Kullanılabilir aletler Yapılabilir.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

pic denmi bahsediyorsun hoca. yoksa bilmediğim başka pik mi var mekanik :

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    mayrip bunu yazdı:
    -----------------------------

pic denmi bahsediyorsun hoca. yoksa bilmediğim başka pik mi var mekanik :

Valla Saygıdeğer Mayrip Kardeşim Yazılışı Pik midir nedir Tam olarak bilmiyom dersem, Tarzanlığıma verde Sanırım aynen Bildiğin oluyo gibi bişey bence.  

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kantar31
    kantar31's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hocam eğer ağırlık (halter plakası) dökmek gibi bi niyetin varsa,tavsiyem git hazır al çünkü astarı yüzünden pahalıya geliyor bu zımbırtının. zamanında pik dökümcü aramakla çok vakit geçirdim ama kilosu 2-2.5 lira arası demirin diğeriyle aynı fiyata geliyor. aklında bulunsun =)

uzun bi süre daha yokum ehtiyarlar... iade-i yorum yapamadıysam kusura bakmayın
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek

shockman bunu yazdı:
    Arkadaşlar Dökümcü değilim ama iyi kalıpçıyımdır, Pikten Döküm yapacam bana Olayı anlatabilecek Bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse Minnettar kalacağım, Şimdiden Teşekkür ederim.
    Hacı anlaşılan aynı meslekteniz yazılışıda pik veya demirdöküm de deniliyor.Ama ben bu dökümun yapılışı konusunda bilgiye sahip değilim sadece konu zıplasın diye yazdım.

Ama kaba taslak bilgi vermek gerekirse pik özel bir toz var onu şekillendiriyorsun ve sertleşiyor onun içine dökülüyor sonrada o sertleşen tozu kırıyorsun parça karşında.

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    kantar31 bunu yazdı:

hocam eğer ağırlık (halter plakası) dökmek gibi bi niyetin varsa,tavsiyem git hazır al çünkü astarı yüzünden pahalıya geliyor bu zımbırtının. zamanında pik dökümcü aramakla çok vakit geçirdim ama kilosu 2-2.5 lira arası demirin diğeriyle aynı fiyata geliyor. aklında bulunsun =)

Vay be Hocam nereden alınır bu Pik Yapma Tozu felan bana ayrıntılı bilgi verirmisin Halter felan değil Tam tersi ince Süsleme gibi düşünebilirsin. Bana Çok Acayip gerekli, Bu konuda Bilgin varsa Rica ediyorum Ayrıntı verirmisin çünkü hiç daha Önce Pik Döküm yapmamıştım Malzemeleri Alıp yapmak istiyorum, Bu arada Umut verici Cevabın için Minnettarım.  

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    NetBABA bunu yazdı:

shockman bunu yazdı:
    Hacı anlaşılan aynı meslekteniz yazılışıda pik veya demirdöküm de deniliyor.Ama ben bu dökümun yapılışı konusunda bilgiye sahip değilim sadece konu zıplasın diye yazdım.

Ama kaba taslak bilgi vermek gerekirse pik özel bir toz var onu şekillendiriyorsun ve sertleşiyor onun içine dökülüyor sonrada o sertleşen tozu kırıyorsun parça karşında.

Net Baba Hocam Konuyu benim için bir Ara Zıplattığın için Müteşekkirim Çok Sağol. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cyrpt
    cyrpt's avatar
    Erkek

Hocam sen net bir sekılde ne yapmayı planlıyorsun anladıgım kadarıyla elımden geldıgınce yardımcı olmaya calısayım...

Edit: Birkere dökeceğin malzemenin türüne göre eritme sıcaklıığına ulaştıracak fırın 1 numaralı koşul.... Diğerlerini senin ne döküleceğine (şekline,boyutlarına,sayıya) göre belirlersin 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    cyrpt bunu yazdı:

Hocam sen net bir sekılde ne yapmayı planlıyorsun anladıgım kadarıyla elımden geldıgınce yardımcı olmaya calısayım...

Edit: Birkere dökeceğin malzemenin türüne göre eritme sıcaklıığına ulaştıracak fırın 1 numaralı koşul.... Diğerlerini senin ne döküleceğine (şekline,boyutlarına,sayıya) göre belirlersin

SaygıDeğer Hocam evet işte bu tür ayrıntılar arıyorum, Kaç Derecelik Isı gerekiyor, Malzemeleri nedir felan işte bu bağlamda bir pik Dökümü Kaliteli bir şekilde Almak istiyorum, Vede Merak sardım dersem yeterli olurmu, Kara Kalem Ressamlığı Aştım Pik Şekiller Makine Modellemeleri yapmak gibi ihtiyaçlara Hazırlık ediyorum. Uraşmayı Yaratmayı seven bir kişiliğim vardır. Saygılar.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cyrpt
    cyrpt's avatar
    Erkek
    shockman bunu yazdı:
    cyrpt bunu yazdı:

SaygıDeğer Hocam evet işte bu tür ayrıntılar arıyorum, Kaç Derecelik Isı gerekiyor, Malzemeleri nedir felan işte bu bağlamda bir pik Dökümü Kaliteli bir şekilde Almak istiyorum, Vede Merak sardım dersem yeterli olurmu, Kara Kalem Ressamlığı Aştım Pik Şekiller Makine Modellemeleri yapmak gibi ihtiyaçlara Hazırlık ediyorum. Uraşmayı Yaratmayı seven bir kişiliğim vardır. Saygılar.

Hocam verdiğin bilgilerle sana pek yardımcı olabilcek bir kişi bulamazsın ama sana yol göstermeye calışayım..

ilk olarak ne dökeceksın ona karar ver. Neden diyecek olursan dökmeyi planladığın parçanın yüzey kalitesi önemlimi, ince detaymı var yoksa direk kaba bir parçamı? (misal vereck olursak bir balık vb. bir parçamı dökeceksin yoksa dişli çarkmı?) sonra malzemenin sağlamlığı nasıl olacak? sağlamlığına uygun bir dökülecek malzeme belirlemen lazım ( demirmi dökeceksin ? titanyummu? :) ) dökecegin malzemeye uygun, şekle uygun , sayıya göre maliyeti ucuze gelecek bir kalıp seçmen yada yapman lazim (kalıbın sılıkondanda olabılır özel bir kömürdende metaldende) ve tabi birde dökeceyin malzemeyi eritmek için yeterli ısıyı verecek bir fırına ihtiyacın var! Misal kurşun nun erime ısısı çok düşüktür ocakta bile ısıtarak erite bilirsin (ocakta denemeni tavsiye etmiyorum sonra validen senin şeklini değiştirmeye çalışabilir :).... anlıyacağın belirlemen gereken bazı şeyler var! uzmanlık alanım değil ama bizim bölümün alanına giridiği için az çok bilgi sahibiyim. Sen eğer dökeceğin şekli ve dökmek için kolay bulabileceğin bir malzeme belirleye bilirsen elimden geleni yaparım... Kurşun piyasada kolaylıkla bulabileceğin en ucuz en düşük erime sıcaklıgına sahip malzemedir. özel Kömürden yapabileceğin bir kalıpla döke bilirsin. Özel kömürüde diğer kalıp türlerine göre oldukçada ucuzdur ama detaylı şekiller içim metalden bir kalıpta dökmen lazım.

Edit: Eger yapa bilirsen tahtadan bir kalıp yap (razgele harflerde olabılır kolay olsunda ) denemek amaçlı mumu veya silikonu erit ve dök ilk denemelerini ucuz yollarla yap. kalıbı yaparken takılırsan bana ulasa bilirsim. msn yı pm den atıyorum....

Toplam Hit: 4302 Toplam Mesaj: 21