Ryzen 5 PC Windows Yükleme Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek

Selamlar,

İlk defa fiyat bakımından avantajlı diye intelden vazgeçip, AMD Ryzen 5 CPU kullanan, freedos pc aldım. ( HP Probook 455 G9 ) ne yaptıysam Windows 10 ya da Windows 11 de SSD diski görmedi. Bunun için AMD sitesinden bir "raid_windows_driver_930_00296" isimli dosya da indirdim onunla da görmedi.

Bu konuda fikri, bilgisi olan var mı? Bir yol yordam tarif ederseniz şu pc yi ayağa kaldırayım :)

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    kralsam bunu yazdı

Selamlar,

İlk defa fiyat bakımından avantajlı diye intelden vazgeçip, AMD Ryzen 5 CPU kullanan, freedos pc aldım. ( HP Probook 455 G9 ) ne yaptıysam Windows 10 ya da Windows 11 de SSD diski görmedi. Bunun için AMD sitesinden bir "raid_windows_driver_930_00296" isimli dosya da indirdim onunla da görmedi.

Bu konuda fikri, bilgisi olan var mı? Bir yol yordam tarif ederseniz şu pc yi ayağa kaldırayım :)

selam, disk modeli nedir ve farklı bir işletim sisteminde cihaz ismi ne gözüküyor disk için(disk ve kontrolcü isimleri)

ona göre işlemleri anlatayım

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

biosdan csm acıksa kapat

kapalıysa acıgı dene

baktın yine olmadı biosda yine uefiyi kapatıp kurmayı dene

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    kralsam bunu yazdı

Selamlar,

selam, disk modeli nedir ve farklı bir işletim sisteminde cihaz ismi ne gözüküyor disk için(disk ve kontrolcü isimleri)

ona göre işlemleri anlatayım

Hocam şuan bios update varmış onu usb üzerinden uyguluyorum bakalım. 512 GB samsung nvme disk var gibi görünüyordu ama açılınca net söyleyebileceğim.
    https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/c08015308.pdf

Tam kod da "Hp Probook 455 G9 7K8Q4AA Ryzen5 5625U "

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı

biosdan csm acıksa kapat

kapalıysa acıgı dene

baktın yine olmadı biosda yine uefiyi kapatıp kurmayı dene

bunu sanırım ya bulamıyorum security boot falan kapatıyorum sonra kapatmışmı diye kontrol ediyorum ama hala diski görmüyor

@edit: CSM açılımı nedir? Biosda o anlama gelecek mantıklı gördüğüm bir kısım yok.

kralsam tarafından 30/Ağu/23 02:46 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

boot optionsda legacy support enabled ise disabled yap yada tam tersini 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı

boot optionsda legacy support enabled ise disabled yap yada tam tersini 

boot options içinde o ayar bu pc de görünmüyor. 

kralsam tarafından 30/Ağu/23 02:52 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

hocam o zaman rufus ile usb belleği tekrardan uefi olacak şekilde ayarlaman lazım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı

hocam o zaman rufus ile usb belleği tekrardan uefi olacak şekilde ayarlaman lazım

Konuyu yanlış anlattım sanırım. hocam işletim sistemi imajı boot oluyor. Ancak yüklemem gereken nvme m.2 ssd yi görmüyor..

kralsam tarafından 30/Ağu/23 02:57 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

yanlışım olmasın ama uefi olmayan sistem nvme sürücleri boot drive olarak görmüyor

sen flash bellein uefi şeklinde ayarlandığından emin isen sıkıntı başka

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

F6 sürücülerinin tanıtılması lazım. Dell de service tag ına göre indiriebiliyorsunda, HP nin driver bölümünde RST sürücüleri yok mu ?

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
Toplam Hit: 878 Toplam Mesaj: 20
nvme raid