folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Rüzgar Türbini Kullanan Müritler Varmı.?

Rüzgar Türbini Kullanan Müritler Varmı.?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Rüzgar gülü sahibi değilim. Mesleğim elektrik olduğundan ve Giresun-Eğribel e bir zamanlar düşündüğümden bildiklerimi yazayım.
    -Rüzgar gülleri eh işte lik rüzgarın olduğu yerde olmaz. Maliyeti kurtarmaz. Genelde 10-40mt/sn hızlarındaki rüzgarda çalışır. Bunun anlamı rüzgarın fırtına olduğu yerde de çalışmaz.
    -İnternette rüzgar haritası diye enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının bol renkli bir haritası var. Ona bakarak neresi rüzgarlı gör. Türkiyede bu işin yapılabileceği en iyi yer çanakkaledir.
    -Rüzgar işinde toplamda kazanırsın. Bu ne demek? Rüzgar gülü enerji üretir ya da üretmez sen enerji ihtiyacı konusunda yine tedaşa bağlısın. 24 saat enerji üretmeyebilir ve genelde de üretmez ama senin ihtiyacın 24 saat dir. Sen tedaş dan elektrik çekersin, rüzgar gülü üretip tedaşa enerji verir. Yanlış hatırlamıyorsam 6 cent/kwh den satarsın elektriği ama bize tedaş enerjiyi yaklaşık 15 cent/kwh dan satar. Bu normaldir zira elektrik faturamızda abuksubuk birsürü gider (trt payı, belediye payı, hırsız pkk lıların kullandığı kaçağın payı,vergi, verginin vergisi vb.) vardır. Mesela sen alışta aylık 100 tl lik enerji aldıysan ve satışda da 150 tl lik enerji üretirsen tedaş dan 50 lira alırsın. Aksi durumda tedaş senden alır.
    -Rüzgar gülleri enerjiyi depolamazlar. çok küçük (tedaş yoksa 1kw altı zira yine çok maliyetlidir.) olanlar hariç enerjiyi depolamak korkunç maliyetlidir ve gerçek zamanlı üretip satarsın. Satışda sorun yok devlet alım garantisi veriyor.
    -prosedürü vardır. Rüzgarı gelip ölçen firmalar vardır ve onların raporu yoksa epdk lisanslama da arıza çıkarıyor.
    -Balkon,çatı, ağaç vb. de çalışanını hiç görmedim.
    -Kuşları öldürüyor iddası var ama kesin olarak ispatı bilimselliği nedir bilinmiyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    syklops bunu yazdı

Dogalgaz varsa kojenerasyon yada trijenerasyon sistemlerini öneririm, doğalgaz yada fuel oil gibi yada propan gibi yakıtları yakarak elektrik artı

ısınma sağlayabiliyorsun, yazınsa elektrik artı sogutucu olarak kullanabilirsin.Mikro düzeyde kojenearaasyon sistemleri mevcut.Araştırmanı dilerim.

Hocam Faturalardan arınmakdı gaye. :) Söylemindeki ise Faturalara davetiye durumunda, Doğalgaz var, faturasından doydum zaten.!

@Mizahi Hocam 30Kw ve altı için Akülü olarak üretiliyorlar. Üstü için ise, Voltaj yüksek olacağı için direk Şebekeye Bağlayarak Fazlasını Satmayı Şart koşuyor yasa. 30kw Üstü kullanırsan Çift okuyan Elektrik sayacı takmalısın. Üretiminden çekilen, Senin kullandığın hesaplanıyor Devlet senden çekmişse elektrik, Bedelini ödüyor sana.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    Olgunisik bunu yazdı
    Rüzgar gülü sahibi değilim. Mesleğim elektrik olduğundan ve Giresun-Eğribel e bir zamanlar düşündüğümden bildiklerimi yazayım.
    -Rüzgar gülleri eh işte lik rüzgarın olduğu yerde olmaz. Maliyeti kurtarmaz. Genelde 10-40mt/sn hızlarındaki rüzgarda çalışır. Bunun anlamı rüzgarın fırtına olduğu yerde de çalışmaz.
    -İnternette rüzgar haritası diye enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının bol renkli bir haritası var. Ona bakarak neresi rüzgarlı gör. Türkiyede bu işin yapılabileceği en iyi yer çanakkaledir.
    -Rüzgar işinde toplamda kazanırsın. Bu ne demek? Rüzgar gülü enerji üretir ya da üretmez sen enerji ihtiyacı konusunda yine tedaşa bağlısın. 24 saat enerji üretmeyebilir ve genelde de üretmez ama senin ihtiyacın 24 saat dir. Sen tedaş dan elektrik çekersin, rüzgar gülü üretip tedaşa enerji verir. Yanlış hatırlamıyorsam 6 cent/kwh den satarsın elektriği ama bize tedaş enerjiyi yaklaşık 15 cent/kwh dan satar. Bu normaldir zira elektrik faturamızda abuksubuk birsürü gider (trt payı, belediye payı, hırsız pkk lıların kullandığı kaçağın payı,vergi, verginin vergisi vb.) vardır. Mesela sen alışta aylık 100 tl lik enerji aldıysan ve satışda da 150 tl lik enerji üretirsen tedaş dan 50 lira alırsın. Aksi durumda tedaş senden alır.
    -Rüzgar gülleri enerjiyi depolamazlar. çok küçük (tedaş yoksa 1kw altı zira yine çok maliyetlidir.) olanlar hariç enerjiyi depolamak korkunç maliyetlidir ve gerçek zamanlı üretip satarsın. Satışda sorun yok devlet alım garantisi veriyor.
    -prosedürü vardır. Rüzgarı gelip ölçen firmalar vardır ve onların raporu yoksa epdk lisanslama da arıza çıkarıyor.
    -Balkon,çatı, ağaç vb. de çalışanını hiç görmedim.
    -Kuşları öldürüyor iddası var ama kesin olarak ispatı bilimselliği nedir bilinmiyor.

bilgiler icin cok tesekkurler hocam. su haritanin linkini de yazabilir misin?

Ayrica ben boyle bir sistem kurdugumda tedas i bilgilendirmek zorunda miyim? Shockman hocamin soyledigi gibi 30kw alti bir sistemle sadece elektrigi akuye depolasam, ihtiyacim oldugunda kullansam, problem olur mu? 

Ve tekrar sorayim, boyle bir ruzgar gulunun kendisi ne kadara satiliyor?

All I need is a possibility.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByTechno
    ByTechno's avatar
    Erkek

Konu disimi olacak bilmiyorum ama suan almanyadayim, koylerdeki evlerin neredeyse hepsinde gunes paneli var elektrik uretimi icin.. kuzenim burda bi elektrik firmasinda sef.. Onlar satiyorlarmis boyle anlatti, genel ortalama ile 5 yilda buradakiler amirti ediyormus kendini.. Bilmem be kadari 0.80 € dan aliyormus devlet.. Aylik 100-250-2500€ kazanan musterilerimiz var diyor.. Ama sunuda belirtti, boyle sistemler devlet tesvikli olarak sunuluyorsa dikkatli yaklasmak lazim cunku almanya 5 yil once 2.75 € dan alicam demis herkes kurmus simdilerde verdigi parayi yazdim zaten.. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

hocam fiyatı nedir bunların??

bu enerji konusuna çok ilgiliyim fakat bilgim çok fazla değil.. bölümüm çevre mühendisliği malum dersi falan var bu bartın/amasra türkiyenin rüzgar hızı ve sürekliliğinde 1.sırada bir yer fiyatı nasılsa alıp o taraflara kursak rüzar tarlası şeklinde sonra yavaştan satım olsa nasıl olur?

çok merak ettim yasayı duyduğum iyi oldu bakayım hemen :) çok sağol hocam

___

bu arada dersten teorik bilgi vereyim istersen :)

rüzgar gülünün enerji üretimi az imiş diğer santrallere falan nazaran fakat 3 4 senede amorti edermiş (tabi bu ev tipi olanlar değil sanırım devasa rüzgar gülleri şu bilecik yolunda balıkesir bandırma eteklerinde çanakkalede olanlar sanırım böyle)

daha sonra türbin dalgayı kırdığı için yaşama uzak yerde kurulması uygun olduğunu demiştik. öyle yani gerekli olanlar bunlar sanırım bu iş gerçekten çok karlı bir iş daha özel yapan yok bildiğim rüzgar tarlası kursan acayip iş yaparsın ilerde

zone tarafından 24/Mar/13 14:50 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Elemanin biri (Bir ilin AQP belediye baskani) benden kendi sirketi icin iki tane istemisti, oradan hatirliyorum toplam fiyati 3.2 milyon euro idi.

Tabii, bahse konu sey devasa buyuklukte idi.

sniperscope tarafından 24/Mar/13 14:54 tarihinde düzenlenmiştir

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

türkiyede rüzgardan çok güneş var

rüzgarı boşverin güneş enerjisi ile ilgili beyin fırtınası yapalım

sistem aşagıda ve çok basit kolay onarılabilir bir sitem

qweqwe

qweqwe

qweqwe

qwewqe

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

türkiyede rüzgardan çok güneş var

rüzgarı boşverin güneş enerjisi ile ilgili beyin fırtınası yapalım

sistem aşagıda ve çok basit kolay onarılabilir bir sitem

bu tür fikirlere her zaman açığım hocam akdeniz bölgesinde bir yere kurulabilir ben akdeniz tarafında hiç yaşamadığım için bilmiyorum mesela..   bir tarla şeklinde yapılsa maliyeti, geliri, giderin amortisi kaç senede olur vs? bu işi siz mi yapıyorsunuz yoksa :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Underground
    Underground's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı
    MeTiN_7 bunu yazdı

bunu nereye koymayı planlıyorsun ıstanbul gıbı bıryerde mesela? catıyamı balkonamı?

İstanbulda değilim hocam. Diyarbakırdayım.   Rüzgar durumu eh idare eder seviyede.

2 gün sonra rüzgarlık çalındı konusunu görebiliyorum :)))

Herkesin işine yaradığın kadar iyisindir Bu Hayatta!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

çanakkalede 3, edremitte 2 tane kurdum fakat şu an markalarını dahi hatırlayamıyorum 6 ayı geçti. yapacaksan imalatçı arkadaşlara yönlendirelim seni.

RETRET tarafından 24/Mar/13 22:26 tarihinde düzenlenmiştir

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
Toplam Hit: 5678 Toplam Mesaj: 32