folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Rust (Programlama Dili)

Rust (Programlama Dili)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Cemaatte C, C++ ile ilgilenen muridler var, Rust hakkindaki fikirlerini merak ettim.

Forumda arayıp rust ile ilgili açılmış başlık göremeyince ülke gündeminden azıcık uzaklaşıp programlama konuşalım istedim.

vatandaşa kafam girsin!..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Gecen yaz seminerde elemanin biri elektronik yazilim icin anlatti. Yillardir yazilim ve elektronikle ugrasan biriyim ama bana acayip zor geldi. Zaten anlatan kisi de demisti baya bir zor ve detayli dil diye. O da ögrenim asamasinda cok cile cekmis :) 

Ben rust'u blockchain icin ögrenme niyetindeyim aslinda. Elektronik ve blockchain harici hangi alanlarda ise yarar bilmiyorum. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

üç sene yedi ay sonra derinlemesine dahil olacağım dildir. sistem programcısı olacağım ben diyenler için ekmeği yenebilecek bir dil olabilir (2 4 yıl daha sabretmeniz de gerekebilir net bir şey diyemem) ben bunu 80 yaşıma kadar kullanırım tabi bunun yeri desktop yada mobile değil... bellek yönetimini rust'a bıraktığında bu işi hatasız ve otomatik yapıyor, concurrency desteği çok güzel, type sistemini beğendim. dosya bazlı modüler yapı sunuyor yani modülleri header dosyalarıyla tanımlama ihtiyacın yok c++ daki gibi değil... Modül içinde gizlilik opsiyonu sunuyor bu çok güzel bir şey daha güvenli kod yazmana olanak tanıyor. Gelişmiş sayılabilecek güçlü bir paket yönetim sistemi var yani şu haliyle c++ dan epey iyi görünüyor. dış incelemeyle otuz kırk programcığın c++ dan rusta çevrilmiş halini incelemekle çok fazla şey söylemek mümkün olmasa da ben öğrenimini sabır ister sınıfına sokarım. alplik dil.

şunları da eklemeden etmeyeyim rust çok hızlı radikal şekilde gelişen ve değişen bir dil; sürümler arası ciddi farklar doğurabilecek bir dil; oturması dört yılı alabilir bu ne sonuç doğurur bakalım:

2023 de programı yazdın. rust 2024 de yeni sürüm yayınladı kodun çalışmayabilir, yani öyle böyle revizyon geçirtmen gerekebilir bu mutasyonların sonucu evrim yani tümüyle başkalaşım.

2023 de yazdığın programı 2024 de revize ettin artık 2024 sürümde de compile edilip çalışıyor ve 2025 geldi yeni sürüm :D:D onda da radikal değişiklikler var ve yine programın compile edilemiyor yine revize istiyor :))

hadi al baştan mı yapacaksın.  rust beni öğren mini mini şeyler yaz toollar yaz benimle ama dev projelere girme ben senin canına okurum diyen bir dil bu. oturduğu vakit öğrenirim dersen geç kalacağın oturmadan öğrendiğinde ise zamanını hamm diye yutacak bir dil. bu konunun bir diğer tarafı da golang google rust a nasıl bakıyor buna da bakmak lazım acaba yaşama şansı tanıyacak mı bunu da düşünmek lazım...

RETRET tarafından 02/Şub/23 02:23 tarihinde düzenlenmiştir

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

şunları da eklemeden etmeyeyim rust çok hızlı radikal şekilde gelişen ve değişen bir dil; sürümler arası ciddi farklar doğurabilecek bir dil; oturması dört yılı alabilir bu ne sonuç doğurur bakalım:

2023 de programı yazdın. rust 2024 de yeni sürüm yayınladı kodun çalışmayabilir, yani öyle böyle revizyon geçirtmen gerekebilir bu mutasyonların sonucu evrim yani tümüyle başkalaşım.

2023 de yazdığın programı 2024 de revize ettin artık 2024 sürümde de compile edilip çalışıyor ve 2025 geldi yeni sürüm :D:D onda da radikal değişiklikler var ve yine programın compile edilemiyor yine revize istiyor :))

hadi al baştan mı yapacaksın.  rust beni öğren mini mini şeyler yaz toollar yaz benimle ama dev projelere girme ben senin canına okurum diyen bir dil bu. oturduğu vakit öğrenirim dersen geç kalacağın oturmadan öğrendiğinde ise zamanını hamm diye yutacak bir dil. bu konunun bir diğer tarafı da golang google rust a nasıl bakıyor buna da bakmak lazım acaba yaşama şansı tanıyacak mı bunu da düşünmek lazım...

niye major surum degisikligi oldugunda projeni bastan yaziyorsun ki? eski surum compiler ile devamke :D :D

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı

niye major surum degisikligi oldugunda projeni bastan yaziyorsun ki? eski surum compiler ile devamke :D :D

küçük projelerde dediğin doğru büyük proje düşün 6-7.000 ekranlı projeyi yazdın, versiyon farkları da patladı gitti. bir sene eski sürüm compiler ile yürürsün sonra ne edecen gelişen dili gelişmemiş eski şekliyle yazıp eski compiler  ile mi devam edicen. :) düzeltmekle baştan yazmak arasında pek fark yok evrim geçirince...  sola bak çok fena çok :D https://releases.rs/#rust-versions

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WhiteRabbit
    WhiteRabbit's avatar
    Dişi

Edit: yanlis hesap

WhiteRabbit tarafından 02/Şub/23 05:00 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    end bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı

küçük projelerde dediğin doğru büyük proje düşün 6-7.000 ekranlı projeyi yazdın, versiyon farkları da patladı gitti. bir sene eski sürüm compiler ile yürürsün sonra ne edecen gelişen dili gelişmemiş eski şekliyle yazıp eski compiler  ile mi devam edicen. :) düzeltmekle baştan yazmak arasında pek fark yok evrim geçirince...  sola bak çok fena çok :D https://releases.rs/#rust-versions

Gelişmeden kastın ne ola ki hocam? Çalışıyorsa, güvenlik zafiyeti yoksa yeğdir ki.

İlle de güncel olsun, yeni sürümde çok seks özellikler gelmiş, her yapmak istediğimi pratikleştiriyor diyorsan haklısın tabii.

Onun dışında 3-4 yıl gider yani :))

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

RUBY 

İçin ne düşünüyorsunuz gençler lan? Hobi ya da az daha güçlü falan uğraşılır mı?

Kurtlar tasma takmaz....
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

RUBY 

İçin ne düşünüyorsunuz gençler lan? Hobi ya da az daha güçlü falan uğraşılır mı?

cok pratik bi dil

2 shot ve 3 kirmizi tuborgtan sonra pythondan ayirt edemezsin

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Smartcontract ve web3 dünyasında bir projede öğrenim sürecine gireceğim dildir.

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Turkce bir kaynak ekleyeyim bende

https://tarbetu.github.io/gentle-intro/

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
Toplam Hit: 2237 Toplam Mesaj: 20
oyun olan değil