Ryzen 5 PC Windows Yükleme Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    kralsam bunu yazdı
    KAAMOS bunu yazdı

hocam o zaman rufus ile usb belleği tekrardan uefi olacak şekilde ayarlaman lazım

Konuyu yanlış anlattım sanırım. hocam işletim sistemi imajı boot oluyor. Ancak yüklemem gereken nvme m.2 ssd yi görmüyor..

Anasını satım ben bu sorunu 500 kere 1.000 Kere yaşadım.

Basit saçma belki aptalca gelecek ama

Usb'ni değiştirebilir misin? 

Doğru hatırlıyorsam SSD'nin görmemesi donanımından kaynaklı değil Flash Bellek kaynaklı yada CD/DVD

4 Yıldır bana bu sorunu yaşatan Flash Bellek elimin altında duruyor. 
    İstersen fotoğrafını atabilirim. Beyaz Toshiba. Her ay bu sorunu yaşardım gına gelmişti. 
    Flash Belleği değiştirip aynı imajı yükleyip format attım ve bir sorun kalmadı. 

Akabinde 4 yıl sonra gene aynı flashı alayım da bir bakayım sorun yaşayacak mıyım dedim nitekim gene ssd/hdd görmedi. 

Bir dene hocam bence denemekten zarar gelmez. 

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Kullandığın cihazın alt modeli için şurada konu açılmış. Sorunu farklı bir modelin IRST driver ını tanıtarak çözmüşler. Sende F6 sürücülerini tanıtmayı deneyebilirsin.

https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Boot-and-Lockup/M-2-drive-not-found-during-Win-10-installation/td-p/7983871

->

https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Operating-System-and-Recovery/HP-Laptop-15S-FQ2010NP-No-Drivers/m-p/7987446#M609286

->

https://h30434.www3.hp.com/psg/attachments/psg/OS/609281/1/driver.zip 

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı

yanlışım olmasın ama uefi olmayan sistem nvme sürücleri boot drive olarak görmüyor

sen flash bellein uefi şeklinde ayarlandığından emin isen sıkıntı başka

diski şu şekilde oluşturdum:

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

şimdi aklıma geldi diski gpt olarak biçimlendirmen lazım

windows kurulum ekranında shift+f10 yap cmdyi aç

sırasıyla

diskpart

listdisk

select disk 1 (fazla disk varsa nvme olanı seç)

clean

convert gpt

sonra kuruluma tekrar başla

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı

Kullandığın cihazın alt modeli için şurada konu açılmış. Sorunu farklı bir modelin IRST driver ını tanıtarak çözmüşler. Sende F6 sürücülerini tanıtmayı deneyebilirsin.

https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Boot-and-Lockup/M-2-drive-not-found-during-Win-10-installation/td-p/7983871

->

https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Operating-System-and-Recovery/HP-Laptop-15S-FQ2010NP-No-Drivers/m-p/7987446#M609286

->

https://h30434.www3.hp.com/psg/attachments/psg/OS/609281/1/driver.zip 

hocam şurada dediğine benzer bir yazı var.

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-ryzen-raid-2-20-19-037

ben burada bahsi geçen driveri bulup indirdim(raid_windows_driver_930_00296), sonra yükleme sırasında sürücü seçtim. İlişkilendirdi ama yine bulmadı diski. 

@edit: https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-tr4/x399

kralsam tarafından 30/Ağu/23 03:27 tarihinde düzenlenmiştir

Üzülme...!!! İstediğin Bir Şey Olmuyorsa, ya Daha İyisi Olacağı İçin yada, Gerçekten de Olmaması Gerektiği için Olmuyordur. (Hz Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı

şimdi aklıma geldi diski gpt olarak biçimlendirmen lazım

windows kurulum ekranında shift+f10 yap cmdyi aç

sırasıyla

diskpart

listdisk

select disk 1 (fazla disk varsa nvme olanı seç)

clean

convert gpt

sonra kuruluma tekrar başla

Üstad en azından diski görebildik :D

Ancak yine liste boş geldi.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    EricNorthman bunu yazdı
    kralsam bunu yazdı
    KAAMOS bunu yazdı

hocam o zaman rufus ile usb belleği tekrardan uefi olacak şekilde ayarlaman lazım

Konuyu yanlış anlattım sanırım. hocam işletim sistemi imajı boot oluyor. Ancak yüklemem gereken nvme m.2 ssd yi görmüyor..

Doğru hatırlıyorsam SSD'nin görmemesi donanımından kaynaklı değil Flash Bellek kaynaklı yada CD/DVD

İstersen fotoğrafını atabilirim. Beyaz Toshiba. Her ay bu sorunu yaşardım gına gelmişti. 

Akabinde 4 yıl sonra gene aynı flashı alayım da bir bakayım sorun yaşayacak mıyım dedim nitekim gene ssd/hdd görmedi. 

hocam 2 farklı disk ile denemiştim zaten :)

@edit: 
    bir de windowsun kendi aracı ile disk oluşturacağım bakalım çalışacak mı..

kralsam tarafından 30/Ağu/23 03:36 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kralsam
    kralsam's avatar
    Erkek
    EricNorthman bunu yazdı
    kralsam bunu yazdı
    KAAMOS bunu yazdı

Hocam sorun disk de değil de rufus ile yazmaktaymış. Sonuç olarak kendi yazılımı ile disk oluşturunca çalıştı. Boşuna saatlerdir tırmalamışım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek

Olsun sorun çözüldü ya derin bir nefes alabilirsin artık :) 

Hadi hayırlısı olsun hocam :) 

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
Toplam Hit: 879 Toplam Mesaj: 20
nvme raid