Pilli Lambayı Kabloluya Çevirme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FrodoTheYuzuksuz
    FrodoTheYuzuksuz's avatar
    Erkek

Elimde 3 adet AA Pil ile çalışan güzel bir lamba var, kamp tipi. Ancak piil derdinden kurtulmak için bunukablolu hale getirmek istiyorum. Nasıl yapabilirim fikri olan var mı? Elimde 12 V 1 amper çıkış veren bir adaptör var. Ona bağlamayı düşünüyorum ama anasını da ağlatmaylım, önce sizlere sorayım isterdim.

Varmı bu işlerden anlayan?

Acı Çekene Saygı
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Pil yatağını görelim bi.

Artilara jumper at, eksilere de jumper at, adaptore bagla.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

1 aa yaklaşık 1.5 volt veriyor.

Muhtemelen seriler bunlar. 

3*~1.5 = ~4.5-5 V arası bişi lazım sana.

telefon adaptörleriyle çalıştırırsın.

5v 1amp veriyorlar.

end tarafından 06/Kas/21 23:58 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FrodoTheYuzuksuz
    Erkek

@end; yoh paralel, AAA imiş ama ikisi de 1.5 volt zaten, telefon adaptörü mantıklı. hemde usb. Ama bilemedim usb lerin kablo yapısı daha değişik oluyor "kırmızı mavi siyah topraklama" şeklinde vermiyor, bir ton renk oluyor.

FrodoTheYuzuksuz tarafından 07/Kas/21 02:17 tarihinde düzenlenmiştir

Acı Çekene Saygı
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Bağla 12v da hayatın ışıklansın :)

hiçbir şey bilmiyorsan bile kes usb kablosunu atıyorum 1. kablo sabit 2.3.4, 2. kablo sabit 1.3.4. gibi kombinasyonları dene ama denerken anlık dokundur çek. Elbet bir şekilde cihaz çalışır. Anlık değdirdiğin için de ters bağlasan bile sorun olmaz yanmaz hemen. Genelde siyah ve kırmızı olur, kırmızı artı siyah eksi olacak şekilde, diğer 2 kablo data kablosudur onlar zararsızdır. Varsa elinde eski tip bir ampül onunla da denersin kabloları bulursun uçları. Keşke avometren olsa tek seferde çözersin. 

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FrodoTheYuzuksuz
    Erkek

Liquid ışıklanır da ömrü az olur, bana uzun süre gidecek lazım =) Bildiğim kadarı ile voltaj arttıkça ısınması da artıyor o yüzden 3 paralel pil kadar volt ve amper verilmeli. ama nasıl çevireceğimi bilmiyorum :)

Keşke dediğim nokta avometre değil, lisede ki elektornik derslerini dinleseymişim nokta. "yazılımcı olcam ne işime yarıycak bunlar yiaa" dan nerelere geldik :D

Acı Çekene Saygı
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    FrodoTheYuzuksuz bunu yazdı

@end; yoh paralel, AAA imiş ama ikisi de 1.5 volt zaten, telefon adaptörü mantıklı. hemde usb. Ama bilemedim usb lerin kablo yapısı daha değişik oluyor "kırmızı mavi siyah topraklama" şeklinde vermiyor, bir ton renk oluyor.

Paralel olduğunu nerenden uydurdun bilmiyorum ama paralel değil seri bağlı onlar.

1.5v * 3 = 4.5v

elinde 12v adaptör varsa 12v --> 5v dönüştürücü alıp belirtiğim yerlere bağlayacaksın.

Şöyle birşey alabilirsin.

https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/dc-dc-arac-usb-modulu-9v-12v-24v-gerilimi-5v-voltaj-dusurucu-3a-P479016787

o adaptörü kullanmak istemezsen de direk usb kablosunun (veya soket alabilirsin) power uçlarını polariteye uyugn olarak bağlarsan sıkıntın çözülür.

"Ama bilemedim usb lerin kablo yapısı daha değişik oluyor "kırmızı mavi siyah topraklama" şeklinde vermiyor, bir ton renk oluyor."

torpedo_XL tarafından 07/Kas/21 06:10 tarihinde düzenlenmiştir

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

illa adaptör olması mı lazım peki ? 

Benzeri bir durum için gücü usb girişi üzerinden ayarlamıştım ben. Bir ucu micro usb bir ucu normal USB girişi olan kablosunun micro usb kısmını kesip + - uçlarını lambanın + - uçlarına bağladım. Diğer 2 tane data ucunu kısa devre olmasın diye izole ederek kestim. Ek olarak 5V 500mA değerleride tutuyordu. USb girişi olan ve güç veren herhangi bir elektronik cihazda kullanabiliyorum. Powerbank, bilgisayar, televizyon, modem...

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FrodoTheYuzuksuz
    Erkek

torpedo_XL cahillik zor zaanaat, dediğim gibi keşke girseydim elektornik derslerine :D eyvallah teşekkür ediyorum.. bu dediklerin uyuyor sanırm, bununla devam edeceğim.

@hypnot1c; yoo gerek yok yeter ki çalışsın mantığındayım. USB de olur yani.

Acı Çekene Saygı
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    metalkolik
    metalkolik's avatar
    Erkek

torpedo_XL cahillik zor zaanaat, dediğim gibi keşke girseydim elektornik derslerine :D eyvallah teşekkür ediyorum.. bu dediklerin uyuyor sanırm, bununla devam edeceğim.

Yaptıktan sonra paylaşırmısın sonucu. takibimde. bende çocuk için şekilli avize almıştım ama 3 AAA pilli çalışıyor ve hemen bitiyor piller. atmayada kıyamıyorum. eğer prizli haline çevirebilirsem çok işime yarayacak.

metal, bir müzik türü değildir bir yaşam tarzıdır, bırak seni yönlendirsin.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    metalkolik bunu yazdı

Yaptıktan sonra paylaşırmısın sonucu. takibimde. bende çocuk için şekilli avize almıştım ama 3 AAA pilli çalışıyor ve hemen bitiyor piller. atmayada kıyamıyorum. eğer prizli haline çevirebilirsem çok işime yarayacak.

Ev de eski bir ev telefonu vardı panasonic bilmem ne kablosuz şarjlı bi gün YouTube da ilginç basit şeyler yapan videolar izliyorum eski bir tane el feneri 3 tane kalem pille çalışıyor led lambalı hoş bir ışığı tüketimi güzel uzun süre kullanılan ben şarjlı pillerden kullanıyordum söktüm baktım devresinde buna paralel güç verebilirim dedim hem pil sayısı artacak hem de enerji o deck telefon içinden 3 tane yapışık lityum pil ve kablolarını söktüm bu bu pilleri fenerin alt kısmına eriyip plastiği kalıp haline getirip japon yapıştıcısı ile birleştirdim.öncesin de pillerin uçlarını eksi kısmını devrenin altındaki pil bağlantısına artı kısmını da ışık test ile devrenin üst kısım da tek noktadan devreye verdim bunu yapalı ağustosta hala çakılıyor dağda bağda kampta kullandım hala enerji full benim bunu yapmakta ki asıl amacım şarjlı yapmaktı bunu da yaparsam anlatırım. 

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
Toplam Hit: 1560 Toplam Mesaj: 13
akım pil