folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder Saat Tamiri Ve Temizliği Hakkında Bilgi Almam Lazım

Saat Tamiri Ve Temizliği Hakkında Bilgi Almam Lazım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek

Selamlar saygılar, 

Yakın zamanda kaybettiğim dedemden kalan 2 tane saat var elimde bunların temizliğini yapıp kullanmak istiyorum. Uzun süre kullanıldığı için fotoğraflardan ne kadar anlaşılıyor bilmiyorum ama ağırlıklı olarak deri ve dede fırıncı olduğu için hamur türevi kirleri mevcut. saatçiye götürmeden kendim halletmek istiyorum. bilgisi fikri olan varsa yardımcı olursanız sevinirim.

https://hizliresim.com/1pXTYV

https://hizliresim.com/bj8DLK
    https://hizliresim.com/ofJwuu

Edit: Aga su resim ekleme olayını bi türlü çözemedim ondan link olarak atıyorum helal edin. 

cahitnuri tarafından 14/Tem/20 11:41 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetdiyebiri
    mehmetdiyebiri's avatar
    Erkek

Öncelikle dedenin mekanı cennet olsun.

Hocam dışının temizliğini yaparsın bir şekilde, ben de yardımcı olurum. Ama o saatler otomatik, mekanizma bakımı yaptırman gerekir muhtemelen. Yoksa geri kalırlar. Ayrıca camında ve kasasında çizikler varsa ve giderilmesini istiyorsan polisaj yaptırman gerekir. 

Eğer iyi bir saat ustasına bakım yaptırmak istiyorsan İstanbul - Sirkeci - Şah As Han - Bengi Saat (Cengiz Dede)

PUHU Leather Goods - https://www.instagram.com/puhuleathergoods
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Kolonya ve eski diş fırçasıyla girişebilirsin.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek
    mehmetdiyebiri bunu yazdı

Öncelikle dedenin mekanı cennet olsun.

Hocam dışının temizliğini yaparsın bir şekilde, ben de yardımcı olurum. Ama o saatler otomatik, mekanizma bakımı yaptırman gerekir muhtemelen. Yoksa geri kalırlar. Ayrıca camında ve kasasında çizikler varsa ve giderilmesini istiyorsan polisaj yaptırman gerekir. 

Eğer iyi bir saat ustasına bakım yaptırmak istiyorsan İstanbul - Sirkeci - Şah As Han - Bengi Saat (Cengiz Dede)

eyvallah hocam.

mekanik kısımları da aynen sıkıntılı. onlara ne kadar baktırırım bilmiyorum. genel de kendi saatlerimi de pilsiz kullanıyorum. dış temizliği için ne kullanmam lazım orasını bilmiyorum bi de bunu acabilmek için saat tamir setleri  falan varmış onlardan almalı mıyım acaba ? 
    Cengiz Dede'yi daha önce duydum oraya gidebilirim aslında. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

bunda saate zarar verir miyim acaba diye bir korkum oldu da kenarlarda ufaktan bezle denemeler yapıyordum. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    cahitnuri bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

bunda saate zarar verir miyim acaba diye bir korkum oldu da kenarlarda ufaktan bezle denemeler yapıyordum. 

Aradaki kirleri başka türlü çıkartamazsın. Yalnız kolonyayı dikkat et mekanizmanın olduğu kısma kaçırma.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Foto'ları net göremedim ben ama;

mesajına Foto eklemek için;

mesaj kutusunun üstündeki "İnsert" yazan yere, sonrasında açılan menü satırlarından, en alttaki " Upload İmage" yazan yere tıklayıp, gelen Pencere'de "Dosya Seç"  kısmından,   ilgili fotoyu  ekleyebilirsin de, 

sende de aynı mi bilmiyorum, Mobil'de,  Büyük Boyut'lu Foto gönderilmiyor gibi.  sende de aynı mı?

~@~

Metal olan Kordon'ların pas'larını,  WD40 ile de silebilirsin. 

tabii, kordon'u da sabit'leyebilmen lâzım. Bunun için de Orta sert'likte Macun bulup üzerine oturtabilirsin. Çam sakızı gibi birşey de olabilir.

sonra bi Metal cilâ'sı, akâbinde Dairesel veya kenarlarından Çizgisel şekilde, polisaj makina'sı benzeriyle parlatmaya bakar.

Kasa, Cam, Arka Kapak, üçlüsü biraz sıkıntı. 

buralarda da benzer işlemleri uygulayabilirsin, fakât dâhâ ince işçilik gerekir.

o Ön camları, çakmak tutarak, kasaya bağlayan tutkalı yakarak veya Metal kasanın Genişlemesini sağlayarak çıkarıyorlar. ^^` Camları da değişiyor.

Arka Kapak, ölçüm için kullanılan Kompas benzeri Vidalı bir aletle çıkarıyorlar. 

Su geçirmezliği sağlayan silindirik yapılı Conta'ları yağlayıp takıyorlar. Tabi bunlarında ölçüleri var. 

bundan sonrası sıkıntı, ^^D`

mekanizma için, Göz'e özel Lup ile, önce hava tutup( ince boru takılmış, el içine sığabilen , plastik Çocuk topları da olur. tek delikli veya çift delikli de dâhâ iyi olur ^^`)

{Kurma Kolu, mekanizma üzerinde tutan dile dokunma ile çıkarıyorlar. tâbiî bu mekanizma'ya göre değişir. genelde, çok ince bir Delik içinde oluyor. 

uygun Saatçi Tornavida(yıldız,düz) Set'iyle İğne uçlu ve düz uçlu Cımbız Seti de lâzım.}

cıkan her parçayı Benzin gibi, kısmen Yağ çözücü ve uçucu bir sıvı'ya bırakıp-batırıp-çıkarıp  kurumaya, 50-60 küçük bitişik hazneli kapaklı bir, kutuya bırakıyorlar. 

En son, dişlilere yataklık eden İskelet'e de aynı işlemi yapıyorlar.  

seninkinde Jewel de diyor ama tam okuyamadım. genelde bunlar küçük Simit gibiler. Kırılan varsa, sıkıntı büyük. ^^`

takarken de, her işlemi geri sararak yapıyorsun.

büyük ihtimal, Escapement Mekanizması'nı bi hayli Zor'lar. yada o kısma dokunamazsın.

vidalı olmayıp, zorlayarak (pin-boru şekline) çıkarılan veya takılan parçalar da var, bunlar için de değişik Mengene'ler var. 

gâzâ'n mübarek olsun.,  (birşeyler daha yazacaktım unutum. )

RitmFarbRacourci tarafından 14/Tem/20 13:56 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Sakın ha kolonya kullanma

ben kullandım yazıları silindi saatin.. 20 senedir de saat kullanmıyorum onan beri

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hojucuk
    hojucuk's avatar
    Erkek

fisfis, spray alkol

islak mendil

gumus parlatici bez

karbonat toz ile firca , kurdan isini gorur

C* ya hepsin ya hic..ya TÜRK"sün ya pic!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Foto'ları net göremedim ben ama;

mesajına Foto eklemek için;

mesaj kutusunun üstündeki "İnsert" yazan yere, sonrasında açılan menü satırlarından, en alttaki " Upload İmage" yazan yere tıklayıp, gelen Pencere'de "Dosya Seç"  kısmından,   ilgili fotoyu  ekleyebilirsin de, 

sende de aynı mi bilmiyorum, Mobil'de,  Büyük Boyut'lu Foto gönderilmiyor gibi.  sende de aynı mı?

~@~

Metal olan Kordon'ların pas'larını,  WD40 ile de silebilirsin. 

tabii, kordon'u da sabit'leyebilmen lâzım. Bunun için de Orta sert'likte Macun bulup üzerine oturtabilirsin. Çam sakızı gibi birşey de olabilir.

sonra bi Metal cilâ'sı, akâbinde Dairesel veya kenarlarından Çizgisel şekilde, polisaj makina'sı benzeriyle parlatmaya bakar.

Kasa, Cam, Arka Kapak, üçlüsü biraz sıkıntı. 

buralarda da benzer işlemleri uygulayabilirsin, fakât dâhâ ince işçilik gerekir.

o Ön camları, çakmak tutarak, kasaya bağlayan tutkalı yakarak veya Metal kasanın Genişlemesini sağlayarak çıkarıyorlar. ^^` Camları da değişiyor.

Arka Kapak, ölçüm için kullanılan Kompas benzeri Vidalı bir aletle çıkarıyorlar. 

Su geçirmezliği sağlayan silindirik yapılı Conta'ları yağlayıp takıyorlar. Tabi bunlarında ölçüleri var. 

bundan sonrası sıkıntı, ^^D`

mekanizma için, Göz'e özel Lup ile, önce hava tutup( ince boru takılmış, el içi ne sığabilen , plastik Çocuk topları da olur. tek delikli veya çift delikli de dâhâ iyi olur ^^`)

{Kurma Kolu, mekanizma üzerinde tutan dile dokunma ile çıkarıyorlar. tâbiî bu mekanizma'ya göre değişir. genelde, çok ince bir Delik içinde oluyor. 

uygun Saatçi Tornavida(yıldız,düz) Set'iyle İğne uçlu ve düz uçlu Cımbız Seti de lâzım.}

cıkan her parçayı Benzin gibi, kısmen Yağ çözücü ve uçucu bir sıvı'ya bırakıp-batırıp-çıkarıp  kurumaya, 50-60 küçük bitişik hazneli kapaklı bir, kutuya bırakıyorlar. 

En son, dişlilere yataklık eden İskelet'e de aynı işlemi yapıyorlar.  

seninkinde Jewel de diyor ama tam okuyamadım. genelde bunlar küçük Simit gibiler. Kırılan varsa, sıkıntı büyük. ^^`

takarken de, her işlemi geri sararak yapıyorsun.

büyük ihtimal, Escapement Mekanizması'nı bi hayli Zor'lar. yada o kısma dokunamazsın.

vidalı olmayıp, zorlayarak (pin-boru şekline) çıkarılan veya takılan parçalar da var, bunlar için de değişik Mengene'ler var. 

gâzâ'n mübarek olsun.,  (birşeyler daha yazacaktım unutum. )

Yok aga ben 10 senedir fotoğraf ekleyemiyorum mecbur olmasam bugun de eklemeden konu acardım. Saldım artık fotograf olayını :D 

Kasa kısmı bana sıkıntılı geliyor. Bir yandan da daha nostaljik kalması için sadece kordonu mu temizlesem bilemedim. mekanizmanın geri kalması cok onemli değil dediğim gibi saatlerimde pil bulunmuyor genelde tamamen aksesuar nedenli takıyorum. ama söylediğin maddeler gözümü korkutsa da ulan yapar mıyım demedim değil. Sanırım deneyeceğim :D eyvallah 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Sakın ha kolonya kullanma

ben kullandım yazıları silindi saatin.. 20 senedir de saat kullanmıyorum onan beri

az bi jel kolonya vardı valla yaradana sıgınıp denedim kordon kısmında simdilik sorun gozukmuyor ekran kısmına dokundurmadım da. 

Toplam Hit: 1614 Toplam Mesaj: 15
saat tamir temizlik