folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Ram In Bilgisayara Etkisi

Ram In Bilgisayara Etkisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

Hocalar şimdi ram ın ne olduğunu ne iş yaptığını biliyorum. Amason zamanlarda hem kullanıcı hemde satıcı yönünde ram lerin yüksek gb sayılarla alınıp satıldığına ve bunun sanki süprt bilgisayar yarattığını duydum(!)  Demem o ki atıyorum i5 işlemcili 1.9 yada biraz daha iyi cpu oan bir bilgisayara 32gb ram takmanın mantığı nedir? Makina daha mı hızlanıyor uygulamada. Tamamdır 1gb ram ile 8 gb ram arasında dağlar kadar fark var kullanırken ciddi olarak fark ediyoruz ama 32gb ram tamamı dolmadığı sürece kullanıcıya ne gibi fayları olacaktır. Sonucta buda bir hdd mantığı gibi değil mi yani 1 petabayt hdd ne işime yarar kullanmadığım sürece. Ramların mhz leri yüksektir ddr ları yüksektir anlarım ama abartı sayılarda gb yüksek olması gerçektn bir iş görüyor mu?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Ram en ucuz parça. Bilerek bol tutuyorlar ki müşteri cihazı incelerken "vay bunda 16 cingilbört rem varmış vovvarey" desin. Ramden ziyade önemli olan SSD.

mkyb tarafından 24/Mar/17 16:56 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Ram en ucuz parça. Bilerek bol tutuyorlar ki müşteri cihazı incelerken "vay bunda 16 cingilbört rem varmış vovvarey" desin. Ramden ziyade önemli olan SSD.

oyuncu bilgisayarı topluyorsan en önemlisi Ekran kartı>işlemcidir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Bu cümleye kalıbımı basar giderim

Titanyumun gücü adına!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    ArduouS bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

oyuncu bilgisayarı topluyorsan en önemlisi Ekran kartı>işlemcidir.

Evet. Birde bu ram olayının "ekran kartım 2 gigaböğürtlen GTA beş açar mı" versiyoncularıda var.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

@clogu ukalalık olarak görmezsen benim bu konudaki fikrim şu: özellikle yüksek hacimde veri ile işlem yapılması gerektiğinde, en hızlı ve öncelikli şekilde veriye ulaşılabilmesidir. işlemcide veri yapılan karşılaştırma vb mantık ve matematik işlermlerinin sonuçlarını yada ihtiyaçlarını en hızlı şekilde en uygun ve öncelikli yapıdan temin etmek ve depolamak görevi sanırım. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

RAM'a yazılan bilgiyi "bellenmiş" bir bilgi giib düşün.. HDDi ise hatıra defteri

7 kere 8 i sorsam hamen 56 dersin

yok bilmiyorsan hatıra defterindi karıştırıp kerat cetveline [ çarpım tablosuna ] bakman lazım..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

@clogu ukalalık olarak görmezsen benim bu konudaki fikrim şu: özellikle yüksek hacimde veri ile işlem yapılması gerektiğinde, en hızlı ve öncelikli şekilde veriye ulaşılabilmesidir. işlemcide veri yapılan karşılaştırma vb mantık ve matematik işlermlerinin sonuçlarını yada ihtiyaçlarını en hızlı şekilde en uygun ve öncelikli yapıdan temin etmek ve depolamak görevi sanırım. 

Hocam Estagfurullah. Şimdi hem teoride düşününce ram miktarının yüksekliği @Itcelik hocamın da dediği gibi hdd ye gitmeden hızlıca cevap almak kabaca. Ama bunun bir üst sınırı vardır heralde. Mesela suan kullandığım pc i5 2.9 4 çekirdek bi makina. üzerinde 8gb ram var. En fazla android stuio ve visual studio kullanıyorum. hdd var ssd değil. Ben tutup bu makinaya 8gb daha takviye etsem hızlanacak mı? Çünkü genel olarak task manager tarzı bir program ile kontrol ettğim kadarıyla cpu zaman zaman fullese de hdd zaten win10 yzünden hep yüksek ram kullanımı en baba 7gb falan gördüm. yani sistem benim makınanın sınırına ulaşamazken daha büyüğünü takmak çözüm mü? 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

İşin yazılım tarafı da var tabi.. yazılım senin 8çekirdeğin 8ini de optimum kullandırtabiliyor mu? Aynı şekilde rami..

Aslında son 5 -6 sene içinde teknoloji bir makas değiştirdi.

Ssdlerden önce gündemde ramdiskler vardı .. ben de onlardan yana idim ama SSD öne geçti..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Yapacağın işe göre değişir. Mesela ben photoshop kullanıyorum 36 Mp fotoğrafı tek tek açıp işleyip kapatıyorum 16 GB yeterli benim için. 8 GB ram kullansam tek fotoğraf işlerken çok sıkıntı olmaz belki ama albüm tasarımı yaparken 3-5 fotoğrafla çalışırken ram dolunca harddiske geçeceği için yavaşlama olur. 32 GB ram kullansam fotoğrafları işlerken de 3'er 5'er tane açıp işleyebilirim. Ama oyun oynuyorsan ya da ramde çok işlem yapmayan programlar kullanıyorsan 16'dan fazlası gereksiz. Normal kullanım için bana sorarsan 16 GB şu an için fazlasıyla yeterli. Bir de 2 kanal 3 kanal olması farkeder. Anakart 3 kanalsa mesela 8+8+8, çift kanalsa (geneli çift kanal) 8+8 takabilirsin. Tek 16 GB'a göre daha hızlı olur.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Genelde sistem en düşük parça hızına göre çalışır işlemci-ram-HDD üçlüsünde.Yani i3 işlemcin,SSD in ve 16 gb ramin olsa o sistemden  pek performans alamazsın çünkü işlemci dandik.

Ama şöyle bişey var senin SSD var,i7 işlemci var 8 gb ram mi daha iyi 16 gb mi desen Photoshop,bazı 3D animasyon programları ve özellikle Android Studioda 16 çok daha fazla performans verir.Aynı sistemle internette takılma arasında ne fark olur dersen 16 ile 8 arasında fark olmaz.

Toplam Hit: 1719 Toplam Mesaj: 12
ram